15 zogj me pendë të ylbertë

15 zogj me pendë të ylbertë
Stephen Davis
nuanca më shumëngjyrëshe kur ky zog oportunist hidhet në diell. Grackles Common Mashkull shpesh duken të zeza të forta kur janë në hije ose ndriçim të ulët. Megjithatë, sapo të bie dielli, ju mund të shihni cilësinë e tyre të ylbertë me pupla që pasqyrojnë një shkëlqim metalik me ngjyrë blu, vjollcë, jeshile smeraldi dhe ari.

Shihni ato gjatë gjithë vitit në Shtetet e Bashkuara Lindore. Popullsitë jetojnë mirë në Kanada në pranverë dhe verë.

4. Kolibari me mjeker te zeze

Kolibri me mjeker te zeze (mashkull) tek furnizuesidallëndyshja është një vizitor i zakonshëm i verës në pjesën më të madhe të gjysmës veriore të SHBA-së dhe e kalon dimrin përgjatë bregut jugor dhe drejt jugut. Gjeni ata duke fluturuar dhe rrëshqitur mbi fusha dhe livadhe, duke kapur insekte në ajër.

Gryka dhe barku i tyre janë të bardhë të pastër. Pendët e ylbertë mbulojnë kokën dhe shpinën, shpesh duken blu-jeshile ose blu-vjollcë. Dallëndyshet e pemëve shpesh përdorin të njëjtat shtëpi zogjsh si zogjtë blu.

10. Purple Martin

Purple Martinbën thirrje për zogun fillestar. Ky zog nuk është vendas në Shtetet e Bashkuara; ai u prezantua në shekullin e nëntëmbëdhjetë dhe më vonë u përhap në të gjithë kontinentin.

Meshkujt dhe femrat ndajnë të njëjtën ngjyrë. Shpesh duken të zeza me njolla ari nga larg, në dritë mund t'i shihni ato kanë një shkëlqim shumë metalik në ngjyrë vjollce dhe jeshile. Në dimër, ato shkrihen në një pupla më të shurdhër që nuk shkëlqejnë aq shumë, duke u shfaqur më kafe me njolla të bardha dhe një faturë të errët.

6. Magpi me faturën e zezë

Macpi me faturim të zirrezet e diellit dhe i ndihmon ata të tërheqin bashkëshortët. Hummingbird-i i Anna-s nuk është i ndryshëm në këtë drejtim. Të dy femrat dhe meshkujt kanë pendë jeshile të ylbertë përgjatë shpinës, por mashkulli ka një fytyrë shumëngjyrëshe. Pendët rozë të ndezur të ylbertë zbukurojnë fytin dhe ballin e tyre, por në hije fytyra e tyre mund të duket e errët.

Për të tërhequr femrat, ato gumëzhinin përreth për të lënë rrezet e diellit të kapin fytyrën e tyre, më pas zhyten deri në 130 këmbë, duke përfunduar me një kërcitje të fortë. Ata pëlqejnë të vizitojnë ushqyesit dhe do të mbrojnë rregullisht burimin e tyre të nektarit.

8. Rosë druri

Rosë druri (mashkull)shkëlqen në diell. Si meshkujt ashtu edhe femrat kanë një copëz të fshehur të ylbertë blu-vjollcë përgjatë pjesës së pasme të krahut të tyre, e dukshme vetëm gjatë fluturimit.

14. Hummingbird rufous

Hummingbird rufous (mashkull)Ata kalojnë nëpër sheshet e qytetit, folenë në parvazët e dritareve dhe përfitojnë nga ofertat ushqimore nga të huajt.

Meshkujt dhe femrat ndajnë një njollë të ylbertë në ngjyrë vjollce dhe jeshile në qafë. Mund të shihet edhe në dritë të ulët, duke u dhënë atyre një atmosferë delikate kundër shkëlqimit të dritave të rrugës.

