Најдобри снабдувачи на прозорци (топ 4 во 2023 година)

Најдобри снабдувачи на прозорци (топ 4 во 2023 година)
Stephen Davis

Нов тип на хранење расте во популарност што го прави хранењето на птиците достапни за многу повеќе луѓе, хранилки за прозорци. Како што сугерира името, хранилките за прозорци се колибри за птици кои се прикачуваат на вашиот прозорец наместо да висат од столб или дрво. Ова го отвора светот на хранењето на птиците и набљудувањето на птиците за оние кои можеби немаат двор (како што се станови или станови) или немаат простор или желба за голем столб за хранење.

Јас никогаш не сум експериментирал со овие додека не се преселив во градска куќа. Потоа, одеднаш немав многу двор, а здружението на сопственици на куќи имаше правила против столбовите за хранење или стегачите на палубата. Ова ме води на патот да ги испробам сите видови хранилки за прозорски птици, а сега имам неколку препораки и совети од моите искуства кои можам да ги споделам со вас.

Постојат многу хранилки за прозорци на пазарот сега за изберете од, па јас ќе ги споделам нашите омилени и зошто мислиме дека тие се најдобрите хранили за прозорци за вашите пари.

Топ 4 најдобри хранилки за прозорци за птици

Nature's Envoy Window Bird Feeder

*ВРВ ИЗБОР

Овој хранител за прозорци од Nature's Envoy е мојот најдобар избор за хранење семиња. Го избрав овој модел од две специфични причини; немаше пластичен заден дел за да го замати погледот на птиците (дури и проѕирната пластика се заматува и се троши со текот на времето), и беше полесно да се наполни и чисти.

Послужавникот за семки целосно се лизга надвор за лесно чистењеи повторно полнење без да мора да го извадите фидерот од прозорецот. Послужавникот е малку на плитка страна, така што веројатно ќе го полните почесто, но барем лесно се вади.

Луѓето на Амазон изгледа се согласуваат со мене дека дизајнот е добро обмислен надвор и погубен. Одличен избор за хранење на прозорци.

Карактеристики

Исто така види: 5 рачно изработени хранилки за кедрови птици (привлекуваат многу птици)
 • 3,5 инчи висина од седалото до покривот за да се овозможат многу големини на птици
 • Без пластичен заден дел значи подобро гледање
 • Четири силни вшмукувачки чаши го чуваат безбедно
 • Послужавникот за семиња се лизга за лесно чистење и полнење

Купувајте на Amazon

Nature's Hangout Window Birdfeeder

Последниот хранител на семиња што ќе го споменеме овде е Hangout на природата. Тоа е еден од најпродаваните хранилки за прозорци на Амазон (во времето на овој напис). Тоа е солидна хранителка за птици за почетници која е добра големина за најмалку две птици да се хранат одеднаш. Фиоката се крева од куќиштето за да можете да ја извадите за повторно полнење на семето или чистење, а длабочината на фиоката е прилично добра и ќе собере пристојна количина на семе. Во средината има преграда доколку сакате да нахраните два различни типа семиња и да ги чувате одвоени. Ако сакате да пробате хранител за прозорци за да видите дали е во право за вас, без да размислувате премногу за карактеристиките или посебните типови, ова е добар класичен стил за почеток со прифатлива цена.

Јас лично користев ова како моепрвиот хранител и доби многу уживање од него. Сепак, сфатив дека откако го користев некое време, имаше две функции што не ми функционираа добро и се префрлив на друг стил. Проѕирната пластика на задната страна почна да ми станува матна по околу една година. Сакам да фотографирам птици на фидер, така што ова беше некако голема работа за мене. Исто така, открив дека на отстранливата фиока се заглавени семиња и лушпа под неа и морав да го тргнам целиот фидер од прозорецот за да го исчистам. Можеби нема да ги доживеете овие работи или можеби не се важни за ваша лична употреба.

Карактеристики:

 • Прочистете го куќиштето
 • Отстранлив сад за хранење што се крева и излегува од фидерот
 • Послужавникот и куќиштето имаат одводни отвори
 • Три вшмукувачки чаши за монтирање

Купи на Amazon

Кател Moraine за монтирање на прозорец за единечна торта Внесувач за птици клукајдрвец

Внесувачите за прозорци не држат само семе од птица, овој хранител за кафез од Kettle Moraine ќе ви овозможи да понудите слатки колачи. Сует е одлична храна со висока енергија што ја сакаат многу птици, особено клукајдрвците. Редовните хранилки за семиња може да бидат тешко за клукајдрвците да слетаат и на повеќето, а многу поголеми клукајдрвци нема да се мачат со нив. Обожавам клукајдрвци, па затоа бев среќен што го најдов ова.

