Што да се хранат птиците од кујната (и што да не се хранат!)

Што да се хранат птиците од кујната (и што да не се хранат!)
Stephen Davis

Постојат неколку причини поради кои можеби се прашувате што да ги нахраните птиците од кујната. Можеби ви снемало семе од птица и имате еден куп гладни кардинали и робинки во вашиот двор, но не можете да стигнете до продавница до утре.

Исто така види: 37 подароци за љубителите на птици што ќе ги сакаат

Или можеби имате многу семе од птици, но барате да бидете малку помалку расипнички со остатоците од кујната.

Без оглед на причината, постојат многу секојдневни кујнски предмети за кои веројатно не сте знаеле дека ќе уживаат вашите пријатели од дворот. Во оваа статија ќе разгледам некои од оние, како и некои што треба да избегнувате да ги храните.

Покрај тоа, ќе зборувам за придобивките, недостатоците и најдобрите начини за хранење птици од кујната.

Список на предмети со кои можете да ги нахраните птиците од дворот

Овошје и зеленчук

Има многу птици кои уживаат да јадат овошје. Имајќи плодни дрвја и грмушки, како што се јаболко, круша, портокал, капина и малина, ќе привлечете многу птици како што се ориолите, потсмевните птици, мачјите и сапсериите.

 • Јаболка
 • Грозје
 • Портокалови
 • Банани
 • Бобинки
 • Семки од диња, тиква и сквош (фрлете ги надвор како што е, или уште подобро печете во рерна додека не се исуши и посипете хранител на платформа)
 • Суво грозје
 • Зеленчук – птиците всушност имаат проблем да варат многу суров зеленчук, но грашокот, слатката пченка и компирот со отстранета кора ќе бидат во ред.
Сива мачор уживакапина

Тестенини и ориз

Можеби се работи за скроб и јаглехидрати, но некои птици навистина уживаат во варените тестенини и ориз. Погрижете се да биде обичен, без сос или додадена сол. Исто така, внимавајте да не се расипува. Птиците можат да уживаат и во неварен ориз. Ако некогаш сте слушнале дека е лошо да се фрла неварен ориз на свадба затоа што ќе се прошири во стомакот на птиците и ќе ги убие, бидете сигурни дека тоа е само мит.

Леб и житарки

 • Житни култури – многу птици уживаат во обични житарки. Снегулки од трици, тост овес, обични Cheerios, пченкарни снегулки или обични житарки со овошје и јаткасти плодови. Скршете се со сукало пред хранење, така што птиците нема да имаат проблем да голтаат големи парчиња. Исто така, не заборавајте да ги храните житариците обложени со шеќер или житарките со додаден бел слез.
 • Леб – Ова е предмет на дебата бидејќи лебот има мала хранлива вредност за птиците. Белиот леб речиси и да нема, па затоа се претпочита леб од цели зрна бидејќи има повеќе влакна. Батиот, распарчен леб е добар за хранење. Ако навистина им давате леб на птиците, не им давајте повеќе отколку што можат да јадат.
 • Други печива - мали може да се хранат и парчиња колачи и бисквити, но избегнувајте се што има засладен замрзнување или желе.

Меса и сирења

Храната од категоријата месо и млечни производи најдобро се храни во зима. Тие се храна која лесно се расипува, па затоа студените зимски температури ќе ги задржат за јадењеподолго.

 • Сланина - веројатно сте виделе слатки колачи достапни за купување за птици, кои се направени со животинска маст. Многу птици сакаат да ја користат оваа маст како извор на енергија. Маснотијата од сланина може да се собере и излади во фрижидер, а потоа да се изгасне за птиците да уживаат. Можете дури и да измешате семе од птици со маснотиите и потоа да се зацврстите. Калапи во каква форма сакаш и закачи надвор!
 • Сирење – во ред во умерени количини. Истражувањата покажаа дека птиците не можат да ја сварат лактозата и може да ги доживеат истите стомачни тегоби како и луѓето што не поднесуваат лактоза ако консумираат премногу млечни производи. Сепак, одредени сирења може да имаат многу малку лактоза, затоа птиците треба да бидат добро да ги јадат како задоволство овде и таму. Некои сирења со ниска лактоза се Камембер, Чедар, Проволоне, Пармезан и швајцарски.
Евроазиско сина цицка ужива во домашна маст/масти и тркало од семки од сланина

Различни јаткасти плодови

Остатоци од јаткасти плодови бајати? Големи се шансите птиците од вашиот двор сè уште да ги сакаат. Обичните е секогаш најдобро, обидете се да избегнувате солени или зачинети јаткасти плодови.

