15 zogj me bark portokalli (Foto)

15 zogj me bark portokalli (Foto)
Stephen Davis
larg në kontinent. Ata kalojnë muajt e dimrit në brigjet e SHBA-së dhe Meksikës, migrojnë përgjatë brigjeve kanadeze dhe Alaskës dhe shumohen në Arktikun e Lartë në shpatet e thata të tundrës.

Për shkak se ata janë zogj bregdetar, dieta e tyre përbëhet nga shumë jovertebrorë të oqeanit, duke përfshirë bivalvë detarë, karkaleca deti, vezë gaforre patkua, krimba detarë dhe kiton.

12. Varied Thrush

foto: VJ Andersongjithashtu si: Fakte, mite dhe FAQ interesante të kolibrit

10. American Woodcock

imazhi: Rodney CampbellBarqet e femrave janë shpesh më të shurdhër dhe të larë, siç është me shumicën e zogjve femra.

Ata kërcejnë përgjatë trungjeve të pemëve halore, duke gjuajtur për insekte. Mund t'i gjeni në bredh, bredh, hemlock, pishë dhe të tjera. Në verilindje të Amerikës së Veriut ato gjenden gjithashtu në pemë qumeshtit.

Për të mbrojtur foletë e tyre, Nuthatches me gjoks të kuq mbledhin rruzull rrëshirë nga pemët halore dhe i ngjitin rreth hyrjes së vrimës së folesë së saj. Mashkulli e vendos rrëshirën rreth pjesës së jashtme të vrimës, ndërsa femra e vendos atë brenda.

Kjo rrëshirë mund të ndihmojë në mbajtjen larg grabitqarëve. Për të mos u ngjitur vetë, ata me mjeshtëri fluturojnë direkt brenda dhe jashtë vrimave të tyre, duke shmangur mbetjet e lëngshme.

Shiko gjithashtu: Pse zogjtë humbasin pendët në kokë?

Këta zogj mund të gjenden në shumicën e Shteteve të Bashkuara dhe Kanadasë.

14. Grosbeak me kokë të zezë

imazhi: Michael AbbottPhoebes kanë qenë në SHBA për një kohë të gjatë. Fosilet e kësaj specie janë zbuluar nga paleontologët në Arizona, Kaliforni, Nju Meksiko dhe Teksas që datojnë rreth 400,000 vjet më parë (Pleistoceni i vonë.)

8. Hummingbird rufous

Imazhi: Avia5në periferi të Teksasit, Nju Meksikos dhe Kolorados.

6. Dallëndyshja e hambarit

Imazhi: Nature-Pixpopullatat perëndimore janë përgjithësisht më të zbehta se popullatat lindore. Popullatat përgjatë Atlantikut Kanadez janë të ngjyrosura me guxim me të zezë në qafë dhe në pjesën e sipërme të shpinës.

4. Western Bluebird

Imazhi: pixabay.com

Gjatësia : 6,3 – 7,5 in

Pesha : 0,8 – 1,1 oz

Gjerësia e krahëve : 11,4 – 13,4 in

Këta zogj të bukur kanë kokë dhe shpinë blu dhe veshin një jelek portokalli të ndryshkur. Femrat nuk janë aq të ngjyrosura dhe kanë vetëm një larje portokalli në gjoks.

Këta djem bëjnë fole të gatshme në shtëpitë e zogjve të dimensioneve të duhura dhe do të ndalen pranë ushqyesve tuaj nëse ka krimba të miellit (ato janë kryesisht insektngrënës.)

Blutë perëndimore gjenden në të gjithë SHBA-në perëndimore me popullata të ndryshueshme të gjatë gjithë vitit, banorët mbarështues, migrues dhe dimërues spërkatën kudo.

5. Eastern Bluebird

Imazhi: Jalynn

Në këtë artikull ne po shohim zogjtë që të gjithë kanë një gjë të përbashkët, barkun portokalli! Më poshtë do të gjeni një listë me 15 zogj me bark portokalli, ose në disa raste të kuqërremtë-portokalli.

