20 bimë dhe lule që tërheqin kolibra

20 bimë dhe lule që tërheqin kolibra
Stephen Davis

Shtimi i luleve dhe bimëve në oborrin ose kopshtin tuaj është një mënyrë e shkëlqyer për të tërhequr kolibra. Jo vetëm që shtimi i këtyre bimëve do të bëjë që zona juaj e jashtme të shfaqet me ngjyra, por shumë nga lulet ofrojnë edhe aroma të këndshme dhe tërheqin gjithashtu pjalmues të dobishëm.

Shiko gjithashtu: 20 lloje zogjsh që fillojnë me N (Foto)

Ka disa faktorë që bimët dhe lulet që tërheqin kolibrët ndajnë. Ata priren të jenë të shndritshëm dhe shumëngjyrësh, rriten lart, kështu që kolibrat që fluturojnë mund të thithin lehtësisht nektarin e tyre dhe kanë lulëzime në formë zile ose tubash që mbajnë lehtësisht nektarin.

Konsideroni t'i mbillni këto lule dhe bimë në pranverë ose verë në tërheqni kolibra dhe ndihmojini ata të përgatiten për migrimin e tyre të gjatë në vjeshtë. Nëse nuk jeni të sigurt se kur kolibrët migrojnë në zonën tuaj, shikoni këtë artikull për të ditur se kur duhet të keni gati bimët dhe ushqyesit.

20 bimë dhe lule që tërheqin kolibrat

1. BLETA BLETA

imazhi: Pixabay.comlule blu dhe gjithashtu lëshon një aromë të këndshme. Ai lulëzon për pjesën më të madhe të verës dhe kërkon pak kujdes, përveç diellit të plotë dhe disa kokave të ngordhura.

12. BUTTERFLY BUSH

imazhi: Pixabay.comemëruar për lulet e tyre të gjalla dhe të kuqe të kuqe - ngjyra e preferuar e një kolibri. Ato janë bimë shumëvjeçare me lule të egra janë vendase në shtetet qendrore të Shteteve të Bashkuara si Iowa, Illinois dhe Wisconsin. Ashtu si shumë bimë të tjera në këtë listë, lulet e Kardinalit rriten në thumba të larta dhe bëjnë një shtesë të shkëlqyeshme për kufijtë dhe sfondet e kopshtit.

3. KOLUMBINE

imazhi: Pixbay.comCrocosmia është vendas në Afrikën e Jugut, por lulet e kuqe, portokalli ose të verdha janë perfekte për të tërhequr kolibra. Plus, është një llambë e qëndrueshme që ka nevojë për mbjellje fillestare, por jo shumë për t'u vendosur pasi të krijohet.

6. DAYLILY

imazhi: Pixabay.comshporta falë lulëzimit të saj kaskadë me lule të mëdha e të varura. Ato janë pak më delikate se bimët e tjera dhe preferojnë temperatura më të ftohta dhe kushte gjysmë hije.

Megjithëse ato mbillen më shpesh në kontejnerë, Fuchsias janë në fakt shkurre me lule. Disa kultivarë shumëvjeçarë mund të rriten edhe aq të mëdhenj sa pemët. Disa varietete kanë lule me dy ngjyra, por më shpesh ato gjenden në rozë, të kuqe dhe vjollcë.

15. DREJTANI

imazhi: Pixabay.com

Djalti ( Lonicera ) është i njohur për aromën e ëmbël dhe grupet e luleve delikate në formë zile. Ata preferojnë diellin e plotë, por mund të tolerojnë disa hije. Ashtu si hardhia e trumbeve, ato funksionojnë mirë kur mbështeten në një kafaz ose mbështetje të ngjashme, por mund të mbillen edhe në kontejnerë. Ka mbi 100 lloje të dorëzonjëve - një lloj, Magnifica Honeysuckle, ka lule të mëdha dhe të kuqe të ndezura që janë perfekte për të tërhequr kolibrat.

16. LANTANA

imazhi: Pixabay.combienalet, ato mbillen lehtësisht dhe shpesh kthehen sezonin e ardhshëm pa bujë. Ata e duan diellin e plotë dhe mund të tolerojnë shumicën e tokave me drenazhim të mirë. Mbillini ato në rreshtat e pasmë të kopshteve për të shtuar thellësi.

9. LUPINET

imazhi: Pixabay.comnë oborrin tuaj. Lulet e tyre lulëzojnë në grupe të rrumbullakëta dhe vijnë në të kuqe, portokalli, të verdhë, vjollcë dhe të bardhë, dhe shpesh shfaqin ngjyra të shumta në një bimë.

17. RHODODENDRON

imazhi: Pixabay.comnë enë të mëdha për të shmangur përhapjen. Lulet e tyre me ngjyrë rozë ose trëndafili janë me gëzof, plot nektar dhe kanë një aromë të këndshme që tërheq kolibrët.

Gjthja e saj është dantella dhe disi e ngjashme me fierin. Rritja e pemës së mëndafshit është relativisht e lehtë, megjithëse sigurohuni që t'i jepni pak hapësirë ​​nëse e mbillni në tokë dhe përgatituni për tendën e saj të gjerë dhe zakonin e harkut.

Shiko gjithashtu: Pse cicërimojnë kolibrat?

20. TRUMPET VINE

imazhi: Pixabay.comtenxhere, ose thjesht përdorni ujin më të nxehtë të rubinetit që mund të prodhojë rubineti juaj. Shmangni përdorimin e një aparati kafeje për të ngrohur ujin pasi kafeina është toksike për zogjtë.
  • Përzieni sheqerin dhe ujin në një enë të pastër. E trazojmë ujin me një lugë të madhe duke shtuar ngadalë sheqerin.
  • Pasi të treten plotësisht të gjitha kokrrat e sheqerit, lëreni tretësirën të ftohet. Pasi të jetë ftohur, është gati për t'u derdhur në ushqyes.
  • Ruajeni çdo ujë shtesë me sheqer në frigorifer deri në një javë. Ruajtja e nektarit shtesë do ta bëjë rimbushjen e ushqyesit të shpejtë dhe të lehtë.
  • Shikoni këtë artikull për më shumë informacion rreth krijimit të nektarit tuaj të kolibrit.
    Stephen Davis
    Stephen Davis
    Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.