16 zogj me vija të bardha në krahët e tyre

16 zogj me vija të bardha në krahët e tyre
Stephen Davis
Andrew Cannizzaro përmes Flickrforma e një jay por madhësia e një sorrë. Koka, gjoksi dhe shpina e zezë, shpatulla dhe anët e bardha të ndritshme, blu metalike përgjatë krahëve dhe bishti i tyre i gjatë. Ndërsa vetëm shiriti i tyre i bardhë i shpatullave është i dukshëm me krahë të palosur, ata shfaqin majat e krahëve të bardhë të ndezur gjatë fluturimit. Ata kanë një dietë të larmishme me fruta, drithëra, insekte, gjitarë të vegjël, kërma dhe vezë.

Ndonjehere, harqe shihen duke u varur në kurrizin e gjitarëve të mëdhenj si drerit ose drerit, duke u kapur nga flokët e tyre duke kërkuar rriqrat. Këta zogj bie në sy nuk janë të turpshëm dhe shpesh shihen të ulur në pemë ose në shtylla gardhi. Ata mund të jenë mjaft të zhurmshëm, veçanërisht në grup.

Rapat me fatura të zeza mund të gjenden gjatë gjithë vitit në Shtetet e Bashkuara perëndimore, Kanada dhe në Alaskë.

11. Lufta bardh e zi

imazhi: Fyn KyndQukapiku me kokë të bardhëimazhi: Menke David, USFWS

Emri shkencor: Dryobates albolarvatus

Qukapiku kokëbardhë pret një unik figura për shkak të ngjyrosjes së saj. Vetëm meshkujt kanë një njollë të vogël të kuqe në kurorën e kokës. Megjithatë, si meshkujt ashtu edhe femrat kanë një njollë të bardhë në krahët e tyre.

Shikoni këtë qukapik gjatë gjithë vitit në pyjet me pisha të Paqësorit Veriperëndimor dhe Kalifornisë veriore. Ata mund të vizitojnë ushqyesit e suetit nëse jetoni në këtë zonë. Të dyja gjinitë bashkëpunojnë gjatë folezimit dhe rritjes së të rinjve. Ata komunikojnë duke goditur butësisht në zgavrën e folesë, edhe kur nuk mund ta shohin njëri-tjetrin.

5. Shrike me karkaleca

Shrike e kokësqëndron gjatë gjithë vitit në Rockies, në jugperëndim dhe në juglindje.

6. Lark Bunting

Lark Buntingpemët më të vjetra.

Meshkujt dhe femrat duken shumë të ndryshëm. Meshkujt kanë trup të errët me një shirit të gjatë të krahut të bardhë, bark të verdhë të ndezur dhe anët me pika. Femrat kanë kokë kafe me trup bardh e zi.

Mashkull Bobolink

Vijat në pendën e shpendëve mund të jenë një ndihmë e madhe kur përpiqeni të identifikoni një specie të veçantë. Zogjtë e zinj me vija të bardha në krahët e tyre është një kombinim i zakonshëm, por zogjtë në të gjitha ngjyrat mund të gjenden me vija të bardha të krahëve. Në këtë artikull do të shikojmë 16 shembuj të zogjve me një shirit të dukshëm të krahut të bardhë.

16 Llojet e zogjve me vija të bardha në krahët e tyre

Megjithëse kjo sigurisht nuk është një listë shteruese e të gjithë zogjve me vija të bardha në krahët e tyre, duhet t'ju japë një ide të mirë të shumëllojshmëri speciesh atje që ndajnë këtë ngjyrim. Le të zhytemi!

1. Zogu tallës verior

Zog tallës veriorFlickr

Emri shkencor: Icterus bullockii

Shiko gjithashtu: Mësoni si të tërhiqni fincat me këto 6 këshilla

The Bullock's Oriole është oriola më e zakonshme në Shtetet e Bashkuara perëndimore. Popullsitë janë më të përqendruara përgjatë bregut të Paqësorit dhe shkëmbinjve. Ato janë pak më pak të zakonshme në Rrafshinat e Mëdha. Ata vijnë në SHBA gjatë sezonit të riprodhimit të pranverës dhe verës, pastaj kthehen në Meksikë për dimër.

