Топ 12 најдобри хранење птици (Водич за купување)

Топ 12 најдобри хранење птици (Водич за купување)
Stephen Davis

Содржина

Светот на хранење диви птици е поголем отколку што може да се мисли. Постојат повеќе видови на хранење птици за хранење на десетици видови птици.

Може да биде тешко да се движите низ сите различни категории на хранилки и карактеристики и кој може да биде најдобриот тип за вас, особено ако сте ново за сето ова.

Овој список што го составив содржи некои од најдобрите хранилки за птици за почетници за хоби и за стари професионалци.

Кој тип на хранење птици е најдобар за мене ?

Најдобар хранител за птици е оној што ги задоволува вашите потреби и најдобро функционира за вас, вашиот двор и птиците што го посетуваат. Ако штотуку започнавте со хранење птици и имате двор за поставување на хранење или немате поим од каде да започнете со сите опции, препорачувам да пробате добра цевка или бункер.

Обидете се со #1 или #11 на оваа листа ако едноставно не сте сигурни за типот, но знаете дека сакате да понудите семе. Имајќи го тоа кажано, сите фидери на оваа листа беа внимателно избрани и се одлични купувања.

Ако живеете во стан или стан и немате многу двор, ви препорачувам да пробате хранител на прозорци.

Значи, за жал, овде нема јасен победник за најдобар хранител за птици, тоа навистина зависи од вас. Сепак, можам да кажам дека сите хранилки за птици на оваа листа ќе ви послужат добро. Само прочитајте ги и одлучете кој тип на хранење ви се допаѓа.

Различните типови на птицивнесете ја храната со висока содржина на маснотии/висока енергија што е тука за земање.

Некои од птиците што ќе јадат од храна за слатки како што е оваа се:

 • Пилеирани клукајдрвци
 • Дуни клукајдрвци
 • Влаксави клукајдрвци
 • Црвеноглави клукајдрвци
 • Северни треперење
 • Блу Џејс
 • Оревчиња
 • Titmice
 • Wrens
 • Chickadees

Севкупно одличен избор за фидер!

Погледнете на Amazon

Што е фидер за млаз?

Фидер за млаз е хранител за птици кој е специјално дизајниран за држење блокови од млаз. Суетната торта е направена од животински масти измешани со семиња и житарки. Содржи важни високо-енергетски витамини и хранливи материи кои им се потребни на птиците. Самиот фидер е само куќиште во кафез за овие колачи, повеќето од нив ќе чуваат 1-2 колачи. Натрупаниот клукајдрвец, најголемиот клукајдрвец во Северна Америка, е привлечен од хранилки и е одлична птица што треба да го посетите вашиот двор.

Најдобар хранител за ниџер/трн

Најдобро за привлекување на златници

6. Squirrel Buster Finch Внесувач за птици отпорен на верверица

Иако на пазарот има многу други хранилки за сики кои може да се купат поевтино, оваа опција од Brome е навистина на врвот на линијата кога станува збор за хранилки за трн ако барате да привлечетеGoldfinches.

Како и со другите производи на Brome, треба да купите само еден, тие нудат доживотна грижа за сите хранилки доколку нешто тргне наопаку. Дополнително на тој мир, ја добивате и висококвалитетната конструкција што ја става Brome во сите нивни производи.

Овој фидер особено има кафез околу цевката внатре, сличен на хранилката за кафез. Сепак, птиците не треба да се вклопат низ дупките во кафезот за да се хранат. Има мали процепи на цевката доволно големи за семиња до кои сибите можат лесно да стигнат, но не и верверички!

Овој доказ за џвакање, нема потреба од алатки за хранење сипка од Brome е нашиот најдобар избор ако сакате да привлечете Златници во вашиот двор!

Позитивни:

 • Доказ за верверица и џвакање
 • Доживотна нега од Brome
 • Лесна за чистење и полнење

Недостатоци:

 • Нема селективна опција за хранење
 • Може да се нахрани само семе од трн/најер и некои многу мали сорти семиња

На кои птици им се допаѓа овој хранилник?

Овој фидер е направен за помали птици и сè што е поголемо од 4 мл е заклучено со механизмот за заштита од верверица. Овој хранилник е направен и за хранење само на семето нијер, имајќи ги предвид овие две работи вие сте малку ограничени во однос на тоа какви видови птици можете да ги храните.

Би рекол дека големо мнозинство луѓе го купуваат овој хранител само за Голдфинките и не ги обвинувам. Ако сте љубител на Goldfinch и сакате повеќе во вашиот двортогаш ова е одличен избор.

