15 lloje zogjsh që hanë gjarpërinjtë (Foto)

15 lloje zogjsh që hanë gjarpërinjtë (Foto)
Stephen Davis
BufatImazhi: usfwsmtnprairie

Ofiofagjia është termi latin për aktin e prerjes së gjarpërinjve. Kafshët që hanë gjarpërinj janë opiofagë, gjë që është thjesht një mënyrë fantastike për të ngrënë gjarpërinjtë që hanë. Nga këtu vjen në fakt emri latin për Mbretin Kobra. Në shumë raste, zogjtë janë ata që hahen nga gjarpërinjtë, por mund të habiteni që ka shumë lloje të ndryshme zogjsh që priren të hanë gjarpërinj me luspa. Në këtë artikull do t'i hedhim një sy 15 zogjve opiofagë, ose zogjve që hanë gjarpërinjtë.

15 Llojet e zogjve që hanë gjarpërinjtë

Ngrënia e gjarpërinjve nuk kufizohet vetëm tek zogjtë grabitqarë siç mund të supozoni. Ju mund të habiteni kur shihni se edhe disa zogj më të zakonshëm hanë gjarpërinjtë! Gjarpërinjtë hahen nga zogjtë e ujit, zogjtë grabitqarë dhe zogjtë shtëpiak për të përmendur disa.

1. Hawks

Imazhi: 272447

Pulat janë goxha të lodhur nga gjarpërinjtë dhe pavarësisht nëse kanë ndërmend të hanë apo jo një gjarpër, ata do të përpiqen ta vrasin gjarpërin. Megjithatë, gjarpërinjtë që hanë, pështjellin lehtë dhe shpejt.

Guinea zogjtë janë zogj të ngjashëm me pulën që në fakt specializohen në zhdukjen e gjarpërinjve ndërhyrës. Ata kanë qenë të njohur për të punuar së bashku si një grup dhe për të krijuar një rreth rreth një gjarpri dhe për të eliminuar kërcënimin si një ekip. Shikoni videon më poshtë.

9. Rosat

Imazhi: wam17janë specie të gjarpërinjve që jetojnë në Azi dhe Afrikë që kanë evoluar për të ngrënë në mënyrë të sigurtë gjarpërinjtë, madje edhe ata helmues. Shqiponjat e gjarpërinjve kanë lëkurë të trashë përgjatë kthetrave dhe këmbëve të tyre për të parandaluar që gjarpërinjtë t'i kafshojnë, për të mos përmendur se ata kanë hequr teknikat e tyre të gjuetisë!

6. Roadrunners

Roadrunners janë të famshëm për përfshirjen në një film vizatimor të caktuar duke u përpjekur të mposhtin një kojotë të caktuar. Por, përveç kësaj, Roadrunners janë gjithashtu të njohur për të mposhtur dhe pre e gjarpërinjve. Jo çdo gjarpër, por gjarpërinj me zile!

Megjithatë, Rattlesnakes do të hajë edhe Roadrunners, kështu që në disa raste është loja e kujtdo. Rrugët e vrapimit kanë shpejtësi në anën e tyre, ndërsa gjarpërinjtë me zile kanë helm që mund t'u japë atyre dorën e sipërme në një përballje me një Roadrunner.

Shiko gjithashtu: 4 këshilla të thjeshta për të hequr qafe zogjtë dhunues që mbushin furnizuesit tuaj

7. Çafkat

Çafkat janë zogj uji, kështu që gjarpërinjtë nuk duken si zgjedhja e parë për një vakt. Por, çafkat janë gjahtarë të mrekullueshëm dhe kanë zotëruar të hanë gjarpërinjtë e ujit si mokasinat e ujit apo edhe gjarpërinjtë që mund të gjenden përgjatë buzës së ujit.

Çafkat përdorin sqepat e tyre të gjatë dhe të mprehtë për t'i nxjerrë pa mundim gjarpërinjtë nga uji ndërsa përdridhen përreth. Heron do të konsumojë gjarpërinjtë nga koka fillimisht.

