15 zogj që fillojnë me Z (Foto dhe informacione)

15 zogj që fillojnë me Z (Foto dhe informacione)
Stephen Davis

Tabela e përmbajtjes

pëllumb i tokës ose pëllumb i mbyllur. Ndërsa Azia Juglindore është shtëpia e tyre origjinale, ato janë futur dhe më pas janë populluar në pjesë të tjera të botës si Hawaii, Tahiti dhe Seychelles. Ata gëzojnë edhe shkurre dhe tokë të hapur si ferma, parqe dhe kopshte. Dieta e tyre kryesore është bari dhe farat e barërave të këqija, të cilat ata i kërkojnë kur vrapojnë nëpër tokë.

Fakt argëtues për pëllumbat zebra: E vetmja pjesë "me ngjyra" e trupit të tyre është lëkura e zhveshur blu e lehtë rreth syve dhe majat e sqepave të tyre.

13. Dylli i Zebrës

Drilli i Zebrësbandat. Skifteritë me bisht të zonës pëlqejnë të gjuajnë për pre e tyre të zogjve të vegjël, gjitarëve, zvarranikëve dhe amfibëve në ultësirë, kanione dhe mesa.

Fakt argëtues për skifterët me bisht të zonës: Si vëzhgues nga toka, ngjyra e tyre dhe modeli i fluturimit ngjajnë shumë me atë të një shkaba gjeldeti. Disa studiues besojnë se kjo mund të jetë me qëllim, për të mashtruar gjahun e tyre duke menduar se është thjesht një shkaba e padëmshme që fluturon lart e jo një grabitqar.

2. Zenaida Dove

Zenaida Dovenë përputhje me speciet e tjera tropikale cisticola dhe për të shmangur konfuzionin me një specie krejtësisht të veçantë të shpendëve të gjetur në Amerikë, të quajtur gjithashtu kafshatë me bisht fanellash.

11. Peshkopi i Kuq i Zanzibarit

Peshkopi i Kuq i Zanzibaritmadeira

Jeton në: Madeira

Shiko gjithashtu: Pse patat zhurmojnë kur fluturojnë? (E shpjeguar)

Luta e Zinos është mjaft e rrallë, shumohet vetëm në ishullin Madeira. Madeira është një ishull në Atlantik që i përket Portugalisë. Ky pellus e bën folenë e tij vetëm në parvazët me bimësi të mirë në malet qendrore të ishullit. Ata janë aktivë vetëm në vendet e shumimit gjatë natës dhe kalojnë orët e ditës në det. Në këtë mënyrë, ata mund të shmangin grabitjen nga pulëbardha aktive gjatë ditës. Pasi mbaron sezoni i riprodhimit, zogjtë dalin në det dhe nuk dihet shumë se ku shkojnë, përveçse herë pas here shihen në pika të tjera rreth Atlantikut, si në Britaninë e Madhe.

Fakt argëtues për Petrelët e Zinos: Foletë e tyre janë në strofulla që i bëjnë vetë ose në tunele të vjetër lepujsh që gjejnë. Gjuajtësit e rinj do të bëjnë tunele më të shkurtër, ndërsa gazrat më të vjetër do të bëjnë tunele më të gjata.

4. Zeledon's Antbird

Zeledon's Antbird

5. Zapata trumcak

Zapata trumcaknë terrene të pjerrëta.

8. Zimmer's Woodcreeper

Zimmer's WoodcreeperPopullsia aktuale konsiderohet “e kërcënuar fare mirë”. Ata përballen me rreziqe të ngjashme me trumcat Zapata të kafshëve të egra dhe humbjen e habitatit për turizmin dhe bujqësinë.

Fakt argëtues për Harabela Zapata: Ndërsa këta harabela fillimisht u gjetën vetëm në zonën e Zapata, tani mund të gjenden në rajone të tjera të Kubës. Kjo ka bërë që ata ndonjëherë të quhen harabeli kuban dhe ndoshta një ditë emri i tyre do të ndryshojë.

7. Zimmer's Tapaculo

Zimmer's Tapaculongjyrosje gri dhe dy shirita krahësh të verdhë. Ato shpesh gjenden në pyje me tokë të cilësisë së ulët ose tokë ranore ose shkurre të thata.