Главните видови птици што можете да очекувате да ги привлечете со овој хранител се:

 • American Goldfinch
 • House Finch
 • Purple Finch
 • Pine Siskin
 • Juncos
 • Sparrows
 • Chickadees
 • Small wrens

Прикажи на Амазон

Што е хранење nyjer/thistle?

Прво, nyjer и трн се иста работа, така што може да го слушнете овој тип на хранилник кој се нарекува или. Внесувачите на трн вообичаено имаат облик на хранење со цевки, но се направени од екран или мрежа дизајнирани за држење на семето нијер.

Тие можат да привлечат голем број различни мали птици, но овој тип на хранење е познат по тоа што главно привлекува сики и најчесто се нарекува „хранител на сипка“. Ако сакате златници како мене, тогаш треба да размислите за вашиот двор.

Најдобар хранител за кикирики

7. Squirrel Buster Nut Feeder

Уште еден одличен хранител за птица отпорен на верверица од Brome, овој е дизајниран за хранење на кикиритки со лупење и е направен да дава семиња и храна приближно со големина на излупени кикирики. Така, можеби ќе успеете да се извлечете со полнењето со нелупени семки од сончоглед или слатки грутки, тоа не е препорачливо за таа цел.

Покрај мноштвото карактеристики што вообичаено би ги очекувале од хранилката Бром Ќе најдете и голем потпирач за опашката на долниот дел од фидерот. Овој потпирач за опашка е одличен за клукајдрвци

Позитивни:

 • Издржлив,Конструкција отпорна на џвакање
 • Доживотна нега од Brome
 • Екстра долга опашка реквизит
 • Прилагодлив за селективно хранење

Недостатоци:

 • Се препорачува за држење лупени кикиритки

Какви птици им се допаѓа овој хранител?

Кикириките се многу популарно и високо хранливо јадење во дворот кое многу видови птици (и верверички!) го сакаат . Сигурен сум дека сте слушнале дека кикириките се богати со протеини за луѓето да ги јадат и дека се одлична закуска за нас, не се разликува со птиците.

Кикириките се богати со масти и протеини и птиците ги сакаат. Тие обично земаат кикирики и ги складираат на различни места за да можат да им се вратат подоцна во текот на зимските месеци кога храната е дефицитарна. Нудењето кикиритки на птиците од дворот е одлично од тие причини.

Еве неколку од различните видови птици што може да ги видите како јадат од хранител за кикирики:

 • клукајдрвец
 • Nuthatches
 • Titmice
 • Chickadees
 • Blue Jays
 • Wrens

Погледни на Amazon

Ако барате евтина опција, проверете ја оваа од Droll Yankees на Амазон.

Што е хранител за кикирики?

Внесувачите за кикирики, слични на хранилките за трн, се во облик на цевка и изработен од мрежа или екран за држење излупени кикирики. Неколку видови птици сакаат кикирики и ќе го посетуваат овој тип на хранење, некои од почестите се сини, клукајдрвци и трепети. Одличен додаток за секое хранење на птицистаница.

Најдобар хранител за прозорци

Најдобар хранител за птици што лесно се инсталира (одличен за станови)

8. Nature’s Hangout Window Bird Feeder

Ова е генерално еден од најпопуларните хранилки за птици на цела Амазон, само проверете ги прегледите!! Тоа е навистина мртов едноставен фидер кој е направен од многу издржлив, проѕирен акрилик со отстранливо дно за лесно чистење.

Костурот е широк и наполнет за да им биде удобно на птиците и исто така има покриен покрив за заштита на содржината на фидерот, како и посетителите од елементите.

Се прикачува на прозорецот со 3 тешки вшмукувачки чаши кои не паѓаат ако ги следите упатствата и ги инсталирате на чиста површина.

Го поседуваме и го сакаме овој хранилник и им го препорачуваме на секој што сака да започне со хранење птици по минимална цена.

Позитивни:

 • Висок квалитетна конструкција
 • Многу ефтина
 • Многу видови птици ќе се хранат од неа
 • Одлична услуга за клиенти
 • Лудо добри оценки на Амазон

Конс:

 • Навистина нема... не држи многу семе можеби ??

На кои птици им се допаѓа овој хранител?

Овој хранител може да собере секаков вид семе, навистина нема ограничувања за храна или големина на птици што можат да го посетат. Имајќи го тоа на ум, очекувајте да ја посетите голема разновидност на птици и веднаш до вашиот прозорец, што го олеснува набљудувањето на птици во затворен простор.

Само да именувамнеколку видови птици што може да ги видите..

