17 zogj që fillojnë me Y (me fotografi)

17 zogj që fillojnë me Y (me fotografi)
Stephen Davis

Ka kaq shumë zogj të të gjitha ngjyrave, madhësive dhe llojeve që gjenden në mbarë botën. Ne zgjodhëm vetëm një mostër të vogël prej 17 zogjsh për listën tonë të zogjve që fillon me Y. Y është një shkronjë më pak e përdorur e alfabetit kur bëhet fjalë për emrat e zogjve, dhe në listën tonë do të shihni se shumë nga këta zogj janë ose emërtuar sipas ngjyrës së verdhë, ose për një rajon të botës nga janë.

Le t'i hedhim një sy!

17 zogj që fillojnë me Y

Më poshtë është një listë me 17 lloje zogjsh, emri i të cilëve fillon me Y. Le t'i hedhim një sy këtyre magjepsësve , zogj të frikshëm dhe të jashtëzakonshëm!

Tabela e përmbajtjesfsheh 1. Kafshatë e verdhë 2. Qukapiku i Jukatanit 3. Kukapiku i verdhë 4. Kukuvajka me bark të verdhë 6. Flycatcher jukatan 7. Kafsha e verdhë 8. Yelkouan 9. Qyqe me faturë të verdhë 10. Junco me sy të verdhë 11. Jay Jukatan 12. Çafkë nate me kurorë të verdhë 13. Zog i zi me kokë të verdhë 14. Yunnan Fulvetta 15. Papagall me kokë të verdhë 16. Yunnan Nuthatch 17> 1. Kafshatë e verdhaimazhi: Leapers argjendiunazë, kokë gri, trup në ngjyrë të verdhë ulliri dhe një rrip i gjatë i zi që shkon nga sqepi i tyre, mbi kokë deri në zverk. Do t'i gjeni në pyjet tropikale dhe subtropikale të Kinës jugore, Mianmarit dhe Indokinës veriore. Ata janë të njohur për të qenë të zhurmshëm dhe mjaft të dukshëm, zogu dominues në shumicën e tufave të përziera.

15. Papagalli me kokë të verdhë

imazhi: Heather PaulPrefekturat Guizhou. Ndërsa ata nuk "këndojnë këngë", ata dihet se janë mjaft të zhurmshëm, duke bërë thirrje të përsëritura hundore. Shtrirja e plotë e dietës së tyre është e panjohur, por ata janë vërejtur duke ngrënë insekte që kapin në degë pishe.

17. Parakeet me ngjyrë të verdhë

imazhi: Derek Keatspeshqit dhe molusqet, dhe ndonjëherë ndjekin anijet e peshkimit për mbetjet që mund të hidhen në det. Disa nga popullatat e tyre janë në rrezik për shkak të zhvillimit njerëzor pranë vendeve të tyre të shumimit, si dhe një rritje të minjve dhe maceve të egra që mund të prenë vezët dhe zogjtë e rinj.

9. Qyqja me faturë të verdhë

Qyqja me faturë të verdhëe ngjashme me loun e zakonshëm, por karatura e tyre është e verdhë e zbehtë me një skaj të sipërm të drejtë dhe buzë të poshtme që përkulet lart.

Popullsia e tyre është zvogëluar dhe ato konsiderohen si një specie shqetësuese ndërkombëtare. Sipas shërbimit të parkut kombëtar, ata janë në top 10 zogjtë më të rrallë që shumohen rregullisht në kontinentin e SHBA-së. Rreth 25% e popullsisë totale vjen për t'u shumuar në Alaskë. Foletë e tyre janë në bimësi të ulët shumë afër buzës së ujërave, duke u dhënë atyre akses të shpejtë në ujin ku lulëzojnë. Loons janë notarë dhe zhytës të mrekullueshëm, por nuk mund të ecin vërtet në tokë.

4. Buf Yungas Pygmy

Yungas Pygmy BufKreta e kafazit të verdhë (Myrtle): birdfeederhub

Emri shkencor : Setophaga coronata

Në përgjithësi, kafsha e verdhë dimëron nga Amerika Qendrore deri në jug SHBA, më pas udhëton më në veri në pranverë për t'u shumuar. Modeli i ngjyrës në kafshatën me gunga të verdha mund të ndryshojë në varësi të vendndodhjes së tij.

Në perëndim, ka shumë të ngjarë të shihni varietetin "Audubon's", i cili ka të verdhë të ndezur në fyt, kërpudha dhe anët . Mund të shihni edhe një njollë të verdhë në majë të kokës së tyre. Në lindje, ka shumë të ngjarë të shihni varietetin "Myrtle". Meshkujt janë me vija të zeza dhe gri me një maskë të zezë, vetull të bardhë dhe të verdhë të ndezur në majë të kokës, anët dhe sipër bishtit.

