20 lloje zogjsh që fillojnë me N (Foto)

20 lloje zogjsh që fillojnë me N (Foto)
Stephen Davis
zogjtë e oborrit të shtëpisë në Amerikën e Veriut. Meshkujt kanë pupla të kuqe të ndezura dhe një maskë të zezë, femrat kanë ngjyra më të zbehta dhe janë më kafe të zbehtë me një ngjyrë të kuqërremtë.

Si meshkujt dhe femrat njihen lehtësisht nga "mohawks" dhe sqepat e tyre të kuqërremtë portokalli. Kardinalët do të vizitojnë shumicën e ushqyesve të farave, do t'u ofrojnë atyre përzierje të përziera farash dhe fara luledielli të zi.

17. Nashville warbler

foto: William H. Majorosjanë kryesisht zogj ditore që gjuajnë gjatë ditës. Ata ndonjëherë do të gjuajnë gjatë natës, por më shumë herë se jo natën është kur ata pushojnë në pemë. Megjithëse kanë dëgjim të shkëlqyeshëm, bufat skifterë zbulojnë prenë e tyre kryesisht nga shikimi, ndryshe nga bufi i hambarit.

19. Lëvizja veriore

Lufka veriorezog me madhësi mesatare që vërehet lehtësisht me kokën e gjelbër dhe gjoksin e kuq. Pendët e bishtit janë metalike blu-jeshile. Pavarësisht nga ky ngjyrim i mrekullueshëm, zogu është mjaft i vështirë për t'u dalluar.

Ai jeton në një zonë të gjerë dhe konsiderohet të jetë me më pak shqetësim në Afrikën Subsahariane ku jeton. Emri i Narina Trogon vjen nga një përzierje e dy gjuhëve, KhoiKhoi dhe frëngjisht, gjë që e bën atë një specie kozmopolite.

13. Nihoa Finch

Nihoa finchsepse një pjesë e trurit të tij është më e madhe se ajo e zogjve të tjerë.

2. Nene

Imazhi nga Carolyn M. Scott nga Pixabay

Emri shkencor: Branta sandvicensis

Nene u bë zogu shtetëror i Havait në vitin 1957 kur mbetën vetëm rreth 30 zogj në natyrë. Që atëherë, popullsia është zhvilluar ngadalë dhe tani ka rreth 2500 zogj.

Nene ka një trup gri dhe qafë të bardhë, me vija të zeza. Fytyra e saj është e zezë. Nene është më e rralla nga të gjitha patat dhe është e rrezikuar.

Shiko gjithashtu: 11 Fakte rreth Sapsuckers me bark të verdhë

3. Nankeen Kestrel

Imazhi nga pen_ash nga Pixabay

Emri shkencor: Falco cenchroides

Kestrel Nankeen është një zog grabitqar me përmasa mesatare që jeton në Australi, Guinenë e Re dhe Indonezi. Në thelb është i bardhë, me krahë të kuqërremtë në kafe dhe me pjesën e qafës. Majat e krahëve të tij janë të errëta.

Këta zogj shpesh shihen të ulur në shtylla ose pemë të ngordhura. Ata janë të këndshëm në ajër dhe janë në gjendje të qëndrojnë pezull në një vend për një kohë të gjatë. 'Nankeen' është një ngjyrë që ishte e njohur për tregtim në shekujt e tetëmbëdhjetë dhe nëntëmbëdhjetë.

4. Neddicky

Neddickygjuan.

Jeton në kullota të hapura dhe i vendos vezët drejtpërdrejt në tokë. Kavanozët e natës mund të zhduken në një pemë gjatë ditës sepse ngjyrosja e tyre është shumë e ngjashme me lëvoren.

Shiko gjithashtu: Sa i lartë duhet të jetë një ushqyes zogjsh jashtë tokës?

10. Qukapiku i Nuttall

krediti: ALAN SCHMIERER

Emri shkencor: Dryobates nuttallii

Qukapiku mashkull Nuttall ka kapelën karakteristike të kuqe të shumë prej kushërinjve të tij, e cila bie në kontrast të gjallë me trupin e tij me pika bardh e zi. Ky zog i vogël kërkon ushqim nën lëvore, duke u larguar derisa të ekspozohet.

Veçja e një topi suet mund të tërheqë Qukapikun e Nuttall në një kopsht urban, për sa kohë që jetoni brenda gamës së kufizuar të Nuttall në shtet të Kalifornisë ku është endemike.