 • Cardinals
 • Nuthatches
 • Titmice
 • Wrens
 • Chickadees
 • Blue jays
 • Starlings

Прикажи на Амазон

Што е хранење на прозорци?

Виндомите се совршени за луѓе кои имаат мал или никаков сопствен двор, но исто така одличен за некој што сака да започне да ги храни птиците што е можно поедноставно. Внесувачите на прозорци се лепат на надворешната страна на прозорецот со вшмукување чаши. Штом птиците ќе го најдат, ќе видите одблизу како тие земаат закуски во текот на денот. Тие се вообичаено мали хранилки за семе, но можете да набавите и хранилки за прозорски колибри.

Најдобар хранител за колибри

9. Аспекти HummZinger HighView 12 oz Hanging Hummingbird Feeder

Овој висечки хранител за колибри од 4 порти, 12 oz, од Aspects е одличен избор. Ќе откриете дека повеќето хранилки за колибри се прилично евтини и оваа не се разликува, можеби само неколку долари повеќе.

Но, за тие неколку дополнителни пари што ќе ги платите за HummZinger, добивате неколку одлични карактеристики за кои треба дополнително да платите во форма на прикачувања со други фидери. Некои одлични карактеристики на овој фидер се вградениот ров за мравки, 100% отпорен на капки и истекување, како и висок костур за поудобно хранење.

Позитивни:

 • Одлична цена
 • Вграден во ров за мравки
 • Костур со висок поглед
 • отпорен од капки и истекување
 • Подигнати цвеќиња (пристаништа за хранење) кои пренасочуваатдожд
 • Лесно се чисти и повторно се полни

Недостатоци:

 • Цела пластична конструкција, па можеби нема да издржи цел живот, но по оваа цена можете да си ја дозволите друг кога ќе се истроши

На кои птици им се допаѓа овој хранител?

Ова е едноставно, колибри! Во основа, без оглед на колибрите што се родени на вашата локација, ќе бидат најчестите летови овде, но тоа не значи дека тие ќе бидат единствените посетители!

Еве листа на неколку птици покрај колибри кои сакаш нектар и можеш да фатиш да пиеш од хранителот на колибри:

 • Orioles
 • Woodpeckers
 • Finches
 • Warblers
 • Chickadees

Прикажи на Амазон

Што е хранител за колибри?

Владата за колибри чува нектар од колибри и ги има во сите облици и големини. Тие се обично црвени во боја со мали цветови за хранење пристаништа кои понекогаш се жолти. Сметам дека најлесниот начин е едноставен пластичен висечки фидер со околу 4 приклучоци за напојување.

Најдобар ориолски хранител

10. Ultimate Oriole Feeder од Songbird Essentials

Можеби мислите дека овој хранител на ориол изгледа нешто слично на хранителот за колибри што штотуку го видовте, и тоа изгледа. Содржи 1 литар нектар и има поголеми дупки за поголемите клунови на Ориолите. Има и 4 мали садови за желе од грозје како и шилци за држење до 4 половини портокали. Ориолите апсолутно го сакаат едното од овие.

Исто така, има вграденоров за мравки за помош со инсектите бидејќи знаеме дека бубачките се појавуваат кога ќе се понуди нешто слатко. Ако сакате да се обидете да привлечете неколку ориоли во вашиот двор, тогаш ова е одличен хранител за почеток и исто така со одлична цена.

Позитивни:

 • Држи до литар нектар, како и желе и 4 половини од портокал
 • Вграден во ров од мравки
 • Портокалова боја за привлекување повеќе ороли
 • Лесна конструкција за одржување
 • Одлична цена

Недостатоци:

 • Портокаловите шилци не се многу долги и можеби не ги држат добро портокалите на место
 • Може да станат смртна стапица за мравките и пчели, ако не сте внимателни, менувајте ги понудите и чистете често

На кои птици им се допаѓа овој хранител?

Овој хранител е специјално дизајниран да привлекува ориоли, колку и да се обидат многу птици и јадете ги слатките задоволства што толку многу ги сакаат ориолите. Неколку од нив се:

 • Orioles
 • Tanagers
 • Bluebirds
 • Thrashers
 • Cardinals
 • Клукајдрвци
 • Гросбејкс

Ако моментално не можете да видите една или повеќе од овие птици во вашиот двор, но сакате да видите, овој хранител на ориол може да предизвика тие да се појават. Ова е одличен хранител за ориол кој исто така ќе привлече неколку други видови во вашиот двор!

Погледнете на Амазон

Што е хранење на ориол?