Shiko gjithashtu: 20 bimë dhe lule që tërheqin kolibra

Femrat ndajnë të njëjtin model ngjyrash si homologët e tyre meshkuj, por ngjyrat mund të duken më të zbehta në përgjithësi dhe shenjat më pak të dallueshme. Ashtu si shumica e kafshëve, ngjyrat e tyre do të jenë më të qarta dhe të ndritshme në pranverë dhe do të zbehen ndjeshëm gjatë dimrit.

Shiko gjithashtu: Gjumi Hummingbird (Çfarë është Torpor?)

8. Jelkouan Shearwater

Yelkouan Shearwaterdritare prej 3 orësh para baticës deri në 3 orë pas, pa marrë parasysh se në cilën orë të ditës ndodh. Një shtëllungë e verdhë pendësh në majë të kokës u jep atyre emrin. Krustacet si gaforret dhe gaforret janë ushqimi i tyre i preferuar, të cilin ata e gjuajnë duke ndjekur ngadalë nëpër ujë të cekët.

13. Zog i zi kokëverdhë

Zog i zi me kokë të verdhë (mashkull)

Emri shkencor: Xanthocephalus xanthocephalus

Është e vështirë të gabosh zogun e zi me kokë të verdhë me ngjyrë të guximshme. Meshkujt kanë një trup të errët me kokë dhe gjoks të verdhë të ndezur. Femrat janë më shumë kafe se të zeza, me njolla të verdha dhe kafe në kokë. Këtyre zogjve të zeza u pëlqejnë zonat e lagështa si ligatinat e prerive, livadhet malore, kënetat dhe pellgjet e cekëta.

Ata do të folezojnë në kallamishtet dhe bishtat e ligatinave, pastaj do të kërkojnë fara dhe insekte në kullotat e afërta, savanat dhe tokat bujqësore. Foletë ndërtohen gjithmonë direkt mbi ujë, dhe nganjëherë folezat bien dhe duhet të përpiqen të notojnë në bimësinë përreth.

Zogjtë kokëverdhë migrojnë nga Meksika dhe SHBA-ja jugperëndimore në dimër për të kaluar verën në qendër dhe pjesët perëndimore të Shteteve të Bashkuara dhe Kanadanë perëndimore.

14. Yunnan Fulvetta

Yunnan FulvettaMeksika deri në Guatemalë, por gjenden gjithashtu në malet në skajin më jugor të Arizonës dhe New Mexico. Popujt vendas nga Meksika i quanin ata "zog rrufe" ose "hedhës zjarri" për shkak të syve të tyre të ndritshëm. Ata besonin se zogjtë mund të thithin dritën e diellit për t'u lëshuar më vonë gjatë natës.

11. Jukatan Xhej

Jukatan Xhejdhe Amerikën e Jugut veriore, më pas migrojnë në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada për t'u shumuar në pranverë.

Habitati i tyre i preferuar është gëmusha dhe pemët e vogla pranë ligatinave ose përrenjve dhe hanë vetëm insekte. Këta zogj janë aq të vegjël dhe të lehtë, saqë janë parë duke u kapur në rrjetën e merimangave endëse rruzullore. Nga ana tjetër, ata janë mjaft të fuqishëm për të fluturuar nëpër Gjirin e Meksikës me një fluturim pa ndalesë.

2. Qukapiku jukatan

Quapiku jukatanimazh nga Laurie Sheppard, US Fish & Shërbimi i kafshëve të egra nëpërmjet Flickr

Emri shkencor : Sphyrapicus varius

Sapsucker me bark të verdhë, një anëtar i familjes qukapiku, është i njohur për shpimin e rreshtave të vrimave në lëvoren e pemëve për të krijuar puse lëngjesh nga të cilat mund të pinë. Ata kanë një trup të trashë, bardhë e zi me pika, me nuanca të verdhë, një fytyrë me vija bardh e zi dhe kapelë të kuqe. Meshkujt kanë një njollë të kuqe të fytit dhe femrat jo.

Ndërsa ata kanë një preferencë për pemët e thuprës dhe panjeve, ata janë dokumentuar duke shpuar puse farash në mbi 1000 lloje pemësh dhe bimësh drunore! Këta pinjollë shumohen në SHBA veriore dhe Kanada, më pas kalojnë dimrin në SHBA juglindore, Meksikë dhe Amerikën Qendrore.

6. Jukatan Flycatcher

Jucatan FlycatcherStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.