Што е Bird Suet?

Што е Bird Suet?
Stephen Davis

Ако извесен период сте ги извадиле хранилките за семиња и сакате да ја засилите играта со друг вид на храна или сакате да привлечете клукајдрвци во вашиот двор, време е за хранење слатки. Во оваа статија ќе ги покриеме основите за сует, како што се: што е птичји сует, кои птици може да ги привлече и одговориме на некои други најчесто поставувани прашања за сует.

Што е сует?

Строго кажано, зборот „сует“ се однесува на тврдите, бели масти кои се наоѓаат околу бубрезите и слабините на говедата и овците (главно говеда). Понекогаш се користи во готвењето, особено во традиционалните британски колачи и пудинзи. Може да се претвори и во лој кој се користи при длабоко пржење, скратување, па дури и за правење сапун.

Меѓутоа, кога зборуваме за храна за птици, „сует“ е поопшт термин што ја опишува храната формирана главно од цврста маст како што е говедскиот лој или понекогаш свинска маст (свинска маст). Често доаѓа во форма на торта или грутки, и обично содржи други состојки како што се јаткасти плодови, семки, овес, сушено овошје и црви.

Зошто птиците сакаат сует?

Идејата на птиците од вашиот двор што јадат животинска маст може да изгледа чудно, особено ако ги поврзете со јадење семиња. Но запомнете, еден од главните извори на енергија што се наоѓаат и во семките и во јаткастите плодови е маснотиите! Сует е богат и со заситени и со мононезаситени масти . Оваа животинска маст лесно се метаболизира од повеќето птици и обезбедувамногу енергија. Не само непосредна енергија, туку резерви што може да се складираат за подоцна. Ова е многу важно за птиците во зима кога храната е поретка и тие треба да останат топли.

Кои птици ги привлекува суетот?

Суетот главно се поврзува со привлекување клукајдрвци. Изгледа дека клукајдрвците навистина го сакаат тоа. Ако се надевате дека ќе привлечете повеќе клукајдрвци во вашиот двор, задолжителен е хранител за туш. Видови како што се Дурливи клукајдрвци, Влакнести клукајдрвци, Црвенокопани клукајдрвци, Северни трепкачи и Црвенокоси клукајдрвци и неостварливите клукајдрвци , за да наведат само неколку од најчестите.

Исто така, постојат многу други видови птици кои сакаат сует. Ковчиња, морковци, ползавци, тафтувани тревки, сојки, ѕвездени, па дури и кокошките уживаат во слатки и ќе ги посетуваат хранилките.

Каролина Рен ужива во сует на мојот хранил

Што го држи суетот заедно?

Suet може да се најде во секакви облици. Квадратни колачи, топчиња, мали грутки или дури и кремаст намаз. Она што го држи суетот заедно и овозможува да се обликува е животинската маст . На собна температура, маснотијата ќе биде прилично цврста. Кога ќе се загрее, маснотијата ќе почне да се топи. Така, киселото може да се обликува и да се обликува кога ќе се загрее, а потоа да се остави да се зацврсти на собна температура.

Дали киселата од птици истекува или оди лошо?

Да. Важно е да се чува суетата, додека не се користи, на ладно и суво место. Чувајте ја неискористената супа вопакување до употреба за да се избегне внесување на нечистотии. Проверете го пакувањето за датуми на истекување или „најдобро ако се користи до“ датуми. Ако се складира правилно, изречениот сует може да трае неколку години. Суровиот сует треба да се чува замрзнат.

Како да знаете кога суетот е лош

  1. Гледање : Ако видите нешто што расте на суетот што изгледа зелено или бело или нејасно итн, фрли го. Мувлата и бактериите можат да се развијат на сует.
  2. Мирис : Суетот нема силен мирис сам по себе, најмногу ќе мириса на неговите состојки (кикирики, овес, итн.). Ако некогаш почувствувате нешто силно кисело или кисело, како гнилост на храната, тоа веројатно станало граниче.
  3. Конзистентност : Суетот треба да биде прилично цврст и сув. Ако можете да го стиснете меѓу прстите или да го опишете како кашест, лут или капе, ослободете се од него. Ова ќе се случи ако се загрее премногу, а маснотијата почнува да се топи, што може брзо да доведе до гранив.