Фидерите за ориол се посебен вид на фидер дизајниран специјално за хранење ориоли. Некои личат на нормални куќни колибри, а други може да изгледаат повеќехранилки за колибри. Фидерот ќе има стаклени или пластични садови за држење желе од грозје, заедно со шилци на различни места за портокалови половини.

Ориолите сакаат портокали и желето, исто така ќе најдете дека многу хранилки се портокалови бидејќи птиците се многу ја привлекува бојата.

Најдобар хранител за верверица

Моите лични омилени хранилки за птици

11. Squirrel Buster од Brome

Кога станува збор за хранилки за птици отпорни на верверица, нема недостиг од опции таму. Неколку од хранилките на оваа листа се отпорни на верверички, тоа е карактеристика што може да се додаде на многу хранилки, давајќи им ја на конкуренцијата.

Според мое мислење, иако сакате да барате хранилник за птица отпорен на верверица што е добро изградено, добро дизајнирано и од доверлив производител кој е во играта отпорна на верверица многу години, навистина е тешко да се победи серијата Squirrel Buster од Brome.

Ние овде во Bird Feeder Hub поседуваат неколку хранилки Brome's Squirrel Buster и тие никогаш не разочаруваат. Секогаш висококвалитетни хранилки кои се навистина отпорни на верверички, ако ги следите упатствата и го поставите вашиот фидер на начин што ќе се усогласи со нивните упатства.

Во моментов го користам „Стандардот“ во мојот двор и ми се допаѓа. Повеќето од различните модели имаат многу слични карактеристики, Mini нема опција за селективно хранење што ви овозможува да ја промените тежината што предизвикувавратата за стапица за заклучување на верверички и поголеми птици.

Еве некои од другите големини во поставата Squirrel Buster:

 • Mini
 • Standard
 • Наследство

Добрите и лошите страни за Squirrel Buster Standard (она што моментално го користам)

Позитивни:

 • Неверојатен квалитет на градба
 • Доживотна нега од Brome
 • Додржи 1,3 lbs семе
 • Прилагодливо за селективно хранење
 • Прифатлива цена

Кондости:

 • Тешко е да се замисли некој!

Какви птици им се допаѓа овој хранител?

Речиси сите птици ќе јадат од оваа храна мала или средна птица може да биде редовна. Како и да е, открив дека на помалите птици им е полесно да јадат од ситните седници на овие колибри. Сепак, тоа не ги спречува кардиналите во мојот Squirrel Buster или Blue Jays.

Редовно ги полнам моите со семки од сончоглед, мешани семки и кардинална мешавина од семки од сончоглед и шафран. Ова ми дава најдобра шанса да видам широк спектар на птици кај моите хранилки.

Не можам доволно да го препорачам Squirrel Buster!

Погледнете на Amazon

Што е хранител отпорен на верверички?

Вилиштата за верверица обично се од типот на бункер или цевка со вградена механика за одвраќање верверички. Многупати користат систем за противтежина што го исклучува пристапот до храната кога животно со одредена тежина се обидува да пристапи до неа.

Јас препорачувам еден којфидери

 1. Hopper – совршен за некој кој не сака често да го менува семето
 2. Tube – одлична за почетници
 3. Терум/платформа – одлична за различни на птици (и воопшто на животните)
 4. Затворен во кафез – најдобро за помали птици
 5. Сует – одлично за привлекување клукајдрвци
 6. Nyjer/трн – најдобро за привлекување златници
 7. Кикирики – привлекува клукајдрвци, сојки, трепкачи и други птици кои сакаат кикиритки (повеќето)
 8. Прозорец – супер лесна инсталација, не е потребен двор
 9. Колибри – привлекува главно колибри
 10. Oriole – привлекува главно ориоли
 11. Доказ за верверица – Најдобро е ако имате тони верверички
 12. Внесувач на камера– Забавна технологија ако сакате видео со хранење птици

Најдобро фидер за бункер

Одличен целокупен хранител за птици

Овој фидер во стилот на бункер од Woodlink е одличен додаток за хранење на секој двор. Има голем капацитет за држење семиња, механизмот за заштита од верверица може да се прилагоди на 3 различни тежини за селективно хранење, а изработен е од челик обложен во прав за долговечност.

Апсолутот II е двостран за хранење двете страни ви овозможуваат да привлечете уште повеќе птици. Овој фидер може да се закачи или монтира во земја и доаѓа со метална закачалка, како и столб од 5 нозе и хардвер што лесно може да се забие во земјата со минимални алатки.

Позитивни:

 • 12ви овозможува да ја прилагодите тежината што ќе го активира механизмот, за да можете селективно да ги храните птиците и животните во вашиот двор.

