15 lloje të zogjve gri (me fotografi)

15 lloje të zogjve gri (me fotografi)
Stephen Davis
për të vizituar oborrin tuaj. Ato mund të jenë mjaft territoriale, kështu që nëse vendosin që një pemë në oborrin tuaj të jetë baza e tyre e shtëpisë, ata mund të bërtasin me zemërim dhe madje të zhyten me bombë çdo gjë që afrohet shumë!

13. Canada Goose

Emri shkencor: Branta canadensis

Pata famëkeqe Canada është vendas në shtrirjet veriore të Kanadasë. Normalisht ajo migron midis atyre kullotave dhe jugut të Shteteve të Bashkuara, por zhvillimi njerëzor ka rritur sipërfaqen e fushave të hapura dhe oborreve që patat e Kanadasë i konsiderojnë kaq mikpritëse.

Patat kanadeze janë agresive dhe mund të pengojnë zogjtë e tjerë nëse i keni në pronën tuaj. Në varësi të vendndodhjes suaj, mund të jetë më mirë t'i lini ato. Ato janë të vështira për t'u humbur me madhësinë e tyre të madhe, qafën e gjatë të zezë dhe njolla të bardha në faqe. Fatkeqësisht, ato gjithashtu mund të jenë të zhurmshme dhe të çrregullta kur tufa të mëdha mblidhen në një zonë dhe lënë jashtëqitjet e tyre.

14. Shrike me karkaleca

Shrike e kokësrreth në shtetet jugore dhe në pranverë dhe verë deri në veri. Ata kanë një trup gri të çelur, krahë të zinj dhe një maskë syri të zezë.

15. Qyqe me faturë të verdhë

Qyqe me faturim të verdhënjollë e kuqe e ndezur në kokë. Në sezonin e shumimit, mund të dalloni tufa të mëdha që kërcejnë dhe trumbetojnë thirrjet e tyre.

Popullsitë shumohen në veri, në ligatinat e hapura, fushat dhe luginat e Alaskës, Kanadasë dhe veriut të Shteteve të Bashkuara. Ata shkojnë në jug në dimër në Florida dhe Teksas, dhe një popullsi e vogël jeton gjatë gjithë vitit përgjatë vijës Florida-Gjeorgji.

Ata kanë një dietë të larmishme duke përfshirë farat dhe drithërat, insektet, zvarranikët dhe amfibët.

3. Grey Catbird

Emri shkencor: Dumetella carolinensis

Ky zog mori emrin e tij sepse thirrja e tij është kureshtare e ngjashme me "mjaullinë" e një mace. Grey Catbirds janë krijesa të turpshme që preferojnë të qëndrojnë të fshehur thellë brenda degëve të një peme me gjethe të mirë. Megjithatë, ata nuk kanë turp për të kënduar. Kur nuk kryejnë thirrjen e tyre "meow", ata kopjojnë tingujt e specieve të tjera të shpendëve dhe i bashkojnë në një këngë të gjatë melodioze të tyren.

Shiko gjithashtu: Gjithçka për foletë e kolibrit (Fakte për folenë: 12 specie)

Tërhiq dikë që të vizitojë oborrin tënd me pemë frutore dhe shkurre që prodhojnë manaferra.

4. Flycatcher shelg

Muzzakërcuesi i shelgutthirrjet "fitz-bew" pa pushim.

Njihuni ato në pranverë dhe verë në të gjithë Shtetet e Bashkuara, me përjashtim të juglindjes. Në dimër ata shkojnë në Meksikë, Amerikën Qendrore dhe Jugore. Kërkoni Flycatcher-in e Shelgut në maj dhe qershor në livadhe të lagura me shelgje, kur ata këndojnë më shumë.

5. Phoebe Lindore

Phoebe LindoreThirrje dhe ecje e zhurmshme kur ecin.

Pëllumbat e zisë preferojnë të ushqehen në tokë, kështu që të kesh një ushqyes të bluar ose spërkatje të farës në tokë do t'i tërheqë lehtësisht. Nëse keni një furnizues zogjsh, ata ka të ngjarë ta vizitojnë, duke zgjedhur barin më poshtë për farën e derdhur.

7. Grey Kingbird

Gray Kingbirdtrupin e tyre të rrumbullakosur dhe bishtin shumë të shkurtër. Zbulojini ato në majë të shkëmbinjve dhe trungjeve në përrenj që lëvizin shpejt, duke tundur trupin e tyre lart e poshtë.

9. Townsend's Solitaire

Townsend's Solitaire

Zogjtë gri mund të mos jenë aq tërheqës sa zogjtë me ngjyra të ndezura, por ata janë tërheqës në mënyrën e tyre. Nga këngëtarët delikatë te notarët nënujorë, ka një zog gri për çdo rajon dhe mjedis të Shteteve të Bashkuara. Në këtë artikull do të shohim 15 lloje zogjsh gri, habitatet e tyre, dietat dhe si t'i tërheqni ata në oborrin tuaj.

15 Llojet e zogjve gri

1. Titmouse me tufa

Imazhi: JackBulmerështë përgjatë plazheve që shpesh shqetësohen nga zhvillimi dhe argëtimet e tjera njerëzore. Mbyllja e zonave të mbrojtura për folenë e tyre shpesh përdoret për të provuar dhe ndihmuar këtë specie.

11. Rock Pigeon

Imazhi nga Mabel Amber nga Pixabay

Emri shkencor: Columba livia

Rock Pigeons (zakonisht referohen vetëm si "pëllumba ”) janë vërtet zogj urbanë. Të gjendur në shtetet fqinje dhe Alaskë, për të mos përmendur të gjithë Meksikën, Karaibe dhe Amerikën Qendrore dhe Jugore, ata janë një zog i botës. Shpesh duke udhëtuar në tufa, do t'i shihni në të gjithë qytetet dhe në parqe ku mund të kërkojnë mbetje ushqimore.

Ata do të vizitojnë me lehtësi oborret nëse shpërndani ushqim në tokë. Mund të blini ushqim special për pëllumbat, ose të përdorni misër të plasaritur, zemra kikiriku, milo, meli dhe luledielli.

12. Zogu tallës verior

Shiko gjithashtu: Pse u zhdukën kolibri i mi? (5 arsye)

Emri shkencor: Mimus polyglottos

Zogu tallës verior është jashtëzakonisht i zakonshëm në të gjithë Shtetet e Bashkuara . Aftësia e tij për të imituar këngët e deri në pesëmbëdhjetë specieve të ndryshme është e dobishme kur përpiqeni të identifikoni një. Ata përsërisin thirrjen e secilës specie 2-4 herë dhe më pas kalojnë në tjetrën në një rrjedhë të gjatë këngësh. Ata lëvizin vazhdimisht bishtin kur janë ulur, dhe ju do të shihni shufrat e mëdha të bardha të krahëve dhe skajet e bishtit kur fluturojnë.

Është e rrallë të shohësh një zog tallës në një ushqyes, por mbjellja e shkurreve dhe pemëve frutore mund t'i joshë ata
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.