Најдобри верверички прегради за објави 4x4

Најдобри верверички прегради за објави 4x4
Stephen Davis

Многу луѓе, вклучително и јас, уживаат во градењето станици за хранење птици на клиентите. Еден популарен начин да започнете е со користење на објави 4×4. Едноставно поставете го вашиот столб во земја со малку Quikrete и почнете да висите хранилки за птици. Има само едно нешто што треба да се има на ум, верверички! Тие ќе се качат на столб исто како на дрво, така што ви треба нешто за да ги спречите. Тоа е местото каде што се појавуваат верверички прегради, па ајде да ги погледнеме најдобрите верверички прегради за објави 4×4.

Во основа постојат 2 главни типа на верверички прегради за 4×4 објави. Едната е преградата во форма на конус, а другата е во форма на цилиндар. И двете може да се направат дома ако ги имате алатките и можете да следите упатство на YouTube, но исто така може да се купат подготвени за достава по прилично разумна цена. Поради цената, се одлучив само да купам, наместо да трошам часови за градење. Посебно имајќи предвид дека немам многу алатки и цената на материјалите немаше да ме спаси многу.

2те најдобри верверички прегради за објави 4×4

Еве ги моите омилени 2 верверички прегради за 4×4 мислења. Засега го користам само оној Woodlink, но можеби ќе го додадам оној од Erva веднаш под него за дополнителна заштита. И двајцата имаат добри критики на Амазон и ќе ја завршат работата.

Woodlink Post Mount Squirrel

Карактеристики

  • Made од челик обложен со прашкаст со отпорен на временски условифиниш
  • Создава заштитна бариера околу вашиот столб од 4" x 4"
  • Ги чува хранилките и куќите од верверички, ракуни и други предатори
  • Завиткајте ја преградата околу постоечките 4 Столб од ″ x 4″ и зацврстете го со завртки за дрво (не се вклучени)
Збунета верверица зјапа во новата преграда што му го блокира патот до шведска маса со семиња

На крајот го избрав ова 4 × 4 пост компатибилна преграда за верверица. Има одлични критики на Амазон и беше малку поевтин за подигање. Исто така, ми се допаѓа што може да се инсталира откако вашите фидери веќе се ставени со едноставно завиткување на преградата околу вашата објава, а потоа зашрафување.

Беше малку цврсто прилагодено да бидам искрен, но тоа е добра работа ! Откако решив колку високо сакам да биде, завршив прво зашрафувајќи ја едната завртка до крај. Потоа, со таа една завртка закотвена, можев убаво и цврсто да го повлечам остатокот од преградата околу столбот и да ја натерам целосно да се закачи.

Повеќето луѓе препорачуваат да ја закачите преградата на околу 4-5 стапки од земјата, решив да ја ризикувам и да влезам на 3,5 стапки. Може да видите од погледот на лицето на верверичката погоре дека тој сè уште не го сфатил тоа.. и се надевам дека никогаш нема!

Не бев сигурен дали би сакал стилот на преградата во облик на конус во прво, но сега кога го имам навистина ми се допаѓа!

Купи на Амазон

ЕрваSB3 Raccoon верверица Baffle & засилувач; Штитник

Карактеристики

  • Цела челична конструкција
  • емајлиран слој отпорен на временски услови
  • Дизајнот ги спречува верверичките да допрат вашата куќа за птици или фидер
  • Димензии: 6,75″ дијаметар. x 1,25"H заграда, 8.125" дијаметар. x 28 инчи преграда

Ова е вашата основна „преграда на шпоретот“ што се лизга на врвот на вашата објава пред да додадете нешто на неа. Тоа може прилично лесно да се направи сами од артикли што можете да ги добиете во вашата локална продавница за хардвер. Откако гледав неколку видеа, дури размислував да направам едно сам, но решив да не се мачам.

Јас не ја купив сам оваа преграда, но беше на мојот краток список и решив во последен момент да одам со горенаведената . Ќе признаам, многу повеќе ми се допаѓа изгледот на оваа гума. На крајот, иако другиот изгледаше попрактичен, малку поевтин и имаше повеќе добри критики. Сè уште размислувам да го додадам ова во мојот 4×4 хранител за постови заедно со конусниот стил од Woodlink.

Начинот на кој функционира ова е што го лизгате преку горниот дел од вашата објава и создава бариера помеѓу земјата и хранилките кои верверица не може да ги помине. Откако ќе го навртите на местото на столбот, верверичките и другите штетници не можат да се искачат, бидејќи не можат да ги наведат своите канџи во челикот. Заврши играта за верверички.

Па, дали можете сами да направите една од овие? Да. Дали ќе биде толку убаво и полиранокако овој? Најверојатно не. И ќе потрошите часови од вашето време на тоа. Го ценам своето време и тоа е главната причина што решив да не изградам.

Купи на Амазон

Исто така види: Црвено опашка против јастреб со црвени рамена (8 разлики)

Заврши

Ако бараш за најдобрите верверички прегради за објави 4×4 тогаш овие две се на врвот на мојата листа. Ако сакате да поминете дополнителна милја кога ќе го заштитите вашиот пост од верверица, тогаш ги препорачувам и двете заедно. Прво навлечете ја преградата на шпоретот Erva, а потоа завиткајте ја конусната преграда на Woodlink врз неа. Сум видел луѓе всушност ја користат оваа комбинација и таа функционира како шарм! Сепак, една од овие прегради е цврста сама по себе и може да биде доволна за вас. Среќно и среќна птица!

Исто така види: Симболизам на сина птица (значења и толкувања)Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.