Научете како да привлечете златници со овие 6 совети

Научете како да привлечете златници со овие 6 совети
Stephen Davis

Златните шипки се омилени кај хранителите на птици во дворот, но овие префинети сипки може да бидат малку незгодни за постојано привлекување во дворот. Затоа составивме список со корисни совети за тоа како да ги привлечете златниците во вашиот двор и хранилки.

Во Соединетите Држави постојат три вида златна шипка (американска, мала и Лоренс). Американските златници се најраспространети. Може да се најдат во текот на целата година во северната половина на земјата, а во текот на месеците што не се размножуваат низ целата јужна половина од земјата. Но, можеби сте забележале дека не ги гледате често или се појавуваат само неколку дена за повторно да исчезнат.

Како да ги привлечете златниците (6 совети кои функционираат)

1. Понудете им семе нијер

Омиленото семе на златните за јадење од хранилката во дворот е нијер (се изговара NYE-jer). Може да видите дека се продава под имињата Нигер, Нигер или трн (иако всушност не е семе од трн, знам збунувачки). Кога барате како да привлечете златници во вашиот двор, ова веројатно е совет број еден што ќе го најдете.

Nyjer се мали, црни, мрсни семиња кои содржат протеини, масло и шеќери. Тие главно се одгледуваат во Африка, Индија и југоисточна Азија. Во Нијер уживаат многу птици, особено членовите на фамилијата сипка, како што се шипките, златните шипки, боровите шипки, куќните сипки и виолетовите сипки. Кога се расфрлани по земјата јункос иТажните гулаби, исто така, ќе јадат нијер. Како бонус, верверичките навистина не го сакаат ова семе.

Nyjer е толку ситно семе, што не функционира добро кај повеќето видови хранење птици. Лесно ќе се лизне право надвор од приклучоците за напојување. Може да се расфрла на отворен послужавник или напојник на платформа. Но, најпопуларниот начин за хранење на ниџер е во долг, тенок хранилник во стилот на цевката.

Или направен од жичана мрежа или пластични ѕидови кои имаат повеќе седници и мали отвори. Отворите треба да бидат доволно мали за да го држат семето. Одличен хранител за златни рипки кој ќе нахрани многу гладни птичји е Droll Yankees Finch Flock Birdfeeder.

Јато златни сики кои уживаат во мојот хранење Nyjer во текот на зимата.

2. Или црно сончогледово семе

Друго мрсно црно семе во кое уживаат златниците се семките од сончоглед со црно масло. Овие семиња имаат хранлива, висока содржина на маснотии што ја сакаат птиците. Семките се помали и полесно се отвораат од некои други видови семки од сончоглед, што ги прави совршени за помалите клунови на сипка.

Повеќето птици од дворот се љубители на црн сончоглед, па ако сакате да се држите со еден тип на семе што би ја задоволило најшироката разновидност, веројатно ова би било тоа.

Сончогледот со црно масло работи добро со повеќето видови хранилки за птици, но јас би препорачал хранење со цевки за хранење златници. Нешто со повеќекратни, зашеметени костуми како овој Droll Yankees Classic сончоглед или мешано семеВнесувач на птици.

За повеќе за препорачаните хранилки за златна репка, погледнете ја нашата статија овде за нашите врвни избори за хранење на сипка.

3. Чувајте ги вашите колибри чисти

Не многу птици би сакале валкана хранилка или мувлосани, влажни семиња. Но, сибите можат да бидат особено пребирливи. Тие нема да посетуваат фидер за кој сметаат дека е премногу валкан или ако чувствуваат дека семето е заостанато или лошо. Погрижете се редовно да ги чистите вашите хранилки за птици.

Најџерските колибри, особено оние од жичана мрежа, за жал лесно се навлажнуваат на дожд или снег. Влажното семе нијер станува грутка и потенцијално мувлосано. Премногу циклуси на влажно и суво и може да стане тврдо како цемент на дното на фидерот.

Ако знаете дека доаѓа голем временски настан, можеби е најдобро да го однесете вашиот мрежен ниџер во затворен простор додека не помине невремето. Ако го оставите вашиот фидер надвор, проверете го семето еден ден по бурата. Дали е грутка и влажна? Ако е така, исфрлете го, добро исплакнете го фидерот и оставете го да се исуши, а потоа наполнете го со свежо семе.

Исто така види: Дали колибрите имаат предатори?

Можете и да закачите метеоролошка заштита над горниот дел од вашиот хранител за птици, како што е овој голем Aspects Weather Купола.

