16 Llojet e zogjve blu (me foto)

16 Llojet e zogjve blu (me foto)
Stephen Davis

Bluja është një nga ngjyrat më paqësore dhe ka kuptim që ne i gjejmë zogjtë blu si disa nga zogjtë më të qetë dhe relaksues përreth. Nuk është një ngjyrë aq e zakonshme për t'u parë te zogjtë në Amerikën e Veriut, kështu që me të vërtetë bie në sy kur haset. Në këtë artikull do të zgjedhim 16 llojet tona të preferuara të zogjve blu.

16 Llojet e zogjve blu

Ndërsa zogjtë e kuq krijojnë pigment të kuq nga ushqimet që hanë, zogjtë blu nuk mund ta bëjnë këtë. Në fakt, nuk ka asnjë specie zogjsh që në të vërtetë krijojnë pigment blu. Në vend të kësaj, ngjyra blu e pendës së tyre është e gjitha optike dhe krijohet nga mënyra se si valët e dritës ndërveprojnë me pendët e tyre. Këtu janë 16 lloje zogjsh blu që kanë arritur të shprehin të gjitha nuancat e ndryshme të blusë.

1. Blue Grosbeak

burimi: Dan Pancamonjë kafshatë, Gnatcatchers blu-gri do ta rrahin në një degë peme për ta copëtuar para se ta hanë!

14. Dallëndyshja e hambarit

Imazhi: popo.uw23 (flickr)

Emri shkencor: Hirundo rustica

Shiko gjithashtu: 31 fakte të shpejta rreth bufave me dëborë

Dallëndyshet e hambarit kanë një ngjyrë vjollce-blu të thellë ose blu-blu në kokë, shpinë dhe krahë. Kjo plotësohet nga një fytyrë dhe bark portokalli.

Këta zogj janë disa nga më të suksesshëm në përshtatjen me infrastrukturën njerëzore. Ata janë oportunistë që ndërtojnë fole kudo nga doket e deri te streha e ndërtesave. Të dy prindërit punojnë së bashku për të krijuar folenë nga balta dhe bari. Së bashku me prindërit, zogjtë e rritur nga një pjellë e hershme ndonjëherë do të ndihmojnë duke u sjellë ushqim të vegjëlve.

Spot Barn Swallows në të gjithë Shtetet e Bashkuara, kryesisht në muajt e pranverës dhe verës.

15. Kafsha blu me grykë të zezë

imazhi: Kelly Colgan AzarKëta djem preferojnë tendën e poshtme dhe dyshemenë me shkurre.

16. Cerulean Warbler

imazhi: WarblerLady

Emri shkencor: Aphelocoma californica

California Scrub-Jay është një zog këngëtar mjaft i madh me ngjyrosje të bukur blu në kokë, shpinë dhe bisht. Në pjesën e sipërme të shpinës së tyre është një copëz që mund të duket gri ose kafe. Gjoksi dhe barku i tij janë kryesisht të bardha, me disa pupla blu që vijnë rreth e përparme si "gjerdan".

Janë të njohur për një personalitet të zhurmshëm, si me vokalizimet e shpeshta ashtu edhe me mënyrën se si kërcejnë dhe duken gjithmonë. për të përkulur kokën dhe për të çelur skema. California Scrub-Jay ngjitet gjatë gjithë vitit dhe mund të gjendet në të gjithë Kaliforninë veriore, bregdetare dhe qendrore.

Dy specie me pamje shumë të ngjashme janë Florida Scrub Jay (Florida qendrore) dhe Woodhouse's Scrub Jay (ShBA-ja jugperëndimore) .

11. Çafka e vogël blu

Çufka e vogël bluGjirin e Meksikës. Çafkat e reja janë të bardha dhe duken të ngjashme me Snowy Egrets derisa të shkrihen në pendët e tyre të rritura.

12. Kingfisher me rrip

Kingfisher me rripsezonin, ata i bëjnë shtëpitë e tyre në juglindje të Shteteve të Bashkuara ose në një rrip habitati nga Minesota veriore deri në lindje deri në Newfoundland.

