15 lloje zogjsh që fillojnë me E (me foto)

15 lloje zogjsh që fillojnë me E (me foto)
Stephen Davis
emri: Carduelis carduelis

Jeton në: Azi, Australi, Evropë, Zelandën e Re, Afrikën e Veriut

Gardina evropiane është një nga zogjtë më të bukur dhe me ngjyra në planet. Ajo ka një fytyrë të kuqe, shpinë të butë kafe dhe krahë dallues të zi dhe të verdhë. Në vjeshtë, ajo do të bashkojë deri në 40 fincat e tjera për të formuar një tufë. Dieta e saj përbëhet kryesisht nga insekte dhe fara.

Ju mund të gjeni fincat evropiane të paraqitura në disa piktura të famshme, duke përfshirë "Madonna e Goldfinch" nga Raphael. Jhomarie P. jhomarie

15 Mëllenjë e Everett-it

Mëllenja e Everett-itshtresë e trashë e yndyrës nënlëkurore dhe disa shtresa pendësh të ngjashme me luspa. Mund të notojë me shpejtësi deri në 5,6 milje në orë.

Pinguinët Perandori janë pinguinët më të rëndë në botë sot, me peshë deri në 90 kilogramë.

12. Emu

Imazhi nga Christel SAGNIEZ nga Pixabay

Emri shkencor: Dromaius novaehollandiae

Jeton në: Australi

I dyti vetëm pas strucit , emu është një nga zogjtë më të gjatë në botë. Ai ka një lartësi mesatare prej 5.7 këmbësh dhe krahë të vegjël që e bëjnë atë të paaftë të fluturojë. Megjithatë, ajo që i mungon gjatë fluturimit, emu e plotëson me shpejtësi, duke vrapuar deri në 31 mph.

Fakt interesant për emus-in : Meshkujt marrin përsipër të gjitha detyrat e kujdesit për vezët.

13. Anglisht Sparrow

Anglisht Sparrowabeillei

Jeton në: Amerikën Qendrore, Meksikë

Kjo perlë e rrallë mund të identifikohet nga pendët e saj jeshile të ndezura dhe një njollë e vogël e bardhë pas syrit. Ka një sqep të zi të shkurtër si gjilpërë dhe një gjuhë të gjatë për ta ndihmuar atë të aksesojë nektarin. Ai jeton në pyjet tropikale dhe malësitë e Amerikës Qendrore dhe peshon vetëm 0,10 oz.

Shiko gjithashtu: Shtëpitë më të mira të shpendëve për Martinët e purpurt

Kolibri me mjekër smeraldi janë të vetmuar, duke u bashkuar me zogjtë e tjerë vetëm për t'u riprodhuar gjatë sezonit të çiftëzimit.

10. Perandori Patë

Pata perandoretek uji.

Emri "buf-buf" është mashtrues sepse ata nuk ulërijnë. Në vend të kësaj, ata kanë një thirrje që tingëllon më shumë si një ankth i butë. Këto bufa të vogla gjenden në pjesën më të madhe të gjysmës lindore të Shteteve të Bashkuara, nga Teksasi në lindje.

5. Eastern Towhee

Emri shkencor : Pipilo erythrophthalmus

Jeton në: Shtetet e Bashkuara Lindore, Kanada Juglindore

Ky zog është 9.1 inç i gjatë dhe peshon deri në 1,9 ons. Jeton kryesisht nga një dietë me insekte, manaferra dhe fara. Megjithatë, ka qenë e njohur për të ngrënë hardhuca të vogla. Ngjyrosja e tij përmban një kokë të zezë ose kafe, anët portokalli/të kuqe, një bark të bardhë dhe një bisht të errët.

Rripat lindore mund të kenë sy të bardhë ose të kuq. Këtu janë disa fakte më interesante në lidhje me grilat lindore.

Shiko gjithashtu: 16 lloje zogjsh që fillojnë me K (me foto)

6. Turqia e egër Lindore

Gati i egër lindor

Zogjtë në këtë listë mund të gjenden në të gjithë botën. Disa janë kaq të zakonshme, saqë mund t'i shihni nëse shikoni nga dritarja. Megjithatë, disa janë aq të rralla sa që do t'ju duhet të udhëtoni në pjesë të largëta të botës vetëm për të parë një. Kënaquni të mësoni për secilin prej këtyre zogjve që fillojnë me E.

15 Zogj që fillojnë me E

Përmbajtjafsheh 1. Pëllumb me veshë 2. Zog blu Lindor 3. Lindore Meadowlark 4. Lindore Screech-Owl 5. Eastern Towhee 6. Eastern Wild Turkey 7. Tern Elegant 8. Smerald Dove 9. Hummingbird-Chinned smeraldbird 10. Emperor Goose 11. Perandor Penguin 12. Emu 13. English Sparrow 14. European Goldfinch'15. 6> 1. Pëllumb me veshëPëllumb me veshëAto mund të gjenden në të gjithë Amerikën e Veriut dhe janë parë deri në jug deri në Nikaragua. Përveç ngjyrosjes së tyre, ata njihen edhe për këngët e tyre. Ata këndojnë deri në 1000 këngë në orë.

Zogjtë blu lindorë nuk kanë sqepat e fortë të nevojshëm për të krijuar vrima fole dhe përdorin vrima të krijuara tashmë nga zogjtë më të fortë.

3. Eastern Meadowlark

Livadhi LindorStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.