21 lloje zogjsh me sqepa të verdhë (Foto)

21 lloje zogjsh me sqepa të verdhë (Foto)
Stephen Davis

Sqepat e zogjve vijnë në shumë forma, madhësi dhe ngjyra. Raptorët kanë sqepa të lakuar për të shqyer prenë e tyre. Sqepat e gjatë dhe të hollë të zogjve të bregdetit i ndihmojnë ata të çrrënjosin jovertebrorët në rërë pranë oqeaneve. Finches i ndajnë farat me sqepat e tyre të trashë dhe të fuqishëm. Kur bëhet fjalë për ngjyrën, një sqep i verdhë i ndezur është i lehtë për t'u identifikuar, veçanërisht nëse jeni i ri në zogjtë. Në këtë artikull do të shikojmë 21 lloje zogjsh me sqep të verdhë.

21 zogj me sqepa të verdhë

1. Tullac Eagle

imazhi: Pixabay.com

Emri shkencor: Haliaeetus leucocephalus

Është e pamundur të injorosh pamjen madhështore të një shqiponje tullac ndërsa fluturon nëpër qiell. Nuk ka shumë lloje shqiponjash të pranishme në SHBA, por ky zog i mrekullueshëm ka fituar vendin e tij si emblema jonë kombëtare. Shqiponja tullace preferon të jetojë pranë burimeve ujore, ku mund të kap peshq, si dhe ndonjëherë t'i vjedhë ato nga krijesat e tjera.

Sqepi i tij i verdhë është qartë i dukshëm, falë pendëve të bardha në kokë. Ju mund të dalloni shqiponjat tullac në të gjithë Amerikën e Veriut, veçanërisht gjatë dimrit kur ato mblidhen në grupe në liqene dhe diga. Pasi u rrezikua për shkak të përdorimit të DDT-së, shqiponja tullace ka mundur të bëjë një rikthim të jashtëzakonshëm përmes metodave të ruajtjes.

2. Pirruloksia

Pirroloksianë të gjithë shtetet e mbikalimit. Ata janë përshtatur veçanërisht mirë me qytetet me rrokaqiej dhe qytete përgjatë brigjeve detare.

17. Magpie me faturim te verdhe

Garqka me faturim te verdhejashtë me një trup të verdhë të ndezur, ballë të verdhë dhe faturë të verdhë të zbehtë. Këto finches të mëdha jetojnë gjatë gjithë vitit në pyjet halore të Kanadasë dhe disa shteteve veriore të SHBA. Për pjesën tjetër të SHBA-së, ato mund të dallohen herë pas here gjatë muajve të dimrit kur disa popullata lëvizin më në jug.

Ndërsa ata janë një zog këngëtar, ata nuk këndojnë vërtet. Grosbeaks në mbrëmje kanë disa thirrje të thjeshta, por jo tinguj komplekse ose këngë që përdorin shumë zogj të tjerë për të tërhequr bashkëshortët e tyre.

5. Qyqe me faturë të verdhë

Qyqja me faturim të verdhësë pari. Kujdes - mund t'ju duhen dylbi!

Thirrjet e Soras tingëllojnë si ulërima e një kali. Ata njihen gjithashtu si "shinat e Karolinës" dhe "pulat e livadhit".

11. Phalarope e kuqe

Palarope e kuqezogjtë e pranishëm në dramat e Shekspirit. Shpresa e tij – që Ylli Evropian do të përshtatej mirë me klimën e butë – pati sukses shumë më tepër se sa kishte ëndërruar ndonjëherë. Sot, ylli evropian është banor i 48 viteve të ulëta dhe Alaskës, si dhe Kanadasë dhe Meksikës veriore.

Ndërsa ndonjëherë duken të zeza, në dritën e duhur mund të shihni ngjyrat e tyre të ylberta në nuancat e vjollcës dhe jeshiles. Për fat të keq ata shpesh shihen si një zog problematik, duke udhëtuar në tufa masive të cilat mund të largojnë zogjtë e tjerë. Ata kanë qenë të njohur për ushqimin e zogjve të oborrit të shtëpisë dhe kalojnë shpejt nëpër farat.

7. Amerikani Robin

Emri shkencor: Turdus migratorius

Cili mëngjes pranvere është i plotë pa këngën gazmore të një robin amerikan? Ky zog këngëtar insektiv i pëlqen të gjuajë për krimba në orët e hershme të mëngjesit. Lëndinat janë terrene të shkëlqyera gjuetie, prandaj mos u shqetësoni me sigurimin e farave.

Si robinët amerikanë meshkuj dhe femra kanë sqepa të verdhë. Falë gjoksit të tyre të ndezur portokalli-kuq, ata janë të lehtë për t'u njohur. Ata jetojnë në 48 shtetet më të ulëta, madje edhe në disa të Alaskës.