Megjithëse shumë janë Passeriformes (zogj këngëtarë), ka disa të tjerë në këtë listë nga porosi të tjera, duke krijuar një listë të plotë! Herën tjetër që të shihni ndezjen e një barku portokalli, do të keni shumë më shumë gjasa ta identifikoni atë.

Ok, le të kalojmë menjëherë te lista e zogjve me bark portokalli!

15 zogj me bark, gjoks dhe gjoks portokalli

1. Baltimore Oriole

Imazhi: 4Me2Designoz

Wingspan : 12,2 in

Ngjashëm në pamje me një Baltimore, meshkujt Bullock kanë gjithashtu një bark dhe gjoks të zjarrtë portokalli. Të pasmet e tyre janë të gjitha të zeza dhe ndryshe nga Baltimores, kokat e tyre janë të zeza vetëm në kurorë dhe në zverk. Një vijë e zezë bie në sy. Femrat janë gjithmonë të verdha.

Shiko gjithashtu: 10 lloje zogjsh që notojnë nën ujë (me foto)

Bullock's Orioles gjenden në gjysmën perëndimore të SHBA gjatë sezonit të shumimit. Gama e këtyre orioleve dhe mbivendosja e Baltimores në Rrafshinat e Mëdha. Këtu, ata shpesh hibridizohen.

Për shkak të kësaj dhe ngjashmërive të tyre fizike, dikur konsideroheshin të njëjtat specie dhe njiheshin si Oriole Veriore. Hulumtimi gjenetik na ka thënë se ato në fakt nuk janë të lidhura ngushtë.

3. amerikan Robin

Gjatesia : 7,9 – 11 in

Pesha : 2,7 – 3,0 oz

Gjerësia e krahëve : 12,2 – 15,8 in

Këto mëllenjë të shëndoshë që të gjithë i njohin dhe i duan janë ikonike. Ato përdoren shpesh si një pikë referimi për madhësinë kur identifikohen specie të tjera dhe janë shenja treguese e pranverës.

Robinët amerikanë janë ngjyrë kafe me rrasa sipër me gjoks dhe bark të ngrohtë, portokalli të errët ose të kuq. Ata kanë kokë të errët me pupla të bardha rreth syve. Një copëz e bardhë mund të shihet nën bisht.

Robinët amerikanë janë të pranishëm në shumicën e Amerikës së Veriut - madje edhe në disa nga vendet më të ftohta të Alaskës dhe Kanadasë. Mund të vërehen ndryshime rajonale në pendë, meato janë të papëlqyeshme për shumicën e zogjve, por Grosbeaks kokëzezë mund t'i hanë ato. Ata ushqehen me monarkë në cikle afërsisht 8-ditore, ndoshta për t'i dhënë vetes kohë për të eliminuar toksinat.

15. Blackburnian Warbler

Gjatesia : 4,3 – 4,7 in

Pesha : 0,3 -0,4 oz

Gjerësia e krahëve : 7,9 -9,1 in

Meshkujt e shumimit janë bardh e zi sipër, por kanë pendë portokalli të habitshme në fytyrë dhe fyt, me larje në bark.

Këta kafshatë të bukura shumohen në shtetet veriore të SHBA-së lindore dhe në Kanada dhe përdorin pjesën tjetër të SHBA-së lindore si shtete migrimi për udhëtimet e tyre. Këta djem të vegjël fluturojnë shumë çdo vit dhe shpesh e gjejnë veten jashtë kursit kur udhëtojnë midis Amerikës së Veriut dhe Jugut.

Endacakë janë gjetur në Islandë, Grenlandë, Skoci dhe Azores në Afrikën perëndimore. Mendoj se është e lehtë të fluturosh aksidentalisht mbi një oqean të tërë!

Ju gjithashtu mund t'ju pëlqejnë: 36 lloje çifligësh në Tenesi dhe KentakiStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.