16 zogj me sqepa të kuq (foto dhe informacione)

16 zogj me sqepa të kuq (foto dhe informacione)
Stephen Davis
moorhen) vetëm e bën ballin dhe sqepin e tij të kuq të ndezur të bien në sy edhe më shumë. Ata janë zogj të ujërave të ëmbla dhe shpesh notojnë si rosat.

Megjithatë, në vend të këmbëve të lidhura me rrjetë, ata kanë gishta të gjatë pa rrjetë, që i ndihmojnë të ecin në majë të bimësisë ujore në pellgje, këneta dhe liqene. Të gjetur gjatë gjithë vitit në Meksikë dhe Florida, ata udhëtojnë vetëm më tej në SHBA gjatë muajve të verës për mbarështim, ndonjëherë duke arritur deri në kufirin verior të SHBA.

Zogj të tjerë me sqepa të kuq – përmendje të nderuara

Këta zogj me faturë të kuqe gjenden vetëm në zona shumë të vogla të SHBA-së, dhe ndonjëherë vetëm gjatë periudhave të caktuara të vitit. Por ata kanë një prani të përhershme në Amerikën e Veriut dhe ia vlen të përmenden.

14. Hummingbird me faturim të gjerë

Imazhi: Shawn TaylorOystercatcher është shumë i ngjashëm me amerikanin, vetëm se ato gjenden përgjatë bregut shkëmbor të Paqësorit. Mendohet se pendët e tij më të errëta të trupit mund të jenë një përshtatje për t'u përzier më mirë me shkëmbinjtë e errët që gjenden përgjatë brigjeve perëndimore të Amerikës së Veriut.

Rruga e tyre shtrihet nga Alaska deri në bregun e Bajas. Gjuajtësit e zi zakonisht folenë në ishuj, duke përdorur shkëmbinjtë në vijën bregdetare për të bërë një fole në formë tasi duke lëvizur shkëmbinjtë me sqepat e tyre për të ndërtuar formën e duhur.

7. White Ibis

Imazhi: birdfeederhub.com (West Palm Beach, Florida)

Emri shkencor : Eudocimus albus

Gjatësia : 22,1-26,8 in

Pesha : 26,5 – 37,0 oz

Gjepësia e krahëve : 35 deri në 41 inç

Ibis i bardhë gjendet përgjatë zonave bregdetare dhe ligatinave të SHBA-së juglindore dhe mund të gjendet gjatë gjithë vitit në të gjithë Florida dhe është një pamje e zakonshme atje. Ata ecin në ujë të cekët me këmbë të kuqe të ndezura që përputhen me sqepin e tyre.

Majat e krahëve të ibisit të bardhë të rritur janë të zeza, por zakonisht nuk janë të dukshme nëse nuk janë duke fluturuar. Do t'i shihni përgjatë bregut, duke ecur përreth. Për të kërkuar ushqim ata tërheqin sqepat e tyre të gjatë të lakuar përgjatë fundit me baltë / rërë.

8. Black Skimmer

Imazhi: Terry Foote

Puplat nuk janë e vetmja pjesë e një zogu që mund të ketë ngjyra të ndezura! Zogjtë me sqepa të kuq mund të jenë veçanërisht të mrekullueshëm, dhe një sqep i tillë mund ta kthejë një zog me ngjyrë të pakëndshme në një tërheqës të syve. Ndërsa këta zogj janë më të zakonshëm në pjesë të tjera të botës, ne kemi disa këtu në Amerikën e Veriut që janë po aq të mrekullueshëm dhe interesantë sa kushërinjtë e tyre ekzotikë.

Të gjendur kudo, nga ligatinat e mbrojtura dhe brigjet e oqeanit te ushqimi i shpendëve në oborrin tuaj të shtëpisë, zogjtë me sqep të kuq i japin një spërkatje ngjyrash dhe një diversiteti të bukur jetës së shpendëve këtu.

Le të shohim zogj të bukur vendas të Amerikës së Veriut me sqepa të kuq!

16 zogj të bukur me sqepa të kuq

1. Kardinali i Veriut

Emri shkencor : Cardinalis cardinalis

Gjatësia : 8,3- 9,1 in

Pesha : 1,5-1,7 oz

Gjepësia e krahëve : 9,8-12,2 in

Shiko gjithashtu: 25 fakte interesante rreth amerikanëve Robins

Një zog ushqyes i njohur dhe i dashur , si meshkujt ashtu edhe femrat kanë sqepa të ndezur të kuqërremtë-portokalli. Penda e mashkullit është e kuqe e ndezur dhe femrat një ngjyrë kafe të zbehtë.

Kardinalja femër është një nga të paktat zogj këngëtarë të Amerikës së Veriut që këndojnë dhe madje do ta bëjnë këtë duke u ulur në folenë e saj! Kardinalët janë të dashur për farat e lulediellit, por hanë një shumëllojshmëri të madhe të farave të shpendëve, manave dhe insekteve. (Zbuloni më shumë rreth kardinalëve këtu)

2. Duck druri

Imazhi: wam17emri: Amazilia yucatanensis

Kolibri me bark bufe është një përzierje e bukur e zarzavate, kafe kanellë dhe ngjyrë kafe, me një kartë të kuqe të gjatë. Të konsideruar si kolibri më pak i studiuar që vjen në SHBA, nuk dihet shumë rreth tyre.

