Најдобрите хранилки за птица против верверица (кои всушност функционираат)

Најдобрите хранилки за птица против верверица (кои всушност функционираат)
Stephen Davis

Ако го барате најдобриот хранител за птици отпорен на верверица, тогаш имате среќа! Во оваа статија ќе ги разгледам врвните избори за хранилки за птици отпорни на верверица, како и што би можело да ја направи секоја опција добар избор за вас.

Дополнително, ќе разговараме за тоа зошто верверичките можат да бидат проблем кај колибри, ако навистина функционираат хранилките за птици кои се отпорни на верверички, и некои други опции што можеби ќе сакате да ги разгледате.

Зошто верверичките се проблем

Вервериците се веројатно штетниците број еден што ќе ги види кај колибри за птици. Тие се насекаде и секогаш гладни. Згора на тоа, тие се паметни, акробатски и немилосрдни кога станува збор за добивање на она што го сакаат. А она што тие го сакаат е вашето семе од птица!

На некои луѓе не им пречи да ги хранат верверичките, а можеби и вие не им пречи. Само имајте на ум дека хранењето верверички може да биде скапо бидејќи брзо ќе го исцедат хранителот за птици што не е отпорен на верверички. Типичните птици за хранење нема толку често да ги посетуваат вашите хранилки ако има големи (за нив) цицачи кои седат на нивните седала.

Значи, накратко, верверички:

 • Ве чинат дополнителни пари во птичји семиња
 • Може ли да ги оштети птичјите хранилки кои се обидуваат да стигнат до семето
 • Да предизвикаат помалку птици да ги посетуваат вашите хранилки

Дали навистина функционираат хранилките за птици кои се отпорни на верверица?

Тие апсолутно функционираат. Можеби не секој хранител против верверица за секого во секоја ситуација, но во најголем дел тие се многу ефикасни вонадвор.

Проверете ја цената на Амазон

Perky-Pet Squirrel Be Gone II

Еве хранење во домашен стил од Perky-Pet слично на Woodlink II на многу начини. Тој е прилично поевтин по цена, но има помалку карактеристики. Овој, исто така, има активиран костур со тежина, но е само едностран. Исто така, има помалку семе, само 8 фунти во споредба со 12 на Woodlink. Сепак, навистина ми се допаѓа изгледот на куќата што го има оваа со прозорците, вратата, лимениот покрив и оџакот.

Карактеристики

 • Од верверица (активиран со тежина)
 • Цела метална конструкција
 • 8 фунти капацитет на семе
 • Лесно закачени или монтирани на столб
 • Лесно се полни и чиста

Пресуда

За цената, навистина ми се допаѓа овој фидер. Тоа чини многу помалку од некои споредливи колибри, има многу семиња и е отпорен на верверица. Како што спомнав, навистина ми се допаѓа изгледот и стилот на овој фидер, тие поминаа повеќе од милјите правејќи го да изгледа како мала куќа! Севкупно, има добри критики на Амазон и за цената е одлично купување кога станува збор за хранилки отпорни на верверица.

Проверете ја цената на Амазон

Roamwild PestOff

Pestoff од Roamwild е „непропустлив“ хранител за птици. Тие нагласуваат дека нивните колибри ќе ги одвратат и другите видови штетници, но и секој од другите. Овој фидер има само 2 костуми, што не е идеално, но ми се допаѓа малата покривка за дожд одозгора која ги одржува семките убаво и суви кога севрне.

Исто така, не е прилагодлив за селективно хранење како и многу други овде, но тврдат дека е готов и не треба ништо да прилагодувате. Можеби е вистина, но ми се допаѓа опцијата. Сепак, ми се допаѓа фактот што секоја седала има индивидуален механизам за затворање кога е на него штетник, на другите колибри сите отвори ќе се затворат, така што тоа е единствена карактеристика. Сепак, допрва треба да се утврди дали е навистина корисно.