  Имајте на ум, ако вашата фидер е обесена од кука која не е најмалку 18 инчи подалеку од столбот, тогаш бараш неволја со верверица. Тие ќе се закачат на столбот со нивните мали нозе, префрлајќи ја целата тежина од тежината што се наоѓа на фидерот. Ова им овозможува да украдат семе од хранилка отпорна на верверица.

  Најдобар хранител за камера

  12. NETVUE Birdfy AI Smart Bird Feeder Camera

  Како што паметната технологија станува се подобра и подобра, не е изненадување што паметните камери за хранење птици почнуваат да се појавуваат на пазарот. Оваа комбинација на камера/хранител работи преку WiFi, така што може да добивате видео во живо од она што се случува на вашиот фидер.

  Користејќи ја апликацијата NETVUE, може да добивате известувања испратени до вашиот телефон кога ќе се активира сензорот за движење на камерата. Исто така, постои опција каде што нивниот софтвер со вештачка интелигенција ви ги идентификува видовите птици.

  Почнавме да си играме со оваа ставка и досега беше многу забавно, а квалитетот на сликата е одличен. Има некои видови што ги гледам само одредени периоди од годината додека мигрираат низ областа. Може да биде навистина тешко да се фатат затоа што треба да го гледате вашиот фидер токму во вистинскиот момент. Со нетрпение очекувам да ја користам функцијата за известување за да ме извести кој застанува кога не сум наоколугледајте.

  NETVUE веќе подолго време произведува надворешни безбедносни камери, така што тие имаат искуство во ова поле за да направат резервна копија на нивниот хардвер. Ова е забавен избор за секој љубител на птици!

  Позитивни:

  • Приказ одблизу на птиците на вашиот хранилник (и не мора ни да излегувате надвор)
  • Снимајте и зачувајте ги вашите омилени видеа
  • Можете да поставите известувања за телефонот за никогаш да не ја пропуштите акцијата
  • Рецензентите се задоволни со квалитетот на сликата
  • Има опции за соларно полнење ако не сакате рачно да ја наполните батеријата
  • Повеќето рецензенти мислат дека поставувањето е прилично едноставно

  Кондости:

  • Идентификацијата на видовите со вештачка интелигенција сè уште треба да се подобри прецизноста
  • Не држи многу семиња
  • Не ги задржува верверичките, така што ќе мора да го поставите ова стратешки ако сакате да ги избегнете
  • Скапо
  • Можеби ќе ви треба помош околу поставувањето ако не сте задоволни со технологијата

  На кои птици им се допаѓа овој хранител?

  Ова хранилката може да содржи типичен сончоглед или мешано семе и има добра големина на седалото, така што повеќето птици-пејачки од дворот и помалите клукајдрвци треба да можат да го користат ова.

  Само да наведам неколку видови птици што би можеле да ги видите..

  • Cardinals
  • Nuthatches
  • Titmice
  • Wrens
  • Chickadees
  • Blue jays
  • Finches

  Има неколку различни модели, затоа проверете ги сите пред да купите . Некои имаат батерија што ќе јатреба да се наполни, други доаѓаат со соларен панел. Моделот „lite“ не доаѓа со вклучена функција за идентификација на вештачка интелигенција (може да се купи одделно преку нивната апликација), каде што моделот „AI“ доаѓа со вклучена.

  Навистина забавен начин да добиете поглед од птичја перспектива на вашите пријатели од дворот додека се хранат! Користете го нашиот код „BFH“ на наплатата за 10% попуст на купувањето.

  Купете го Smart Feeder Birdfy

  Нов хранител за птици и нема птици?

  Понекогаш е потребно малку додека птиците всушност наоѓаат нов хранител, што може да биде фрустрирачко. Затоа, не очекувајте птиците само да долетаат од сите правци и веднаш да ја изедат сета храна што сте ја исфрлиле..

  Тоа воопшто нема да се случи, освен ако веќе имате воспоставено места за хранење во вашиот двор. Ако птиците веќе ги посетуваат постоечките хранилки во вашиот двор, тогаш тие би можеле да го најдат новиот хранител многу побрзо.

  Неодамна ставив фидер во куќа која претходно немаше хранилка долго време и беше потребно неколку недели пред да имав редовни посетители.

  Трпението е клучно.

  Совети за брзо привлекување птици

  Ова не треба да биде дефинитивен водич за привлекување птици до вашиот двор, туку неколку брзи совети што треба да ги следите за да ги натерате да се појават што е можно побрзо откако ќе поставите нова фидер во вашиот двор.

  Понудете ги вистинските видови храна

  Оваа е едноставно, понудете семе што ќе го јадат повеќето птици. Мешаното семе е добробидејќи содржи малку од сè.