Исто така види: 22 интересни факти за грозбејкс со гради од роза

4. Користете само свежо семе

Советот 3 вели дека не сакаат валкани, влажни, грутки семиња. Тоа може да изгледа очигледно. Но, она што можеби е помалку очигледно е дека златниците можат да бидат прилично пребирливи за тоа колку е свежо нивното семе. Секое семе навистина, но особено нијер.

Кога најјер е свеж, тоа е темноцрна боја и убаво и мрсно. Но, семето нијер може брзо да се исуши. Кога ќе се исуши, добива поправлива кафена боја и ги губи повеќето хранливи масла.

Без богатите масла, семките ја губат својата вредност како квалитетен извор на енергија, а птиците можат да ја вкусат разликата. Зошто да се мачите да јадете нешто што нема да им ги обезбеди важните калории и хранливи материи што им се потребни?

Лора Ериксон, добро позната авторка и блогерка во светот на птиците, го спореди Нијер со зрна кафе. Можеш да направиш разлика помеѓу убаво, богато свежо гравче и исушен грав без вкус.

Ова може да го направи нијер малку потежок за хранење и мора да обрнете повеќе внимание на квалитетот на семето што го имате купување и колку долго го оставате да стои надвор.

  • Купете торба каде што можете да го видите семето внатре . Побарајте премногу кафеави или исушени / правливи семиња. Ако предолго седи во продавницата, можеби е доволно старо за да се исуши. Исто така, нијер се обработува термички пред да се продаде за да се спречи семето да 'ртат во тони плевел. Ако е премногу загреан, може да исуши некои од маслата.
  • Започнете со мала кесичка семки , како што е оваа кеса од 3 фунти од Kaytee. Потоа, можете да продолжите да купувате поголеми кеси откако ќе почувствувате колку често поминувате низ семето. На овој начин нема да имате торба од 20 фунти во вашата гаража за шест месециисушена и неапетитна.
  • Не ставајте премногу надвор одеднаш. Обидете се да ја наполните вашата фидер само половина до три четвртини. Или изберете фидер кој има долга, тесна цевка која не држи многу одеднаш.

5. Ставете ги хранилките на брзо растојание за да ги покриете

Златнофинките може да бидат малку претпазливи за колибрите во дворот. За да ги направите побезбедни, поставете го вашиот фидер таму каде што има капак блиску. На 10-20 стапки од дрвја, грмушки и грмушки. На овој начин, тие знаат дека ако наоколу дојде предатор, тие можат брзо да стрелаат на побезбедна локација. Ова често ќе ги натера да бидат подготвени да дојдат да го испитаат вашиот хранител.

6. Засадете семенски растенија

Постојано на оваа листа на совети за тоа како да привлечете златници, привлечете ги во вашиот двор со различни растенија што носат семе. Goldfinches се granivores , што значи дека семките го сочинуваат главниот дел од нивната исхрана.

Тие сакаат семиња од цвеќиња, но и грмушки и треви. Некои добри избори за вашата градина се сончогледи, црнооки сузани, четинари, астри и трн. Тие сакаат трн! Но, бидете сигурни дека тоа е роден трн бидејќи многу видови се за жал инвазивни. Некои дрвја за кои се знае дека ги сакаат златниците се евлата, брезата, западниот црвен кедар и брестот.

Златниците користат меки растителни пени за своите гнезда и сакаат да го собираат тоа од растенија како што се млечната трева, мачките, глуварчињата , памучно дрвои трн. Златофинките се гнездат подоцна во сезоната од повеќето птици, а се смета дека тоа е затоа што тие чекаат растенијата како што е трн да одат на семе и да го создадат растението што го користат во нивните гнезда.

Едно растение кое треба да се избегне е burdock. Златниците ќе бидат привлечени од нејзините семиња, но може да се заплеткаат и да се заглават во гребените и да не можат да се ослободат. Овие совети можете да ги искористите одеднаш, толку е поголема шансата да привлечете златници во вашиот двор. Еден одличен начин да ги зголемите вашите шанси е да го комбинирате хранителот за ниџер (или сончоглед) со светло обоени цветови.

Засадете неколку жолти цветови околу или во непосредна близина на вашиот хранител за сипка и не заборавајте да ги вклучите црнооки сузани и четинари! Овие совети за создавање атрактивно живеалиште за златниците навистина би можеле да го направат вашиот двор како рутинско место за доаѓање и хранење.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.