Meshkujt janë të verdhë-portokalli të ndezur, me të zezë në majë të kokës dhe një vijë të zezë nëpër syri. Krahët e tyre janë të zinj me një pjesë të madhe të bardhë. Femrat duken krejt ndryshe, me shpinë gri, bark të bardhë dhe kokë dhe bisht të zbehtë të verdhë-portokalli.

Oriola e demit preferon pemë më të mëdha se oriola e kopshtit. Ata pëlqejnë që pemët të jenë të ndara ose të grumbullohen së bashku në një grumbull me tokë më të hapur që i rrethon. Argjila, shelgu dhe pambuku janë pemë të zakonshme që ata zgjedhin për fole.

13. Williamson's Sapsucker

Williamson's Sapsuckerkingfisher thonë se zogu ka një kokë shumë të madhe për trupin e tij. Ky zog i guximshëm e përdor atë sqepin dhe kokën e madhe. Ai ulet në degë buzë përrenjve, pellgjeve dhe liqeneve, ku qëndron krejtësisht i qetë derisa të mund të zhytet në ujë për të kapur prenë.

Do të mund të dallosh një peshkatar me rrip në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Zogjtë jetojnë gjatë gjithë vitit në pjesën më të madhe të vendit. Disa kalojnë dimër në jugperëndim dhe shumohen në të gjithë Kanadanë.

Ata kanë një shirit të madh të bardhë në fund të krahëve të tyre, por zakonisht është i dukshëm vetëm gjatë fluturimit.

9. American Avocet

Emri shkencor: Recurvirostra americana

Avoceti amerikan ka një pamje mjaft unike me faturë e gjatë dhe e hollë e përmbysur. Avocet janë ujëvarë që hetojnë ujërat bregdetare dhe ligatinat e brendshme për jovertebrorët ujorë. Ndërsa koka dhe qafa e tyre ndryshojnë nga e ndryshkur në verë në të zbehtë në dimër, ata mbajnë krahët e tyre të errët me shirita të mëdhenj të bardhë.

Avoketa amerikane është mbrojtur sipas Aktit të Traktatit të Zogjve Migratorë (16 U.S.C. 703-712) që nga viti 1918, për shkak të një rënie të mprehtë të numrit të tyre gjatë pjesës së parë të viteve 1900. Por, habitatet e tyre janë ende nën kërcënim për shkak të toksinave.

10. Magpie me faturë të zezë

Imazhi: Tom Koerner/ USFWS Mountain-Prairie

Emri shkencor: Pica hudsonia

The bukur me faturën e zezë harak kanë të gjithë SHBA-në në agim dhe muzg gjatë muajve të verës ndërsa zhyten dhe zhyten në ajër për të gjuajtur për insekte.

16. Shqiponja e Detit Steller

Shiko gjithashtu: 15 lloje të zogjve gri (me fotografi)

Emri shkencor: Haliaeetus pelagicus

Le ta përfundojmë këtë listë me një zog shumë më të madh se të tjerët! Shqiponjat e detit të Steller nuk janë vendase ose të zakonshme në Amerikën e Veriut, por janë shfaqur në Alaskë në raste të rralla.

Këta zogj të mëdhenj kanë një trup kryesisht kafe, me bisht, këmbë dhe shpatulla të bardha. Shqiponjat e detit të Steller janë përgjithësisht shumë të mëdha, duke peshuar më shumë se shqiponjat tullace. Ato janë më të mëdhatë midis të gjitha shqiponjave të detit.

Këto shqiponja mbështeten në trupa të mëdhenj ujorë të hapur për prenë e tyre kryesore, peshqit. Ata hanë kryesisht salmon, dhe foletë e tyre shpesh gjenden afër zonave ku salmoni pjellet. Ata ose ulen dhe presin gjahun, duke u hedhur poshtë për ta rrëmbyer me kthetrat e tyre, ose qëndrojnë në ujë të cekët dhe kapin peshqit ndërsa kalojnë.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.