18 zogj me katër shkronja

18 zogj me katër shkronja
Stephen Davis
kërpudha e përhapur, kërpudha euroaziatike, ka një varg që shtrihet nga Mbretëria e Bashkuar në perëndim në Mongoli dhe në jug deri në Zelandën e Re. Dietat e gjilpërave janë të ndryshme.

Ata hanë çdo gjë nga algat te bimësia, vezët e zogjve të tjerë e deri te hardhucat apo bretkosat e vogla. Prindërit punojnë së bashku për të bërë një fole dhe për të rritur zogjtë. Foletë e guaskës janë zakonisht platforma lundruese në ujëra të hapura, por një kokrra femër nuk është më lart që të lëshojë vezët e saj në folenë e një pule tjetër, në mënyrë që ajo të mos ketë nevojë t'i rrisë ato.

Shiko gjithashtu: Ushqyesit më të mirë të shpendëve për apartamente dhe apartamente

8. Sorrë

Sorbi amerikanvjen rreth e rrotull, shumë specie fluturojnë në një zonë më pak të prekur nga moti i ftohtë, zakonisht diku më afër tropikëve.

4. Lark

Skylarknatyrë e fshehtë. Sorat janë të njohur për aftësinë e tyre për të ecur mbi bimësinë lundruese pa u fundosur, dhe përdorin gishtat e tyre të gjatë për të kapur kërcellin e bimëve ndërsa lëvizin nëpër ligatinat.

15. Qift

Qift me bisht të bardhë në pemë

Zogjtë jetojnë në mbarë botën në çdo lloj habitati. Llojet janë përshtatur me kushtet e ngrirjes së Arktikut dhe xhunglave të lagështa tropikale të Azisë Juglindore. Pavarësisht se cilin ekosistem vizitoni, me siguri do të ketë zogj atje. Disa prej tyre mund të kenë emra më të gjatë dhe më përshkrues si flycatcher ose qukapiku. Ndërsa zogjtë dhe grupet e tjera të shpendëve, si rosa, e mbajnë atë të shkurtër dhe të ëmbël. Vazhdoni të lexoni për një listë me 18 lloje zogjsh nga e gjithë bota që kanë emra të gjatë katër shkronja.

Zogjtë me katër shkronja

Zogjtë në këtë listë kanë vetëm katër shkronja në emrin e tyre, pavarësisht nëse i referohet një specie të vetme apo një lloji zogu.

1. Skifteri

Skifteri me ngjyradheu. Penda e bardhë e pacenuar e këtij zogu uji dhe qafa e gjatë dhe e këndshme e bëjnë atë të popullarizuar në kopshte dhe rezervuare natyrore. Ato janë përkujtuar në poezi, këngë dhe letërsi.

Disa lloje mjellmash çiftëzohen gjatë gjithë jetës dhe rivizitojnë të njëjtin vend foleje vit pas viti. Mjellmat e vogla quhen cygnet, çelin me pendë gri me gëzof dhe ndjekin menjëherë nënën e tyre.

Megjithatë, mjellmat nuk janë gjithmonë aq të bukura sa duken. Ata mund të jenë jashtëzakonisht agresivë dhe dihet se kafshojnë njerëzit që shkelin territorin e tyre. Gjatë migrimeve, ata 'marrën' kënetat dhe ligatinat.

Prania e tyre bëhet një shqetësim për banorët dhe vizitorët e zonës. Nëse zgjidhni të ushqeni mjellma të urta ose gjysmë të robëruara, sigurohuni që të dini se çfarë është e shëndetshme për ta për të ngrënë.

3. Duck

Rosë druri (mashkull)shtatë kontinente, të gjetura kryesisht në rajonet tropikale dhe subtropikale. Këta zogj jetojnë në ligatina, këneta, këneta dhe kullota. Ata preferojnë zonat e ulëta të cilat vërshojnë rregullisht dhe brigjet e cekëta.

Ibiset janë të gjithëngrënëse, që do të thotë se hanë një shumëllojshmëri ushqimesh. Dieta e tyre zakonisht përfshin peshq të vegjël, bretkosa, insekte, krustace dhe kafshë të tjera të vogla. Ata gjithashtu hanë materiale bimore si fara, manaferrat dhe frutat. Duke u ushqyer me ujë të cekët, ata përdorin faturat e tyre të gjata për të hetuar baltën dhe ujin për ushqim.

Puplat e tyre mund të jenë të çdo numri ngjyrash, duke përfshirë kafen, të kuqen, të bardhën, të zezën dhe portokallinë, dhe ato kanë faturë të lakuar të gjatë.

14. Sora

Sora duke ecur nëpër ujëmbetje nga oqeani.

11. Pullakë

Buqeli me krahë të gjelbër (mashkull)në një mënyrë të ngjashme me pulat, në ndjekje të çdo rostiçeri. Ata janë mjaftueshëm të konsiderueshëm për të garantuar statusin si një zog gjahu. Shumë njerëz në Evropë dhe Shtetet e Bashkuara gjuajnë pëllumba për konsum.

