Во кое време од денот се хранат колибрите? - Еве кога

Во кое време од денот се хранат колибрите? - Еве кога
Stephen Davis

Некои години колибрите не се активни како претходната година, додека други години се поактивни од кога било. Оние години каде што не се, не сакаме да ги пропуштиме неколкуте што се појавуваат кај нашите хранили секој ден, така што се поставува прашањето, во кое време од денот најчесто се хранат колибрите? Ајде да го разгледаме ова прашање малку поблиску и да видиме дали можеме да откриеме кога колибрите се хранат најчесто секој ден.

Кое време од денот се хранат колибрите?

Омилено време на колибрите Денот за посета на фидер и хранење со вашиот нектар е обично зори и самрак, или рано наутро и доцна попладне пред зајдисонце.

Но, иако тие два пати се чини дека им се омилени за јадење, колибрите ќе се видат како се хранат во различни периоди во текот на денот .

Ако имате навистина активни хранилки, можеби дури и имате постојана активност на колибри, имајќи предвид дека јадат двапати од нивната телесна тежина (или повеќе) секој ден!

Исто така, анкетирав 50 луѓе на Фејсбук кога ќе видат најголема активност на колибри на нивните хранили и големи Мнозинството рекоа утра и доцни попладневни часови.

Во кое време од годината се најактивни колибрите?

Колибрите природно се привлечени од потоплите клими и се хранат со цветен нектар и мали инсекти. Со оглед на тоа што цвеќињата цветаат во пролет до лето, а инсектите се подостапни во ова време, колибрите претпочитаат поблаги температури. Тиемора да консумираат околу половина од нивната тежина во чист шеќер и 2-3 пати поголема од нивната тежина во вкупната храна секој ден поради екстремно високиот метаболизам. Колибрите генерално се најактивни во САД од март до септември.

Во кое време од годината мигрираат колибрите?

Миграцијата на колибри започнува во јужните делови на САД кон крајот на февруари и почетокот на март. Тие ќе почнат да мигрираат на југ кон потоплите клими кон крајот на август до септември. Можеби ќе почнете да гледате некои видови како што се колибри со грло во централниот дел на САД поблиску до средината на март до април. Еве една објава што ја направив за кога колибри пристигнуваат во секоја држава на САД секоја година.

Исто така види: Како се нарекуваат набљудувачите на птици? (објаснето)

Кога да се донесат колибри за колибри

Некои колибри може да се залепат по првиот студен бран, па сè уште може да ги видите како зујат околу вашите хранилки. Нектар од колибри не замрзнува додека не достигне околу 27 степени целзиусови, но многу луѓе ги оставаат надвор долго после ова. Ако сакате да ги чувате вашите хранилки надвор кога се замрзнува и да не се претвори нектарот во кашест снег или мраз, тогаш еве неколку совети:

  • изгаснете грејна ламба за да го одржите нектарот топол (проверете овој одличен избор на Амазон)
  • залепете греалки за раце до дното на фидерот
  • завиткајте ги божиќните светла околу вашата фидер
  • завиткајте го фидерот во лимена фолија и ставете волнен чорап над вашиот фидер заизолација

Проверете неколку од нашите омилени хранилки за колибри

Многу луѓе велат дека ги оставаат своите хранилки надвор цела зима и користат слични техники за да го задржат нектарот достапен дури и во студот. Не е сосема невообичаено некои колибри да се лепат наоколу за време на студот и да продолжат да се хранат од вашиот хранител за колибри. Ако видите некои хамери кои изгледаат како мртви или замрзнати, не ги одбројувајте веднаш, внесете ги и обидете се да ги загреете пред да претпоставите дека се мртви. Видете повеќе совети овде за помагање на колибри во зима.

Погледнете ги овие поврзани статии:

  • Сакате да знаете кога да очекувате колибри да започнат се појавувате во вашата држава?
  • Барате лесен рецепт за нектар од колибри без вриење?
  • Зошто црвената боја може да биде штетна за колибрите

Исто така види: 2 обични орли од Северна Америка (и 2 невообичаени)

Кога да го исклучите вашиот хранител за колибри

Како што споменав погоре, некои луѓе ги оставаат своите хранили надвор од целата година, така што хамерите имаат постојано снабдување со храна. Меѓутоа, ако имате многу сурови зими како на пример во Нова Англија, најверојатно нема да видите многу во зимските месеци. Ако живеете во ваков регион, тогаш исклучете го вашиот фидер кога ќе почне да се загрева од март до април. Сè додека можете да го заштитите нектарот од замрзнување, тоа нема да штети ништо со тоа што ќе го извадите вашиот хранител рано. Користете некои од горенаведените совети доколку стезагрижени дека може да замрзне и од него веќе се хранат колибри.

Резиме

Така, го поставивме прашањето во кое време од денот се хранат колибрите и одговоривме. Зборувавме и за тоа колку долго висат колибри секоја година и колку долго треба да ги чувате вашите колибри надвор. Колибрите се фасцинантни мали птици и тие се уживање за гледање.Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.