11. Nil Valley Sunbird

kredi: Dennis Sylvester Hurd

Emri shkencor: Hedydipna metallica

Nil Valley Sunbird është një zog i vogël që jeton në Afrikën Veriore dhe Lindore dhe Arabinë Saudite, ka një faturë më të shkurtër se shumica e kushërinjve të tij. Mashkulli ka një kokë të gjelbër me shkëlqim, një kokë të zezë, një ballë të verdhë dhe një bisht të gjatë.

Femra është më pak e goditur dhe ka një bisht më të shkurtër. Në sezonin e shumimit, bishti mashkullor i zogut të diellit të Luginës së Nilit rritet të paktën 2 inç (5 cm) më i gjatë.

12. Narina Trogon

Narina trogonChauna chavaria

The Northern Screamer është një zog shumë i madh që gjendet në Kolumbi dhe Venezuelë, me një trup dhe krahë të zi, me këmbë të kuqe, një fytyrë të bardhë dhe një shirit të kuq rreth syve. Kur fluturon, duket qartë krahu i bardhë i poshtëm.

Jeton në ligatina dhe pjesën më të madhe të kohës e kalon në tokë. Britma e Veriores Screamer është zakonisht një bërtitje me zë të lartë, nga e cila ka marrë emrin e saj.

8. Northern Scrub Robin

Scrub robinmbylle.

Të rriturit janë gri të errët në krye me pjesë të poshtme gri të hapura dhe kanë një shirit të lehtë mbi sytë e tyre. Goshawks veriore jetojnë dhe fole në pyje lart në pemë. Ata janë kryesisht ngrënës oportunistë me një gamë të gjerë të gjahut duke përfshirë zogj të tjerë, gjitarë, kërma dhe insekte.

15. Dridhja e veriut

Imazhi: Natureladymolë dhe karkaleca dhe një shumëllojshmëri farërash dhe barishtash të vogla. Neddicky herë pas here mund të lëshojë një vezë në ditë ose më shumë pas disa vezëve të para të grupit.

5. Northern Saw-whet Owl

Image: CTolman

Shumica e njerëzve e njohin kardinalin verior dhe ndoshta bilbilin, por a keni dëgjuar për Neddicky, ose Nihoa Finch? Në këtë postim, do të lexoni për këta dhe zogj të tjerë që të gjithë kanë një gjë të përbashkët. Le të mësojmë për 20 zogj të ndryshëm që fillojnë me shkronjën N.

20 Zogj që Fillojnë me N

Zogjtë që fillojnë me Nlloje të fshehta 1. Bilbili 2. Nene 3. Nankeen Kestrel 4. Neddicky 5. Northern Saw-whet Owl 6. Northern Royal Albatros 7. Northern Screamer 8. Northern Scrub Robin 9. Nightjar 10. Qukapiku i Nuttall 11. Zogu i diellit në Luginën e Nilit 12. Narina Trogon 13. Nihoa Finch Veriore.15 Dridhja e veriut 16. Kardinali i veriut 17. Kafshaku i Nashvilit 18. Bufi i skifterit verior 19. Shpendi verior 20. Zogu tallës verior

Zogjtë e mëposhtëm që fillojnë me N janë nga e gjithë bota, a keni dëgjuar për të gjithë ata?

1. Nightingale

Imazhi nga wal_172619 nga Pixabay

Emri shkencor: Luscinia megarhynchos

Një bilbil është një fushë zog që gjendet në Evropën Perëndimore, Afrikën e Veriut, Azinë e Vogël, Afrikën Jugore dhe Lindore, me trupin e tij kafe dhe gri të zbehtë. Ajo për të cilën shquhet bilbili është zëri i tij i bukur.

Kjo e ka bërë atë pjesë të tregimeve, madje edhe të legjendave dhe përrallave. Bilbili migron nga Evropa dhe Azia në Afrikë në dimër. Bilbili mund të prodhojë rreth 1000 tinguj të ndryshëmoborret e shtëpisë, por shumicën e rasteve nuk i vizitoni shumë shpesh ushqyesit e shpendëve. Tërhiqni ata në oborrin tuaj me disa nga këshillat e tjera më poshtë, si p.sh. shkurre me fruta ose banjë zogjsh.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.