16 Llojet e Hawks në Shtetet e Bashkuara

16 Llojet e Hawks në Shtetet e Bashkuara
Stephen Davis
pothuajse gjithmonë përdoret si tingull për çdo skifter ose shqiponjë të shfaqur në ekran.

10. Skifteri me supe të kuqe

Skifteri me supe të kuqe në një pemërrëmbyesit gjatë sezonit të shumimit, bëni kujdes.

Goshawk verior ka një dietë të larmishme të skifterëve më të vegjël, zogjve, gjitarëve, zvarranikëve dhe madje edhe insekteve dhe kërmave. Ato konsiderohen të pazakonta dhe popullsia e tyre është e vështirë të vlerësohet për shkak të natyrës së tyre të fshehtë.

8. Veriore Harrier

Northern Harriersupet. Ka ngjyrë të bardhë të ndezur në bazën e bishtit të tyre si dhe në majat, me një brez të errët në mes. Këta janë skifterët e ultësirave të shkretëtirës, ​​që ushqehen me ketrat e tokës, brejtësit, lepujt, zvarranikët dhe zogjtë. Ata mund të jenë zogj socialë, që gjuajnë në grupe bashkëpunuese apo edhe fole në njësi sociale deri në shtatë të rritur.

7. Goshawk Verior

Goshawk Verior

Skifterat, nganjëherë të nderuar dhe nganjëherë të frikësuar, janë gjahtarë të fuqishëm. Disa fluturojnë në distanca të mëdha mbi peizazhe të hapura, ndërsa të tjerët çajnë pyjet dhe shpejtësinë e tmerrshme. Të njohur për shikimin e tyre të mprehtë, thirrjen ulëritës, kthetrat e mprehta dhe aftësinë e gjuetisë, ata përbëjnë një pjesë të madhe të kategorisë së "zogjve grabitqarë". Në këtë artikull, ne do të shohim të gjitha llojet e skifterëve që mund të gjeni në Shtetet e Bashkuara.

Llojet e skifterëve në Shtetet e Bashkuara

Aktualisht mendohet se ekzistojnë rreth 16 lloje skifterësh në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Kjo po përjashton endacakët e rrallë që herë pas here mund të dallohen. Le të shohim fotot e secilit dhe të mësojmë se cilat habitate preferojnë dhe ku mund të jeni për t'i gjetur ato.

Nëse doni të zbuloni se cilat lloje skifterësh mund të gjeni në një gjendje specifike, klikoni këtu.

Shiko gjithashtu: Vinçat Sandhill (Fakte, Informacione, Foto)

1. Skifteri me krahë të gjerë

Skifteri me krahë të gjerëshirita të bardhë në bishtin e tyre. Gjatë fluturimit ju mund të vini re bishtin e tyre të shkurtër dhe krahët e gjerë me majë të mprehtë.

Këtyre skifterëve u pëlqen të jenë në një zonë të izoluar gjatë sezonit të shumimit. Ata do të folezojnë në pyje dhe përgjatë trupave ujorë larg njerëzve. Dieta e tyre është një shumëllojshmëri gjitarësh të vegjël, insektesh dhe amfibësh si bretkosat dhe kalamajtë.

Nëse shpresoni të shihni skifterin me krahë të gjerë, bastja juaj më e mirë është gjatë migrimit të vjeshtës në rrugën e tyre për t'u kthyer në Amerikën e Jugut . Kopetë e quajtura "kazanët", që mund të përmbajnë mijëra zogj, qarkullojnë në qiell. Nëse nuk jeni në linjën e tyre të migrimit, mund t'i kapni sytë në pyje. Thjesht dëgjoni bilbilat e tyre shpuese.

2. Skifteri i zakonshëm i zi

Skifteri i zakonshëm i zi

11. Skifteri me këmbë të përafërt

Dy ngjyra-morfet e Skifteri me këmbë të përafërtHawk në fluturimemri: Buteo plagiatus

Skifteri gri mendohet si një specie kryesisht tropikale, në shtëpi në Meksikën bregdetare dhe Amerikën Qendrore. Megjithatë, disa kalojnë kufirin gjatë sezonit të mbarështimit në zonat e Teksasit, Arizonës dhe Nju Meksikës. Kërkojini ato përgjatë lumenjve të rrethuar me drurë pambuku dhe shelgje. Ato janë të vështira për t'u dalluar ndërsa janë ulur në mbulesën e pemës, por mund t'i gjeni të larta në mëngjes vonë dhe pasdite.

Skifteritë gri janë të përmasave mesatare me bishta të gjata bardh e zi me shirita. Ata kanë një kokë dhe shpinë të fortë gri, ndërsa pjesët e poshtme të tyre janë gri dhe të bardha. Zvarranikët si hardhucat me gjemba, hardhucat e pemëve, gjarpërinjtë dhe kalamajtë përbëjnë pjesën më të madhe të dietës së tyre. Ata ulen pranë majave të pemëve dhe shikojnë tokën poshtë për pre, pastaj zbresin shpejt dhe godasin.

6. Harris's Hawk

Harris's Hawk

Emri shkencor : Accipiter striatus

Gjatesia : 9,4-13,4 in

Pesha : 3,1-7,7 oz

Gjepësia e krahëve : 16,9-22,1 në

Skifteri me këmbë të mprehtë janë skifterët më të vegjël në Shtetet e Bashkuara dhe mund të gjenden në shumicën e shteteve . Grupet në perëndim dhe lindje mund të qëndrojnë gjatë gjithë vitit, ndërsa të tjerët shumohen në veri dhe dimërojnë në jug.

