15 zogj që fillojnë me F (Foto dhe informacione)

15 zogj që fillojnë me F (Foto dhe informacione)
Stephen Davis
dhe pjesëtar i familjes së papagajve. Zogu i dashurisë së Fischer-it ka një trup jeshil gëlqere, gjoks të verdhë, kokë ulliri në portokalli dhe sqep të kuqërremtë portokalli. Ata kanë një unazë të bardhë pa pendë rreth secilit sy. Meshkujt dhe femrat duken saktësisht njësoj. Këta zogj dashurie, si të gjithë zogjtë e dashurisë, janë mjaft të zëshëm dhe cicërima e tyre është e lartë dhe e zhurmshme.

Fakt interesant : Si kafshë shtëpiake ata kërkojnë shumë hapësirë ​​dhe nëse kufizohen në një kafaz të vogël mund të kenë shëndet të dobët.

12. Forster's Tern

Terni i Forsteritorë.

Fakt interesant : Në disa pjesë të Meksikës ky buf konsiderohet një "lajmëtar i vdekjes".

4. Harabeli i fushës

Habela e fushësjashtë ujit.

13. Sparrow dhelpër

Fox Sparrow (blozë)gjahu.

Fakt interesant : Ata mund të arrijnë shpejtësi deri në 65 milje në orë.

2. Flamingo

Flamingo

Emri shkencor : Phoenicopteridae

Jeton në : Evropa, Azia, Afrika, Amerika

Përmasat e tyre të mëdha, qafa e gjatë dhe ngjyra rozë e kanë bërë flamingon një nga zogjtë më të njohur. Ata kalojnë nëpër ujë në këmbët e tyre të gjata, duke zhytur sqepat e tyre në ujë për të filtruar karkalecat me shëllirë, algat, molusqet dhe krustacet për të ngrënë. Ngjyra e tyre rozë vjen nga pigmentet e kuqe dhe portokalli të gëlltitura përmes dietës së tyre.

Fakt interesant : Kopshtet zoologjike kanë përdorur pasqyra për të përmirësuar sjelljen e mbarështimit të flamingove. Pasqyrat mendohet se u japin flamingove përshtypjen se janë në një tufë më të madhe se sa janë.rri rreth ishujve shkëmborë dhe hyrjeve dhe gjireve të mbrojtura.

Fakt interesant : Lëvizja përplasëse e krahëve të tyre dhe lëvizjet e këmbëve të tyre kanë pamjen e një avulli me vozitje, prandaj emri i tyre. 1>

6. Bisedë e njohur

Bisedë e njohur

Ka miliona zogj që gjenden në të gjithë botën e të gjitha formave, madhësive dhe ngjyrave. Ne zgjodhëm 15 zogj për listën tonë të zogjve që fillojnë me F. Nga flycatchers deri tek flickers, ka disa zogj vërtet unikë dhe interesantë që fillojnë me F nga e gjithë bota.

Le t'i hedhim një sy!

Shiko gjithashtu: 10 ndryshimet midis sorrave dhe korbave

Zogjtë që fillojnë me F

Më poshtë është një listë e 15 llojeve të shpendëve, emri i të cilëve fillon me F. Le t'i hedhim një sy këtyre çuditshëm, zogj fantastik dhe perrallor!

Përmbajtja fsheh 1. Flycatcher me bisht piruni 2. Flamingo 3. Buf Fulvous 4. Field Sparrow 5. Duck avullore Falkland 6. Bisedë e njohur 7. Qyqe me bisht tifozësh 8. Bisht tifoze Korbi 9. Bufi i flaktë 10. Zogu i përdredhur me gjoks 11. Zogu i Dashurisë së Fischer 12. Zogu i Forsterit 13. Harabeli i dhelprës 14. Korbi i peshkut 15. Flicker (Flickeri i veriut)

1. Flycatcher me bisht piruni

Flycatcher me bishtnë Australi, fan-bishti do të lëshojë një vezë në folenë e një specie tjetër zogu. Foshnja e qyqes do të çelet më herët se vezët e tjera dhe mund t'i shtyjë vezët ose pulat e tjera, duke siguruar që zogu i qyqes do të kujdeset.

8. Korbi bisht ajrosor

Fan -korbi bishtduke kërkuar për insekte.

Fakt interesant : Ata kanë një grykë mjaft të madhe në proporcion me madhësinë e tyre të vogël, gjë që e bën zhurmën e tyre të tingëllojë më thellë në zë. Mendohet se kjo ndihmon për të mashtruar grabitqarët e mundshëm që të mendojnë se është një buf shumë më i madh.

10. Zog gjiri me gjoks

Zog gjilpërëata gjithashtu mund të rrinë në brendësi përgjatë lumenjve të mëdhenj. Një nga mënyrat më të mira për t'i dalluar ata nga sorra amerikane është thirrja e tyre. Sorrat e peshkut kanë një tingull shumë më të hundës.

Fakt interesant : Nëse një sorrë peshku gjen një burim të mirë ushqimi, mund të ruajë (fsheh) disa për më vonë duke e mbuluar barin ose duke e mbushur në të çarat e pemëve.

15. Flicker (Northern Flicker)

Dy varietete Veriore Flicker

Emri shkencor : Colaptes auratus

Jeton në : Kanada, Shtetet e Bashkuara, Meksikë, pjesë të Amerikës Qendrore

Shiko gjithashtu: 20 Fakte Interesante rreth Goldfinches Amerikane

Flikeri është një qukapik me përmasa mesatare dhe të mëdha, i zakonshëm në oborret e shtëpisë. Sipas mendimit tim, ata janë gjithashtu ndër disa nga zogjtë më të gjallë në Amerikën e Veriut. Identifikoni ato nga njollat ​​e zeza në bark, bishti i zi i ngurtë, njolla e kuqe në pjesën e pasme të qafës dhe krahët e zinj dhe gri. Meshkujt kanë një "mustaqe" në fytyrën e tyre pranë sqepit të tyre. Ekzistojnë dy grupe kryesore ngjyrash, "me bosht të verdhë" në lindje dhe "me bosht të kuq" në perëndim. Ekzistojnë gjithashtu hibride dhe variacione të tjera të vogla lokale.

Fakt interesant : Dridhjet ushqehen kryesisht me insekte dhe ndryshe nga qukapikët e tjerë, shpesh pëlqejnë t'i gjejnë në tokë dhe jo në pemë.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.