Ata zakonisht gjenden në Meksikën lindore, por hyjnë rregullisht në SHBA në Teksasin jugor përgjatë gjirit të Meksikës.

16. Rosë fishkëlluese me bark të zi

Imazhi: lindaroisum45.3 në

Jo vetëm që sqepi i skafuesit të zi është i çuditshëm sepse është i kuq dhe i zi i ndezur, por edhe forma e tij është po aq e çuditshme. Fatura e sipërme është dukshëm më e shkurtër se ajo e poshtme dhe emri i saj është një e dhënë për arsyen pse.

Këta zogj fluturojnë pak mbi ujë për t'u ushqyer, duke zhveshur sipërfaqen me pjesën më të gjatë të poshtme të faturave të tyre për të kapur peshq me ndjesi. Skimmerët janë të vetmet specie në të gjithë botën që peshkojnë në këtë mënyrë, dhe për shkak se ata mund të gjejnë prenë e tyre duke ndjerë, ata mund të ushqehen edhe gjatë natës.

Skinmerët e zinj jetojnë rreth të gjitha brigjeve jugore të Amerikës së Veriut (Atlantiku, Gjiri dhe Paqësori) si dhe në Amerikën Qendrore.

9. Pulëbardhë e qeshur

Imazhi: paulbr75Parku Kombëtar, Florida)

Emri shkencor : Porphyrio martinica

Gjatësia : 13,0 – 14,6 in

Pesha : 7,2 – 10,3 oz

Gjepësia e krahëve : 21,6 – 22,1 in

Gjetur në kënetat e ujërave të ëmbla dhe ligatinat e Shteteve juglindore të Shteteve të Bashkuara, gallinulës vjollcë është një nga zogjtë me ngjyra më të ndezura në Amerikën e Veriut.

Trupi i tyre është një ngjyrë vjollcë-jeshile e bukur metalike, me këmbë të gjata të verdha të ndezura dhe këmbë të mëdha dhe një sqep të kuq të ndezur me një majë të verdhë. Këto këmbë gjigante i lejojnë galinulës të ecë mbi bimësinë ujore si zambaku i ujit dhe zambaku i zambakut.

Ata janë gjithashtu notarë të shkëlqyeshëm dhe ato këmbë i lejojnë ata të ngjiten lehtësisht dhe të ulen në shkurre dhe pemë. Ata madje mund t'i bëjnë foletë e tyre në majë të vegjetacionit lundrues, ose në kallamishte më të mbrojtura. Fatkeqësisht, numri i tyre po bie në SHBA dhe ato po bëhen një lloj shqetësimi për ruajtje.

11. Tern i zakonshëm

Imazhi: TheOtherKev Mergus serrator

Gjatesia : 20,1 – 25,2 in

Pesha : 28,2 – 47,6 oz

Gjepësia e krahëve : 26 – 29 in

Merganserët meshkuj me gjoks të kuq dallohen lehtësisht me ngjyrën e tyre të guximshme bardh e zi dhe kokën e zezë me pupla të gjata të ashpra. Ata shumohen në Kanada, kalojnë dimër përgjatë të dy brigjeve dhe kalojnë kohë gjatë migrimit nëpër Shtetet e Bashkuara.

Ata shumohen më në veri dhe dimërojnë më në jug, se çdo nga merganserët e tjerë amerikanë. Ata kërkojnë 15-20 peshq në ditë dhe kalojnë një pjesë të madhe të ditës duke u zhytur dhe duke kërkuar ushqim.

5. American Oystercatcher

Imazhi: Ramos Keith, USFWS18,5 – 21,3 in

Pesha : 16,0 – 30,4 oz

Gjepësia e krahëve : 26,0 – 28,7 in

Shiko gjithashtu: Downy vs Qukapiku me flokë (8 dallime)

Një nga më rosat e drurit janë rosat e vetme të Amerikës së Veriut që bëjnë dy grupe vezësh në vit. Ata janë foleza të zgavrave dhe pëlqejnë të bëjnë fole në strofullat e pemëve.

Kjo mund të jetë e vështirë për t'u gjetur dhe ata do të përdorin lehtësisht një kuti foleje me madhësi të përshtatshme nëse ofrohet. Meshkujt kanë pendë shumëngjyrëshe me ngjyrë kafe, të nxirë dhe jeshile të ndara nga e zeza dhe e bardha e theksuar.

Koka e tyre është me kreshtë në një pjerrësi poshtë, me sy të kuq dhe pjesërisht të kuqe. Femrat janë shumë më të heshtura në ngjyrë të nxirë dhe kafe me njolla të vogla të krahëve blu dhe sqepa kafe.

3. Common Merganser

Image: US Fish & Jeta e egërjanë zogj të oqeanit, që dallojnë peshqit nga lart dhe zhyten poshtë për t'i kapur nga uji. Terrenët e zakonshëm bëjnë fole në tokë afër ujit, nga guaska, gurë, bimësi dhe madje edhe mbeturina plastike.

12. Kaspiani Tern

Imazhi: Dick DanielsStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.