Симболизам на потсмевната птица (значења и толкувања)

Симболизам на потсмевната птица (значења и толкувања)
Stephen Davis

Птиците потсмев се вообичаени птици кои не се светли бои и често се занемаруваат. Сепак, сè уште има многу интересна симболика околу оваа птица во која можеме да се нурнеме врз основа на нејзината личност и како другите ја гледале низ историјата. Во оваа статија ќе ви дадеме увид во врска со соништата на потсмевните птици, тетоважите, тотемите, духовната важност, различните симболи на потсмевните птици и повеќе.

Што симболизира Птицата потсмев?

Можеме да заклучиме што потсмевот симболизира врз основа на тоа како се однесуваат. Ако некогаш сте гледале, можеби сте забележале дека се прилично смели и агресивни. Се чини дека тие не се плашат од ништо, дури и од поголеми птици, животни или луѓе. Птиците потсмев се познати и по тоа што се прилично гласни, пеат во сите часови од денот. Не само што имаат неколку гласни повици, туку можат и да имитираат други птици и звуци.

Еве некои од најчестите симболи поврзани со потсмевните птици:

 • Заштита / Посесивност
 • Доверба / Внатрешна сила
 • Имитација / Пресликување
 • Невиност
 • Љубопитност

1. Заштита

Кога станува збор за заштита на нивните младенчиња, овие птици не се плеткаат. Птиците потсмев се птица песнопојки со мала до средна големина, но тоа не ги плаши да одат по некое големо суштество кое премногу се приближува до нивното гнездо. Ќе бркаат јастреби, змии, мачки, кучиња, дури и луѓе! Креењебучно и нуркачко бомбардирање.

Исто така види: Симболизам на колибри (значења и толкувања)

Ова однесување може да биде симболично за прекумерна посесивност. Но, исто така, за заштита и правење се што е потребно за да се заштитат семејството и најблиските.

2. Доверба

Како што е наведено погоре, нивното однесување е смело и агресивно. Изгледаат како бестрашни птици. На овој начин тие исто така можат да симболизираат доверба и внатрешна сила, подготвеност да се спротивстават на секоја пречка без разлика на големината.

3. Имитација

Птиците потсмев припаѓаат на семејството мимиди, кое вклучува птици кои имаат високо развиени мимички способности. Тие најчесто ги имитираат песните на другите видови птици, но и секоја бучава што ја слушаат, било да е механичка или дури и човечка. Некои потсмешни птици можат да научат повеќе од 200 песни во текот на нивниот живот.

Ова е одлична способност, но често се гледа дека симболизира недостаток на автентичност. Ако сè што правите е да ги имитирате другите, не сте автентични или не ставате некоја своја личност на маса.

4. Невиност

Тешко е да се спомене птица потсмев без да се мисли на класичниот роман што го содржи нивното име, „Да се ​​убие птица подбив“ од Харпер Ли. Во оваа книга, потсмевната птица ја симболизира невиноста и идејата за невиност.

Иако песната на потсмевните птици е мимика на другите, навистина е убаво да се слушне. Тие пеат гласно и често во долги жици од различни мелодии. Можеби тоа е нивновесела звучна песна или нивната склоност да ги заштитат своите млади, не од злоба, туку од љубов, дека тие се избрани да го претставуваат духот на невиноста.

Во романот, кога главниот лик убива птица потсмев, има за цел да го симболизира крајот на невиноста.

5. Љубопитност

Птиците подбив често се гледаат како љубопитни птици. Тие се интелигентни и внимателни кон околината, подготвени да истражат се што ќе им падне во очи. Оваа љубопитност може добро да им послужи во пронаоѓањето на извори на храна или да научат нов звук што можат да го имитираат за да привлечат партнер или да го исплашат предаторот.

Што симболизираат соништата на потсмевната птица?

Прво, размислете како се чувствувавте ако видите птица подбив во сон. Каде сте исплашени и исплашени или возбудени и среќни? Само ова може да ви помогне да дешифрирате дали тоа е позитивен или негативен симбол во вашиот сон.

