24 zogj të vegjël të verdhë (me figura)

24 zogj të vegjël të verdhë (me figura)
Stephen Davis
mbledhin insekte nga skajet e degëve të pemëve.

Të dy gjinitë kanë bark të verdhë, por femrave u mungojnë vijat e zeza të dallueshme që kanë meshkujt. Ata nuk do të ndalen tek ushqyesit, por mund të jenë brenda natës gjatë sezonit të migrimit nëse keni të mbjella pemë dhe shkurre vendase.

9. Baltimore Oriole

Emri shkencor: Icterus galbula

Si mashkulli dhe femra janë me ngjyra të ndezura, por mashkulli është më shumë portokalli se i verdhë. Femrat, megjithatë, janë të verdha të errëta. Ajo përdor gjethin e saj me ngjyrë më të qetë për t'u përzier me pemët kur ndërton folenë e saj në pranverë.

Oriolet e Baltimores preferojnë frutat mbi farat. Ata pëlqejnë të hanë portokall ose ujë me sheqer. Nëse dëshironi të kultivoni bimë që mund të ofrojnë ushqim të vetë-qëndrueshëm, manaferrat dhe lulet me shumë nektar janë një ide e shkëlqyer.

10. Nashville Warbler

foto: William H. Majoros

Nëse keni kaluar çdo kohë duke vëzhguar zogjtë në oborrin e shtëpisë tuaj, me siguri keni parë një zog këngëtar me pupla të verdha. E verdha është një ngjyrë e zakonshme tek zogjtë, veçanërisht në mesin e zogjve këngëtarë më të vegjël. Në këtë artikull do t'i hedhim një vështrim 24 zogjve të vegjël të verdhë, me fotografi dhe përshkrime për t'ju ndihmuar të mësoni t'i identifikoni ata.

24 Llojet e Zogjve të Vegjël të Verdhë

Crathët, finches dhe vireos janë ndër zogjtë e vegjël që shpesh janë të verdhë. Mendohet se kjo mund të jetë sepse e verdha i ndihmon ata të përzihen në ngjyrat e dritës midis gjetheve të pemëve, ku shumë prej tyre kërkojnë insekte.

1. Goldfinch Amerikan

Emri shkencor: Spinus tristis

Gardina e njohur amerikane është ndoshta më Zogu këngëtar i verdhë popullor dhe më i njohur në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Vini re këtë zog nga bregu në breg, në veri në Kanada gjatë pranverës dhe në jug në Meksikë, Florida dhe në bregdetin e Paqësorit gjatë dimrit.

Amerikanet Goldfinches e duan farën Nyjer dhe ato vijnë lehtësisht në ushqimet e shpendëve në tufa të mëdha. Tërhiqni ata duke mbjellë gjethe amtare dhe duke qenë një burim i besueshëm ushqimi.

2. Zhurma e verdhë

imazhi: Leapers argjendi

Edhe pse kërcellorët e pishës janë insektngrënës, ato mund të tërhiqen nga ushqyesit gjatë dimrit. Sipas Audubon, ata janë të vetmet kafshatë që konsumojnë fara rregullisht.

14. Kafshatë jeshile me grykë të zezë

imazhi: Fyn Kyndi fshehur. Shumica e tyre bëjnë folenë në tokë, ndoshta për të mbrojtur vezët e tyre nga zogjtë që grabitin folenë.

20. Kentucky Warbler

imazhi: Andrew WeitzelKëta zogj këngëtarë të vegjël, insektngrënës preferojnë të jetojnë në pyje, ku hanë insekte në pemë dhe gëmusha. Ato janë aq të vogla sa ndonjëherë mund të kapen në rrjetat e merimangave!

Për shkak të dietës së tyre, është e vështirë të tërheqësh një kafshatë të verdhë në oborrin e shtëpisë tuaj. Megjithatë, pasja e një veçorie ujore ose mbjellja e pemëve që mund të ofrojnë habitat mund t'i joshë ata të vizitojnë me kalimin e kohës.

3. Scarlet Tanager

Femër Scarlet Tanagerhabitati quhet habitati 'ndalues' dhe do të ndihmojë shëndetin e zogjve sepse ata do të pushojnë më shumë në udhëtimin e tyre.

