20 zogj me vezë pika

20 zogj me vezë pika
Stephen Davis
Wikimedia CommonsTë përbashkëtat

Emri shkencor: Antigone canadensis

Vinçi Sandhill është një zog elegant dhe i bukur që jeton në shumë rajone të Amerikës së Veriut, si dhe një pjesë e Meksikës dhe ishujve veriorë të Karaibeve. Ai e kalon pranverën dhe verën në pjesën më të madhe të Kanadasë, si dhe në praritë veriore të Shteteve të Bashkuara. Popullatat dimëruese jetojnë në Florida dhe Teksas.

Vezët e vinçit Sandhill janë të lehta kafe-verdhë me njolla kafe ose gri. Ata vendosin rreth 1-3 në të njëjtën kohë dhe inkubohen për 29-32 ditë.

Vezët e vinçit të rërësemri: Mimus polyglottos

Ky zog bardh e zi është një nga zogjtë këngëtarë më të njohur në Shtetet e Bashkuara dhe Meksikë. I lindur në të gjithë 48-at e poshtëm, zogu tallës verior kalon kohën e tij duke përsëritur me zë të lartë këngët e zogjve të tjerë. Është territoriale dhe shpesh lëviz bishtin lart e poshtë dhe ndez shiritat e bardhë të krahëve.

Vezët e zogjve tallës janë blu të zbehtë ose jeshile me njolla të kuqërremta ose kafe. Ata lëshojnë 2-6 vezë në të njëjtën kohë dhe inkubacioni zgjat rreth 12-13 ditë. Meshkujt ndërtojnë kupën e folesë, ndërsa femrat shtojnë rreshtimin e brendshëm.

Vezë tallëse verioreBrigjet lindore dhe perëndimore të Amerikës së Veriut. Disa popullata migrojnë midis bregut të Gjirit në dimër dhe kufijve veriorë të Kanadasë në verë. Ata janë përshtatur mirë me projektet e ndërtimit njerëzor, veçanërisht rrokaqiejt.

Skifterët e gjirit fole në shkëmb, rreth një e treta e rrugës poshtë faqes së shkëmbit në një parvaz. Ata gjithashtu mund të përdorin struktura të tjera të larta si ura, rrokaqiej dhe kapanone. Vezët kanë ngjyrë kremi në kafe, me njolla të purpurta, kafe të kuqe. Bëhen 2-5 vezë në të njëjtën kohë, dhe inkubimi zgjat 29-32 ditë.

16. Kapelë me kapuç

Kuplakë me kapuç (mashkull)Patricia Pierce / flickr / CC BY 2.0

Emri shkencor: Molothrus ater

Zogët me kokë kafe shpesh mendohen si një shqetësim në pjesën më të madhe të gamës së tyre . Kjo është për shkak se ata janë parazitë fole. Femrat nuk ndërtojnë një fole, vendosin vezë dhe rritin të vegjlit e tyre në të. Në vend të kësaj, ata vendosin vezët e tyre në foletë e zogjve të tjerë. Zogjtë e shpendëve me kokë kafe piqen shpejt dhe i shtyjnë zogjtë e tjerë nga foleja.

Vezët e shpendëve të lopës janë të bardha ose gri-të bardha me njolla kafe ose gri. Ata shpesh depozitojnë vetëm një vezë në një fole tjetër. Ata inkubohen në vetëm 10-12 ditë, që është pak më shpejt se shumë zogj këngëtarë.

Veza e shpendëve me kokë kafe në folenë e Phoebe Lindoredalluar në Maryland, si dhe në pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara Lindore. Ky zog këngëtar është një frutangrënës që i pëlqen frutat e errëta dhe të pjekura. Tërhiqeni atë në oborrin tuaj duke ofruar qershi të errëta, kumbulla dhe pelte frutash. Meshkujt janë të vështirë të mungojnë pasi kanë pendë gjoksi të ndezura portokalli!

Oriolët ndërtojnë fole të varura në formë çorape. Vezët e tyre janë gri të zbehtë ose blu me njolla të errëta me njolla. Bëjnë 3-7 vezë për tufë dhe inkubohen për 11-14 ditë.

12. Shkallaku

Osprey

Emri shkencor: Fratercula arctica

Puffin e Atlantikut jeton ekskluzivisht në brigjet e Kanadasë Lindore dhe Anglisë së Re Veriore. Ata dyfishohen si fluturues dhe notarë të aftë që kapin peshq në krahë ndërsa janë nën ujë. Ndërsa pjesën më të madhe të vitit e kalojnë në det, duke fluturuar, notuar dhe gjuajtur në ujëra të ftohtë, ata shumohen gjatë verës në ishujt në brigjet e Atlantikut të Veriut.

