15 zogj unikë që fillojnë me shkronjën O (Foto)

15 zogj unikë që fillojnë me shkronjën O (Foto)
Stephen Davis
pyjore pranë buzës së copave të dushkut, me zona me bar pranë. Ata zakonisht kërcejnë afër, ose në tokë. Megjithatë, shpesh ushqehet përgjatë skajeve të kullotave herët dhe më vonë gjatë ditës.

Harabela e Oaxacas këndojnë nga ultësirat e profilit të lartë brenda pemëve dhe shkurreve. Ata përzihen në habitatin e tyre vendas, duke i bërë këta zogj shumë të vështirë për t'u parë.

3. Kafshatë me kurorë portokalli

imazh: Becky Matsubaraqukapiku mund të jetë deri në 4 inç i gjatë dhe tre herë më i gjatë se lidhja e tij.

12. Manakin me bark portokalli

Emri shkencor: Lepidothrix suavissima

Jeton në: Kosta Rika dhe Panamanë perëndimore.

Shiko gjithashtu: Pse cicërimojnë kolibrat?

Një zog i vogël dhe i matur. Meshkujt dhe femrat duken të gjelbra të ndezura sipër, dhe pjesa e poshtme e trupit të tyre ka ngjyrë të verdhë të shurdhër dhe blu në kurorat e tyre.

Gjendet në lartësitë më të ulëta të pyllit dhe ushqehet me fruta në sallata të shkurtra. ashtu si manakinët e tjerë. Kur femra është e pranishme, meshkujt kërcejnë mbi njëri-tjetrin në një shfaqje miqësie. Ata gjithashtu ngrenë pendët e fytit për të formuar mjekër.

13. Orchard Oriole

Orchard Orioleterritoret kundër armiqve.

5. Antpitta me gjoks okër

Antpitta me gjoks okër

Nga harabela e ullirit deri te zogjtë, më poshtë është një listë e zogjve kryesisht të Amerikës së Veriut që kanë një gjë të përbashkët. Këta zogj fillojnë të gjithë me shkronjën O.

Le t'i hedhim një sy!

Zogjtë që fillojnë me shkronjën O

Zogjtë që fillojnë me Ofshihen specie 1. Gitmouse dushku 2. Sparrow Oaxaca 3. Kafshatë me kurorë portokalli 4. Antpitta me gjoks okër 5. Antpitta me gjoks okër 6. Hekurudha Okinawa 7. Druri ullinj 8. Harabeli ulliri 9. Kafshatë ulliri 11. Qukapiku i mbështetur 12. Manakin me bark portokalli 13. Oriole e Orchard 14. Osprey 15. Ovenbird

1. Oak Titmouse

krediti: Edward Rooks

Emri shkencor: Baeolophus inornatus

Jeton në: Oregon jugor deri në Baja California.

I pashpjegueshëm, por këta zogj të gjallë e me zë janë pjesë e lisit të thatë dhe të ngrohtë pemë që shtrihen në të gjithë Oregonin jugor deri në Baja California.

Dyshja kanë një lidhje të përjetshme dhe të dy partnerët mbrojnë territorin e tyre gjatë gjithë vitit. Në kërkim të bimëve dhe insekteve, Titmouse Oak gjuan me rreth 40 përpjekje për të kapur ushqim çdo 15 minuta.

2. Oaxaca Sparrow

Oaxaca Sparrowdruvar në pemëKafsha lexon majat e pemëve, por rrallë zbret nën lartësinë e syve. Meshkujt janë të stolisur me kapuç portokalli, të zezë dhe faqe të errëta.

Përndryshe janë gri me krahë të bardhë të mrekullueshëm. Sipas studimeve të reja gjenetike, ulliri i ullirit duket se i përket një specieje të ndryshme të quajtur 'Peucedramidae'.

10. Flycatcher me gjoks ulliri

Emri shkencor: Myiophobus cryptoxanthus.

Jeton në: Perunë Veriore dhe Andet lindore të Ekuadorit (në lartësi më të ulëta).

Muzakërcues i çuditshëm dhe i mërzitshëm që gjendet në . Shikoni për pjesët e sipërme të ullirit gri, pjesët e poshtme të bardha të zbehta, një bark të verdhë dhe shufra krahësh të lehta. Është një bilbil i përkulur që përsëritet çdo dy sekonda, dhe kënga është një trill i shpejtë që ngrihet.

Një grup flycatchers ka një sërë emrash kolektivisht, si p.sh. flycatchers.

11. Qukapiku me mbrapa portokalli

Emri shkencor: Reinwardtipicus validus

Jeton në: Singapori, Malajzia dhe Filipinet.

I veshur i gjithi me lara-lara, ky qukapik është një ngjyrë e gjallë dhe dalluese, ndryshe nga çdo zog i ngjashëm me kreshtë me përmasa të mëdha brenda rrezes së tij që ka shufra krahësh. 0>Meshkujt kanë një kreshtë të kuqërremtë të vjetër me gjoks portokalli dhe një të pasme të bardhë me një nuancë eterike buffy. Femrat kanë gjoks dhe kokë kafe, si dhe një shpinë më të bardhë. Gjuha e njëzogj mbretëror agresivë që mund të ndihmojnë në largimin e grabitqarëve.

Shiko gjithashtu: 5 Lloje zogjsh që fillojnë me Q (me figura)

14. Shkallaku

Osprey (Image:birdfeederhub)

Emri shkencor: Pandion haliaetus

Jeton në: Kanada, SHBA dhe Amerikën e Jugut veriore

Osprey janë unikë në mesin e grabitqarëve të Amerikës së Veriut me aftësinë e tyre të shkëlqyer të gjuetisë për të zhytur thellë në ujëra dhe për të kapur peshku. Këta zogj grabitqarë janë gjithmonë afër ujit dhe gjithmonë kërkojnë vaktin e tyre të ardhshëm. Shqiponjat tullac janë të njohura për vjedhjen e vakteve nga zogjtë.

Ozrat janë një pamje e zakonshme, që fluturojnë mbi brigjet, shikojnë ujërat dhe fluturojnë mbi foletë e tyre masive me shkop me koka të bardha që shkëlqejnë në diell. Një Osprey mund të regjistrojë më shumë se 160,000 milje migrim gjatë jetëgjatësisë së tij 15-20-vjeçare.

15. Ovenbird

Emri shkencor : Seiurus aurocapilla

Jeton në: Apalachians, Florida dhe Karaibe, Meksikë dhe Amerikën Qendrore.

Shpejtësia e Ovenbird's -Kënga e zjarrit është aq e zhurmshme sa është befasi të shohësh se burimi është kjo kafshatë e vogël që vërtitet në dyshemenë e errët të pyllit. Pjesa e pasme në ngjyrë kafe ulliri dhe gjoksi me njolla bëjnë maskime të përsosura pasi nxjerr jovertebrorët nga gjethet.

Foleja, e cila është me kupolën e saj të mbuluar me gjethe që i ngjan një tenxhere të modës së vjetër në natyrë, është ajo që i jep Ovenbird emri i tij. Ovenbird e ka marrë emrin sipas folesë së tij, e cila duket sinjë furrë aktuale holandeze.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.