12 zogj me sy të kuq (Foto dhe informacione)

12 zogj me sy të kuq (Foto dhe informacione)
Stephen Davis
rosat, janë një nga rosat më të mëdha të zhytjes, që arrijnë gjatësi deri në 22 inç. Ata preferojnë të shumohen në ligatinat me bulrush, kallamishte dhe bishta dhe mund të gjenden në pellgje të vogla dhe lumenj me bimësi të dendur. Kanavacat njihen gjithashtu për sytë e kuq, të cilët gjenden vetëm tek meshkujt.

Të dy gjinitë kanë ngjyrë kafe gjatë sezonit jo të shumimit. Kur vjen sezoni i riprodhimit, kokat dhe qafat e mashkullit kthehen në kafe të kuqërremtë, gjoksi i tyre i zi dhe krahët dhe barqet e tyre të bardha. Femrat duken të ngjashme me meshkujt, por janë me ngjyrë më të zbehtë, me kokë kafe, krahë dhe bark të përhimtë dhe gjoks kafe të errët.

9. Pëllumb me krahë të bardhë

Emri shkencor: Zenaida asiatica

Pëllumbat me krahë të bardhë janë të zakonshëm në SHBA-ja jugperëndimore gjatë verës dhe jetojnë gjatë gjithë vitit në të gjithë Meksikën dhe Karaibe. Pëllumbi me krahë të bardhë është rreth 11 inç i gjatë dhe ka një hapje krahësh prej gati 23 inç. Ata janë zogj me madhësi mesatare që folezojnë në pemishte me agrume, megjithëse disa janë vërejtur duke folezuar në pemë zbukuruese në zonat e banuara.

Pëllumbat me krahë të bardhë janë gri në kafe kudo, me një njollë të bardhë në secilin krah, një copëz të vogël të zezë në faqe dhe një copë lëkure të zhveshur blu rreth syrit. Të dy gjinitë kanë sy të kuq si të rritur, por kanë sy kafe si të mitur.

10. Kërcim me brirë

Zhjerrë me brirëpendë gati e zezë, ndërsa femrat janë gri, por të dyja kanë sy të kuq. Të miturit kanë të njëjtën ngjyrë si femrat, por kanë sy kafe dhe jo të kuq. Ata jetojnë në ekosistemet e shkretëtirës dhe mund të gjenden në Meksikë dhe në jugperëndim të SHBA.

Phainopeplas të rritur kryesisht hanë manaferra dhe fruta të tjera, por ata gjithashtu do të konsumojnë insekte gjatë fluturimeve të tyre të shkurtra. Në pranverë lëshojnë vezë gri me njolla të errëta, të cilat të dy prindërit i inkubojnë për pesëmbëdhjetë ditë.

7. Çafka e natës me kurorë të zezë

Çafja e natës me kurorë të zezësy të kuq të dallueshëm. Ata janë zogj të mëdhenj që gjenden kryesisht në Karaibe dhe Amerikën e Jugut, por mund të gjenden gjatë gjithë vitit në SHBA përgjatë Gjirit të Meksikës. Këta zogj me pamje interesante kanë këmbë të gjata, një trup rozë dhe qafë të gjatë si një flamingo. Megjithatë qafa e tyre është e bardhë, dhe koka është e gjelbër e zbehtë e verdhë me sy të kuq. Dhe sigurisht gjëja më e dukshme, sqepi i tyre jashtëzakonisht i gjatë që përfundon në formë luge.

Kjo lugë e bukur mund të gjendet në kënetat dhe kënetat e cekëta të ujërave të ëmbla, ku grumbullon kafshë të vogla ujore si krustacet, peshqit. , dhe insektet.

Shiko gjithashtu: 16 lloje zogjsh që fillojnë me K (me foto)

3. Vireo me sy të kuq

Vireo me sy të kuqPixabay

Emri Shkencor: Podiceps auritus

Grebat me brirë janë zogj të vegjël uji që gjenden në rajonet Nearktiku dhe Palearktiku. Ata kanë sy të kuq, karame të shkurtra dhe të mprehta dhe këmbë që i ndihmojnë të notojnë shpejt nëpër ujë. Të vegjlit e rinj mund të notojnë dhe zhyten menjëherë pas daljes nga vezët, por disa shihen duke hipur mbi kurrizin e prindërve të tyre për javën e parë.

Kur shumohen, këta zogj kanë qafë të kuqe dhe kokë të zezë me tufa të arta. Këto tufa u japin atyre emrin "me brirë", ata nuk kanë brirë të vërtetë. Femrat bëjnë 3 deri në 8 vezë, dhe të dy të rriturit ndërtojnë fole dhe inkubojnë vezët së bashku. Ata hanë artropodë ujorë gjatë verës dhe peshq dhe krustace gjatë dimrit.

Shiko gjithashtu: Si të bëni ushqimin e kolibrit (recetë e lehtë)

11. Common Loon

Baby loons hipur rreth prindit

Ashtu si njerëzit, zogjtë mund të kenë ngjyra të ndryshme sysh. Megjithatë, ndryshe nga njerëzit, shumë zogj kanë sy me ngjyrë të kuqe. Shpesh zogjtë me sy të kuq lindin me sy më të errët dhe më pas bëhen të kuq kur arrijnë pjekurinë. Për disa shpend uji, kjo mund t'i ndihmojë ata të shohin nën ujë, megjithëse në pjesën më të madhe nuk dihet nëse irisi i kuq ka ndonjë përfitim. Një gjë është e sigurt, ato mund të duken mjaft mahnitëse! Le të hedhim një vështrim në 12 zogj me sy të kuq.

12 zogj me sy të kuq

1. Amerikan Coot

American CootWood Duck është një rosë mahnitëse e mesme me pupla të ndritshme dhe një bisht drejtkëndor. Ata jetojnë pranë liqeneve, pellgjeve dhe habitateve të tjera të ujërave të ëmbla në pjesën më të madhe të Shteteve të Bashkuara.

Ngjyrosja e rosës së drurit mashkull dhe femër ndryshon sepse meshkujt kanë pendë të ylbertë, shumëngjyrësh, ndërsa femrat janë kryesisht kafe me grykë të bardhë dhe gjoks gri. Sytë e kuq dhe sqepi i kuq janë gjithashtu një tjetër karakteristikë e rosave mashkullore të drurit.

5. Killdeer

Killdeershpejt nën ujë dhe duke i lejuar ata të ndjekin peshqit e shpejtë.

12. Cinnamon Teal

Emri shkencor: Anas cyanoptera

Cinnamon teal është një rosë shumëngjyrëshe 16 inç jetojnë në habitatet e cekëta të ujërave të ëmbla të Amerikës së Veriut. Ngjyra e tyre ndryshon në varësi të gjinisë, ku mashkulli ka një kokë dhe trup "kanelle" kafe të kuqërremtë me një shpinë jeshile të errët, dhe femra është shumë më e qartë dhe me lara-lara kafe e hapur dhe e errët.

Vetëm mashkulli Çajrat e kanellës kanë sy të kuq, që është një tjetër karakteristikë që i dallon nga femrat. Gjatë sezonit të shumimit, meshkujt do të ndryshojnë gjithashtu ngjyrën e kokës, barkut dhe qafës në një nuancë më të kuqe të ndezur.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.