12 zogj me sqepa shumëngjyrësh (Info & amp; Foto)

12 zogj me sqepa shumëngjyrësh (Info & amp; Foto)
Stephen Davis
GallinuleImazhi: birdfeederhub.com (Parku Kombëtar Everglades, Florida)

Emri shkencor: Porphyrio martinicus

The American Purple Gallinule është një zog uji që gjendet në kënetat dhe ligatinat në Florida dhe në jug përmes pjesës më të madhe të Amerikës së Jugut. Ky zog kryesisht ushqehet me bimë, por gjithashtu do të hajë vertebrorë të vegjël ujorë si peshqit, zogjtë dhe zvarranikët e vegjël. Gishtat e tyre jashtëzakonisht të gjatë i ndihmojnë ata të ecin mbi bimësinë ujore si jastëkët e zambakëve.

Gallinule Purple Amerikane dallohet për pendët e tij të ndezura ngjyrë vjollce dhe një ylbertë jeshile-kafe të errët në krahët dhe shpinën e saj. Ata kanë këmbë të gjata në të verdhë-jeshile, dhe sqepat e tyre janë të kuq me një majë të verdhë.

10. Hornbill i Madh

imazhi: Tom Shockeyzog që gjendet në Azinë Juglindore, veçanërisht në Malajzi, Tajlandë dhe Mianmar. Ata janë zogj të mëdhenj që mund të arrijnë 3 metra gjatësi dhe peshojnë 6 kilogramë. Dallohet nga sqepi i madh, i cili njihet nga prania e një kaska, ose një kocke të madhe, të ngjitur në mandibulën e sipërme. Kjo jep pamjen e një faturë të dytë të grumbulluar me kokë poshtë në krye të faturës së tyre kryesore. Ata nuk mund të hanë me të ose ta përdorin atë si një sqep normal, por shërben si një dhomë rezonuese, duke rritur volumin e thirrjeve të tyre dhe duke tërhequr bashkëshortët.

Megjithëse sqepat e tyre janë natyralisht të bardhë, një ngjyrë portokalli-verdhë Substanca e sekretuar nga gjëndra e tyre uropigiale bën që ato të duken të kenë një nuancë të kuqërremtë ose portokalli ndërsa rriten.

3. Pelikani i Bardhë Amerikan

Pelikani i Bardhë Amerikan

Sqepi i një zogu mund të jetë një nga tiparet e tyre më dalluese. Sqepat nuk përdoren vetëm për të ngrënë dhe pirë, por gjithashtu mund të ndihmojnë në luftimin, pastrimin e pendës dhe ndërtimin e foleve. Megjithatë, jo të gjithë sqepat janë krijuar të barabartë. Shumë zogj kanë sqepa me ngjyrë mjaft të thjeshtë. Megjithatë, disa janë mjaft të ndritshme dhe bie në sy. Kjo varet nga speciet, pasi përbërja gjenetike e këtyre zogjve evoluon me kalimin e kohës për t'i ndihmuar ata të mbijetojnë në natyrë. Në këtë artikull, ne do të shohim zogjtë me sqepa shumëngjyrësh.

12 Zogj me sqepa shumëngjyrësh

1. Toco Toucan

Toco Toucanafrohet kërcënimi, si dhe për të ngrënë peshq dhe amfibë të tjerë që i nxjerrin nga uji.

4. Rainbow Lorikeet

Pair of Rainbow Lorikeetmaja e kokës dhe sqepit të tyre. Kur shikohet nga përpara ka formën e shkronjës U. Nuk dihet mirë se për çfarë qëllimi shërben, por mund të ndihmojë në zgjedhjen e bashkëshortit.

11. Duck druri

Rosa drurizhytje për ushqim. Ata e kalojnë pjesën më të madhe të jetës së tyre jashtë në oqean, duke kaluar vetëm pjesë të kohës në tokë për t'u shumuar. Këta janë zogj me ujë të ftohtë të veriut të largët, por ju mund t'i shihni ata në SHBA nëse vizitoni ishujt shkëmborë në brigjet e Maine.

6. Toucan me keel

Tucan me faturim keele zezë në majë. Kjo ngjyrosje bie në sy me trupin e tyre ndryshe bardh e zi. Jo vetëm që sqepi i tyre është shumëngjyrësh, por edhe madhësia dhe forma janë mjaft unike.

Peshqit, krustacet dhe jovertebrorët e tjerë detarë hahen nga Black Skimmers, të cilët i kapin duke zhytur gjysmën e poshtme të faturës së tyre në ujë dhe duke e tërhequr zvarrë nëpër ujë ndërsa fluturojnë ulët mbi sipërfaqe. Ata më pas mbyllin faturat e tyre kur ndjejnë diçka të ngrënshme. Kjo metodë e të ushqyerit quhet “skimming”, dhe u jep zogjve emrin e tyre.

8. Flamingo Amerikane

Flamingo

Emri shkencor: Phoenicopterus ruber

Flamingoja është një zog i madh i njohur për ngjyrën e tij të veçantë rozë. Ato janë rozë sepse konsumojnë karkaleca me shëllirë, e cila përmban pigmente karotenoide. Ky zog ujor jeton pranë bregut dhe folezon në baltë, ku ka një bollëk ushqimi. Ata kanë qafë dhe këmbë të gjata, si dhe sqepa rozë ose krem ​​me majë të zezë. Flamingot zakonisht gjenden në kolonitë që përmbajnë mijëra nga këto specie zogjsh.

Shiko gjithashtu: Simbolizmi Blue Jay (Kuptime dhe interpretime)

Ato ushqehen gjithashtu me alga dhe krijesa të tjera të vogla deti që gjenden në ujërat e cekëta, të tilla si karkaleca me shëllirë dhe larva. Në varësi të specieve, forma dhe ngjyra e sqepit ndryshon. Flamingo amerikane e paraqitur këtu, ka të bardhë në bazën e sqepit, e cila më pas kthehet në rozë në mes dhe përfundon me një majë të zezë të freskët.

Shiko gjithashtu: 20 zogj me bark të verdhë (Foto)

9. Vjollca Amerikaneme majat e zeza të mprehta.

Ata janë pastrues dhe dieta e tyre përbëhet kryesisht nga kafshë të ngordhura, por do të gjuajnë edhe kafshë të vogla si gjarpërinjtë dhe zogjtë e tjerë.
Stephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.