Këta skifteri prenë zogj të vegjël dhe brejtës që i ndjekin nëpër pyll. Gjatë folezimit, ato janë të vështira për t'u gjetur pasi ngjiten në pyje me tenda të dendura. Ata ndonjëherë vizitojnë oborret e shtëpisë për të gjuajtur zogj në ushqime.

Koha më e mirë për t'i dalluar ata është gjatë migrimit të vjeshtës. Ata udhëtojnë drejt jugut në SHBA nga zona e tyre e verës në Kanada dhe shihen në numër të madh në vendet e ruajtjes së skifterëve.

Skifterat me këmbë të mprehta kanë një shpinë blu-gri me bare të kuqe-portokalli në gjoksin e tyre ngjyrë krem dhe shirita të errët në bishtin e tyre. Ata duken shumë të ngjashëm me skifterin e bakrit, por me një kokë më të rrumbullakosur dhe bisht të prerë.

13. Swainsons Hawk

Swainson's Hawkhabitatet e kanionit dhe shkretëtirës, ​​është vendi ku mund të gjeni skifterin e zakonshëm të zi. Ata pëlqejnë të gjuajnë përgjatë përrenjve dhe lumenjve, të ulur në një pozitë të lartë dhe të shikojnë për gjahun poshtë. Këtu mund të përfshihen peshqit, zvarranikët, gjitarët e vegjël, karavidhe, bretkosat dhe gjarpërinjtë.

Interesant është fakti se ata janë vërejtur ndonjëherë duke u futur në ujë të cekët dhe duke tundur krahët e tyre, duke grumbulluar peshq në ujë të cekët në breg ku mund t'i kapin më lehtë.

3. Coopers Hawk

Cooper's Hawkemri i tyre vjen nga bishti i tyre i cili është kryesisht i bardhë me një shirit të trashë të errët në majë. Dieta e tyre kryesisht përbëhet nga minjtë, minjtë, goferët e xhepit, lepujt, zogjtë, gjarpërinjtë, hardhucat, bretkosat, karavidhe, gaforre, insekte.

15. Skifteri me bisht te shkurter

Skifteri me bisht te shkurtersidomos yjet, pëllumbat dhe pëllumbat.

Përplasja mes pemëve dhe gjetheve gjatë një ndjekjeje me shpejtësi të lartë pas zogjve e bën dëmin e vet, dhe studimet e skeleteve të skifterëve të Cooper zbulojnë se shumë prej tyre në një moment kishin kocka të thyera në gjoks.

4. Skifteri Ferruginous

Imazhi: reitz27ka të ngjarë t'i gjeni në zona të mëdha të vendit të hapur. Ata do të ulen në shtyllat e telefonit, telat dhe pemët e izoluara.

Skifterat migrues quhen kazan, dhe këta Hawks kanë kazana të mëdhenj sa dhjetëra mijëra.

Swainson's Hawks janë shndërruar mirë në mjedise bujqësore pasi habitati i tyre ka ndryshuar me kalimin e viteve. Mund t'i gjeni duke kërkuar pre në të mbjella dhe fusha.

Kanë një kokë gri, me të bardhë në mjekër, një bisht kafe dhe një bark të bardhë me vija ndryshku. Kur shikoni nga poshtë shikoni gjoksin ngjyrë kafe dhe krahët që duken shumë të gjatë me skaje të errëta.

14. Skifteri me bisht te bardhe

nps.gov

Emri shkencor: Geranoaetus albicaudatus

Gjatesia: 17-24 në

Pesha: 31,0-43,6 oz

Gjerësia e krahëve: 46-56 in

Ky rrëmbyes neotropik është i zakonshëm në qendrën dhe Amerikën e Jugut, por aspak në Amerikën e Veriut. Në fakt, Teksasi mund të jetë i vetmi shtet në Amerikën e Veriut ku do të gjeni Skifterin me bisht të bardhë dhe vetëm në skajin jugor të shtetit. Shikime të rastësishme janë raportuar në shtetet fqinje, por ka të ngjarë të ishin endacakë dhe shumë të rralla.

Ky zog nuk është shtegtar, por mund të bëjë lëvizje rajonale në kërkim të ushqimit. Ato janë zakonisht gri sipër dhe të bardha poshtë, por si disa të tjerë në këtë listë ka një formë të errët dhe të lehtë të kësaj specie skifteri.

Shiko gjithashtu: 15 zogj që hanë zogj të tjerë

Siç do ta prisnit,Ata pëlqejnë kanione dhe shkëmbinj shkëmborë, si dhe gjuetinë në shkurret e shkretëtirës dhe përgjatë lumenjve. Përveç gjitarëve të vegjël dhe zvarranikëve, ata dihet se hanë shumë lloje zogjsh, duke përfshirë shkurtat, qukapikët, jays, natën dhe anëtarët e familjes së mëllenjëve si zogjtë blu dhe robinat.

Mënyra se si harkojnë krahët e tyre ndërsa fluturojnë lart dhe anojnë nga njëra anë në tjetrën, plus ngjyrosja e tyre, shpesh i bën ata t'i ngjajnë një shkaba gjeli nga larg. Pas një inspektimi më të afërt, mund të shihni brezin e madh të bardhë në bisht, dhe të bllokuar në pendët e tyre të bardha të krahëve me një skaj të errët pasues.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.