Këto puffin gërmojnë një gropë të cekët ose strofull në tokë për ta përdorur si folenë e tyre. Ata gjithashtu mund të folezojnë nën gurë ose në të çara shkëmbinjsh. Vezët e tyre mund të jenë thjesht të bardha ose me pika. Pufinët e Atlantikut zakonisht bëjnë vetëm një vezë në të njëjtën kohë dhe duhet ta inkubojnë atë për 36-45 ditë.

18. American Crow

Imazhi nga Jack Bulmer nga Pixabay

Emri shkencor: Corvus brachyrhynchos

Është e lehtë të dallosh këtë zog inteligjent; pendët e tij të pagabueshme të zeza me shkëlqim dhe kërcitja e vrullshme e japin atë. Sorrat janë përshtatur me një sërë mjedisesh në të gjithë Amerikën e Veriut, duke jetuar gjatë gjithë vitit në shumicën e 48 shteteve më të ulëta. Sorrat janë disa nga speciet më të zgjuara të zogjve, që kanë një rrjet social të sofistikuar dhe dihet se përdorin mjete për të marrë ushqim dhe ujë.

Shiko gjithashtu: Simbolizmi i zogut të kaltër (Kuptime dhe interpretime)

Vezët e sorrës janë një jeshile e zbehtë kaltërosh me njolla kafe që rëndohen në skajin e madh. Ata shtrojnë 3-9 në një kohë dhe inkubohen për 16-18 ditë.

Shiko gjithashtu: 20 fakte të mahnitshme rreth bufëve të mëdhenj me brirëVeza e sorrës amerikane

Emri shkencor: Cardinalis cardinalis

Një e preferuar shumëvjeçare në pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara lindore, kardinali verior është një këngëtar i besueshëm dhe i lehtë për t'u dalluar. Ai viziton me lehtësi ushqimet e zogjve dhe këndon dhe bilbil shpesh nga pozitat e larta dhe të dukshme. Femrat bëjnë folenë në tufa të trasha furçash dhe gjethesh.

Vezët kardinalë të veriut janë të bardha gri ose jeshile me njolla gri ose kafe. Ata bëjnë 2-5 vezë për tufë dhe duhen 11-13 ditë për inkubacion.

Vezët e Kardinalit të Veriutdhe jetojnë atje gjatë gjithë vitit. Ata ndoshta tashmë janë duke vizituar ushqyesit tuaj të shpendëve dhe u pëlqejnë farat e lulediellit dhe meli.

Harabela e shtëpisë mund të lëshojë 1-8 vezë në të njëjtën kohë. Ato kanë ngjyrë të gjelbër të zbehtë ose të bardhë kaltërosh, me njolla gri ose kafe. Duhen rreth 10-14 ditë që ato të çelin.

Veza e harabelit të shtëpisë

Vezët e shpendëve vijnë në një larmi ngjyrash, duke përfshirë blu, gri, kafe dhe të bardhë. Shumica prej nesh janë ndoshta të njohur me vezët e bardha ose kafe të pulës në dyqan, ose vezët blu të ndezura të një robin. Por vezët mund të jenë edhe me pika. Arsyeja e plotë pse disa vezë kanë njolla dhe disa jo nuk dihet, megjithëse ka disa teori. Në këtë artikull do të mësojmë rreth 20 zogj me vezë me pika.

20 zogj me vezë pika-pika

Pra, pse zogjtë kanë vezë me pika? Shpjegimi më i thjeshtë do të ishte se pika-pika ndihmon që vezët të përzihen më mirë në fole, duke siguruar kamuflazh. Ky mund të jetë rasti për disa lloje (veçanërisht zogjtë folezues në tokë), por sigurisht jo për të gjithë. Shumë nëna i mbajnë vezët e tyre mjaft mirë të fshehura pa nevojë për kamuflazh, dhe në disa specie vezët me pika në fakt dallohen në sfondin e folesë në vend që të përzihen.

Janë bërë disa kërkime mbi këto pika protoporfirine ( emër teknik për pikat) në cica të mëdha. Duket se për disa zogj, marrja e mjaftueshëm e kalciumit në dietën e tyre për të zhvilluar lëvozhgat e trasha të vezëve është problem. Njollat ​​e protoporfirinës mund të ndihmojnë në forcimin e lëvozhgave më të dobëta të vezëve.

Ka ende shumë për të zbuluar në lidhje me këto pika dhe përdorimet e tyre midis llojeve të ndryshme të shpendëve. Por tani për tani, le t'i hedhim një vështrim 20 specieve të zakonshme që dihet se kanë vezë me pika.

1. Vinçi Sandhillnjollave. Periudha e inkubacionit të tyre është 12-16 ditë.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.