6. Pulëbardhë

Pulëbardhë e madhe me kurriz të ziaftësi dhe vokalizime të gjalla e të larmishme. Pavarësisht se sa të vegjël janë (disa trumca janë vetëm 4 inç të gjatë), ata mund të këndojnë me një volum mashtrues të lartë.

Shpesh mund të dallosh një trumcak nga larg nga mënyra se si e mbajnë bishtin drejt dhe priren ta lëvizin lart e poshtë. Ata hanë kryesisht merimangat, brumbujt, vemjet, tenjat dhe artropodët e tjerë të vegjël. Ata njihen gjithashtu se hanë zvarranikë të vegjël dhe amfibë, si dhe fara dhe manaferra. Ata janë të njohur për shkathtësinë e tyre dhe shpesh mund të shihen duke kërcyer dhe fluturuar nëpër bimësi në kërkim të gjahut.

Shiko gjithashtu: 33 Fakte Interesante rreth Bufëve që gërmojnë

17. Kivi

Zog kivi me kivi

Kivit janë zogj të vegjël pa fluturim vendas në ishullin e Zelandës së Re. Falë kushteve të izoluara në ishull, ata ishin në gjendje të evoluonin pa frikë nga grabitqarët. Kërcënimi më i madh për kivit sot është duke u vrarë nga macet shtëpiake. Të njohura për pamjen mjaft të çuditshme, kivit kanë një sqep të gjatë dhe pupla të buta që duken shumë më tepër si qime sesa pendë normale të shpendëve.

Në fakt ekzistojnë pesë lloje kivi. Çdo specie është përshtatur në rajone të ndryshme të vendit. Ata kanë disa tipare unike që i dallojnë nga zogjtë e tjerë.

Së pari, ata kanë vrimat e hundës në fund të faturave të tyre. Këto i ndihmojnë ata të nuhasin më mirë gjahun sesa nëse vrimat e hundës do të vendoseshin afër kafkës së tyre. Së dyti, kockat e tyre përmbajnë palcë në vend që të jenë të zbrazëta si shumica e zogjve.

Ndërsa kjodo të rëndonte një zog fluturues, ai nuk i pengon kivit pasi nuk fluturojnë. Së treti, ata mbështeten aq pak në shqisën e tyre të të parit sa që shumë kivi janë funksionalisht të verbër. Shikimi është zakonisht jashtëzakonisht i rëndësishëm për zogjtë.

18. Rhea

Rhea më e vogël në këmbë

Për të pa iniciuarit, rhea është si një version më i vogël dhe paqësor i strucit. Të dyja janë të lidhura larg. Rheas janë vendas në Amerikën e Jugut, ku popullatat e egra jetojnë në kullotat dhe fushat e Paraguait, Argjentinës, Perusë dhe kombeve të tjera.

Shumica e rheas janë të nxirë dhe me ngjyrë kafe. Ata përzihen mirë me peizazhet kullota falë puplave të tyre dhe prirjes së tyre për larjen e pluhurit.

Rheas hanë bimë dhe udhëton në tufa prej dy duzina. Ata janë të qetë dhe bëjnë zhurmë vetëm në sezonin e çiftëzimit.

zogj që njihen për fluturimin e tyre të këndshëm dhe pamjen e veçantë. Ata janë zakonisht zogj të vegjël deri në të mesëm me krahë të gjatë, të mprehtë dhe bisht me pirun. Shumica kanë trupa të bardhë dhe gri, me sqepa të gjatë me majë.

Sterinët gjenden në habitatet bregdetare dhe në brendësi të botës dhe janë të njohur për aftësinë e tyre për t'u zhytur në ujë për të kapur peshq dhe pre të tjera të vogla. Shumë lloje të sternave janë shtegtare, duke udhëtuar në distanca të gjata midis zonave të tyre të shumimit dhe dimërimit. Ternet janë tregues të rëndësishëm të shëndetit të ekosistemit, pasi janë të ndjeshëm ndaj ndryshimeve të cilësisë së ujit dhe faktorëve të tjerë mjedisorë.

10. Skua

Zogu Skua në tokë

Skuat janë një grup zogjsh detarë që njihen për sjelljen e tyre agresive dhe zakonet e pastrimit. Ata janë zakonisht zogj me përmasa mesatare deri në të mëdha, me sqepa të fortë, të mbërthyer dhe krahë të gjatë e të mprehtë. Skuat gjenden në rajonet e Arktikut dhe Antarktikut, si dhe në zonat bregdetare anembanë botës.

Ata janë ushqyes oportunistë dhe shpesh vjedhin ushqim nga zogjtë e tjerë ose pastrojnë kërma nga bregu. Kjo vjedhje e ushqimit quhet "kleptoparazitizëm".

Skuat janë gjithashtu të njohur për sulmin dhe vrasjen e zogjve të tjerë të detit, duke përfshirë pinguinët dhe sternat. Pavarësisht reputacionit të tyre si grabitqarë agresivë, skuat luajnë një rol të rëndësishëm në ekosistem duke ndihmuar në kontrollin e popullatave të zogjve të tjerë të detit dhe pastrimin e tyre.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.