14 zogj me emra të çuditshëm (Info & amp; Foto)

14 zogj me emra të çuditshëm (Info & amp; Foto)
Stephen Davis
mbërthyer, dhe disa përkrahës të zogjve madje e pëlqejnë atë e njëjta gjë tingëllon tronditëse pasi ndihmon në ndërgjegjësimin e tyre dhe përpjekjet e ruajtjes për t'i ndihmuar ata.

9. Eastern Whip-poor-will

Emri shkencor: Antrostomus vociferus

Whip-poor-will janë kavanoza nate me madhësi mesatare me kokë të rrafshuar, sy të mëdhenj dhe pupla kafe të errët. Ata mund të rrëshqasin dhe të fluturojnë pa bërë asnjë zhurmë. Ata janë nate si jargavanët e tjerë të natës dhe zakonisht të vetmuar, megjithëse mund të mblidhen në tufa gjatë migrimit. Kamxhikët e varfër lindorë dimërojnë në Meksikë dhe përgjatë bregut të Gjirit, më pas drejtohuni në veri në lindje të SHBA-së për t'u shumuar.

Këta zogj mund t'i gjeni në pyje pranë fushave dhe zonave të tjera të hapura. Ata zakonisht gjuajnë insekte fluturuese që shihen gjatë natës, si tenja, brumbujt, mushkonjat dhe kriketat. Emri i tyre rrjedh nga thirrja dalluese e meshkujve, e përshkruar si "Whip-poor-Will". Meshkujt do ta këndojnë këtë pa pushim gjatë natës gjatë sezonit të shumimit. Këto këngë bezdisëse të dëgjuara në netët e verës frymëzuan shumë mite dhe legjenda, por në fakt do të thotë se zogu po thërret për bashkëshortë. Fatkeqësisht, popullsia e tyre ka rënë me mbi 60% që nga mesi i viteve 1960 kryesisht për shkak të humbjes së habitatit të pyjeve të hapura.

10. Dickcissel

Dickcissel (mashkull)

Nëse ju pëlqen të shikoni zogj, ndoshta keni hasur në disa zogj me emra të çuditshëm. Pavarësisht nëse tingëllojnë si terma zhargon ose thjesht duken qesharakë, disa emra zogjsh mund të jenë mjaft zbavitës! Nëse e keni pyetur ndonjëherë veten se si erdhën emrat e tyre, ky është artikulli për ju. Le të zhytemi drejt disa prej këtyre zogjve me emra të çuditshëm dhe të shohim nëse mund të zbulojmë origjinën e tyre.

14 Zogj me emra të çuditshëm

Ndërsa origjina e disa emrave filloi me dije nga popujt vendas dhe janë kryesisht të humbur në histori, ndonjëherë emrat budallenj janë më të thjeshtë. Shpesh, tingulli që bën një zog ose diçka unike në lidhje me pendën e tyre është origjina e emrit të tyre të çuditshëm.

1. Grey Go-away-bird

Gray Go-away-birdkokë e zezë me faqe të bardha.

Janë të zakonshme në pyje, skajet e pyjeve dhe kopshtet, ku kalojnë gjithë vitin, por do të migrojnë nëse dimri është i ashpër. Dieta e tyre përbëhet nga insekte dhe jovertebrorë të vegjël si karkaleca, kërmijtë, kriketat dhe bletët. Në dimër, kur insektet janë më të frikësuar, ata do të shtojnë manaferrat dhe farat. Ata do të vijnë me lehtësi në një ushqyes zogjsh me copa kikiriku dhe fara luledielli.

8. Nata satanike

Nightjar Satanikamericana

Dickcissel është një zog që është autokton në Amerikën e Veriut. Ata largohen nga zonat e tyre të dimërimit në Amerikën e Jugut, Amerikën Qendrore dhe Meksikë dhe mbërrijnë rreth prillit në SHBA qendrore. Habitati i tyre i preferuar janë kullotat, preritë dhe zonat bujqësore. Ata kanë një pamje si harabeli, me kurriz kafe, bark të bardhë dhe gjoks të verdhë. Meshkujt kanë një njollë të zezë në formë V në gjoks. Insektet dhe farat përbëjnë pjesën më të madhe të dietës së tyre, megjithëse ata do të konsumojnë barëra dhe shelgje kur burimet ushqimore janë të kufizuara.