  Лично мислам дека црното семе од сончоглед е одлично за речиси секој хранител на птици и дефинитивно ќе привлече повеќе птици отколку што можете да поднесете.

  Речиси секаков вид на птици сака црни семки од сончоглед! Дознајте повеќе за другите видови семиња и кои птици им се допаѓаат овде во нашиот водич за семиња.

  Имајте на располагање вода

  Птиците се совршено способни да најдат своја вода и храна за таа работа. Но, ако понудите вода, тие ќе ја користат, птиците како американските робини кои не јадат семе од колибри исто така ќе ја користат. да привлечете повеќе птици отколку што ќе привлече хранителот.

  Да додадете нешто како дренажна чинија за саксија со растенија, превртен капак од корпата за отпадоци или нешто од таа природа во голема мера ќе ги подобри вашите шанси да привлечете птици во вашиот двор. Или можеби сакате само да продолжите и да купите убава птичка бања од Амазон.

  Погрижете се да имаат заштита

  Кога велам погрижете се да имаат заштита, главно мислам на дрвата, грмушките , и грмушки.

  Ова се главните начини на кои птиците се заштитуваат од предатори, со стрелање во грмушка или во грмушка или дрво. Тие се кријат.

  Ако немаат каде да се сокријат, веројатно нема да преземат ризик. Значи, ако вашиот нов фидер е на средина на поле со свежо косена трева без дрвја или вегетација од каде било во близинатогаш можеби ќе имате проблем да ги натерате да се чувствуваат доволно безбедни.

  Тие знаат дека јастребот со црвена опашка може да се качи високо на дрвјата и чека да се обиде да се нахрани птиците кои не се сомневаат за да можат да се спуштат и да грабнат нив.

  Домородни цвеќиња и овошни растенија

  Ако веќе имате некои овошни растенија и цвеќиња кои произведуваат нектар во вашиот двор, тогаш птиците како ороли и колибри веќе се наоѓаат во вашиот двор и вие не сум забележал.

  Ова може многу да го олесни привлекувањето на ориолите или колибрите кај хранилката.

  Само имајте на ум дека треба да садите само растенија што се родени во вашата област. Инвазивните растенија може да предизвикаат проблеми на повеќе начини за птиците и дивиот свет воопшто.

  Заклучок

  Сега имајте на ум дека не мора да имате само еден хранител за птици.

  0>Ако сте ја разгледале оваа прилично долга статија и сте ја намалиле на 2-3 хранилки и едноставно не можете да одлучите која би била најдобрата храна за птици за вас, тогаш набавете неколку различни. Ве уверувам дека птиците ќе го ценат тоа!

  На крајот, секој хранител за птици ќе се користи од многу различни видови, дури и оние што се наменети за еден специфичен тип на птица. Штом птиците ќе почнат да сфаќаат дека вашиот двор е остварлив извор на храна и не само тоа, туку и на кој може да се потпрете, ќе се појават се повеќе и повеќе птици.

  Некои птици ќе направат гнезда во близина и ќе ги одгледуваат своите млади во твојот двор ситезатоа што решивте да ги преземете неопходните чекори за да станете хранител на птици и малку да им го олесните животот.

  Навистина се надеваме дека овој напис ви беше корисен и успеавте да го пронајдете совршениот хранител! Кажете ни во коментари ако имате други предлози за хранилки или ваши искуства со некој од наведените.

  Среќно птичје!

  Капацитет на семе од фунта

 • Двострано хранење
 • Од верверица со 3 поставки за тежина за селективно хранење
 • Челична конструкција обложена со прав
 • Додржува различни типови семиња
 • Може да се закачи или да се монтира на шипка и доаѓа со хардвер за било која друга
 • Без отпадна преграда за заштеда на семиња, заштедува пари за семе од птици

Кондости:

 • Цената е малку повисока од другите фидери поради сите карактеристики и висококвалитетната конструкција
 • Можеби не е секогаш 100% отпорна на верверица, тие понекогаш можат само да ги разберат работите

На кои птици им се допаѓа овој хранител?

Овој хранител е одличен за сите видови птици, вклучително и кардинали, сини жаји, габи, врнежи, кокошки, сики и многу повеќе. Овој хранител ви дава моќ да одлучувате со какви видови птици сакате да се хранат со менување на поставките за тежина на механизмот за селективно хранење или менување на видот на храната што ја нудите.

Одличен хранител за птици.

Прикажи на Амазон

Што е хранење со бункер?

