Што јадат Бејби Блу Џејс?

Што јадат Бејби Блу Џејс?
Stephen Davis

Содржина

Blue jays се лесно препознатлива, можеби дури и иконична, птица песнопојка. Нивната голема големина, сините пердуви и препознатливиот повик значат дека речиси секој може да препознае сина сојка. Возрасните често може да се видат како јадат големи желади и ги привлекуваат колибри полни со работи како кикиритки и семки од сончоглед. Тие, исто така, се познати по тоа што повремено напаѓаат гнезда на други птици, јадејќи ги нивните јајца и пилиња. Значи, знаеме што јадат возрасните сини џејс, но што јадат бебешките сини џејс?

Што јадат Бејби Блу Џејс?

Како со повеќето птици, младенчињата сини јајки ги јадат горе-долу истите работи што ги јадат нивните родители. Возрасните сини сојки носат ореви, семиња, инсекти и мали животни во гнездото за нивните пилиња. Најмалку шест недели по испилувањето, пилињата се целосно зависни од нивните родители да им носат храна, а родителите носат се што ќе најдат.

Дали Беби Блу Џејс јадат црви?

Ако нивните родители им донесат црв, тие ќе го изедат. Гасениците и семките се веројатно почести, но дождовните црви сигурно се пробиваат во многу диети на бејби блу Џеј. Малку е тешко да се најдат црви, бидејќи тие обично се под земја, но повремено силен дожд или човечка активност вади куп црви на површината, а сините сојчиња дефинитивно ќе тргнат по нив. Родителите исто така мора да ја земат предвид големината, многу малите гнезда често сè уште не можат да јадат големи дождовни црви.

Како да ги нахраните бебињата сини Џеји

Ако треба да нахраните бебе сина џеј, користете или влажна храна за кучиња/мачки или комерцијално продадена храна за бебиња, хранета преку капалка за очи . Сепак, генерално, не треба да се обидувате да го направите тоа сами, а зошто ќе зборуваме подолу.

Ако сте пронашле гнездо со сини бебиња за кои се сомневате дека се напуштени, не избрзувајте со никакви брзи заклучоци. Во повеќето случаи на гнездо со питачи бебиња, возрасните наоѓаат храна во близина и периодично се враќаат за да ги нахранат младите. Мажјаците и женките сини сојки наизменично ги хранат младенчињата, но забележано е дека мажјаците честопати го прават најголемиот дел од хранењето.

Некои хранење може да бидат многу брзи, а возрасните ќе застанат само една минута пред да заминат за повторно да најдат храна. Бидејќи лесно може да го пропуштите овој брз процес, ќе мора да гледате гнездо без престан (не неколку минути во исто време) барем неколку часа пред да можете да одредите дали бебињата се потенцијално напуштени.

Контактирање со експерт за рехабилитација на дивиот свет

Ако сте утврдиле дека на малите бебиња им е потребна помош, важно е да контактирате со квалификуван рехабилитатор за птици. Во многу држави, само сертифицирани специјалисти за рехабилитација смеат да поседуваат диви птици. Да не зборуваме дека се обучени точно како да се грижат за нив.

Грижата за бебиња птици може да биде многу незгодна. Многу гнезда треба дада се хранат на секои 20 минути или така 12 до 14 часа на ден! Тоа е многу постојано време и внимание. Ним им треба и урамнотежена храна со доволно протеини и хранливи материи за да растат правилно. Ова е причината зошто знаењето и стручноста на рехабилитар е нивниот најдобар залог за опстанок.

Ако стапите во контакт со рехабилитатор кој не може веднаш да ги однесе птиците, може да ве упатат како да се грижите за нив додека не можат да ги земат. Краткорочно, често се користи храна за кучиња или мачки (влажна, хранета преку капалка) или специјална мешавина за храна за бебиња за птици.

Исто така види: 15 птици со портокалови стомаци (слики)

За да најдете рехабилитатор во ваша близина, Google пребарувајте го името на вашата држава плус „Рехабилитација на дивиот свет“ или проверете ја страницата на вашиот оддел за животна средина за список на лиценцирани рехабилити.

Дали сините џејови навистина напаѓаат во гнезда на други птици?

Ова е широко распространето верување и не е сосема јасно зошто се верува толку често. Всушност, нема навистина многу докази кои сугерираат дека сините џеји се напаѓачи на гнездо. Во една студија спроведена на диета со сини сојки, која ја разгледуваше содржината на нивниот стомак, истражувачите открија остатоци од јајца или гнезда само кај 1% од возрасните сини сојки, што едвај ги прави да се истакнат како „грабачи на јајца“ пред другите птици.

Иако сините сојки самите не се големи напаѓачи на гнездо, тие мора да внимаваат на другите птици. Враните, особено, ќе јадат сини јајца или ќе ги убијат и изедат нивните пилиња.

Зошто направи БлуЏеј да ме нападне?

И покрај фактот дека тие се малку мали во светот на дивиот свет, сините сојови се изненадувачки агресивни и бестрашни. Многу луѓе беа нападнати од лути сини џејови, а повеќето од нив само одеа по улица или во нивниот двор кога тоа се случи. За среќа, сините сини не се способни да направат никаква штета, но сепак тоа е вознемирувачко искуство.

Исто така види: Црвено опашка против јастреб со црвени рамена (8 разлики)

Со голема веројатност, ако нурнете бомбардирани од сини џеј, сте оделе премногу блиску до нивното гнездо. Сините сојки сакаат да ги градат своите гнезда високо на дрвјата и добро ги кријат, па затоа е ретко да се забележат. Родителите, сепак, се жестоки заштитници и нема да се двоумат да ги бркаат потенцијалните предатори.

Ова е особено точно околу мај и јуни, кога бебињата само што учат да летаат. Ова е кога тие се најранливи, а возрасните добиваат дополнителна заштита од нив. Тогаш се случуваат повеќето напади на сини џејови.

Дали сините џеји сакаат желади? премногу голем за бебињата да јадат. Тоа е во ред, бидејќи до моментот кога желадите ќе бидат достапни, бебињата ќе го напуштат гнездото и ќе пораснат во големина на возрасен. Желадите се омилени за сините јајки, а секоја есен возрасните птици ќе кријат некаде помеѓу 3.000 и 5.000 желади во земјата, заштедувајќи ги за зимските месеци.

Всушност, сините jays се заслужни за ширење на даботшумите ширум САД Додека се сеќаваат каде ги ставиле повеќето од тие желади, тие секогаш забораваат некои од нив, што значи дека секоја сина сојка завршува со садење еден куп дабови дрвја секоја есен.

Заклучок

Денчињата сини јајки јадат речиси сè што ќе им донесат родителите. Најчесто тоа значи семиња, јаткасти плодови и инсекти. Ако сметате дека се грижите за бебиња сини чаши кои биле напуштени додека чекаат помош од рехабилитатор, храната за домашни миленици или комерцијално продадената храна за бебиња ќе помогне да се задоволат нивните нутритивни потреби.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.