17 Zogj me Mohawks (me fotografi)

17 Zogj me Mohawks (me fotografi)
Stephen Davis
e zezë dhe një trekëndësh i zi pas syrit të tyre.

Gjatë vjeshtës dhe dimrit, ata bashkohen me tufat e zogjve të tjerë që hanë fara për foragjere.

15. Turaco me kreshtë vjollce

Turaco me kreshtë vjollceShtetet e Bashkuara, Kolumbia Britanike dhe pjesë të Meksikës. Por ju nuk keni nevojë të ngjiteni në një mal për të gjetur një të tillë, pasi ata njihen për të vizituar kampingjet, parqet dhe madje edhe oborret e shtëpisë brenda rrezes së tyre. Provoni t'i tërheqni me kikirikë ose arra të tjera të mëdha.

Meshkujt dhe femrat ndajnë të njëjtën ngjyrë, një gjysmë e përparme gri e errët me krahë dhe bisht blu të errët. Ata kanë një kreshtë gri mjaft domethënëse që mund ta ngrenë lart ose ta rrafshojnë poshtë.

5. Cedar Waxwing

Cedar Waxwingemri: Myiarchus crinitus

Në gjysmën lindore të Shteteve të Bashkuara dhe pjesë të Kanadasë, Flycatcher i Madh me kreshtë banon në pyje dhe pyje gjatë muajve të pranverës dhe verës ku kërkon për insektet. Ata janë zogj të zakonshëm, megjithatë shpesh të vështirë për t'u dalluar sepse kalojnë shumë nga koha e tyre lart në mbulesën e pemës duke kërkuar insekte.

Great Crested Flycatchers kanë një bark të verdhë, krahë kafe dhe një kokë gri-kafe. Kreja e kokës së tyre nuk është veçanërisht e gjatë, por i jep kokës së tyre një pamje të veçantë "të sheshuar".

7. Cockatiel

Cockatielsinuatus

Pyrrhuloxia lidhet me kardinalin verior më të përhapur, por gjendet vetëm në shkretëtirat e nxehta të jugperëndimit. Ata kanë trup gri, sqepa të verdhë të trashë dhe pika të kuqe. Meshkujt kanë të kuqe në fytyrë dhe gjoks ku femrat jo. Të dy gjinitë kanë një kreshtë të ashpër me pupla gri dhe të kuqe.

Shiko gjithashtu: 21 fakte interesante rreth kardinalëve

Ndërsa ato janë territoriale gjatë sezonit të shumimit, ato do të bashkohen në dimër në tufa të mëdha.

9. Rosë druri

Rosë druri (mashkull)këshilla të zeza. Ata jetojnë në të gjithë Evropën, Azinë, Evropën Jugore dhe Afrikën Sub-Sahariane. Karta e gjatë e rrathit dhe krahët me vija zebër i shtojnë pamjes unike.

Emrin e ka marrë nga thirrja që bën, e cila tingëllon si hoo-poo-poo. Ata janë të njohur si në histori ashtu edhe në legjendë; Arti i kulturave të lashta përshkruante zogjtë dhe i përdorte ata për të përfaqësuar rendin e lindjes në familje.

11. Pëllumb i kurorëzuar Victoria

Pëllumb i kurorëzuar Victoriaku fluturojnë mes tendës duke ngrënë fruta. Ata vizitojnë vendbanimet njerëzore, veçanërisht kopshtet shtëpiake dhe pemishtet.

Nuk ka gjasa të shihni një bulbul me mustaqe të kuqe në hapësira të hapura. Ata pëlqejnë të pushojnë në gëmusha dhe tribuna të dendura pemësh dhe shkurresh.

13. Fazan i artë

Fazan i artë mashkullemri: Baeolophus bicolor

Do të dëgjoni këngën e butë Peter-Peter-Peter të Titmouse Tufted në lindje të lumit Misisipi. Këta zogj këngëtarë gri dhe blu jetojnë gjatë gjithë vitit në pyjet dhe pyjet e gjysmës lindore të Shteteve të Bashkuara. Meshkujt dhe femrat kanë të njëjtën pendë, me një kreshtë të vogël gri në majë të kokës.

Titmice janë farë ngrënës që vizitojnë me kënaqësi ushqyesit e zogjve. Ata janë shpesh një nga zogjtë e parë që gjejnë një ushqyes!

3. Qukapiku i grumbulluar

Imazhi: 272447

Disa zogj kanë pendë që ngjiten nga maja e kokës si një mohak. Kjo quhet "kreshtë". Zogjtë mund të përdorin kreshtat për shumë gjëra, duke përfshirë tërheqjen e bashkëshortëve, komunikimin dhe mosmarrëveshjet për territorin. Falë përzgjedhjes natyrore dhe përshtatjes së zogjve me mjedisin e tyre, ka një mori formash dhe madhësish kreshtore. Krevat mund të jenë të mëdha ose të vogla, në të njëjtën ngjyrë si puplat përreth ose në një nuancë krejtësisht të ndryshme. E gjitha varet nga lloji i shpendëve! Vazhdoni të lexoni për të mësuar rreth 17 zogjve me mohawks.

17 zogj me mohawks

Ne do të fillojmë me disa specie më të njohura të Amerikës së Veriut, më pas do të degëzojmë zogj interesantë nga e gjithë bota.

1. Kardinali Verior

Kardinali Mashkull Verior

Emri shkencor: Cardinalis cardinalis

Kardinali i Veriut është një nga zogjtë këngëtarë më të njohur në Amerika e Veriut. Nga cicërimat e saj të gëzuara deri te pendët e tij të kuqe të ndezura, shpesh është një nga zogjtë e parë që të apasionuarit pas natyrës mësojnë të dallojnë. Meshkujt janë të kuq, ndërsa femrat janë kafe me nuanca koralesh dhe të kuqe. Si meshkujt ashtu edhe femrat kanë një kreshtë në formë trekëndëshi në majë të kokës.

Kardinalët e veriut do të vizitojnë me lehtësi zogjtë e oborrit të shtëpisë, ku luledielli është një nga farat e tyre të preferuara. Vizitoni këtu për të mësuar më shumë rreth tërheqjes së kardinalëve në oborrin tuaj.

2. Titmouse me tufa

Shkencëpattyjansen via Pixabay

Shiko gjithashtu: 10 fakte rreth Paradise Tanagers (me foto)

Emri shkencor: Cacatua galerita

Nëse ju fotografoni një kakado, një imazh i kakadusë me kreshtë squfur mund të jetë imazhi i parë që vjen në mendje. Është një zog i madh i bardhë me një kreshtë të verdhë mbresëlënëse në formë gjysmëhëne në kurorën e kokës. Kreshtat e tyre kanë shumë lëvizshmëri, duke qenë në gjendje të fryhen deri në fund ose të palosen plotësisht poshtë.

Ky zog është vendas në Australia dhe Guinea e Re. Në Australi, ata hanë çdo gjë nga frutat tek fidanët e pemëve e deri te mbeturinat. Disa zona i konsiderojnë ata si dëmtues dhe vendosin rrjeta dhe thumba për t'i parandaluar ata të folezojnë ose të shkatërrojnë infrastrukturën. Në vende të tjera, ato mbahen si kafshë shtëpiake. Nuk janë të lehta për t'u kujdesur për to - ata kërkojnë shumë aktivitete pasurimi dhe shumë shoqërizim.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.