Вилиштата со бункер обично се во облик на куќа со покрив и се одлични за хранење на голем број птици. Повеќето ќе имаат полицата за хранење на двете страни доволно голема за повеќе птици со повеќекратни големини. Може да се закачат на кука, од дрво или да се монтираат на столб.

Тие се нарекуваат „бункери“ бидејќи функционираат слично на големите земјоделски бункери кои складираат и издаваат зеленчук и житарки. Можешслушнете ги нарекувани како куќни хранили или хранилки за ранч.

Најдобар хранител за цевки

2. Droll Yankees 6 Port Hanging Tube Feeder

Овој 16-инчен чистач за цевки од Droll Yankees содржи околу половина килограм семе од птици, има 6 приклучоци за хранење и доживотна гаранција од производителот против оштетување од верверица. Пристаништата, костимите и горниот пристап се направени од метал и верверички не можат да се џвакаат. Тој вели дека може да се монтира или да се закачи со вклучена челична жица, јас препорачувам лично да закачите фидер за цевки.

Исто така види: Како да ги држите мачките подалеку од храна за птици

Иако тврди дека е „отпорен од верверица“, не постои механизам за противтежа како што е со хранилките Woodlink или Squirrel Buster на оваа листа. Малите отвори, малите штандови и металната заштита е она што им овозможува да го наречат овој доказ за верверица. Но, поради тие помали карактеристики, овој хранител најверојатно ќе биде најдобар за хранење помали птици и користење помали семиња.

Ова е генерално многу едноставен хранилник за цевки од квалитетен производител кој учествувал во играта за хранење птици долго време, затоа купувајте со сигурност, само бидете сигурни дека тоа е вистинскиот тип на фидер за вас.

Позитивни:

 • Лесно се расклопува и чисти
 • Метал седиштата и капакот го прават отпорен за џвакање на верверичките, со дополнителна доживотна гаранција за џвакање од верверица
 • Цената е одлична
 • 6 приклучоци за хранење за хранење на повеќе птици воеднаш

Конс:

 • Големината на костулите и отворите не го прави идеален за хранење на птици многу поголеми од грмушките
 • На малата страна и само држи половина килограм семе
 • Поради малиот отвор, кикириките и нелупените семки од сончоглед може да бидат преголеми за овој хранител

На кои птици им се допаѓа овој хранител?

Овој хранител е одличен за различни помали птици како што се наутите, сибите и трепките. Птиците со средна големина, како што се кардиналите, сините сојови и гулабите, може да имаат проблем да се хранат од овој хранител.

Ова е одличен, но мал цевководник за помали птици што чува помали семиња. Ако овие работи се во ред со вас и барате нешто за да ги нахраните помалите птици, тогаш ова е одлична опција.

Погледнете на Amazon

Што е хранење со цевки?

Тупните хранилки за птици се обично проѕирни пластични цевки со 2-6 метални костуми заглавени по надворешната страна. Тие можат да држат доста семе, зависи само од големината. Капацитетот на семе од 1-5 фунти е нормален за хранилката за цевки.

Најдобар хранител за земја/платформа

Ќе привлече многу различни видови птици

Оваа практична мала птица 3 во 1 е одлична за удвојување како хранење за заземјување или хранење на платформа. Направен е од цело природно кедрово дрво, има мали вградени ногарки за трансформација во мелено фидер и има отстранливо мрежесто дно заодводнување и лесно чистење.

3 во 1 за овој фидер доаѓа од фактот што може да се закачи од кука користејќи ја дадената жица, монтиран на столб или со помош на преклопливи ногарки може да се користи како хранење за заземјување .

Го препорачав истиот фидер и за категориите на земја и за платформа бидејќи е конвертибилен фидер отколку што може да се користи за двете намени. Ако барате нешто едноставно и евтино што ќе привлече широк спектар на видови, тогаш ова може да биде најдобриот хранител за птици за вас.

Позитивни:

 • Направено од пошумен, сушен во печка, внатрешен црвен кедар
 • Дажи до 3 килограми семе
 • Се користи како платформа фидер на земја, закачен или на столб. Многу разноврсна
 • Може да нахрани речиси секаков вид птици со секаков вид на храна поради отворената конструкција

Констикти:

 • Дрвената конструкција изгледа одлично, но можеби нема да трае толку долго во елементите како другите видови материјал

На кои птици им се допаѓа овој хранител?

Речиси секој тип на птици ќе го посети овој хранител , зависи само од тоа што нудите. На сликата погоре можете да видите кокошка и кардинал. Имајте на ум дека овој тип на фидер не е отворен само за сите птици, туку и за сите диви животни, освен ако не добиете цврста преграда за столбот.