Карактеристики

 • Отпорен од штетници, вклучувајќи верверички
 • Капацитет на семе од 3 фунти
 • Водоотпорен , одржување на семињата суви
 • 2 перчиња
 • Нега на производот доживотно
 • Лесна за употреба, лесна за полнење

Пресуда

Не гледам дека овој цевководник има никакви предности во однос на серијата Squirrel Buster од Brome. Има само 2 костуми, не е прилагодлив и не е отпорен на џвакање. Може да држите малку повеќе семе во него отколку во Squirrel Buster Legacy и има пониска цена, но едноставно не ги добивате сите карактеристики или квалитетот на хранителот Brome. Јас лично не го користев овој фидер, но врз основа на она што го гледам на страницата на производот и од рецензентите, би платил малку дополнително за друг фидер.

Исто така види: 32 птици кои започнуваат со C (со слики)

Проверете ја цената на Amazon

Некои други опции за одвраќање на верверички на хранилки

Владата за птици отпорна на верверички не е вашата единствена опција да ги држите верверичките подалеку. Можеби е најлесната и најдобрата опција според мислењето на многу луѓе, носигурно има и други начини да ги одвратите верверичките да не ви го украдат целото птичјо семе.

Погледнете го овој пост за неколку начини како да ги држите верверичките подалеку од хранилките за птици.

Верверица го докажува столбот

Ако веќе имате убави фидери што сакате да продолжите да ги користите, имате неколку опции. Можете да купите преграда како оваа на Амазон што ќе се вклопи околу повеќето столбови, спречувајќи не само верверички, туку и други штетници да се искачуваат нагоре.

Или можете само да добиете бандера што веќе вклучува преграда од верверица. Проверете ја оваа објава што ја направив на столбовите за хранење птици отпорни на верверички, што ќе ви даде неколку идеи овде.

Зачинете ја нивната храна со малку бибер

Додадете малку од овој сос од пиперки habanero од Кол во вашата птичји семиња или сует како пречка за верверица. Птиците го сакаат тоа, а верверичките не можат да го издржат. Тоа е ефтино, брзо решение за проблемот со верверичката, но веројатно не е добро долгорочно решение.

Влезници за верверички

Можете да се обидете да им ја понудите храната на вервериците во посебен хранилник за верверички. Ова е некако незгодно затоа што верверичките немаат поим дека треба да јадат од одредена фидер. Нема многу рима или причина за тоа кои хранили избираат птиците или верверичките.

Она што можете да го направите сепак е да ја олесните храната од хранилката за верверица. Едноставна платформа за хранење верверички како оваа може да работи. Постои дури и доказ за хранење верверички за птициАмазон е прилично популарен!

Направи опција

Ако сте практична личност и сакате сами да ја испробате среќата со верверица да ги заштитите вашите фидери, тогаш сигурно постојат ресурси за да го направите токму тоа. Јас лично никогаш не сум направил хранилник за птица отпорен на верверица, секогаш им оставам на експертите да ги направат, а јас само ги купувам.

Крис, популарен YouTube DIY, објави видео за тоа како го направил неговата сопствена верверица доказ за хранење птици. Прилично е интересно како тој го направи тоа, но можеби тоа не е најдобрата опција за редовно правење сам.

Исто така, размислете да го проверите Pinterest за уште неколку идеи за хранење птици за верверички сам.

2>Заклучок

Значи, видовте некои од нашите омилени опции за најдобрата храна за птица отпорна на верверица сега. Некои работат подобро од другите, но сите тие се ефективни ако ги користите правилно. Ако сакате, можете да започнете со нешто мало како што е Squirrel Buster Standard, или навистина било кој хранител за птици од Бром е одличен избор. Тестирани во битка, хранилки за птици кои треба да ви служат добро во годините што доаѓаат. Прочитајте ги оние во списокот, прочитајте некои карактеристики и спецификации за секоја од нив, а потоа проверете ги на Амазон и прочитајте ги описите и прегледите таму за да добиете идеја за некои искуства од реалниот свет со кои луѓето ималенив.

На крајот, ако размислувате за хранење отпорно на верверички, само сакате таков што ќе работи за хранење птици и за чување на верверички надвор. Сите овие го прават тоа, само изберете го оној кој најдобро одговара за вас!

