Што се црви и кои птици ги јадат? (Одговорено)

Што се црви и кои птици ги јадат? (Одговорено)
Stephen Davis

Веројатно претходно сте налетале на црв од брашно - можеби додека отворате заборавена кеса со брашно во задниот дел од шкафот. Овие навидум непријатни суштества не се толку лоши како што изгледаат, дури и со нивните бледо жолти тела налик на мрсули и морничавиот изглед. Всушност, црвите се исклучително корисни за животните, луѓето и животната средина на повеќе начини. Сепак, можеби ќе се запрашате: „Што се млечните црви?“

Мајалните црви всушност воопшто не се црви, тие се ларви и на крајот прераснуваат во мрачни или млечни црви. Тие се омилен додаток во исхраната за сопствениците на рептили и риби, како и за страствените набљудувачи на птици кои сакаат да ги складираат хранилките во дворот. Инсективојадните птици сакаат да грабаат црви и често ги посетуваат дворовите и градините кои редовно ги снабдуваат. Поради оваа причина тие понекогаш се нарекуваат златни грмушки.

Но, што ги прави толку посебни? Каде може да се најдат и какви животни уживаат во нив? Ако сакате внатрешно лажиче за црви - прочитајте за да ги дознаете одговорите на овие прашања и многу повеќе.

Што се млечните црви

Мајалните црви се холометаболни инсекти - АКА инсекти кои се развиваат во четири различни фази; јајце, ларви, кукли и имаго (возрасни). Секоја од овие животни фази е различна една од друга, што ја прави трансформацијата на јајце клетката во возрасна целосна метаморфоза. Други инсекти кои се холометаболнивклучуваат пеперутки, молци, пчели и оси. Меловите црви се всушност ларвата форма на возрасен мрачен црви, или бубачка од обичен црви, Tenebrio molitor .

Исто така види: Како да се ослободите од ѕвездените на хранилки (7 корисни совети)

Повеќе за млечните црви

Првата фаза од животниот циклус на обоените црви е фаза на јајце. Според фармите LIVIN, оваа фаза трае околу 1 до 2 недели пред јајцата да излезат во ларвите. Оваа почетна форма на ларви не е баш онаа фаза што сакате да ја користите за хранење на повеќето животни и птици, сепак, ќе сакате да почекате додека ларвите не станат долги најмалку околу 1 инч.

Ларвата фаза трае од околу 6 недели до до 9 месеци. За време на ова време, новата ларва понатаму се развива во повеќе фази познати како „стадиуми“ пред да бидат долги дури 3 см. до 25 стадиуми пред да преминат во фаза на кукли. Оваа фаза е како фаза на кожурец за пеперутка, тоа е кога куклите остануваат неподвижни додека ги развиваат карактеристиките на возрасна буба - крилја, нозе и очи. Конечно, во последната фаза од својот животен циклус, црвот станува возрасен бубачки. Тие живеат околу 2-3 месеци, за време на кои женските бубачки можат да снесат до 300 јајца, започнувајќи го циклусот одново.

Малестите црви се неверојатно хранлив извор на храна за животните и птиците - а некои луѓе имаат дури и почнаа да ја надополнуваат исхраната со нив, исто така. Овие збрчканиживотни се полни со протеини, а исто така обезбедуваат дополнителни масти и други хранливи материи. Нудењето црви на дивите птици на отворено може да им помогне да развијат мускули и ја зголемуваат веројатноста да преживеат во сезоната на парење, како и во студените зими и други сурови временски услови. Црвите со брашно се особено корисни за птиците родители кои бараат брз оброк без да мораат да го остават гнездото без надзор долго време.

Мајалните црви се одлични за дополнување на исхраната и на домашните миленици и на дивите птици, но имајте на ум дека црвите се само тоа - додаток - тие се ниски со калциум и не се доволно хранливи, ја сочинуваат целата исхрана на птицата. Тие се исто така омилено задоволство за други видови како што се влекачи, риби и водоземци, бидејќи нудат поголема калориска вредност од штурците, уште еден вообичаен хранител на рептили.

Птици кои јадат обоени црви

Повеќето луѓе почнуваат да ги хранат црви за да ги привлечат сините птици. Црвите со брашно се број еден начин да се обидете да привлечете сини птици во вашите хранилки. Сепак, нудењето црви како дел од вашата рутина за хранење птици може да привлече секакви видови на птици во вашиот двор, вклучувајќи:

 • Bluebirds
 • Chickadees
 • American Robins
 • Кардинали
 • >
 • Catbirds
 • Thrashers
 • Kingbirds
 • Titmice
 • Phoebes
 • Nuthatches
 • Mockingbirds
 • Orioles
 • Starlings
American Robin ужива во некои оброци (Слика:C Watts/flickr/ CC BY 2.0)

Други животни кои јадат црви од брашно

Подолу е листа на некои други животни кои не би се двоумеле да прифатат вкусен црв.

Рептили

<.
 • Uromastyx
 • Риба

  Повеќето риби можат да јадат млечни црви, сè додека црвот не ја надминува големината на рибата. Црвите се исто така одлична мамка за фаќање диви риби.

  • Златна рипка
  • Guppies
  • Beta Fish
  • Mollies
  • Platys
  • Риба од езерца како што е Кои
  • Блугил
  • Бас
  • Пастрмка
  • Костур

  Водоземци

  • Жаби
  • жаби
  • Желки
  • Желки

  Глодари

  • Глувци
  • Стаорци
  • >Купување млечни црви

   Кога станува збор за купување на црви, првото прашање што треба да се земе предвид е дали сакате да ги купите живи или сушени на замрзнување. За среќа, постојат многу опции за кој било избор и одлуката најмногу се сведува на личните преференци.