Овој фидер може да се користи за нудење храна како семки од сончоглед, мешани семки или семки од шафран, како и мелени црви за привлекувањесини птици или дури и парчиња портокал за привлекување ориоли. Небото е граница со овој фидер ако станете креативни.

Ако барате добра платформа или фидер за земја, тогаш тешко е да згрешите со овој од Woodlink.

Погледнете на Amazon

Што се хранилки за платформа и заземјување?

Фидерите за платформи , кои понекогаш се нарекуваат фидери за послужавник, се многу едноставни отворени доводници, обично со одреден тип на дното на екранот за одводнување. Тие се лесни за полнење и чистење, а исто така брзо ќе привлечат голем број птици со семето на обична локација. Внесувачот на платформа обично се закачува од дрво или кука, но исто така може да се монтира на столб или двојно како приземјен фидер.

Подземните фидери се едноставно хранилки што седат на земја или на мали нозе или само директно на земја. Како и доводниците за фиоки, тие се исто така отворени хранилки со долни екрани за одводнување. Некои приземни колибри може да имаат и покрив што им дава дополнителна сигурност на птиците од јастребите и другите предатори. На овој начин тој функционира како „хранител за прелетување“.

Најдобар хранител за птици во кафез

4. Audubon Squirrel Proof Caged Tube Bird Feeder

Ова е навистина добро направен хранител за птици во кафез по одлична цена. Многу луѓе се колнат во овие хранилки за птици во кафез и ги користат како последно средство кога ќе се испробаат сите други опции за хранење птици, отпорни на верверица.

Овој фидер во кафез е едноставно челичен кафез обложен со правсо приближно квадратни отвори од 1,5 инчи на 1,5 инчи кои го опкружуваат приклучокот за проѕирна пластична цевка со 4 приклучоци за напојување. Како што ќе најдете кај секој хранител за птици во кафез, тие се одлични за хранење мали птици, но сè што е со кардинална големина и повеќе едноставно не може да влезе.

Исто така види: Кога мигрираат птиците? (Примери)

Ако сте во ред со хранење само помали птици и сакате за да ги спречите верверичките, ѕвездите и граклите, тогаш овој може да работи одлично како прв хранител или едноставно како додаток на постоечките хранилки за птици во вашиот двор.

Позитивни:

 • Висококвалитетен челичен кафез обложен во прав
 • Додржува 1,25 фунти мешано семе
 • отпорен од верверица, како и отпорен на ѕвездички и грабливки
 • Добра цена

Конусите:

 • Малите дупки го прават хранењето на птиците со големина на кардиналот, а поголемите тешко
 • Помалите верверички се стискаат низ дупките во кафезот

Што На птиците им се допаѓа овој хранител?

Поради дизајнот на овој хранител, тој е уште еден кој е навистина најдобар за хранење мали птици. Дури и птиците со средна големина како нашите сакани кардинали може да имаат проблем да се хранат од овој хранител во стил на кафез, затоа имајте го тоа на ум ако имате неколку птици во категоријата на птици со средна храна што се надевате дека ќе ги видите во овој хранител.

A. неколку птици за хранење во она што јас го сметам за мали птици се:

 • Путици
 • Titmice
 • Wrens
 • Finches
 • Врапчиња

Прикажи на Амазон

Што е хранител за птици во кафез?

Птица во кафезфидер обично е само фидер со цевки со кафез за птици изграден околу него. Тие се наменети за хранење помали птици, како што се сибите, трепкачите или кокошките и ќе ги чуваат штетниците како верверичките, како и поголемите птици како што се ѕвездените и гранките.

Најдобар хранител за слатки

Најдобро за привлекување клукајдрвци

5. Birds Choice 2-Cake Pileated Suet Feeder

Овој фидер за слатки од Bird's Choice содржи 2 слатки колачи, направен е од рециклирани материјали и има екстра долга опашка на дното за поголеми птици како неостварливиот клукајдрвец кој сите се надеваме дека ќе видиме.

Нема многу за повеќето хранилки и оваа не се разликува. Како и да е, тоа е квалитетно изработено висечко хранење за џвакање кое е одлично за привлекување на некои нови видови птици во вашиот двор што не може да ги нема обичните хранилки за семиња. . 14>

 • Рециклирана пластична конструкција може да биде уништена од верверички, затоа внимавајте каде ја ставате

На кои птици им се допаѓа овој фидер? ние автоматски мислиме клукајдрвци, и тоа е во ред бидејќи тие се она што многу луѓе всушност се обидуваат да го привлечат со хранилки како оваа. Голем број други видови птици, исто така, ќе се појават на колибри и
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.