Соништата за потсмевните птици се толкувани од многу култури низ историјата. Еве неколку начини на кои потсмевните птици се толкуваат во соништата денес:

 • Птица потсмев ти пее: ако потсмев пее, тоа е имитирачка песна во твојот сон, може да ти каже дека трошите премногу време само следејќи ја толпата или се обидувате да ги копирате другите за да се вклопите. Можеби е време да дозволите повеќе од вашата автентична личност да блесне.
 • Гледање потсмевна птица како ги храни своите млади: Првично, тоа може да бидевраќајќи ги спомените на семејните идеали кои одамна сте ги заборавиле. Колку време помина откако разговаравте со вашите најблиски? Обидете се да стапите во контакт со нив ако можете.
 • Доверба за промена на вашата рутина: Ако се чувствувате заглавени во животот и дека не го правите она што навистина го правите сакате, потсмевната птица може да ве потсети дека имате способност да следите кој било пат. Како што потсмевната птица може да имитира која било песна, така и вие можете да бидете некој што сакате да бидете. Вие сте посилни отколку што сфаќате и можеби е време да го промените вашиот животен правец на нешто што ви носи поголема радост.
 • Чувство дека е копиран: има ли некој во вашиот живот за кој мислите дека ве копира или се обидува да ја земе заслугата за вашите идеи? Ако чувствувате дека некој се обидува да ве имитира и да ве засени, можеби на работа, сега е време да се соочите со него.
 • Ако вие сте потсмевната птица во сон: да станете потсмев може да значи дека чувствувате дека земате заслуга за трудот на другите или дека успевате преку употреба на туѓи идеи. Изразете каење и прифатете одговорност ако ве измачувале вина и срам.
 • Убивте птица потсмев: како што споменавме погоре, убиството на потсмев често се смета за знак на изгубена невиност . Дали има некој неодамнешен настан во вашиот живот кој ве натера да го промените начинот на кој гледате на работите? Срам поради нешто што сте го направиле, или повреден поради нештошто ви е направено, може да укаже дека чувствувате дека сте изгубиле дел од вашата невиност и можеби нема да можете да ги гледате работите во исто светло. раѓањето е чудо, без разлика дали е човечко суштество, животно, па дури и птица. Значи, ако некогаш сте сонувале за неверојатен настан, тоа е сигурен знак дека на хоризонтот е нешто уште поневеројатно. во вашите соништа може да биде предупредувачки знак дека ја злоупотребувате позицијата на авторитет што сте ја заработиле. И ако е така, треба да знаете дека секоја идна злоупотреба на оваа информација ќе има ужасни последици за вас.
 • Гледајќи како Птица потсмев го брани своето гнездо: Ова може да укаже дека чувствувате проблеми за некој близок или член на семејството и се чувствуваат заштитнички. Дали има некој во вашиот живот кој би можел да ја искористи вашата помош или да брани?

Симболизам во посети или средби со птици потсмевни

Во зависност од тоа каде живеете , потсмевните птици може да се многу чести и птиците што ги гледате постојано. Меѓутоа, ако забележите интересна шема или чувствувате дека вашата средба со птица потсмев била единствена, еве неколку вообичаени симболични значења и знаци.

Ако постојано гледате птица потсмев на истото место или чувствувате дека ве следат на дневна рута, тоа може да биде повик за кој треба да одвоите времепријателите и семејството. Лесно е да се заглавите во секојдневниот живот и да не посегнувате по другите. Птицата подбив може да послужи за да ве потсети да одвоите време за оние кои ни значат најмногу. Посегнете рака, испланирајте дружење, посетете ги оние за кои се грижите.

Северија за потсмевните птици

 • Птиците потсмев се магични суштества и понекогаш ќе одговорат на прашања што ќе им ги поставите.
 • Птиците потсмев се сметаат за симбол на нови почетоци и невиност
 • Невенчана жена ќе се омажи во рок од една година откако птица потсмев ќе ѝ прелета над главата
 • Ако слушнете како птица потсмев пее додека заспива, ќе имате среќа

Mockingbirds as Spirit Animals & засилувач; Тотеми

Духовно животно на птицата потсмевач

Птицата подбив е корисно духовно животно на кое треба да се повикаме кога размислуваме како се огледаме и како се огледуваме во животот. Дали сте добар пример за другите? Најдете време да негувате позитивни особини и карактеристики кои другите ќе сакаат да ги имитираат.

Од другата страна на огледалото, какво однесување би можеле да го присвоите од другите луѓе? Дали се вовлекувате во нивните токсични особини или правите работи што не ви одговараат само за да се вклопите? Најдете време да размислите кого во вашиот живот почитувате и на кого гледате, и фокусирајте се на тоа кои позитивни особини можете да ги научите од нив, наместо да се обидувате да се вклопите со луѓе кои внесуваат негативност во вашиот живот.