Овој човек го сака својот сует!

Дали мувлосаната гарнитура е штетна за птиците?

Да! Не сакате мувла на НИКОЈ вид на храна за птици, слатки или други. Некои мувла може да произведат афлатоксин, кој е фатален за птиците. Избегнувајте мувлосана гарнитура со тоа што ќе се погрижите да не ја понудите ако температурата стане премногу топла (обично над 90 F / 32 C) и ако влакненцата стане мека и крцкава. Исто така, избегнувајте да го оставите суетот да седи во стоечка/собрана вода.

Исто така види: 8 причини зошто европската ѕвезда е проблем

Дали суетот може да се навлажни? Ќе тужи се уништени водожд?

Дождот или снегот обично не му штети на суетот. Како што можеби забележавте додека готвите, водата и маснотиите не се мешаат. Со оглед на тоа што суетот е главно масен, речиси има вграден квалитет на „хидроизолација“ и ќе одбие вода. Ако гарнитурата е во фидер кој е отворен за воздух, како што е кафез или жичен фидер, ќе може да капе/суши на воздух. Она што не го сакате е да седите во стоечка вода. Секоја храна за птици што останува во базени со вода може да се влоши. Ако имате грутки во чинија или топчиња во цевче, сакате да бидете сигурни дека останало суво или да го фрлите ако седело во вода.

Дали е во ред да се хранат птиците во лето? Дали суетот ќе се стопи на сонце?

Сует може да се понуди во лето, но треба да бидете внимателни. Суровиот џогер не треба да се нуди во лето. Сепак, суровата гарнитура ќе се одржи подобро на топли температури. Повеќето комерцијално продадени суети се изречени. Проверете ја амбалажата за фрази како што се „висока точка на топење“, „не се топи“, „отпорна на топење“ и списокот со состојки за „извадена говедска маст“. Ова обично може безбедно да се понуди, особено на засенчено место. Меѓутоа, ако температурите се над 90 степени F, особено во текот на повеќе денови, дури и изречените слатки може да станат меки и да почнат да се расипуваат.

Се препорачува суетата да не се нуди за време на најжешките месеци. Освен тоа , на птиците не им треба толку чистата маство овој период од годината. Тие се во лов на инсекти и веројатно ќе бидат помалку заинтересирани за вашиот хранител за слатки. Тоа значи дека се стопило до степен што маснотијата станала течна и брзо ќе се влоши. Ако оваа течна маст се навлезе на пердувите на птиците, може да ја попречи нивната способност да одбиваат вода и правилно да летаат. Лабораторијата Корнел дури известува дека ако се зафати со пердуви од стомакот на птиците, тогаш може да го пренесе до нивните јајца додека се инкубираат, а маснотиите може да ги обложат јајцата, намалувајќи ја способноста на јајцата правилно да проветруваат и да го задушат бебето во развој.

Дали птиците јадат сует во зима? Дали птиците можат да јадат замрзнато месо?

Да. Зимата е најдобро време да им се понуди слатка на птиците. Со потешкотии да се најде храна, а температурите стануваат многу ниски, високоенергетските маснотии на слатки се како златен рудник. Тоа им помага на птиците да ја добијат потребната исхрана и калории, како и енергетските резерви за да останат топли. Колку е постудено, толку помалку треба да се грижите дали вашиот сет ќе се влоши. Под замрзнување? Нема проблем. Птиците сè уште можат да колваат парчиња млечок и млазот ќе остане убав и свеж. Ладното време ви овозможува да понудите дури и сирово месо без да се грижите премногу за расипувањето (додека не е премногу подалеку од нула).

Видови суетни

Повеќето птици што јадат слатки нема да бидат страшно пребирливи за коибренд што сте го издале. Како што е кажано, луѓето известуваат дека нивните птици во дворот се чини дека имаат преференции. Бренд кој добро функционира во дворот на една личност можеби нема да биде толку добро како во дворот на некој друг. Како и секогаш, ќе биде обид и грешка да се види што сакаат вашите птици.

