18 lloje të zogjve të zinj (me fotografi)

18 lloje të zogjve të zinj (me fotografi)
Stephen Davis
në. Ata gjithashtu rrotullohen në gëmusha të dendura, duke tundur krahët e tyre me braktisje. Mund të duket qesharake, por ata e bëjnë këtë për të nxjerrë jashtë gjahun e vogël si hardhucat dhe insektet.

13. American Redstart

imazhi: Andy Reago & Chrissy McClarrenzogjtë e SHBA-së perëndimore gjenden shpesh ose duke ecur rreth tokës duke kërkuar ushqim ose të ulur në pemë ose në linjat e shërbimeve. Meshkujt janë shumë të errët dhe shpesh duken të zinj, por në rrezet e diellit të ndezur mund të shihni blu të ylbertë, vjollcë dhe jeshile.

Këta zogj të zinj janë shumë social dhe shpesh do të shihen në grupe të vogla dhe do të folezojnë në koloni të 100 ose më shumë. Ngjyrosja e tyre dhe syri i lehtë i bëjnë ato të ngatërrohen shpesh me grilat dhe shpesh do të përzihen së bashku me tufat e grilave.

17. Shkaba e zezë

shkaba e zezë

11. Phainopepla

Mashkull Phainopeplapendë, por bie në sy sqepi i tyre i bardhë. Këmbët nuk janë rosa dhe nuk kanë këmbë me rrjetë. Në vend të kësaj, ata kanë gishtërinj të gjatë dhe me lobe që i ndihmojnë ata të notojnë dhe të ecin rreth bimësisë ujore në buzë të ujit.

Ju mund t'i gjeni këto kërpudha rreth pellgjeve, liqeneve, kënetave dhe ligatinave të tjera të ujërave të ëmbla. Për mbarështim ata preferojnë bregdetin me bimësi me pak ujë të cekët përgjatë buzës për të ecur.

15. Cowbird Bronzed Cowbird

Bronzed Cowbirdnga pendët e mashkullit. I gjithë trupi i tij, duke përfshirë sqepin dhe syrin, janë të zinj, përveç një copëze të vogël në pendët e sipërme të fshehta të krahëve të tij. Ky seksion ka një ngjyrë portokalli-të kuqe të ndezur. Femrat janë kafe dhe me vija.

Këta zogj njihen si këngëtarë të pamëshirshëm dhe mund të dëgjohen në grupe të mëdha shumë-speciesh që përfshijnë zogj kauzi, grackles ose lloje të tjera të zogjve të zinj. Ata frekuentojnë kënetat dhe kënetat, dhe janë të njohur për kapjen pas kallamishteve dhe bishtave.

Mashkull Bobolinkdhe farat tek peshku, ushqimi i qenve ose mbeturinat. Çiftet e çiftëzuara të sorrave shpesh folezojnë në mënyrë të përsëritur në të njëjtin vend vit pas viti.

2. Ylli evropian

Imazhi: pixabay.com

Emri shkencor: Sturnus vulgaris

Gjatësia: 8,5 in

Pesha: 2,9 oz

Gjerësia e krahëve: 16 in

Jo fillimisht vendas në Shtetet e Bashkuara, Starling Evropian u prezantua në fund të viteve 1800 nga një njeri që donte që Parku Qendror i Nju Jorkut të përmbante të gjithë zogjtë e përmendur në dramat e Shekspirit. Ajo që ai nuk mund të priste ishte që Ylli Evropian do të përhapej me shpejtësi në të gjithë Amerikën e Veriut. Ato shihen në të gjithë Meksikën dhe në veri deri në tundrën kanadeze.

Yjetët evropianë kanë pendë të zeza të ylbertë të gërmuara nga pika të bardha të verdha. Meshkujt u bëjnë përshtypje femrave gjatë sezonit të çiftëzimit duke bërë një kërcim me krahët e tyre të shtrirë. Ata udhëtojnë në grupe dhe formojnë tufa të ngushta për të shpëtuar nga grabitqarët, si skifterët.

3. Korbi i zakonshëm

Korbiemri: Pica hudsonia

Gjatesia: 19 in

Pesha: 6 oz

Gjerësia e krahëve: 25 në

Magjitë me faturë të zezë janë zogj mahnitës me bishta të gjatë blu-zi. Ngjyrosja e tyre dramatike i ndihmon ata të dallohen nga zogjtë e tjerë. Ata janë të shoqërueshëm dhe kënaqen duke udhëtuar së bashku.

Inteligjent dhe kurioz, Magpie me faturë të zezë është me zë të lartë dhe shumë komunikues. Zakonisht jeton në shkëmbinjtë veriorë dhe fushat në Kanada. Ata njihen se ulen përgjatë shtyllave të gardhit dhe bredhin nëpër toka dhe fusha. Ata gjithashtu hanë vrasës në rrugë.

8. Grackle e zakonshme

Imazhi: Claudia Durand

Mund të jetë e lehtë të anashkalohen zogjtë që nuk kanë pendë me ngjyra të ndezura. Në fakt, shumë njerëz e bëjnë këtë sepse supozojnë se këta zogj me nuanca të mprehta kanë pak për të ofruar. Por ka shumë inteligjencë, dinake dhe cilësi unike që mund të gjenden midis llojeve të ndryshme të zogjve të zinj.