Emri i tyre i pazakontë vjen nga thirrja e tyre, e përshkruar si një "dick-dick-dick" me zë të lartë i ndjekur nga një zhurmë "ciss, ciss, ciss".

11. Ulëritës me brirë

Bërritës me brirëdhe hani vetëm nektar, fruta dhe insekte. Guinea e Re Jugore dhe Australia lindore janë vendet e vetme që do t'i gjeni.

Ata njihen si mjaft të zhurmshëm, prandaj është pjesë e emrit të tyre. Ata lëshojnë tinguj të çuditshëm, vazhdimisht llafazan dhe kakasë, dhe mund të bëhet mjaft i lartë kur shfaqen në grupe. Koka e tyre tullac sipër një jake me pendë qafe i ngjan disi fretërve historikë që rruanin majat e kokës tullac, duke lënë një rreth flokësh në bazë.

14. Sandwich Tern

Sandwich Tern

Kjo specie e gurëve është më e madhja e familjes së gurëve, duke arritur gjatësinë 2,8 këmbë dhe gjerësinë e krahëve 5,5 këmbë. Dieta e mashkujve të maskuar përbëhet kryesisht nga peshq dhe kallamar, dhe ata gjuajnë për ushqim duke u zhytur nën ujë në thellësi 30 metra.

6. Bushtit amerikan

Bushtitkëshilla përfundimisht prishet. Unik në botën e shpendëve. Emri i tyre "ulëritës" vjen nga thirrjet e tyre mjaft të forta. Ato nuk tingëllojnë si britma njerëzore, por si një deti me jehonë ose si tingëllimë e thellë.

12. Hoary Puffleg

Hoary Pufflegmblidhen shpesh në grupe për të gjetur foragjere në pemë për gjethe, lule, fruta, sytha dhe herë pas here insekte të vogla. Ata njihen gjithashtu se rrotullohen në tokë për të bërë banjë pluhuri.

2. Bananaquit

Bananaquitsi Etiopia, Nigeria, Gana, Burkina Faso dhe Guinea. Ata janë parë më së shpeshti në zona të hapura pyjore me barëra dhe shkurre të larta.

Këta zogj hanë farat e barit që gjejnë në tokë. Jashtë sezonit të riprodhimit, meshkujt dhe femrat janë mjaft të thjeshtë, me të pasme në ngjyrë kafe, pjesë të poshtme të zbehtë dhe bishta të shkurtër. Por më pas gjatë sezonit të shumimit, meshkujt transformohen. Penda e tyre kthehet në ngjyrë të zezë kadifeje, me një fyt dhe zverk të artë, bark të bardhë dhe pendë bishti të zeza tepër të gjata. Për aq kohë ata duken jashtë vendit. Nuk mundëm të gjenim arsyen që qëndron pas emrit të tyre, por ndoshta kjo është për shkak se bishtat mbresëlënës të meshkujve të shumimit ju bëjnë të bërtisni "wow!"

Shiko gjithashtu: Pse cicërimojnë kolibrat?

4. Shag me fytyrë të ashpër

Shag me fytyrë të ashpër a.k.a. Mbreti Shag i Zelandës së ReBritania. Njëri i jepej kormoranit të madh dhe tjetri shagut të zakonshëm, i cili kishte një kreshtë të ashpër në kokë. Ndërsa njerëzit hasën në këto lloje zogjsh, ata shpesh mbërthyen me kormoran ose shag bazuar në faktin nëse zogu kishte një kreshtë koke apo jo, por nuk ishte gjithmonë kështu. Ju mund ta shihni këtë këtu me shag me fytyrë të ashpër, i cili nuk ka vërtet një kreshtë pavarësisht nga emri i tij.

Titulli "me fytyrë të përafërt" vjen nga dy copa lëkure të verdha dhe me lytha në bazën e sqepit të tyre të quajtura karuncles që kanë të rriturit e shumimit. Dieta e mbretit shag të Zelandës së Re përbëhet pothuajse tërësisht nga peshqit e detit të thellë. Ata janë zhytës të shkëlqyer, të aftë për të gjetur ushqim deri në 50 metra nën sipërfaqe.

Shiko gjithashtu: 15 lloje zogjsh që hanë gjarpërinjtë (Foto)

5. Masked Booby

Masked BoobyStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.