2. Hummingbird me grykë rubin

Imazhi: theSOARnet

Puplat e ylberta mund të duken të rralla dhe të pazakonta, por ka më shumë zogj me pendë reflektuese sesa mund të prisni. Qëllimet e pendëve të ylberta ndryshojnë, shumë besojnë se ato mund të ndihmojnë në tërheqjen e bashkëshortëve, kamuflimin ose për të ndezur një paralajmërim. Në këtë artikull, ne kemi theksuar 15 zogj të Amerikës së Veriut me pendë të ylbertë.

Shiko gjithashtu: 25 fakte interesante rreth amerikanëve Robins

15 zogj me pendë të ylbertë

Çfarë është ylberi? Një objekt i ylbertë jep një shkëlqim të shkëlqyeshëm me perla kur mbahet në dritë. Ndonjëherë ngjyrat që shihen në shkëlqim mund të ndryshojnë ose të shfaqin një ylber ndërsa e mbani objektin në dritë në kënde të ndryshme. Si një njollë vaji, ose një opal.

Nano shkallët brenda pendëve të shpendëve kanë evoluar për të pasur strukturën e përsosur për të përforcuar dhe reflektuar gjatësi vale të caktuara të dritës. Është interesante se strukturat që lejojnë atë ylbertë nuk duken saktësisht të njëjta në të gjithë zogjtë. Forma dhe forma e tyre mund të ndryshojnë nga speciet në specie. Shkencëtarët janë ende duke studiuar përbërjen komplekse të këtyre puplave, dhe nëse jeni të interesuar, ekziston një artikull i mirë këtu nga studiuesit e Princeton.

Por këtu nuk do të jemi shumë teknikë. Le të hedhim një vështrim në 15 zogj që kanë evoluar këto pendë të bukura, të ylbertë.

1. Rock Pigeon

Imazhi nga Mabel Amber nga Pixabay

Emri shkencor: Columba livia

Rock Pigeons janë përshtatur me zhvillimin njerëzor që në fillim si në vitet 1600.gjysmën jugore të vendit. Në verë mund t'i gjeni duke u shumuar rreth Liqeneve të Mëdha ose në shtetet veriore si Dakota, Montana dhe Wyoming.

Meshkujt kanë një kokë të gjelbër të thellë të ylbertë, një njollë krahësh dhe pupla kërpudhore. Kjo ngjitet në anët e tyre me ngjyrë të ndryshkur dhe gjoksin e bardhë. Por kjo është vetëm pendë e tyre e mbarështimit, dhe gjatë sezonit jo të riprodhimit meshkujt humbasin këto ngjyra të ndezura për një kafe të ngrohtë të përgjithshme.

12. Purple Gallinule

Imazhi: birdfeederhub.com (Everglades National Park, Florida)

Emri shkencor: Porphyrio martinica

Mashkull Purple Gallinule është një kombinim i gjallë i vjollcës së ylbertë, blu dhe jeshile. Sqepi i tij është një ngjyrë e kuqe flakë dhe këmbët e tij janë të verdha si mustardë. Këmbët e tyre të mëdha dhe të shkathëta i ndihmojnë ata të lundrojnë midis jastëkëve të zambakëve dhe ujërave të cekëta të kënetës. Florida është vendi më i mirë për t'i parë gjatë gjithë vitit, por ato mund të gjenden gjithashtu në pjesën e largët juglindore të SHBA-së gjatë pranverës dhe verës.

13. Mallard

Emri shkencor: Anas platyrhynchos

Mallarda mashkull mund të jetë një nga speciet më të njohura të shpendëve të ujit. Kjo rosë me kokë të gjelbër jeton në të gjithë Shtetet e Bashkuara. Ata banojnë në pellgje dhe këneta të egra, si dhe në parqet e qytetit dhe ligatinat periferike. Vetëm mbani mend – nëse i ushqeni, provoni marule ajsberg, jo bukë.

Meshkujt kanë kokën ikonike të gjelbër të ylbertë

Shiko gjithashtu: 13 Zogj të Kënetës (Fakte dhe Foto)Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.