Запознајте го сколовранецот на Ана (слики, факти, информации)

Запознајте го сколовранецот на Ана (слики, факти, информации)
Stephen Davis
опсег вклучувајќи градини во двор, отворени шуми, грмушки од крајбрежни жалфија, дабови савани, градски паркови и други рурални области. Колибрите на Ана се приспособиле да живеат и да напредуваат во близина на луѓето.

Како и другите колибри, поединечните птици се познати по тоа што од година во година се враќаат на истите места за хранење или гнездење. Обезбедувањето храна и засолниште само му помага на населението на Ана. Обезбедете им на колибрите што им е потребно за да преживеат и вашиот двор може да биде живеалиште за колибри.

Парење & засилувач; Гнездење

Сезоната на парење на колибрите на Ана е помеѓу декември и јуни. Мажјакот воспоставува територија со соодветно засолниште и извори на храна и привлекува женка преку ритуалите за парење што ги споменавме погоре.

Исто така види: Дали вервериците јадат бебиња птици?

Женката колибри на Ана е таа што го гради гнездото, додека мажјакот жестоко ја штити својата територија. Таа го гради гнездото од нежен растителен материјал и користи пајажина за да држи сè заедно.

Гнездото е доволно големо за таа да седне и да ги инкубира своите 2 јајца околу 16 дена додека не се изведат. Откако ќе се изведат, таа се грижи за бебињата 2-3 недели додека не попуштат.

Миграција

Колибрите на Ана во лети женките лесно се разликуваат ако знаете што да барате.

Машко

Male Anna’s humingbird

Постојат 352 видови на колибри во Америка, а дури 15 од тие видови редовно се среќаваат во САД и Канада. Дополнителни 9-10 видови повремено ќе се појавуваат во државите и се сметаат за скитници. Видот што го разгледуваме во овој напис е Anna’s сколовран , редовен жител на северозападниот дел на Пацификот, Калифорнија и некои југозападни држави како Невада, Аризона и Ново Мексико.

Ние ќе ви покажеме некои одблиску и лични слики од овој неверојатен вид и ќе споделиме неколку интересни факти и информации. Без да губиме повеќе време, ајде да дојдеме до добрите работи!

Запознајте ја колибрите на Ана

Содржинасокријте Преглед на сколовранецот на Ана. Заштита на миграција на гнездење Како да се привлече оваа птица Факти за колибрите на Ана

Преглед на сколовранецот на Ана

Колибрите на АнаАризона и Јута, а исто така и северозападните држави на Пацификот како Орегон и Вашингтон. Во поголемиот дел од почетокот на 20 век, Ана се одгледувала само во делови од Јужна Калифорнија и Долна Калифорнија.

Се верува дека поради садењето на егзотични дрвја, растенија и цвеќиња, видот можел значително да го прошири опсег на размножување. Оттогаш, опсегот на колибри расте. Тие можат да се најдат дури и на север, како шаблонот на Алјаска во зимските месеци.

Во поголемиот дел од опсегот на оваа колибри, тој е жител во текот на целата година и не мигрира, така што можете да ги држите вашите колибри надвор цела година.

Диета

Колибрите на Ана хранете се со нектар од цвеќињата, но јадете и сок од дрвја и разни мали инсекти како комарци и лиснати. Тие се познати по тоа што ги вадат летечките инсекти веднаш од воздухот. Покрај тоа, тие со задоволство прифаќаат каков било нектар што сакаме да им го обезбедиме.

Колибрите согоруваат помеѓу 6600 и 12000 калории дневно, па затоа треба да јадат многу. Колибрите, исто така, мавтаат со крилјата 62 пати во секунда, посетуваат дури 2.000 цвеќиња дневно и консумираат повеќе од половина од нивната телесна тежина во бубачки и нектар секој ден. Познато е дека женките за гнездење јадат повеќе од илјада инсекти во еден ден.

Живеалиште

Колибри на Анаколибри
 • Засадете или закачете цвеќиња како калифорниска фуксија, Zauschneria californica, цариградско грозде, цвет од мајмун, пенстемони и какви било шарени цветови во форма на цевка
 • Изгаснете плитка бања за птици
 • Факти за колибрите на Ана

  Колибрите на Ана се сместени на гранкаоние што мигрираат, може да се види по картата на опсегот погоре дека Ана или воопшто не мигрираат или на кратко растојание за да најдат посоодветна почва за размножување.

  Постојат 4 типа на колибри на северозападниот дел на Пацификот, од кои еднаш е онаа на Ана. Тоа е единствениот вид кој не мигрира на југ во потрага по потопло време секоја година. Останатите 3 PNW видови колибри се колибрите Руфус, Калиопе и Црнобрада.

  Зачувување

  Глобалната популација на колибрите на Ана е околу 5 милиони птици кои се размножуваат, со 96% од нив да се биде во САД. Целокупната популација на Ана се зголемуваше за над 2% годишно помеѓу 1966 и 2014 година.

  Колибрите на Ана напредуваат заедно со луѓето и нивната популација продолжува да расте делумно благодарение на толку многу луѓе кои нудат хранење и засолништа во дворот за овие неверојатни животни. Тие можат да станат плен за мачки, затоа бидете внимателни ако поседувате мачки на отворено.

  Како да ја привлечете оваа птица

  Привлекувањето на сколовранецот на Ана е навистина слично како да привлекувате каков било тип на колибри, има само неколку работи што птиците ги сакаат. Тие сакаат храна, вода и засолниште. Понудете ѝ на птица една или сите од овие работи и ќе имате пристојна можност да ја привлечете во вашиот двор.

  Исто така види: 40 видови птици кои започнуваат со буквата Р (слики)
  • Изгаснете ги хранилките за колибри со мешавина од шеќер и вода, истото е ако се обидувате да привлечете каков било вид  Stephen Davis
  Stephen Davis
  Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.