   Живи црви против сушени јадења: што е подобро?

   Живите црви се многу популарни кај дивите птици и рептилите бидејќи се движат и се вртат -предизвикувајќи интерес речиси веднаш. Сепак, тие бараат повеќе напор за грижа и не можат да се чуваат како сушени опции. Со живи оброци можете да ги оптоварите во цревата со тоа што ќе ги храните со прилагодена диета. Ова, исто така, обезбедува подобрена исхрана во споредба со сушените црви со празен стомак.

   Купувањето живи црви од брашно не е сепак многу комплицирано, а многу опции се испраќаат директно на вашата адреса. Проверете го Амазон за овие високо оценети живи црви од Пенсилванија. Имајте на ум дека живите црви од брашно исто така ќе прераснат во возрасни бубачки ако се остават доволно долго.

   Од друга страна, купувањето сушени црви од брашно е многу лесно. Тие можат да траат со месеци кога се складираат правилно, а сепак нудат дополнителни хранливи материи за домашните миленици и дивите птици - сепак нивната хранлива вредност најверојатно ќе биде помала од свежите црви со цревни оброци.

   Ако сакате да купите на големо, ова 5 LB торбичка со сушени црви од брашно е еден од најпопуларните и најпродаваните производи од шолја на Амазон.

   На крајот од денот, гладната птица или гуштер нема да го свртува носот нагоре од црв, сув или жив. Било кој избор е сè уште корисен додаток на исхраната на животното.

   Растете сами

   Одгледувањето на сопствените црви за јадење е директна, исплатлива алтернатива за нивно купување во продавница или онлајн. Процесот е едноставен и бара само неколку материјали; пластични канти со капаци, живи црви од брашно, кутии за јајца иликартон, сува овесна каша и храна. Или можете да го испробате овој едноставен комплет за почеток со сè што ви треба.

   Прво, кантите треба да се подготват пред да се стават храната и црвите. Дупчете дупки во капаците за воздух и ставете околу еден сантиметар сува овесна каша на дното од кантата, ова ќе биде подлога што може да се јаде за црвите додека тие растат.

   Следно, ставете малку храна во корпата како како исечени моркови или јаболко - овие опции исто така ќе им обезбедат вода на црвите. Не заборавајте да ги проверувате овие често откако ќе ги додадете црвите и да ја отстраните храната што изгледа мувлосана или расипана. Конечно, додајте ги црвите во кантата, како и некои картонски парчиња картонски јајца за да им понудите покривка, како и нешто на кое да се качувате.

   Три канти направени на ист начин може да се користат за да се одвојат ларвите од куклите и возрасните . Чувањето на сите различни животни фази на црви во ист сад ќе резултира со возрасните да ги јадат ларвите.

   Многу црви во внатрешноста на канта за одгледување дома (Слика: Rhea C/flickr/CC BY-ND 2.0 )

   Како што гледате, одгледувањето сопствени црви за јадење не бара многу време или пари, а процесот е прилично флексибилен во зависност од просторот што го имате на располагање и колку црви планирате да одгледувате. За подетален поглед на тоа како да ги одгледувате вашите сопствени црви за јадење, овој напис од Wikihow ве опфати.

   Птичји за хранење на мелени црви

   Кога размислувате за каков тип на хранење да користитенудејќи млечни црви има неколку фактори што треба да се имаат на ум.

   Прво, би сакале да изберете јадење со подигнати рабови за да не можат да се испуштаат живите црви. Оваа усна нуди и место за птиците да седат додека грицкаат. Овој основен фидер во форма на чинија има минималистички дизајн, како и дополнителна површина за спуштање.

   Исто така види: Научете како да привлечете златници со овие 6 совети

   Второ, добра идеја е да се планира дожд, затоа имајте на ум колибри со дренажни дупки или покриви. Овој фидер од Амазон е дизајниран специјално за хранење на црви на Bluebirds. Изработен е од цврст кедар со завртки од не'рѓосувачки челик за издржливост, плус прозорците не дозволуваат досадни птици како Старлинг> Внесувачите на послужавник се исто така склони кон лесно извалкани. Исто така, треба да се избегнуваат хранилки со бункери и блокови, бидејќи тие не се наменети за хранење на црви.

   За повеќе избори за хранење на црви, погледнете ја нашата статија за најдобрите хранилки за птици за сини птици, кои вклучуваат многу избори за хранење на црви.

   Заклучок

   Се надеваме дека овој напис го зголеми вашиот интерес за користење на црви како храна за хранење. Без разлика дали ќе одлучите да користите сушени или живи црви, двата вида нудат придобивки за гнездење возрасни птици и нивните потомци. Надвор се нудат црви за јадењеисто така, веројатно ќе го направи вашето домашно гледање птици попријатно со привлекување на поширок спектар на птици во вашиот двор.

   Не само што тие се моќни додатоци во исхраната за дивите птици и домашните миленици, туку и црвите се лесни и евтини за подигаат дома. Започнете со купување комплет „сè-во-едно“, или сами изберете неколку пластични канти и дојдете до него. Одгледувањето црви ќе ви обезбеди свеж, здрав извор на храна за многу видови миленичиња и животни - ако сте навистина авантуристи, тие би можеле да бидат нов извор на храна и за вас!
  Stephen Davis
  Stephen Davis
  Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.