8. Masked Booby

Masked Boobydetet tropikale, kështu që ju mund t'i shihni ato rreth Hawaiit ose Parkut Kombëtar Dry Tortugas të Floridës. Ata ndonjëherë vijnë deri në ujërat e Rrjedhës së Gjirit jashtë Karolinës së Veriut, por ju duhet të jeni jashtë bregut me një varkë për t'i parë ato.

Ky bobi i vendos vezët e tij në një gropë në tokë dhe meshkujt shpesh dekorojnë skajin e folesë me copa guaska deti, koral dhe guralecë të vegjël.

9. Greba e Klarkut

Greba e Klarkutnë tokë gjatë dimrit për finches rozë me kurorë gri. Ata pëlqejnë të kërkojnë fara në tokë, pasi është e ngjashme me atë që bëjnë në natyrë në zonat malore mbi vijën e pemëve.

19. Lapland Longspur

Lapland Longspurnë mjedise me ujë të ëmbël si liqene dhe pellgje.

Si meshkujt edhe femrat kanë sqepa të verdhë të ndezur me një brez gri të errët rreth tyre. Ata shumohen kryesisht në Shtetet e Bashkuara veriore dhe Kanadanë jugore, ku rregullojnë foletë në zona me guralecë në tokë.

13. Më pak e hidhur

Më pak e hidhurpirruloksia mund t'ju kujtojë një kardinal për shkak të kreshtës së saj dhe sqepit karakteristik. Dy zogjtë janë të lidhur, por ata jetojnë në pjesë të ndryshme të Amerikës së Veriut. Ka të ngjarë të dalloni një piruloksi në shtetet e Jugperëndimit të Amerikës. Ky zog këngëtar që banon në shkretëtirë preferon të jetojë mes shkretëtirave të mbytura të Arizonës, Nju Meksikës dhe Teksasit perëndimor.

Tërhiqni piruloksinë në ushqyesin tuaj me fara që zogu mund t'i ndajë. Në të egra ata kanë një dietë të larmishme me fara, fruta, lulëzime të kaktuseve saguaro dhe insekte si karkaleca dhe brumbuj.

3. Mallard

Emri shkencor: Anas platyrhynchos

Shiko gjithashtu: 15 zogj me sqepa të lakuar (Foto)

Kjo rosë amtare e Amerikës së Veriut mund të jetë një nga më zogj të njohur në mbarë botën. Vetëm meshkujt kanë sqepa të verdhë, të cilët plotësojnë kokat e tyre të ylberta jeshile të ndezura gjatë sezonit të shumimit.

Malardat nuk i tremben ndërveprimit njerëzor dhe janë një nga speciet më të zakonshme për t'u gjetur në liqene dhe pellgje në parqe, madje edhe në zonat urbane. Ata mund të jenë argëtues për t'u ushqyer, vetëm sigurohuni që të mos u ofroni atyre diçka të pashëndetshme. Ata jetojnë në pjesën më të madhe të Amerikës gjatë gjithë vitit, dhe në të gjithë Kanadanë gjatë sezonit të shumimit.

4. Evening Grosbeak

Mashkull Evening Grosbeak (imazhi: AlainAudetdhe femrat kanë sqepa të verdhë, të cilët kontrastojnë bukur me pendët e tyre blu-gri.

Ato qëndrojnë pa lëvizur në ujë, duke pritur që një peshk të notojë mjaftueshëm afër, pastaj mund të zgjasin qafën e tyre të gjatë dhe të godasin me ndriçim shpejtësi të shpejtë.

15. Bufi i ndaluar

Imazhi: NatashaGbregdeti i Kalifornisë. Gjatë sezonit të migrimit, ju jeni të prirur të gjeni këta zogj lehtësisht të dallueshëm në të gjithë vendin.

Gjatë sezonit të shumimit, pendët e meshkujve dhe femrave shkrihen nga gri me lara në të bardhë kremoze. Sqepat e tyre errësohen në të verdhë shkopinj ari, me një pikë të kuqe në pjesën e poshtme. Një çift i çiftëzuar punon së bashku për të rritur zogjtë e tyre. Disa vlerësime tregojnë se zogjtë e moshuar hanë deri në gjysmë kile ushqim në ditë!

Shiko gjithashtu: Sa kohë jetojnë kolibrat?

21. Çafka e madhe

Emri shkencor: Ardea alba

Teka e bukur ka nderin të jetë simbol i Shoqërisë Kombëtare Audubon. Një nga misionet më të hershme të shoqërisë ishte të parandalonte që zogjtë të vriteshin për pendët e tyre. Nga mesi deri në fund të viteve 1800, pendët e pulës së madhe u bënë aq të njohura si një dekorim i kapelës, saqë pothuajse u gjuajtën deri në zhdukje përpara se gjuetia e shtëllungave të ndalohej zyrtarisht në fillim të viteve 1900.

Këta zogj elegantë mund t'i gjeni gjatë gjithë vitit përgjatë bregdetit lindor të SHBA-së dhe gjatë dimrit përgjatë bregut perëndimor. Në fund të verës dhe vjeshtës mund t'i gjeni në trupat ujorë në të gjithë SHBA-në
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.