10 kolibra në Kolorado (të zakonshme dhe të rralla)

10 kolibra në Kolorado (të zakonshme dhe të rralla)
Stephen Davis
disa lloje të tjera që migrojnë në vjeshtë në mënyrë që të përfitojnë nga lulet e egra të verës së vonë në livadhet malore.

3. Hummingbird rufous

Emri shkencor: Selasphorus rufus

Kolibri i vrullshëm janë të njohur për të qenë shumë "të ashpër" kur bëhet fjalë për ndarjen e ushqyesve dhe ndjekjen e hummers të tjerë. Meshkujt janë të gjithë portokalli me një njollë të bardhë në pjesën e sipërme të gjoksit dhe një fyt portokalli-kuq. Femrat janë të gjelbra me njolla të ndryshkura dhe një fyt me pika. Në pranverë ata migrojnë përmes Kalifornisë, kalojnë verën në Paqësorin veriperëndimor dhe Kanadanë, dhe më pas kalojnë nëpër Rockies në fund të verës.

Kolibri i vrullshëm kalon nëpër Kolorado vetëm gjatë migrimit të tyre verë/vjeshtë. Mbani një sy për ta në të gjithë shkëmbinjtë në korrik dhe gusht. Ato janë më pak të ndotura në zonat lindore të shtetit.

4. Kolibari me mjeker te zeze

Kolibri me mjeker te zeze

Ka pasur raporte për rreth 27 lloje të ndryshme të kolibrit të parë në Shtetet e Bashkuara. Disa nga këto janë të zakonshme mund të gjenden çdo vit, ndërsa disa janë vizitorë të rrallë ose aksidental. Kur bëhet fjalë për kolibrat në Kolorado, ne kemi gjetur 4 lloje që shihen zakonisht dhe 6 që janë parë në Kolorado, por konsiderohen të rralla. Kjo është një total prej 10 llojesh kolibri në Kolorado, duke e bërë Koloradon një shtet mjaft të mirë për të dalluar një shumëllojshmëri të këtyre zogjve të vegjël.

Shiko gjithashtu: 8 zogj të ngjashëm me kardinalët e veriut

10 hummingbirds në Kolorado

Bazuar në hartat e gamës së burimeve autoritare si allaboutbirds.org dhe ebird.org, ne kemi bashkuar një listë të kolibrave që mund të shihen në shtetin e Kolorado. Për secilën specie në këtë listë do të gjeni emrin e specieve, fotografitë e pamjes, specifikimet rreth pamjes dhe ku dhe kur mund t'i dalloni ato. Së pari do të listojmë 4 speciet më të zakonshme dhe në fund 6 të rrallat.

Qëndroni në fund të artikullit për këshilla mbi tërheqjen e kolibrit në oborrin tuaj.

Kënaquni!

1. Kolibari me bisht te gjere

Kolibri me bisht te gjereme një fyt të thjeshtë. Ata janë të përhapur në shumë habitate nga shkretëtira në pyje malore dhe pëlqejnë të ulen në degë të zhveshura.

Kërkoni për kolibra me mjekër të zezë në Kolorado nga pranvera në vjeshtë. Ato mund të gjenden në pjesën më të madhe të shtetit, megjithatë priren të jenë shumë më pak të zakonshme në cepin verilindor dhe përgjatë kufirit lindor.

5. Anna's Hummingbird

krediti i fotografisë: Becky Matsubara, CC BY 2.0

Emri shkencor: Calypte anna

Anna në fakt qëndron në SHBA të gjithë vit brenda shumicës së gamës së tyre, megjithatë do t'i gjeni vetëm në disa nga shtetet perëndimore si Kalifornia, Oregon dhe Arizona. E gjelbra e pendëve të tyre ka tendencë të jetë pak më e ndritshme dhe më e ylbertë se shumica e të tjerëve, madje edhe gjoksi dhe barku i tyre janë të spërkatur me pendë smeraldi. Meshkujt kanë grykë rozë-rozë dhe ato pupla shumëngjyrëshe shtrihen deri në ballin e tyre. Ata janë të lumtur në oborret e shtëpisë dhe i duan kopshtet dhe pemët eukalipt.

Anna's janë të rralla për Kolorado, por herë pas here dallohen në shtet.