Ata kalojnë verën në verilindje, por kalojnë vetëm nga juglindja gjatë migrimit.

16. Bisht i Verdhë Lindor

Bishti i Verdhë Lindore ngjyrosur me të verdhë.

11. Kapelë me kapuç

Kuplakë me kapuç (mashkull)pyjet veriore.

18. Kafshatë me krahë të artë

Krathë me krahë të artë (femër)rreth për dimër përgjatë Gjirit të Meksikës në Luiziana dhe Teksas.

Në varësi të pozitës së tyre, çifkat protonotare mund të duken shumë të majme dhe me gëzof, ose të hijshme dhe të thjeshta. Ata janë një temë e shkëlqyer për piktura dhe fotografi. Ata e kanë marrë emrin e tyre nga 'kapuçi' i verdhë i puplave, i cili të kujtonte skribët katolikë romakë të quajtur protonotarë, të cilët mbanin kapuç të verdhë.

5. Summer Tanager

Femër Summer Tanagergjithashtu. Kjo do të thotë se ato janë të shumta dhe të lehta për t'u dalluar gjatë migrimeve.

Si meshkujt edhe femrat janë të verdhë, por meshkujt janë më të shndritshëm dhe kanë një njollë të zezë rrethore në kurorën e kokës. Meqenëse hanë insekte, ata ndoshta nuk do të ndalen tek ushqyesit, por do të ulen në pemë.

7. Goldfinch më i vogël

Imazhi: Alan Schmierer

Emri shkencor: Spinus psaltria

Ashtu si kushëriri i tij i guximshëm zi dhe i verdhë, ari amerikan, finçja më e vogël është gjithashtu një finç që ha fara që e bën shtëpinë e saj në pyje. Megjithatë, kjo fije ari preferon Bregun Perëndimor, Meksikën, Amerikën Qendrore, si dhe Amerikën e Jugut.

Shiko gjithashtu: Pse cicërimojnë kolibrat?

Për të identifikuar një fije ari më të vogël, dëgjoni këngë që tingëllojnë si hundore ose gulçuese. Kërkoni për tufa që grupohen së bashku në habitate të hapura pyjore me pemë gjetherënëse. Atyre u pëlqen të ndalen në ushqime zogjsh dhe do të hanë shumicën e llojeve të farave të lulediellit.

8. Magnolia Crafshtar

Magnolia Warbler (mashkull)jeton gjatë gjithë vitit në pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara lindore dhe në pjesën më të madhe të rrafshinave të mëdha jugore. I pëlqen të ulet në shtyllat e gardhit dhe linjat telefonike. Ai gjithashtu shfleton nëpër bar dhe gjen insekte për të ngrënë.

Si meshkujt edhe femrat duken njësoj; pendët e verdha janë më të theksuara në bark dhe gjoks.

23. Kirtland's Warbler

Emri shkencor: Setophaga kirtlandii

Nëse jetoni përgjatë bregut të Gjirit të Floridës ose pranë rajonit të Liqeneve të Madh të Miçiganit dhe Wisconsin-it, ju keni mundësinë të shihni një kafshatë të Kirtland-it. Pjesa më e madhe e habitatit të tij u shkatërrua një shekull më parë me prerje dhe regjime të neglizhuara të zjarrit në pyje, por ai ka bërë një rikuperim të madh kohët e fundit dhe është hequr në vitin 2019 nga Lista e Llojeve të Rrezikuara.

Trafshët e Kirtlandit dimërojnë në Ishujt e Karaibeve. Ato mund të gjenden në Bahamas.

24. Parula Veriore

Emri shkencor: Setophaga americana

Parula veriore është një zog tërheqës, jo vetëm për shkak të puplave të tij gri-blu, të verdhë, kafe dhe të bardhë, por për shkak të renditjes së syrit të bardhë dhe mënyrës së fluturimit të valëzuar.

Shiko gjithashtu: 5 Ushqyes zogjsh prej kedri të punuar me dorë (tërheqin shumë zogj)

Njihuni me parula veriore në lindje të Shteteve të Bashkuara. Ata duan të ulen në tendë pylli dhe të kërkojnë insekte në skajet e degëve. Ata dimërojnë në Amerikën Qendrore dhe në ishujt e Karaibeve.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.