22 fakte zbavitëse rreth Blue Jays

22 fakte zbavitëse rreth Blue Jays
Stephen Davis
rreth 60 milje në orë, kështu që në krahasim, fluturimi i Blue Jays është i qetë.

10. Blue Jays janë shumë inteligjentë.

Në robëri, Blue Jays janë parë të përdorin mjete për të marrë ushqim, të tilla si përdorimi i copëzave të gazetave ose shkopinjve për t'i sjellë ushqimin më afër tyre nga jashtë kafazeve të tyre, dhe ata gjithashtu kanë është parë duke manipuluar flokët. Fermerët gjithashtu i kanë vëzhguar ata duke pritur derisa të mbarojnë mbjelljen për të fluturuar poshtë dhe për të shijuar farat.

11. Blue Jays çiftëzohen për gjithë jetën.

Sezoni i çiftëzimit zakonisht zhvillohet nga mesi i marsit deri në korrik. Pasi një femër Blue Jay zgjedh bashkëshortin e saj, ata zakonisht janë bashkë për gjithë jetën në një marrëdhënie monogame.

Shiko gjithashtu: 10 lloje zogjsh që notojnë nën ujë (me foto)

12. Blue Jays kanë lidhje sociale interesante.

Si meshkujt dhe femrat Blue Jays punojnë së bashku për të ndërtuar një fole për të vegjlit e tyre dhe më pas kur femra të ulet mbi vezë, mashkulli do ta ushqejë dhe do të kujdeset për të. Pasi të rinjtë të jenë rreth 17 deri në 21 ditë, e gjithë familja do të largohet nga foleja së bashku.

Image: Graham-H

Blue Jays janë ndër disa nga zogjtë më të njohur të oborrit të shtëpisë në Amerikën e Veriut. Pavarësisht nëse jeni një vëzhgues zogjsh me përvojë ose thjesht i interesuar për këta zogj këngëtarë të bukur që i shihni shpesh në oborrin e shtëpisë tuaj, duhet ta gjeni këtë artikull interesant dhe informues. Vazhdoni të lexoni për 22 fakte argëtuese rreth Blue Jays!

22 fakte argëtuese rreth Blue Jays

1. Një nga ushqimet e preferuara të Blue Jays është lisat.

Blue Jays zakonisht jetojnë në buzë të pyjeve dhe ata i shijojnë jashtzakonisht lisat, mes farave dhe arrave të tjera. Ato gjenden shumë pranë lisave për shkak të interesit të tyre për të ngrënë lisat.

2. Blue Jays nuk janë në të vërtetë blu.

Blue Jays janë të identifikueshme nga kreshta në kokë dhe pendët e tyre blu, të bardha dhe të zeza. Pigmenti i errët në pendët e tyre është melanina. Një truk i dritës shkakton ngjyrën blu në pendët e tyre. Shpërndarja e dritës përmes qelizave të modifikuara në sipërfaqen e gjembave të tyre të puplave i bën pendët e tyre të duken blu.

3. Blue Jays janë omnivorë.

Ndërsa Blue Jays hanë kryesisht fara, manaferra dhe arra, ata herë pas here kënaqen duke ngrënë edhe insekte.

Image: 272447i quajtur dimorfizëm seksual. Me Blue Jays meshkuj dhe femra që kanë pendë të ngjashme, është e vështirë t'i dallosh ato. Megjithatë, blu Jays meshkuj janë pak më të mëdhenj.

5. Blue Jays jetojnë një kohë të gjatë.

Mesatarisht, Blue Jay jetojnë rreth pesë deri në shtatë vjet, por Blue Jay më i vjetër i njohur jetoi të paktën 26 vjet e 11 muaj.

6. Blue Jay nuk është një zog shtetëror.

Shtatë shtete të SHBA pretendojnë Kardinalin e Veriut si zog shtetëror të tyre, por Blue Jay nuk njihet si zog shtetëror në asnjë shtet të SHBA. Megjithatë, ata janë maskota e një ekipi të Bejsbollit të Major League, Toronto Blue Jays.

7. Blu Jay veprojnë si një sistem alarmi natyror për zogjtë e tjerë.

Ashtu si shumë zogj të vegjël, një nga grabitqarët e Blu Jay është Skifiteri me supe të kuqe. Ata paralajmërojnë zogjtë e tjerë për praninë e skifterit duke imituar zërin e skifterit kur shohin një të tillë.

8. Blue Jays nxjerrin shumë tinguj.

Këta zogj inteligjentë pëlqejnë shumë të llafazanin. Ata mund të imitojnë tingujt e grabitqarëve, dhe përndryshe, tingujt e tyre variojnë nga cicërimat e bukura në mëngjes deri tek klithmat e forta dhe të neveritshme. Dikur ishte një jay i referohej një personi që ishte një llafazan dhe i pëlqente të dominonte bisedën, kështu që Blue Jays padyshim që i përmbahet emrit të tyre.

Image: OlinEJqë do të thotë se janë ditore.

15. Blue Jays kanë shumë grabitqarë.

Blue Jays të rritur janë pre nga bufat, macet dhe skifterët, por foshnjat Blue Jays janë pre nga gjarpërinjtë, rakunët, oposumet, sorrat dhe ketrat.

16. Blu Jays kanë fatura të forta.

Blue Jays, ashtu si zogjtë e tjerë, përdorin kartonat e tyre të forta për të çarë farat, arrat dhe lisat për ushqim.

17. Blu Jays preferojnë folezimin në pemë me gjelbërim të përhershëm.

Çdo shkurre ose pemë mund të përdoret për fole, por Blue Jays duket se preferojnë kryesisht pemët me gjelbërim të përhershëm. Ata i ndërtojnë foletë e tyre rreth 3 deri në 10 metra të larta në pemë, dhe foletë janë në formë kupe, të bëra nga degëza, myshk, lëvorja, pëlhura, letra dhe pendët.

18. Blue Jays janë në të njëjtën familje me sorrën.

Megjithëse duken shumë më të bukura, Blue Jays janë të lidhur ngushtë me sorrën.

Shiko gjithashtu: A mund të flenë zogjtë ndërsa fluturojnë?Image: US Fish & Jeta e egërBlue Jays zakonisht jetojnë në familje të vogla.

Blue Jays jetojnë në grupe të vogla familjare ose çifte, por ata do të mblidhen në tufa të mëdha gjatë sezonit të tyre misterioz të migrimit.

22. Për një zog të vogël, Blue Jay kanë një hapje të madhe krahësh.

Gjerësia e krahëve të Blue Jay mund të jetë diku nga 13 deri në 17 inç.

Përfundim

Blue Jays janë një lloj zogu tepër interesant. Nga mënyra se si i përdorin zërat e tyre deri tek sa inteligjentë janë, ata janë një zog i mrekullueshëm për t'u mbajtur pranë, pavarësisht nëse i shihni në oborrin e shtëpisë tuaj ose kur jeni jashtë në një shëtitje.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.