Се чини дека обложената жица добро се држи против чукањето и гребењето (и повремените верверички кои дојдоа до моите). Ако треба да го внесете внатре воисчистете го, само излизгајте го од вшмукувачките чаши. Имав Blue Jays и верверички кои скокаа горе-долу на мојот и не го исфрлија, така што вшмукувачките чаши прават одлична работа.

Совет: Погрижете се што го користите е цврст и сув, не е мрсен. Ако е премногу мрсно, птиците ќе фрлат малку маснотии на прозорецот и ќе направат неред што е мачно за чистење. Ова не е проблем со повеќето купени шапки, туку нешто на кое треба да се внимава.

Карактеристики

 • Жичана мрежа обложена со винил
 • Потребни се само две вшмукувачки чаши
 • Дажи една торта со стандардна големина
 • Шарката се отвора и се ниша надолу за да ја замени тортата

Купи на Амазон

Аспекти „The Gem“ Прозорец за хранење колибри

Но, што е со моите сакани колибри? Не плашете се, има хранење на прозорци за нив! Навистина уживам во користењето на овој сладок мал фидер „The Gem“ од Aspects. Малку е, но има многу простор за седалото. Бев малку загрижен дека има само една вшмукување чаша, но не сум имал проблем со тоа што падна од прозорецот.

Како што веројатно знаете, од клучно значење е да се одржуваат хранење колибри чисти, а нектарот свеж . Ми се допаѓа овој фидер затоа што се крева веднаш од држачот за вшмукување и нема некои мали комплицирани делови. Само отворете го црвениот врв, исфрлете го стариот нектар, измијте го, наполнете го и вратете го на држачот. Супер лесно.

Совет: Доизбегнувајте капки и хранење да седи наопаку, погрижете се да не се преполни.

Карактеристики

 • Две приклучоци за пиење
 • Пречка за седи околу фидерот врвот
 • Се пофали со доживотна гаранција
 • Лесно се чисти
 • Едноставно се подига и исклучува држачот за вшмукување

Купувајте на Amazon

Работи што треба да се земат предвид при купување на доводник за прозорци

Лесност за гледање

Дали ќе го гледате вашиот хранител од внатрешноста на куќата низ прозорецот или повеќе од вашиот двор? Дали имате прозорски стакла на надворешноста? Овие работи може да влијаат на типот на фидер што го купувате. Ако имате прозорски стакла од надворешната страна на прозорецот, ќе треба да ги измерите висината и ширината за да се уверите дека ќе купите фидер што ќе се вклопи во вашите димензии.

Ако вашиот примарно гледање на фидерот ќе биде од внатрешноста на куќата, силно препорачувам да земете фидер со кој нема грб или има прозорец отсечен од задната страна. Многу колибри имаат проѕирен пластичен заден дел. Можете да видите низ овие прилично добро на почетокот. Но, со текот на времето, изложеноста на променливите температури и временските услови, плус активноста на птиците во фидерот, може да ја изгребе и пластиката да стане заматена и понепроѕирна. Исто така, дали вшмукувачките чаши се на место што ви го блокираат погледот?

Мојот стар хранилник – забележи како се вшмукувачките чашки во видното поле. Пластиката, исто така, стана помалку јасна со текот на времето. Сè уште можете да ја видите птицатано не е одлично за гледање или слики.

Лесност за чистење & засилувач; полнењето

Без разлика дали посегнувате до прозорецот или одите надвор, не сакате полнењето или чистењето на доводникот за прозорци да биде скучна работа. Колку е полесно ова, толку е поголема веројатноста да го чувате со семе и да го чувате чист. Откако ќе потрошите време да ги натерате тие вшмукувачки чаши да се залепат правилно, последното нешто што сакате да направите е постојано да ги одлепувате за да го вклучите и исклучувате фидерот од прозорецот.

Бидејќи тие се повеќе отворени за временските услови - па од обичните хранилки за семиња, семето почесто се навлажнува и лушпите може да се акумулираат во садот. Ќе треба да фрлате стари семиња и лушпи најмалку неделно. Исто така, тие не држат толку многу како големите фидери, така што ќе се полни почесто. Најдете дизајн на фидер што ќе ви го олесни овој процес.

Побарајте работи како фиока што се лизга надвор без да треба да го извадите фидерот од прозорецот. Исто така, хранилки што се креваат од држачите за вшмукување.