ги одвраќа верверичките.

Неодамна поставив нова станица за хранење птици од страната на мојата куќа и на почетокот користев само стара хранилка што не е отпорна на верверички. Верверичките тотално го уништија за да стигнат до семето и птиците имаа среќа да добијат само неколку остатоци.

Како и да е, купив Squirrel Buster Standard (на списокот подолу) и гледам многу повеќе птици на фидер сега и помалку верверички. Верверичките сè уште се обидуваат да добијат семе без многу успех, но главно само висат околу земјата под хранилката и добиваат остатоци што ги оставаат птиците. Така, масите се свртеа...

Јас лично немам ништо против верверичките, но тука сум да ги хранам птиците кај моите хранилки за птици, а не верверичките. Совршено се способни да најдат храна по природен пат.

Топ 10 најдобри хранилки за птици отпорни на верверица

За тоа зошто веројатно дојдовте овде, списокот на најдобрите хранилки за птици отпорни на верверица! Некои од нив лично сме ги користеле, а некои не. Сите се популарни избори и имаат претежно добри критики од клиентите.

Имајте на ум дека иако овие се „доказ за верверица“, верверичките се многу попаметни отколку што им даваме заслуга и понекогаш можат да смислат трикови за да набават храна од речиси секој хранител за птици. Така, за некои од нив може да видите рецензии на Амазон каде што клиентите велат дека „верверичките сфатиле!“. За жал тоа се случува.. но со било кој од овие стесигурно ќе ја намалите драстично активноста на вервериците на вашите хранилки и се надеваме дека целосно ќе ја елиминирате.

Squirrel Buster Plus

Ова е еден од најпопуларните анти -Достапни се хранилки за птици за верверица, а тоа е од бренд познат по тоа што е авторитет за хранилки за птици отпорни на верверица. Squirrel Buster Plus е доводник за цевки со прилично висок капацитет кој користи прилагодлив механизам за затворање на Brome што се активира од потешки животни на седалото, како што се вервериците.

Овој модел има некои опции, можете да го купите како комплет со малку семе или со адаптер за кардинален прстенест столб кој ќе треба да го прикачите на врвот на стандарден столб за довод. Ако ја сакате верзијата што доаѓа со столбот и сè, тогаш проверете ја оваа на Амазон.

Карактеристики

 • 100% отпорност на верверица
 • Прилагодете ја тежината за селективно хранење
 • 6 приклучоци за напојување
 • Доживотна нега од Brome
 • До џвакање
 • Лесно се инсталира, лесно се полни и лесно се чисти
 • 5>Систем за вентилација на семиња
 • Капацитет на семе од 5,1 фунти

Пресуда

Squirrel Buster Plus е еден од ако не и најдобрите хранилки за птици отпорни на верверица на пазарот. Има тони карактеристики што му го дадоа тој наслов и ги има прегледите на Амазон за да го поддржат. Тој е голем, отпорен на верверички и ултра издржлив што го прави одличен избор.

Моделот Plus е малку поскапо, па акосакавте да потрошите помалку, а потоа проверете некои од подостапните Squirrel Buster опции подолу, како стандардниот или Legacy моделот.

Исто така види: 19 птици со пет букви (со фотографии)

Проверете ја цената на Amazon

Squirrel Buster Legacy

Овој модел на Squirrel Buster е чекор подолу од плусот и е прилично поевтин во цената, но квалитетот на Brome е сè таму. Не само што големината и капацитетот се разликуваат од Plus, туку и некои дизајнерски аспекти. Овој, и сите следни Squirrel Busters на оваа листа, го немаат кардиналниот прстен, туку 4 метални столпчиња.

Конките на Legacy се малку поголеми од оние на стандардниот модел подолу, толку поголеми птиците како кардиналите можеби се попогодни да слетаат на нив и да земаат од хранилката. Содржи 2,6 килограми семе, речиси половина од плус, но двојно повеќе од стандардот, па затоа е во среден капацитет.