6. Costa's Hummingbird

Costa's Hummingbirdsipër me të bardhë poshtë. Costa-t janë kompakte dhe në krahasim me kolibrat e tjerë kanë krahë dhe bisht pak më të shkurtër. Ato mund të gjenden gjatë gjithë vitit në Baja dhe në jug të Kalifornisë, dhe gjatë sezonit të mbarështimit në një pjesë të vogël të Arizonës dhe Nevadës.

Costa-të shihen herë pas here në Kolorado, por konsiderohen të rralla për shtetin.

7. Rivoli's Hummingbird

Rivoli's Hummingbirdku ato shihen rregullisht vetëm në cepin e largët juglindor të Arizonës / këndin jugperëndimor të New Mexico. Të dyja gjinitë kanë dy vija të bardha në fytyrë, një të pasme të gjelbër dhe një gjoks gri. Meshkujt kanë një fyt blu të ndezur. Në natyrë, kërkojini ato përgjatë përrenjve të veshur me lule në zonat malore.

Perli i çmuar malor me grykë blu konsiderohet mjaft i rrallë për Koloradon, por ka disa pamje të regjistruara. Megjithatë, që nga shkrimi i këtij artikulli, asnjëri prej tyre nuk ishte i fundit.

9. Hummingbird me faturim të gjerë

Kolibri me faturim të gjerëe pershtatshme per jeten ne mal. Meshkujt kanë një fyt ngjyrë rozë-purpurtë. Femrat kanë disa njolla të gjelbra në fytin dhe faqet e tyre, dhe anët me ngjyrë bufi.

Kolibrat me bisht të gjerë janë vizitorë afatshkurtër në SHBA, kështu që kërkojini ato midis majit dhe gushtit. Ata vijnë në Kolorado për sezonin e shumimit të verës në pjesët qendrore dhe perëndimore të shtetit, por janë më pak të zakonshme në të tretën lindore të shtetit ku mund t'i shihni vetëm gjatë migrimit të pranverës dhe vjeshtës.

2 . Kaliope Hummingbird

Calliope Hummingbird

Emri shkencor: Selasphorus calliope

Koliopi kaliope kryesisht kalon sezonin e tij të shumimit në Paqësorin Veriperëndimor dhe në pjesë të tij të Kanadasë perëndimore Ata dimërojnë në Amerikën Qendrore ata drejtohen në brigjet e Paqësorit herët në pranverë. Pasi shumohen në veriun e largët, ata kthehen poshtë përmes SHBA-së duke kaluar mbi Malet Shkëmbore në fund të verës në rrugën e tyre për t'u kthyer në jug. Ky është një migrim mbresëlënës i largët, veçanërisht duke pasur parasysh se kaliopa është zogu më i vogël në Shtetet e Bashkuara! Meshkujt kanë një model unik të fytit me vija të purpurta që bien në anët. Femrat janë të thjeshta me disa njolla të gjelbra në fyt dhe pjesët e poshtme të ngjyrosura si pjeshkë.

Kaliope Hummingbirds kalojnë nëpër Kolorado vetëm gjatë migrimit, kryesisht në udhëtimin e kthimit në jug në korrik dhe gusht. Besohet se ata largohen nga veriu më herët seme një shirit të madh të bardhë që fillon sipër syrit, një trup të gjelbër dhe krahë të errët. Meshkujt kanë një sqep portokalli me majë të zezë, një fyt blu-jeshile dhe pak vjollcë në fytyrë që mund të duket e zezë shumë herë.

Kolibri me veshë të bardhë janë aq të rrallë në Kolorado sa pothuajse nuk i përfshiva. Të vetmet shikime të regjistruara në Kolorado në eBird janë kur dikush u largua në Durango në verën e vitit 2005. Pra, humbja e rastit me vesh të bardhë nuk është e pamundur, por është mjaft e rrallë.