8. Pulat

Tani, pulat kanë një reputacion të keq për të qenë zogj budallenj, të pakoordinuar keq që përdoren kryesisht për të ngrënë ose vezët e tyre. Por ata gjithashtu mund të jenë gjuetarë efektivë dhe janë në gjendje të rrëzojnë gjarpërinjtë.grupi i gjelave lokalizon një gjarpër, ata do të grumbullohen rreth gjarprit dhe do ta ngacmojnë para se ta kapin dhe ta copëtojnë - nuk është një mënyrë e këndshme për të shkuar në asnjë mënyrë!

12. Vinçat

Ashtu si çafkat, vinçat janë zogj uji dhe prenë shumë artikuj ushqimorë që mund të gjenden në ujë. Këtu mund të përfshihen edhe gjarpërinjtë e ujit! Vinçat janë në të vërtetë gjithëngrënës dhe hanë bimë dhe kafshë që gjenden në habitatet ujore.

Në mënyrë tipike, vinçat kanë një dietë të përbërë kryesisht nga bimë dhe bimësi, por do të ndryshojnë dietën e tyre në varësi të asaj që është në dispozicion, duke bërë që çdo gjarpër të kalojë rrugën e tyre të pafat!

13. Pallua

Palluat njihen për shumë gjëra, pendët e tyre të bukura, thirrjet e tyre tepër të forta dhe për të qenë një shenjë e ndershmërisë. Por a e dini se pallonjtë hanë gjarpërinjtë?

Pallonjtë janë vendas në Azi dhe Afrikë, e cila është gjithashtu shtëpia e disa prej gjarpërinjve helmues më vdekjeprurës në tokë. Në Indinë e lashtë, pallatet në fakt mbanin pallonj për të larguar kobrat dhe gjarpërinjtë e tjerë.

14. Sekretari Bird

Megjithëse nuk janë zogjtë më të zakonshëm, Sekretari Birds janë një ngrënës i njohur i gjarpërinjve. Sekretari Birds kanë zogj tepër të gjatë dhe të fuqishëm që i përdorin për të goditur me një forcë të jashtëzakonshme. Ata janë vendas në Afrikë, ku hanë disa lloje gjarpërinjsh helmues.

Sekretari Birds do të shkelë nëpër barëra të larta për të frikësuar gjarpërinjtë ngabari, mbi të cilin më pas fokusohen dhe e ndjekin me shpejtësi të madhe. Ata mendohet se ndonjëherë fluturojnë lart në ajër me një gjarpër në dorë dhe pastaj e lëshojnë atë deri në vdekje përpara se të ushqehen me të.

15. Kookaburras

Kookaburras, me origjinë nga Australia, ka shumë zgjedhje kur bëhet fjalë për ushqimin. Ata hanë gjarpërinj, dhe për fat të tyre, Australia është shtëpia e shumë llojeve të gjarpërinjve!

Kookaburras përdorin një teknikë ulur dhe pritje, ku ata do të ulen në një degë sipër dhe do të presin që viktima e tyre e pafat të kalojë pranë. Kur ata shohin një gjarpër, ata do të zbresin dhe do ta kapin para se ta rrëmbejnë ose ta përplasin në tokë dhe pastaj ta rrëmbejnë.

Përfundim

Ndërsa shumë njerëz supozojnë se kryesisht janë gjarpërinjtë që grabitin zogjtë, në fakt ka shumë lloje të ndryshme zogjsh që hanë gjarpërinjtë. Disa nga këta zogj mund të hahen edhe nga gjarpërinjtë, por në ato raste varet kryesisht se kush është më i madh për të vendosur se kush hahet.

Zogjtë që hanë gjarpërinjtë janë një grup i larmishëm, nga zogjtë e ujit, zogjtë grabitqarë, zogjtë shtëpiakë e të tjerë. Disa prej këtyre zogjve nuk duket se do të kishin faktorin e qëndrueshmërisë për të gëlltitur një gjarpër, por bota e kafshëve nuk pushon kurrë të na befasojë!

Shiko gjithashtu: 16 zogj me sqepa të kuq (foto dhe informacione)Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.