13 Llojet e Zogjve të Kuq (me fotografi)

13 Llojet e Zogjve të Kuq (me fotografi)
Stephen Davis
Shtetet e Bashkuara perëndimore në Kaliforni, Arizona dhe New Mexico.

6. Pine Grosbeak

Pine Grosbeak (Image: dfaulderAzarimajat e krahëve të tij, Scarlet Ibis mund të shihet duke kërkuar ushqim për jovertebrorët ose butakët në baltën e kënetave apo edhe në lëndinat e lagura!

Scarlet Ibises telefonojnë vetëm gjatë fluturimit dhe nuk ka gjasa të vizitojnë ushqyesit. Ata janë parë në veri të Floridës jugore.

Disa ibis Scarlet janë ndërthurur me popullatat e ibisit të Bardhë, duke çuar në një ibis hibrid që është një ngjyrë rozë e ndezur.

9. 'I'iwi (Scarlet Honeycreeper)

imazhi: Gregory "Slobirdr" Smithsport pendë shumëngjyrësh që përfshin një fyt të kuq, bark dhe shpinë.

Ata kalojnë dimër në Meksikë dhe Amerikën Qendrore. Ata hyjnë në SHBA për sezonin e mbarështimit në dy vende kryesore. Popullsia perëndimore mund të gjendet në mes të jugut, duke përfshirë Meksikën veriore, Teksasin, Oklahoma, Arkansas, Luiziana dhe Misisipin perëndimor. Zona e dytë e shumimit, ose popullsia lindore, është përgjatë rajoneve bregdetare juglindore të Floridës veriore, Gjeorgjisë dhe Karolinës.

11. Pirrouloksia

Pirroloksianëpërmjet Flickr

Emri shkencor: Piranga flava

Gjatesia: 8.0 in

Pesha: 1,3 oz

Gjerësia e krahëve: 12,5 in

Ndërsa femrat janë të verdha, meshkujt e rritur janë të kuq në përgjithësi me pak gri në shpinë dhe rreth syrit. Tanagerët hepatikë hanë kryesisht insekte dhe merimangat që i kapin duke lëvizur ngadalë nëpër degët e pemëve.

Në Amerikën e Veriut, ato mund të gjenden në vargmalet malore të Arizonës dhe New Mexico gjatë verës dhe Meksikës gjatë gjithë vitit . Megjithatë ato kanë një gamë edhe më të madhe, dhe mund të gjenden si në Amerikën Qendrore ashtu edhe në Amerikën e Jugut.

13. Apapane

Apapaneju mund të jeni të njohur me.

1. Roseate Spoonbill

Roseate Spoonbills

Emri shkencor: Platalea ajaja

Shiko gjithashtu: Mësoni si të tërhiqni fincat me këto 6 këshilla

Gjatësia: 32 in

Pesha: 3,3 lb

Gjerësia e krahëve: 50 në

Një nga disa zogj në këtë listë që jeton kryesisht në zona bregdetare ose kënetore, Spoonbill Roseate ulet në anën rozë të spektrit të kuq. Gradienti i bukur i pendëve të tij zbehet nga një trëndafil i thellë në majë të krahëve deri në një rozë të lehtë në majë të krahëve.

Roseate Spoonbills jetojnë në bregun jugor të Shteteve të Bashkuara përgjatë Gjirit të Meksikës. Njihini ato në bazë të ngjyrës rozë dhe kartonit të tyre në formë luge.

2. Flamingo

Flamingot AmerikaneKaliforni.

4. House Finch

Mashkull House Finch

Emri shkencor: Haemorhous mexicanus

Gjatësia: 5,7 in

Pesha: 0,74 oz

Gjerësia e krahëve: 10 në

I kudondodhur në të gjithë Shtetet e Bashkuara, House Finch është një vizitor i zakonshëm i ushqyes në oborrin e shtëpisë gjatë gjithë vitit. Këto finches të ëmbël janë të njohur për këngët e tyre të thjeshta dhe pendën e tyre të kuqe dhe kafe lehtësisht të dallueshme.

Vetëm meshkujt kanë kokën dhe qafën me shenjën e kuqe, ndërsa femrat janë me vija ngjyrë kafe dhe të bardhë. Ata duken të ngjashëm me Finch Purple, por siç sugjeron emri, Purple Finch ka shumë më tepër një ngjyrë mjedër dhe House Finch është dukshëm e kuqe. Ata pëlqejnë të ndërtojnë fole rreth ndërtesave të ndërtuara nga njeriu.

5. Summer Tanager

Imazhi: RonaldPlett

Përveç kardinalit të mirënjohur, mund të mos jeni në gjendje të mendoni për shumë lloje të tjera zogjsh të kuq. Amerika e Veriut ka në fakt shumë zogj që kanë pendë të kuqe të zjarrtë, nga zogjtë këngëtarë të oborrit të shtëpisë deri te zogjtë që kalojnë kohën e tyre duke ecur nëpër ligatinat.

Shiko gjithashtu: 16 Llojet e Zogjve të Gjelbër (me fotografi)

13 Llojet e Zogjve të Kuq

Shpresojmë që të kënaqeni duke njohur disa nga zogjtë me ngjyra më të ndritshme dhe më të guximshme në Amerikën e Veriut me këto 13 lloje zogjsh të kuq.

1. Kardinali Verior

Mashkull Kardinal Verior

Emri shkencor: Cardinalis cardinalis

Gjatësia: 8,75 in

Pesha: 1,6 oz

Gjerësia e krahëve: 12 në

Kardinali i Veriut është ndoshta zogu i kuq më i njohur në Amerikën e Veriut , përkundër faktit se ato variojnë vetëm nga Shtetet e Bashkuara Lindore në Jugperëndim dhe Rockies.

Pupla e gëzueshme e kuqe e ndezur e kardinalit verior mashkull, e shoqëruar me cicërimën e tij të fortë dhe melodike, sigurisht që do të tërheqë vëmendjen. Femrat nuk janë aq me ngjyra të ndezura, por ato ende kanë nuanca të kuqe në pendët e tyre kafe.

Kardinalët janë zogj të mrekullueshëm për t'u tërhequr te ushqyesit tuaj të shpendëve. Ata janë farë-ngrënës dhe do të lulëzojnë me farat e lulediellit. Nëse jetoni në një zonë me gjeth të trashë, mund t'i shihni ato duke folezuar. Gjatë sezonit të shumimit, ka të ngjarë të dëgjoni "çipin" e zakonshëm të mashkullit ndërsa ruan territorin e tij.

2. Scarlet Tanager

burimi: Kelly Colgannë gjendje të përdorin karotenoidet që gjenden në ushqime, të tilla si karkaleca me shëllirë, për t'i dhënë pendëve të tyre ngjyrën rozë.Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.