Она што ги издвојува слатките колачи е често додадените други состојки. Сует може да биде обичен или со додадено овошје, јаткасти плодови, семиња и инсекти. Можете дури и да направите сами дома, проверете ја нашата статија за сите домашни џуџиња.

Обичниот џуџе

Обичниот џуџе е само дебел. Ова често се препорачува ако имате проблеми со ѕвездените, гранките и верверичките да ја јадат вашата слатка. Бидејќи не содржи семки или јаткасти плодови или ароми, многу птици и верверички не изгледаат многу заинтересирани. Но, клукајдрвците сепак ќе го јадат. Значи, ако сакате да се фокусирате главно на хранење само клукајдрвци и вашите колачи да траат подолго, можеби е за вас. обилна доза на лута пиперка измешана внатре. Ако сте имале многу проблеми со верверичките да ја јадат вашата слатка, ова може да биде дел од вашето решение. Лутата пиперка воопшто не им пречи на птиците. Јас лично го користам ова често, птиците ГО САКААТ. Понекогаш сум видел верверички да го јадат, но според моето искуство тие обично не висат предолго бидејќи пикантноста на крајот ќе им пречинив.

Сует со мешани состојки

Овошје, семиња, јаткасти плодови и инсекти: слаткото измешано со омилената храна на птиците е еден од најпопуларните видови што ќе ги најдете. Овие мешавини ќе привлечат најширока разновидност на птици што јадат слатки. Тие обично содржат состојки како пченка, овес, просо, кикиритки, сушени бобинки, црви и сончоглед. Тешко е да се погреши со некоја од овие мешавини, особено ако кикириките се состојка. Некои од најдобро оценетите мешавини на Амазон се слатки од кикирики, колачи од портокал и слатко од брашно. различни начини, еве некои од најчестите.

Исто така види: Како да ги задржите клукајдрвците од вашата куќа

Кафезни хранилки

Кафезните храни се најпопуларниот начин за хранење на сует. Тие се обично квадратни и направени од жица, дозволувајќи им на птиците да ја фатат надворешната страна на кафезот додека тие го колваат тушот внатре. Основен хранилник во кафез кој содржи една торта за слатки може да чини само неколку долари, како што е оваа корпа EZ Fill Suet.

Ако сакате нешто малку „појако“, можете да побарате една со одмор за опашка. Клукајдрвците ги користат своите опашки за да помогнат во рамнотежата на дрвјата кога колваат, како столче за нозе на велосипед. Ако имате потпирач за опашка на вашиот фидер, како што е овој модел на Songbird Essentials, може да им биде поудобно.

Можете да видите како овој Flicker ја користи својата опашка за да балансира на потпирачот за опашка

Nugget Feeders

Наместо тоаод квадратна торта, сует може да се понуди и во мали грутки. Грутките може да се напојуваат од жичен хранител за кикирики. Ова може да овозможи поголем пристап до помалите птици. Можете исто така да додадете грутки на кој било тип на садови или хранилки со платформа заедно со семиња за да им понудите на птиците поголема разновидност. Забелешка: ако стане многу жешко, жицата може да го направи премногу леплива. Најдобро за поладни месеци.

Туфтениот глушец кој зграпчува грутка за џвакање. Малку потешко може да се најдат слатките топчиња. Проверете дали цевката не собира вода или не задржува влага. Тие имаат тенденција да работат најдобро во кафез стил како овој.

Window Suet Feeders

Ако единственото место каде што можете да храните е од вашите прозорци, нема проблем! Сè уште можете да понудите слатки колачи со хранење за прозорски кафез како овој модел од Kettle Moraine. Јас го поседував ова и одлично функционира. Никогаш не ми падна, и имав голема дебела верверица која скока по неа. Сум видел Дауни и влакнести клукајдрвци го користат, како и врнежи, тафтувани титули и нутачи.

Суетот може да биде одличен додаток за хранење птици во дворот и особено им помага на вашите птици во зима. Може да цртате и клукајдрвци кои можеби не сакаат да ги користат вашите редовни хранилки за семиња.




Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.