Кога тоадоаѓа до слушање на вашиот глас, од клучно значење е да ги барате најдобрите шанси. Ако сакате вашата порака да се слушне, не обидувајте се да ги надминете сите други викајќи ја од покривите.

Диховното животно на потсмевната птица може да се појави и кога вашето „гнездо“ (дом/семејство) е нападнато . Ова може да дојде во форма на озборувања, расправии, љубомора или било кој број други негативни дејства. Како заштитници, духот на потсмевната птица може да ви даде храброст да го заштитите вашиот простор и семејство, дури и ако тоа значи да ги отстраните токсичните луѓе од вашиот живот>Луѓето родени под тотем на потсмевната птица често се талентирани. Тие имаат тенденција да се вклопат во толпата, но знаат како да се истакнат кога треба.

Оние со тотем на потсмев на птица не се залажуваат лесно. Тие се будни и брзо учат, па влечењето на волната преку очите не е толку лесно како што ја „чуле таа песна порано“.

Како птицата потсмев, тие имаат бестрашен став во срцето, подготвени да се бранат себеси и оние што ги сакаат без двоумење. Тие, исто така, може да го прошират овој дух на оние со помалку среќни во општеството или оние кои не можат да застанат за себе.

Духовно и културно значење на потсмевните птици

За неколку христијани, присуството на птица потсмев на преселување е знак на Божјата милост и сочувство. Во Светото писмо, се вели дека Божјите деца ќе бидат награденицел живот со среќа и сочувство.

Затоа потсмевната птица може да претставува добрина и милост. Кога те следи птица потсмев, тоа е среќен предзнак за твоите идни напори.

Тие се сметаат и како знаци дека те води твојот ангел чувар. Кога се чувствувате сами и незаштитени, птицата потсмев носи порака дека вашите ангели всушност се грижат за вас, ве штитат и ве водат во вистинската насока.

Мајчин Симболиката на Американската птица потсмевна

Птицата потсмев е заслужна за тоа што ги научила Хопи, а понекогаш и други групи Пуебло да зборуваат во приказните за нивното создавање.

Исто така види: 12 факти за Scarlet Tanagers (со фотографии)

Птицата потсмев, според индиската митологија Шаста, е чувар на душите на починатите.

Симболично за интелигенција, главата на потсмевната птица им била дадена на младите чироки да јадат затоа што верувале дека тоа ќе ги направи попаметни.

Птиците потсмев биле почитувани како лековити животни од страна на Марикопите и да сонуваат за едно беше знак дека некој бил обдарен со исклучителни способности. Во митологијата на Пима и Папаго, на потсмевните птици се гледаше како на посредници.

Постои дури и една легенда на Маите за потсмевните птици наречена „Како Птицата подбив стана најдобар пејач“. Во оваа приказна и покрај прекрасниот изглед на кардиналот, за кој се претпоставува дека ќе ја има најдобрата способност за пеење, во лице е мрзливиот изглед на потсмевната птица што учи како да се потпишува иги надминува сите други птици во шумата.

Симболиката на тетоважата на Mockingbird

Тетоважата на Mockingbird покажува дека сте личност со храбар и храбар дух. Некои од најчестите значења на тетоважите на потсмев се:

 • Невиност
 • Разиграност
 • Интелигенција и паметност
 • Заштита
 • Да се ​​биде надарен пејач
 • Имитација и пресликување
 • Претставување на државите каде што тие се официјална државна птица: Флорида, Тексас, Тенеси и Мисисипи

Се Птици потсмевни со среќа ?

Средбите со потсмевните птици обично се гледаат како добри предзнаци или имаат генерално позитивна порака, и според фолклорот и според модерната мудрост.

Тие се гледаат како знаци од ангелите чувари , или духовни животни кои ве поттикнуваат да се изразувате, да ја искористите вашата индивидуалност и да ги заштитите оние што ги сакате.

Заклучок

Иако потсмевната птица е само мала птица, можете да ја искористите нејзината сила за поголемо добро. Мали, но моќни, овие скромни птици ќе излезат во еден миг за да го заштитат своето семејство. Овој дух на жестока заштита може да ни помогне да се чувствуваме моќни и да ни помогне да ги зајакнеме оние околу нас. Нивните вештини за мимикрија ја покажуваат нивната интелигенција и способност за брзо учење, а истовремено служат како потсетник дека понекогаш треба да бидеме лидер во нашите животи, а не само следбеници.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.