Карактеристики

 • 100% отпорен на верверица
 • Прилагодете ја тежината за селективно хранење
 • 4 метални држачи
 • Доживотна нега од Brome
 • Доказ за џвакање
 • Лесно се инсталира, лесно се полни и лесно за чистење
 • Систем за вентилација на семиња
 • 2,6 фунти капацитет на семе

Пресуда

Моделите Legacy и Standard (долу) се речиси идентични освен за неколку разлики. Наследството има поголеми метални столпчиња што им го олеснува слетувањето на поголемите птици и има повеќе семе. Освен тоа, тие се приближно исти. Го добивате Бромквалитет од сите овие први 5 хранилки на оваа листа, а Brome е сериозен во врска со квалитетот... и да прави хранилки отпорни на верверица кои всушност функционираат. Силно го препорачувам овој фидер.

Проверете ја цената на Amazon

Squirrel Buster Standard

Ако сакате Squirrel Buster, но не сте подготвени да ја платат повисоката цена на Plus, тогаш топло го препорачувам овој или можеби моделот Legacy погоре. Неодамна си купив една од овие и сите уживаат, освен верверичките. Тој е многу помал од Plus и малку помал од Legacy, но сепак ќе содржи 1,3 фунти семе. Имам топка во која се сместени околу 4 или 5 чаши мешано семе и кое убаво го полни.

Овој модел не доаѓа со кардиналниот прстен што го има Plus за да може да видите помали птици како што се кокошките и titmice, во секој случај тоа беше мое искуство досега. Откако го кажав тоа, видов машки кардинал во мојот Squirrel Buster Standard непосредно пред да го напишам ова!

Карактеристики

 • 100% отпорност на верверица
 • Прилагодете ја тежината за селективно хранење
 • 4 метални столпчиња
 • Доживотна нега од Brome
 • До џвакање
 • Лесни за инсталирање, лесни за полнење и лесни за чистење
 • Систем за вентилација на семиња
 • Капацитет на семе од 1,3 фунти

Пресуда

Го сакам овој хранител за птици! Иако е на помалата страна, има одлична цена и е висококвалитетен хранител за птици. Немавме ништо друго освенсо среќа со хранилките за птици Brome и оваа не беше поинаква! Како што споменав погоре во однос на моделот Legacy, овој е речиси ист, освен големината, затоа купувајте со доверба.

Проверете ја цената на Amazon

Squirrel Buster Mini

Mini е најмалиот Squirrel Buster. Сè уште е одличен хранител што ги држи верверичките надвор од вашето птичји семе, но за само 10 долари повеќе можете да го добиете Стандардот што содржи повеќе семе и има прилагодлива функција за тежина за селективно хранење. Меѓутоа, ако тоа не ви пречи и само барате ефтин, но висококвалитетен фидер и овој ги штиклира сите кутии, тогаш е одлично купување!

Карактеристики

 • 100% отпорни на верверички
 • 4 метални држачи
 • Доживотна нега од Brome
 • До џвакање
 • Лесно се инсталира, лесно се полни и лесно се чисти
 • Систем за вентилација на семиња
 • .98 фунти капацитет на семе

Пресуда

Како што споменав погоре, ова е во основа помал стандард без прилагодлива карактеристика . Малку е поевтин од другите модели и би бил одличен подарок или хранител за птици за некој што почнува да храни птици. Познато е дека било која од опциите на Brome е најдобрата храна за птици што не се заштитени од верверица. Solution200

Овој е исто така од Brome, но има поинаков изглед и дизајн одSquirrel Buster серија на колибри. Мене лично ми се допаѓа изгледот и можеби ќе размислам за мојот двор еден ден. Содржи 3,4 кг семе, повеќе од Легаси, и има 6 костуми за да можат да се хранат неколку дополнителни птици во исто време. Може да направи одличен додаток на вашата станица за хранење!