Ju gjithashtu mund të pëlqeni:
  • Zogjtë e oborrit të shtëpisë në Kolorado
  • Llojet e bufëve në Kolorado
  • Llojet e skifterëve në Kolorado
  • Llojet e skifterëve në Kolorado

Tërheqja e koliberëve në oborrin tuaj

1. Hang Hummingbird Feeders

Ndoshta mënyra më e mirë për të tërhequr hummingbirds është të varni një ushqyes nektari në oborrin tuaj. Kolibrat duhet të hanë vazhdimisht dhe gjetja e një burimi të besueshëm nektari është thelbësor. Zgjidhni një ushqyes që ka ngjyrën e kuqe mbi të dhe është e lehtë për t'u shkëputur dhe pastruar. Në mot të nxehtë, pastrimi dhe rimbushja duhet të bëhen më shumë se vetëm një herë në javë. Ne rekomandojmë një ushqyes në formë disku për shumicën e njerëzve. Ato janë jashtëzakonisht të lehta për t'u pastruar, funksionojnë shkëlqyeshëm dhe nuk mbajnë një sasi të tepërt nektari.

Mund të shikoni gjithashtu 5 ushqyesit tanë më të preferuar të kolibrit për një shumëllojshmëri stilesh.

2. Bëni nektarin tuaj

Shmangni aditivët e panevojshëm (dhe ndonjëherë të rrezikshëm) dhe ngjyrat e kuqeduke bërë nektarin tuaj. Është i lirë, super i lehtë dhe i shpejtë. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të shtoni sheqer të bardhë të thjeshtë në ujë në një raport 1:4 (1 filxhan sheqer në 4 gota ujë). Ne kemi një artikull të thjeshtë se si ta bëni vetë nektarin tuaj pa pasur nevojë të zieni ujin.

Shiko gjithashtu: Si t'i bëni zogjtë e egër t'ju besojnë (Këshilla të dobishme)

3. Mbillni lule vendase

Përveç një ushqyesi, mbillni disa lule në oborrin tuaj, të cilët lulëzojnë që do të tërheqin kolibra që kalojnë. Ata tërhiqen veçanërisht nga lulet që janë të kuqe (si dhe portokallia, rozë dhe vjollcë) dhe lulet me lule në formë bori ose tuba. Për të maksimizuar hapësirën tuaj, provoni disa mbjellje vertikale. Një kafaz obelisk ose një kafaz i sheshtë i ngjitur në anën e shtëpisë tuaj mund të sigurojë një sipërfaqe të shkëlqyer vertikale për hardhitë e gjata me lule. Shikoni këto 20 bimë dhe lule që tërheqin kolibrat.

4. Siguroni ujë

Kolibri ka nevojë për ujë për të pirë dhe larë. Edhe pse mund t'u duket shumë e thellë banjat tradicionale të shpendëve, ata do të përdorin banja me "specifikimet" e duhura. Shikoni këto opsione të shkëlqyera për banjot e kolibrit që mund të blini, ose idetë për të bërë diçka të përsosur për oborrin tuaj.

5. Promovoni insektet

Shumica e kolibrëve nuk mund të jetojnë vetëm me sheqer, ata gjithashtu duhet të hanë proteina. Deri në një të tretën e dietës së tyre janë insekte të vogla. Këtu përfshihen mushkonjat, mizat e frutave, merimangat dhe mushkonjat. Ndihmoni hummers tuaj duke qëndruar larg pesticideve. Për më shumë këshilla mbi ushqyesit e insekteve dhemënyra se si mund të ndihmoni në ushqyerjen e insekteve të kolibrit, shikoni 5 këshillat tona të thjeshta.

Burimet:

  • allaboutbirds.org
  • audubon.org
  • ebird.orgStephen Davis
Stephen Davis
Stephen Davis është një vëzhgues i zjarrtë i shpendëve dhe entuziast i natyrës. Ai ka studiuar sjelljen dhe habitatin e shpendëve për më shumë se njëzet vjet dhe ka një interes të veçantë për zogjtë në oborrin e shtëpisë. Stephen beson se të ushqyerit dhe vëzhgimi i zogjve të egër nuk është vetëm një hobi i këndshëm, por edhe një mënyrë e rëndësishme për t'u lidhur me natyrën dhe për të kontribuar në përpjekjet e ruajtjes. Ai ndan njohuritë dhe përvojën e tij përmes blogut të tij, Bird Feeding and Birding Tips, ku ofron këshilla praktike për tërheqjen e zogjve në oborrin tuaj, identifikimin e specieve të ndryshme dhe krijimin e një mjedisi miqësor ndaj kafshëve të egra. Kur Stephen nuk është duke vëzhguar shpendët, ai kënaqet me ecjen dhe kampingun në zona të largëta të shkretëtirës.