Shumë zogj me pendë të zeza janë të rëndësishëm për ekosistemet në të gjithë Amerikën e Veriut. Nga shkretëtirat në pyjet e deri te fushat bujqësore, zogjtë e zinj shërbejnë për një qëllim, qoftë për të kontrolluar insektet shqetësuese apo për të pastruar vrasësit në rrugë. Jeta e tyre mund të mos jetë magjepsëse, por ato janë të rëndësishme.

18 Llojet e Zogjve të Zi

Mësoni më shumë rreth tetëmbëdhjetë llojeve të miqve me pendë të errët që gjenden në Amerikën e Veriut duke lexuar më tej.

1. American Crow

Imazhi nga Jack Bulmer nga Pixabay

Emri shkencor: Corvus brachyrhynchos

Gjatesia: 17,5 in

Pesha: 1 lb

Gjepësia e krahëve: 39 në

Një nga zogjtë më të kudondodhur në Amerikën e Veriut, amerikani Crow ka frymëzuar histori, libra dhe madje edhe filma. Këta zogj gjithëngrënës janë të mëdhenj dhe inteligjentë. Disa përdorin mjete për të marrë ushqim ose ujë. Sorrat Amerikane përshtaten mirë me infrastrukturën dhe zhvillimin njerëzor; disa janë zbutur dhe zbutur pjesërisht.

Korrat meshkuj dhe femra amerikane duken identike. Ata janë prindër bashkëpunues që punojnë së bashku për të ushqyer zogjtë e tyre. Dieta e tyre përbëhet nga çdo gjë që nga frutatbachmani

Gjatesia : 16,5-18,5 in

Pesha : 17,6 – 24,7 oz

Zeku Oystercatcher mund gjendet përgjatë bregut shkëmbor të Paqësorit. Sqepi i tyre i trashë i kuq dhe syri i verdhë me unazë të kuqe bie në sy në kokën e tyre të zezë dhe trupin e errët. Mendohet se pendët e tij më të errëta të trupit mund të jenë një përshtatje për t'u përzier më mirë me shkëmbinjtë e errët që gjenden përgjatë brigjeve perëndimore të Amerikës së Veriut.

Gjuajtësit e zi të gomës zakonisht folezojnë në ishuj, duke përdorur shkëmbinjtë në vijën bregdetare për të bërë një tas në formë tasi fole duke lëvizur shkëmbinjtë me sqepat e tyre për të ndërtuar formën e duhur.

inteligjente. Ata mund të jenë gjysmë të zbutur, herë pas here mund të mësohen të imitojnë të folurit njerëzor dhe dihet se përdorin mjete në natyrë për të shkuar te ushqimi ose uji. Disa çiftëzohen për gjithë jetën dhe prindërit punojnë së bashku për të ushqyer të vegjlit. Ata janë omnivorë që ushqehen me çdo gjë, nga plehrat tek gjitarët e vegjël ose manaferrat.

4. Cowbird me kokë kafe

Imazhi: Patricia Pierce / flickr / CC BY 2.0

Emri shkencor: Molothrus ater

Gjatësia : 7,5 in

Pesha: 1,5 oz

Shiko gjithashtu: 15 lloje të zogjve gri (me fotografi)

Gjepësia e krahëve: 12 in

The Cowbird-headed Cowbird është gjenden në të gjithë Amerikën e Veriut gjatë verës dhe qëndrojnë gjatë gjithë vitit në shtetet përgjatë bregut lindor dhe bregut të Gjirit. Këta zogj gjithëngrënës mblidhen në grupe të mëdha e të zhurmshme jashtë banesave njerëzore. Meshkujt nuk janë më lart duke përdorur qendrat tregtare si një sfond për shfaqjet e tyre të çiftëzimit!

Zogat femra me kokë kafe nuk i rrisin vetë zogjtë e tyre. Në vend të kësaj, ata veprojnë si "parazitë të pjelljes". Pas çiftëzimit, një femër do të vendosë fshehurazi vezë në folenë e pambikëqyrur të një zogu tjetër. Në fund, nëna birësuese, e cila zakonisht është më e vogël se foshnja, do ta rrisë zogun si të sajën.

5. Zog i zi me krahë të kuq

Emri shkencor: Agelaius phoeniceus

Gjatësia: 8,75 in

Pesha: 1,8 oz

Gjerësia e krahëve: 13 in

Zoti më i zakonshëm në të gjithë Amerikën e Veriut, Zogu i Zi me krahë të Kuq merr emrin e tijemri: Cypseloides niger

Gjatesia: 7,25 in

Shiko gjithashtu: Skifteri me bisht të kuq kundër supe të kuqe (8 dallime)

Pesha: 1,6 oz

Gjerësia e krahëve: 18 në

Kjo është më e madhja nga shpejtësitë dhe jeton përgjatë bregut perëndimor të Shteteve të Bashkuara, Kanadasë dhe Meksikës, si dhe një xhep të vogël të Malet shkëmbore. Errësirë ​​gjithandej, si meshkujt ashtu edhe femrat Black Swifts ushqehen me insekte dhe merimanga me manovra të ndërlikuara ajrore.

Black Swifts mbështeten në zonat me lagështirë, si shkëmbinjtë në bregun e detit ose shkëmbinjtë pas ujëvarave, për të bërë fole. Ata hanë vetëm gjatë fluturimit dhe mund të shihen kryesisht në mëngjes ose në mbrëmje.

10. Phoebe e zezë

Phoebe e zezëStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.