Карактеристики

 • 100% отпорен на верверички
 • 6 костуми
 • Доживотна нега од Brome
 • Доказ за џвакање
 • Лесно се инсталира, лесно се полни и лесно се чисти
 • Бесплатна инка за семе
 • Капацитет на семе од 3,4 фунти

Пресуда

Генерално има добри критики на Амазон, но има некои извештаи за премногу семе што паѓаат низ дното. Видов еден извештај во прегледите на некој кој вели дека една паметна верверица сфатила како да добие семиња со својот јазик! Дека тој ќе виси на хранилката со часови и добиваше семиња со јазикот за да ги спречи птиците да можат да јадат.

Сепак, неверојатната услуга за клиенти на Бром дојде до момчето и тие му испратија Squirrel Buster бесплатно бесплатно! Можеби ќе одам со фидер од серијата Squirrel Buster над овој, но нема сомнение дека Squirrel Solution200 е квалитетен хранител за птици исто така.

Проверете ја цената на Amazon

Droll Yankees Yankee Flipper

The Flipper од Droll Yankees е хранител за птици отпорен на верверица со различен пристап за одвраќање верверички од другите на оваа листа. Тоа всушност има малротирачки мотор кој се активира кога ќе открие тежина на верверица на седалото. Ова ја носи верверицата на мало возење во круг пред да го изгуби стисокот и конечно да падне на земја.

Тоа е голем цевководник со голем капацитет на семе, сличен на оној на Squirrel Buster Plus. Опсегот на цени е исто така споредлив со оној на Plus. Иако технологијата што се користи за задржување на верверицата е различна, таа сепак е многу ефикасен хранител за птици што е отпорен на верверица што треба да го земете во предвид ако барате некоја од оваа големина.

Карактеристики

 • 100% отпорен на верверица
 • 5 фунти капацитет на семе
 • Трајна конструкција
 • 4 приклучоци за напојување

Пресуда

Немам поседував еден од овие, така што не можам да зборувам од лично искуство. Искрено, не сум 100% продаден ниту на технологијата против верверица што ја користат. Да, мислам дека е јасно дека функционира, не го оспорувам тоа. Сепак, некако идејата да имам батерија на полнење во мојот фидер за птици е прилично неодложна. Не би сакал да се грижам за полнењето на мојот хранител за птици, иако тоа треба да трае неколку недели. Претпоставувам дека со употребата на вистински мотор кој само додава уште една работа што може да се скрши, така што мене лично ми се допаѓа чкрапалото за тежина наполнето со пружина кај моделите Squirrel Buster.

Севкупно, ова е сепак квалитетен хранител за птици од квалитетен производител кој е многу популарен. Додека јас не биВи препорачувам да не го купувате, би препорачал да ја земете предвид технологијата што се користи за да ги држите верверичките подалеку. Гледањето верверички крадци како се вртат наоколу може да биде дури и забавно!

Проверете ја цената на Амазон

Овој целосно метален фидер отпорен на верверички од Woodlink е промена од доводниците во стилот на цевки што досега ги видовме на оваа листа. Woodlink Absolute II е многу голем, држи до 12 килограми птичји семиња и е двостран за хранење од двете страни. Може да се монтира на бандера или да се закачи со вклучениот додаток за закачалката.

Карактеристики

 • Од верверица
 • Прилагодлива тежина за селективно хранење
 • 12 фунти капацитет на мешано семе
 • Двостран фидер
 • челична конструкција обложена со прав
 • Лесно се полни, го заклучува

Пресуда

Ако ви се допаѓаат хранилките во стилот на бункер повеќе од оние со цевки и повеќе би сакале поретко да го полните вашиот фидер, тогаш ова треба да размислите. Има слична тежина, активирана и прилагодлива технологија како што има Squirrel Buster, но е во облик на куќа со должина на седалото на двете страни, оставајќи многу простор за птиците.

Има 3 поставки за да можете да ги прилагодите костимите на дозволете мали, средни или големи птици кои ви даваат некои опции за да можете да ги исклучите ѕвездите. Ова е хранлива птица отпорна на верверица, која може да собере еден тон семе, но што е најважно чува верверички
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.