22 lloje zogjsh që fillojnë me H (me foto)

22 lloje zogjsh që fillojnë me H (me foto)
Stephen Davis
Kapelë me kapuçkrediti i fotografisë: Tony Castro

Emri shkencor : Setophaga citrina

Kuplakët me kapuç kanë të njëjtën pendë të verdhë të ndezur si Kentaki dhe Kërpudhat protonotare. Kokat e tyre janë të zeza, përveç një brezi të trashë të verdhë që kalon nëpër fytyrat e tyre. Gjeni ato përgjatë nënkateve të pyjeve.

8. Mëllenjë vetmitar

imazhi: Becky MatsubaraAfrika dhe Madagaskari. Ata njihen nga pendët e tyre ngjyrë kafe të hijshme dhe koka dhe kartoni si çekiç, prandaj emri. Ky lloj zogu ndërton foletë më të mëdha në të gjithë Afrikën.

16. Hen Harrier

Harrier i ri

Emri shkencor : Haemorhous mexicanus

Finçet e shtëpisë kanë ngjyrë gri-kafe, por meshkujt mund të kenë pak ngjyrë rozë në gjoks. Këta zogj janë shumë të zakonshëm në ushqimet e zogjve dhe shijojnë farat e lulediellit. Gama e tyre shtrihet nga Kanadaja Jugore, mbulon pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara dhe shtrihet mirë në Meksikën Jugore.

5. Harabeli i shtëpisë

harabeli i shtëpisë që ha fara në tokë

Emri shkencor : Passer domesticus

Shtëpia harabela konsiderohen zogj ngacmues dhe janë pushtues në pjesën më të madhe të gamës së tyre. Ato shkaktojnë një problem për speciet vendase pasi dihet se shkatërrojnë foletë dhe vrasin foshnjat e specieve të tjera.

Harabela e shtëpisë u fut në Amerikë nga Evropa dhe Azia në 1851 si një mjet për të kontrolluar popullatat e vemjeve. Nuk jam i sigurt se si vemjet dolën, por harabela e shtëpisë shpejt u bë një nga speciet më të zakonshme të zogjve në Amerikën e Veriut.

6. Lark me brirë

lark me brirë

Për këtë artikull ne kemi zgjedhur një kampion prej 22 zogjsh të ndryshëm që fillojnë me H. Kudo që nga njerëzit e zakonshëm që mund të gjeni në oborrin e shtëpisë tuaj deri tek speciet ekzotike për të cilat ndoshta nuk keni dëgjuar ose parë kurrë në natyrë! Shumica e këtyre zogjve që janë mjaft të shumtë dhe lulëzojnë në të gjithë botën, dhe më pas disa që janë duke u zhdukur ose endemike në një zonë të botës.

Le t'i hedhim një sy!

22 lloje i shpendëve që fillojnë me shkronjën H

Zogjtë që fillojnë me Hfshehin 1. Oriol me kapuç 2. Skifteri i Harrisit 3. Trumcak i shtëpisë 4. Finch shtëpie 5. Harabeli i shtëpisë 6. Larku me brirë 7. Me kapuç kafshatë 8. Mëllenjë vetmitar 9. Harabeli i Harrisit 10. Merganser me kapuç 11. Grebe me brirë 12. Redpoll Hoary 13. Hawfinch 14. Hoopoe 15. Hamerkop 16. Hen Harrier 17. Hoatzin 18.18. bis 21 Qukapiku me lesh 22. Rosë harlekin

1. Oriol me kapuç

Oriole me kapuç18. Elaenia maloreElenia maloreOklahoma, Kolorado dhe shtetet fqinje që janë brenda kufijve të saj të dimrit.

10. Merganser me kapuç

Merganser mashkull me kapuçdisa ngjyrime në krahë, me ngjyra të shndritshme dhe me shkëlqim. Thirrja Hadada ibis është një nga tingujt më karakteristikë të Afrikës dhe prej nga rrjedh emri i saj.

21. Qukapiku me lesh

Imazhi: insitedesignsKevinsphotos48 shtetet e poshtme. Rosat Harlequin janë shumë të zakonshme në Maine në dimër, por gjithashtu mund të dallohen në shtetet e Nju Anglisë si Konektikati dhe Rhode Island.në jug si Indiana, Illinois dhe Ohio.

Shumica e këtyre zogjve të vegjël jetojnë në një habitat tundra ku kërkojnë fara dhe insekte. Redpollimet e hoary nuk janë të zakonshme në ushqimet e shpendëve dhe janë disi të rralla për t'u parë për shumicën e njerëzve.

13. Hawfinch

Imazhi nga Klaus Reiser nga Pixabay

Emri shkencor: Coccothraustes coccothraustes

Hawfinches janë zogj me një faturë të madhe e të fuqishme. Kanë kokë portokalli, shirit të bardhë në qafë, me trup kafe të çelur. Krahët janë kafe të errët afër trupit, të bardhë, pastaj të zinj në majë.

Me një faturë si ajo e një papagalli, muskujt e nofullës dhe të faturës mund të ushtrojnë deri në 150 paund presion për inç. Hawfinches janë të zakonshme në të gjithë Evropën, si dhe në Azinë Lindore dhe Afrikën e Veriut.

14. Hoopoe

Imazhi nga Xavi Barrera nga Pixabay

Emri shkencor: Upupa epops

Shiko gjithashtu: 33 Fakte Interesante rreth Bufëve që gërmojnë

Hoopoes janë shumëngjyrëshe zogj me një faturë të gjatë, të hijshme dhe me majë. Ata kanë pendë në kokat e tyre që dalin në një mohawk, koka portokalli dhe krahë bardh e zi - pothuajse me model zebër. Hoopoes jetojnë në Evropë, Azi dhe Afrikën e Veriut. Hoopoe është zogu kombëtar i Izraelit.

15. Hamerkop

Imazhi nga Karel Joubert nga Pixabay

Emri shkencor: Scopus umbretta

Shiko gjithashtu: 18 fakte interesante argëtuese rreth qukapikëve të grumbulluar

Hamerkopi është një zog me madhësi mesatare me këmbë të dobëta. Ato janë të zakonshme në pjesën më të madhe të kontinentit duke përfshirë Afrikën Qendrore, Jugore
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.