8. Lazuli Bunting

Lazuli Bunting (mashkull)pasi furnizimet ushqimore janë të pakta. Ndonjëherë thirrja e tyre mund të veprojë si një alarm për zogjtë e tjerë që tregon grabitqarët, dhe ata madje mund të imitojnë tingujt e skifterëve.

6. Dallëndyshja e pemës

Imazhi: 272447Mali Bluebird mashkull është një nga zogjtë me ngjyrë blu më të shndritshme në Amerikën Veriore perëndimore, me një ballë qielli blu dhe një mbrapa të ndritshëm cerule. Femrat në krahasim janë të zbehta, me një trup kryesisht gri të zbehtë me vetëm prekje blu. Ky zog gjithëngrënës ha manaferrat, insektet dhe vemjet.

Zogjtë blu rriten në shkëmbinjtë dhe zonat malore që shtrihen nga Juta deri në Alaskë. Ata preferojnë të dimërojnë atje ku është më i ngrohtë, dhe mund të vërehen në Kaliforninë lindore, Teksasin Perëndimor dhe shumicën e Arizonës dhe New Mexico.

3. Bluebirds (Eastern & Western)

Emri shkencor: Sialia sialis (lindor), Sialia mexicana (perëndimor)

Vërtetë me emrin e tyre, zogjtë blu janë të gjithë blu në krye me bark të ndryshkur në të kuqërremtë-portokalli. Femrat dhe meshkujt ndajnë të njëjtin ngjyrim, megjithatë ngjyrat e femrave duken shumë më të zbehta dhe më të zbehta, veçanërisht bluja. Dallimi kryesor midis varieteteve lindore dhe perëndimore qëndron tek meshkujt. Zogjtë e kaltër perëndimor mashkull kanë ngjyrë blu në fyt në vend të portokallisë, dhe portokallia në gjoksin e tyre shtrihet mbrapa mbi majat e krahëve, si varëse.

Nëse jeni një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve, mund ta dini se zogjtë blu përshtaten shumë mirë me klimat periferike. Ndryshe nga kushëriri i tyre malësor, ata do t'i bëjnë me lehtësi foletë e tyre në kutitë e foleve të ofruara nga njerëzit. Vitet e fundit, kjo ka ndihmuar që numri i tyre të përmirësohetnë mënyrë dramatike!

Tërhiq zogj blu në oborrin tënd duke nxjerrë jashtë krimbat e tharë ose të gjallë. Meqenëse të dy prindërit rriten të vegjël, oborri juaj mund të bëhet edhe një depo ushqimi për zogjtë blu prindër të zënë që përpiqen të ushqejnë të gjithë zogjtë në folenë e tyre.

4. Indigo Bunting

Emri shkencor: Passerina cyanea

Një nga zogjtë blu më të gjallë në Lindje Shtetet e Bashkuara, Indigo Bunting është e vështirë të humbasësh pasi fluturon përgjatë një rruge ose ulet në linjat e energjisë elektrike. Vetëm meshkujt kanë pendët karakteristike blu, femrat janë kafe të papërshkrueshme.

Vëzhgojini Indigo Buuntings gjatë muajve të verës në të gjithë Shtetet e Bashkuara Lindore. Femrat bëjnë të gjithë punën për të bërë folenë dhe për të rritur zogjtë, kështu që ajo është më e vështirë për t'u dalluar. Indigo Buuntings janë një lloj zogu këngëtar që migron gjatë natës!

5. Blue Jay

Shiko gjithashtu: 16 fakte zbavitëse rreth pëllumbave të zisë

Emri shkencor: Cyanocitta cristat a

Nëse keni dëgjuar ndonjëherë një Blue Jay's thirrje karakteristike, mund të mendoni se kanë një tingull pothuajse elektronik ose metalik. Këta zogj me model blu, të bardhë dhe të zi janë të mëdhenj dhe inteligjentë. Ata janë oportunistë që do të vizitojnë ushqyesin tuaj dhe do të kërkojnë arra dhe insekte në tokë. Ato janë të zakonshme në SHBA-në lindore dhe në shumë pjesë të Kanadasë.

Një fakt interesant për Blue Jays: Ata korrin lisat nga pemët e lisit, më pas i ruajnë ato brenda vrimave në tokë për qasje të mëvonshme
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.