Зошто гуските свиркаат кога летаат? (објаснето)

Зошто гуските свиркаат кога летаат? (објаснето)
Stephen Davis

Гуските се интересни суштества кои сигурно сте ги виделе како се издигнуваат низ небото во нивната класична формација V, додека свират на патот. Но, можеби се прашувате зошто гуските свират кога летаат? Едноставниот одговор е да се задржи стадото заедно, но гуските се фокализираат поради широк спектар на причини. Продолжете да читате за да дознаете повеќе за гуските и нивното ѕвонење.

Зошто гуските свират кога летаат?

Гуските свират кога летаат за да го задржат стадото заедно додека го одржуваат и интегритетот на стадото. Звонењето не само што им овозможува на гуските да знаат каде да одат, туку делува и како форма на охрабрување за другите гуски, давајќи им до знаење да ја задржат брзината. Звонењето е важен дел од нивната тимска работа и комуникација што го одржува стадото мотивирано и заедно.

Дали сите видови гуски свират кога летаат?

Постојат најмалку 9 видови гуски, не вклучувајќи ги домашните и егзотичните видови. И сите овие видови гуски свират кога летаат. Меѓутоа, гуската што веројатно ја гледате најчесто е канадската гуска, која понекогаш се нарекува и канадска гуска.

Овие птици имаат големи тела со долги црни вратови со бели дамки на образите. Тие живеат во различни области, како што се во близина на вода и тревни или житни полиња. Нив ги привлекуваат и тревниците бидејќи им обезбедува изобилство храна и имаат непречен поглед на областа, која екорисно е да се забележат сите потенцијални предатори.

Исто така види: 21 Видови на бувови во САД

Зошто гуските летаат во формација V?

Слика од Мохамед Нузрат од Pixabay

В формацијата во која летаат гуските му дозволува на јатото да работи како тим. Кога гуската ги замавнува крилјата, таа природно создава воздигнување за птицата која веднаш следи зад себе. Ова му обезбедува на стадото 71 отсто поголем опсег на летање отколку кога една гуска лета сама по себе. Исто така, оловната гуска на предниот дел од формацијата ќе се менува во текот на летот.

Јатото го ротира водачот, оставајќи ја гуската да одмори малку на задниот дел од линијата додека друга гуска го презема водството. Ова е форма на споделување на обемот на работа што е од витално значење за тимската работа.

Дали гуските свират кога не летаат?

Гуските свират од секакви причини, вклучително и од причини што се појавуваат на на земјата. Тие свират за да ги заштитат своите бебиња во гнездото, како и да ги предупредат несаканите гости да се држат настрана, па дури и да привлечат партнери. Со тоа, сепак, некои истражувања покажаа дека гуските свират повеќе додека летаат отколку на земја.

Исто така види: Топ 12 најдобри хранење птици (Водич за купување)

Чувењето е исто така вообичаено кога гуската се чувствува загрозена. Делува како предупредувачки знак да се извлечеш пред да нападне гуската. Тие, исто така, ќе ја пумпаат главата, ќе ја отворат сметката покажувајќи го кренатиот јазик, ќе шушкаат кон напаѓачот, па дури и ќе ги вибрираат пердувите на вратот.

Во случај гуска да нападне друга гуска, ако не се повлече , назагрозената гуска може да го нападне и да го фати другиот за врат или дојка, а потоа ќе се удираат со крилјата.

Интересен факт за канадските гуски:

Канадските гуски се интересни птици, но еден од најфасцинантните факти е тоа што тие се парат доживотно. Канадските гуски се моногамни птици кои остануваат со своите другари во текот на целиот животен век, што е околу 24 години. Овие пердувести животни ги наоѓаат своите партнери кога имаат околу 2 години и на крајот остануваат заедно доживотно.

Дали гуските се лоши за вашиот двор?

Гуските можат да предизвикаат широк спектар на проблеми за вас и вашиот дом. Нивниот измет е еден од најголемите проблеми со кои се соочуваат сопствениците на имот. Не само што е непријатно за гледање, туку и изметот од гуска може да содржи различни паразити и болести, вклучувајќи гиардија, кампилобактерија, криптоспоридиум и колиформ. Сето тоа може да претставува сериозна опасност по здравјето на луѓето и животните.

Гуската измет не е единствениот проблем што може да го предизвикаат гуските. Гуските понекогаш можат да станат агресивни и да напаѓаат кога само се обидувате да уживате во вашиот двор. Ако се соочите со гуска која напаѓа, не обидувајте се да го удирате или клоцате животното, бидејќи тоа само ќе предизвика тоа да стане поагресивно и може да ги предупреди другите членови на стадото.

Наместо тоа, контролата на гуски во Охајо препорачува да се загледа надолу напаѓачката гуска бидејќи тие имаат добар вид и ќе можат да ја перцепираат со вашето телојазик дека сте закана за нив. Додека ги гледате надолу, одржувајте контакт со очите додека полека се повлекувате. Не им вртете грб и не престанувајте да зјапате во нив. Понатаму, погрижете се да останете неутрални и да не се непријателски расположени.

Како да ги задржам гуските надвор од мојот двор?

Обидете се да се ослободам од гуските кои одлучиле да го направат вашиот двор свој дом. е тешко, но бара одлучност. Сепак, имајте на ум дека канадските гуски се заштитени со федералниот закон на Соединетите Американски Држави, и според Човечкото друштво е незаконско да им се наштети на гуските, нивните гнезда или нивните јајца без дозвола од американската служба за риби и дивина (USFWS). Со тоа, можете да ги исплашите гуските без дозвола од USFWS сè додека гуската или нејзините гуски, јајца и гнездо не се оштетени.

Слика од VoThoGraf од Pixabay

Најдобрата одбрана против гуски во вашата дворот е да се користат повеќе тактики за да се направи областа непријатна за птиците. Ова вклучува менување на тревникот за да се намали количината на храна и местата за гнездење.

Исто така, ќе треба да додадете неколку техники на вознемирување што не се штетни за да го направите вашиот двор помалку привлечен за гуски. Поставувањето на пластично гнездо ќе помогне да се одвратат гуските да не се населат во вашиот двор. Други опции вклучуваат редовно бркање на гуски од вашиот имот, инсталирање мамки во вашиот двор за да ги исплашите гуските или инсталирање на прскалка со активирана движење.

Заклучок

Вокализацијата е важен дел од животинското царство. А главната причина зошто гуските свират кога летаат е да им помогнат да го задржат своето стадо заедно. Ова е корисна алатка за да се обезбеди дека птиците остануваат заедно и работат што е можно поефикасно. И во светот на гуска, ефикасноста и комуникацијата се клучни за одржување на силно стадо.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.