Совети за закачување на доводници за прозори

Поставување

Одвојте неколку минути за да размислите за најдоброто поставување за вашиот фидер. Дали ќе можете да го видите од повеќе агли во собата? Дали има прозорски стакла или други карактеристики околу кои треба да ги поставите?

Потоа, размислете за пристапот од други видови како што се верверички и мачки. Дали фидерот е најмалку 5-6 метри од земјата? Дали имате ограда на палубата, воздухуред за климатизација, надворешен мебел или други предмети во близина од кои верверица може да скокне и да влезе во вашата фидер? Ќе се изненадите колку далеку можат да летаат! Обидете се да го поставите вашиот фидер колку што можете подалеку од скокачките површини. Морав да ставам еден од моите хранилки во далечниот горен агол на прозорецот за да биде надвор од опсегот на скокачки верверички!

Мала проба и грешка и поставување на вашиот фидер надвор од дофат ќе избегне сцени како оваа !!

Како да се закачат вшмукувачки чаши за довод на прозорци

Ретко ми паднал фидер од прозорецот. Ако ги следите овие совети, повеќето хранилки имаат голема моќ на лепење дури и кај големите посетители на птици или верверица (видете ја горната слика за доказ, ха!)

 1. Со помош на средство за чистење стакло, исчистете ја површината на прозорецот од секаква нечистотија и остатоци.
 2. Земете ги чистите вшмукувачки чаши и држете го рамниот дел на вашата дланка околу 10-15 секунди. Ова ја загрева чашата и ја прави пофлексибилна.
 3. Земете го прстот и поминете со малку маснотии од страната на носот, или челото или мрсен дел од скалпот и само малку истријте ја внатрешната страна на вшмукувачката чаша. Знам дека звучи прилично грубо, но тоа малку масло ќе помогне да се залепи навистина добро. Можете исто така да користите масло за јадење, но само најмал навестување за тоа, премногу и чашите ќе се лизгаат околу стаклото и нема да се држат.
 4. Штом чашите ќе го допрат прозорецот притиснете надолу восредината на чашата на подигнатото „копче“

Сметам дека во повеќето случаи е полесно да се инсталираат чашите на фидерот и да се закачи сè одеднаш, наместо да се обидуваат сами да ги редат чашите и закачете го фидерот после. Ако препозиционирате премногу пати, најдобро е да ги започнете чекорите 1-4 повторно со чиста површина за да се одржи добро вшмукување.

Исто така види: 13 типови кингари (со фотографии)

Потоплото стакло помага, но јас ги поставив овие на зимски ден од 30 степени и немав прашања. Мислам дека свежо исчистената стаклена површина и малата количина на масло во чашата се најважните аспекти за да се добие добро запечатување.

Каква храна треба да ја хранам во моите хранилки за прозорци

Како Ви покажавме погоре, има хранител за прозорци за речиси секаков вид на храна за птици што сакате да го изгаснете. Едно нешто што го открив и што ми го направи искуството со хранење на прозорци уште попријатно е користењето гранатирано семе од птица . Повеќето брендови продаваат семиња на кои веќе им се отстранети лушпите. Може да се најдат под имиња како што се „без отпад“, „срца“, „излупено“, „чипс“ или „без неред“.

Семето на птиците може да биде неуредно поради лушпите. Дали има нешто директно под вашиот хранител на прозорци што можеби не сакате да добиете куп школки насекаде? Можеби некои убави растенија, прозорска кутија или простор за седење во двор.

Исто така, ќе останат многу школки во фидерот/садот што често ќе треба да ги фрлате/исчистите. Мешавина без школка ќе се намалидолу на тоа. Школките, исто така, може да бидат дополнително неуредни ако имате фидер за прозорци со отстранлив фиока што се наоѓа во внатрешноста на главното куќиште на фидер. На почетокот ова изгледа како добра идеја, веднаш се подига за лесно полнење. Но, некако школките секогаш се спуштаат меѓу пукнатините, под отстранливиот послужавник и се закопчуваат на дното на главниот фидер. Мора да го тргнете фидерот од прозорецот за да го исчистите ова.

Се надевам дека оваа статија ќе ве постави на патот да ги испробате хранилките за птици од прозорец. Ако сакате да дознаете малку повеќе за тоа како да ги користите и како да ги привлечете птиците кон нив, видете ја нашата статија овде за привлекување птици на колибри за прозорци. Навистина ќе уживате да гледате птици одблизу и да се чувствувате толку блиску до природата веднаш од удобноста на вашиот дом.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.