Fakt argëtues për Zimmer's Tody-Tyrant: Ju mund të keni vënë re disa zogj të tjerë në këtë listë, emri i të cilëve fillon me "Zimmer's". Kjo është për nder të ornitologut amerikan John Todd Zimmer, i cili bëri ekspedita shpendësh në shumë vende duke përfshirë Afrikën dhe Perunë në fillim deri në mesin e viteve 1900.

10. Zitting Cisticola

Zitting cisticola

Zogjtë vijnë në të gjitha ngjyrat dhe madhësitë dhe kanë emra që fillojnë me çdo shkronjë të alfabetit. Sa i përket shkronjave, është gjithmonë e vështirë të mendosh për më shumë se disa fjalë që fillojnë me Z, dhe akoma më e vështirë të mendosh për kafshët që fillojnë me Z pasi të kalosh Zebra. Në këtë artikull ne kemi bërë kërkime për të gjetur fotografi dhe fakte rreth 15 zogjve që fillojnë me Z nga e gjithë bota.

15 zogj që fillojnë me shkronjën Z

Këtu është një listë me 15 zogj të ndryshëm që të gjithë fillojnë me shkronjën Z, duke filluar me skifterin me bisht zone.

Zogjtë që fillojnë me shkronjën Lfshehin specie 1. Skifteri me bisht zone 2. Pëllumb Zenaida 3. Petrel i Zinos 4. Antbird i Zeledon 5. Zapata Rren 6. Zapata Sparrow 7. Tapaculo e Zimmer 8. Zimmer's Woodcreeper 9. Zimmer's Tody-Tyrant 10. Zitting Cisticola 11. Zanzibar Red Peshkopi 12. Zebra Dove 13. Zebra Waxbill 14. Zappey's Flycatcher 15. Zebra Finch

1. Zone <7 bisht> pexels.com

Emri shkencor: Buteo albonotatus

Jeton në: Meksikë, Amerikën Qendrore, pjesë të jugperëndimit SHBA, pjesë të Amerikës Jugore qendrore dhe lindore

Shiko gjithashtu: 21 fakte interesante rreth kardinalëve

Këta grabitqarë të përmasave mesatare janë në të gjithë trupin e tyre një ngjyrë gri-kafe të errët. Gjatë fluturimit nga poshtë mund të shihni pendët e tyre të jashtme të fluturimit janë të bllokuara me majë të errëta. Ndërsa ende të miturit, bishti i tyre do të ketë gjithashtu pengesa, por si të rritur ata do të duken plotësisht të errët me dy të bardha

Emri shkencor: Cyanoptila cumatilis

Jeton në: Kina qendrore, Gadishulli Malajz, Java dhe Sumatra

Këta zogj të bukur shpesh ngatërrohen me mizambajtësin me pamje shumë të ngjashme, bardh e kaltër. Meshkujt janë një blu e bukur e ndezur me një bark të bardhë. Femrat dhe meshkujt e papjekur kanë një ngjyrë blu, por të gjitha kokat gri. Këta zogj pëlqejnë të kërkojnë ushqim në nivelin e mesëm në tendë për insekte dhe mund të gjenden në pyje, parqe dhe zonat më të pyllëzuara. Ata aktualisht renditen si "gati të kërcënuara", por në fakt nuk dihet shumë për numrin e popullsisë së tyre.

15. Zebra Finch

Zebra Finch

Emri shkencor: Taeniopygia guttata (Sunda Zebra Finch) dhe Taeniopygia castanotis (Australia Zebra Finch)

Jeton në: Australi dhe ishujt Sunda të Indonezisë

Kohët e fundit finch zebra u nda në dy nëngrupe, një që jeton në Australi dhe një që jeton në ishujt Sunda të Indonezisë. Të dy fincat duken të ngjashme, me pjesët e sipërme gri, dhe sqep portokalli, bark të lehtë, anët kafe të zbehta me njolla të bardha dhe bardh e zi në bisht. Finches meshkuj këndojnë këngë me zë të lartë dhe komplekse, dhe asnjë mashkull nuk këndon saktësisht njësoj. Ata priren të shumohen në koloni dhe madje mund të bëjnë fole afër njëri-tjetrit. Fishkët zebra ndërtojnë dy fole, një për vendosjen e vezëve dhe një në formë kupole vetëm për t'u ushqyer dhe për t'u grumbulluar së bashku për ngrohtësi.

Fakt argëtues për Zebra Finch: Zebra finch është emëruar për vijat e bardha dhe të zeza që gjenden në fytin e specieve australiane. Kjo specie njihet mirë si një kafshë shtëpiake e njohur.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.