 • Желади
 • Бадеми
 • Лешници
 • Ореви од рипка
 • Кикирики
 • Пекан
 • Борови ореви
 • Ореви

Други кујнски остатоци и храна

 • Лушпи од јајца – ова може да изгледа чудно, но женските птици трошат многу калциум кога ги несат своите јајца. Верувале или не, птиците ќе јадат лушпи од јајца! Јадењето лушпи од јајца е брз начин за нив данадополнете го тој калциум. Ова би било одлично задоволство да се изостави за време на сезоната на несење јајца. Можете да ги зачувате и исплакнете лушпите од јајцата, а потоа печете на 250 степени F 20 минути. Ова ќе ги стерилизира и ќе ги направи кршливи и лесни за распаѓање.
 • Храна за домашни миленици – повеќето клешти од кучиња и мачки птиците можат безбедно да ги консумираат. Не сите птици ќе уживаат во ова, но месото што јадат птици како сојовите може да го сметаат за многу привлечно. Само запомнете, овој тип на храна може да привлече други несакани животни како ракуни.
 • Путер од кикирики – најдобро се користи во студените месеци кога пониските температури ќе го одржат путерот од кикирики цврст. Во топлите месеци може да стане премногу мек, мрсен и гранив.

Што не ги хранат дивите птици

 • Чоколадо – теоброминот и Кофеинот кој се наоѓа во чоколадото може да влијае на дигестивниот систем на птиците и во доволно големи дози да предизвика зголемување на отчукувањата на срцето, тремор и смрт.
 • Авокадо – ова овошје содржи фунгициден токсин наречен Персин, каков што изгледаат птиците Посебно подложно на.
 • Мувлосен леб – бајат леб е добар за хранење, но ако лебот има видлива мувла треба да се фрли. Птиците ќе се разболат ако го јадат исто како и вие.
 • Кромидот и лукот - долго време се знае дека се токсични за кучињата и мачките, големи количини кромид и лук можат да предизвикаат слична токсичност кај птиците.
 • Јами со овошје & засилувач; семки од јаболка – јами или семки од овошје восемејството рози - сливи, цреши, кајсии, нектарини, круши, праски и јаболка - сите содржат цијанид. Во ред е да се исечат и да се нахранат овие плодови, само погрижете се прво да ги извадите семките.
 • Печурки – капачињата и стеблата кај некои сорти на печурки може да предизвикаат дигестивни нарушувања, па дури и црниот дроб неуспех. Без да се знае кои видови можат да предизвикаат проблеми, веројатно е побезбедно целосно да се избегнат.
 • Неварен грав – неварениот грав содржи токсин наречен хемаглутинин. Сепак, гравот може безбедно да им се понуди на птиците откако ќе бидат целосно сварени.
 • Сол – премногу сол може да доведе до дехидрација и дисфункција на бубрезите/црниот дроб. Затоа избегнувајте да ставате солени грицки како ѓевреци и чипс.

Најдобрите хранилки за птици за кујнски остатоци

Типичен цевковод или доводник за прозорци нема да биде идеален за хранење на птици во кујна белешки. Тие се направени за семе од птици и едноставно нема да бидат најдобриот избор за ставање парчиња храна во кои не се толку мали како сончоглед, шафран, просо и други мали семки.

Нешто како оваа платформа фидер за птици од Woodlink што можете да го набавите на Амазон би функционирал одлично. Има многу простор за поголеми артикли како што се јаболка (семките се отстранети) или други ставки на списокот. Лесно се чисти и.

Ако сакате да се држите до само исеченото овошје , нешто едноставно како што е Songbird Essentials DoubleFruit Feeder би го направил трикот. Сè што ви треба е цврста жица за ражен на парчиња / половини овошје. Работи одлично за нешто како портокали или јаболка.

Baltimore Oriole на многу едноставен жичен фидер – одличен за половини на овошје

Придобивки од хранење птици од кујната

Хранење на птиците во дворот со остатоци од кујната може да има придобивки што ги нема редовното семе од птици. Особено во зимските месеци и за време на миграцијата, остатоците од кујната како што се маснотиите од сланина, сирењата и овошјето можат да им обезбедат на птиците неопходни хранливи материи што им се потребни и поразновидна исхрана.

Во овие периоди, птиците бараат повеќе енергија која вклучува извори на храна кои имаат поголема содржина на масти и протеини. Затоа зимските месеци можат да бидат идеални времиња за споделување на остатоците од кујната со птиците од дворот наместо само да ги фрлате во ѓубре. Можете да ги храните со овие производи и во текот на целата година, само никогаш како замена за семе од птици.

Исто така види: 16 типови на јастреби во САД

Некои недостатоци

Хранењето птици од кујната има свои предности и може да биде корисно за птиците, но има некои недостатоци. Овие видови на храна привлекуваат неколку видови штетници, вклучувајќи ракуни, опосуми, елени и верверички, за да наведеме неколку.

Покрај тоа, месото и овошјето може брзо да изгниеат и да станат грани ако не се изедат брзо. Ќе мора внимателно да внимавате на овие видови на храна ако ги изоставите и на почетокот да ги отстранитезнаци на расипување.

Ако оваа тема ве интересира и сакате да дознаете повеќе за различни видови на храна што можете да ја храните, книгата што се препорачува на Амазон е The Backyard Birdfeeder's Bible: The A to Z Guide до Feeders, Seed Mixes, Projects and Treats од Сали Рот.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.