Најдобри хранилки за птици за апартмани и станови

Најдобри хранилки за птици за апартмани и станови
Stephen Davis

Содржина

Можеби мислите дека ако сакате да уживате во хранењето птици од вашиот дом, дека треба да живеете во близина на шумата или да имате голем двор. Ова не е вистина! Тоа може да донесе поголема разновидност или поголем број на птици, но птиците може да се најдат насекаде. Сè уште можете да уживате во хранењето на птиците ако имате мал двор, па дури и воопшто немате двор. Во оваа статија ќе ги препорачам првите 4 хранилки за птици монтирани на прозорец за станови и станови, како и некои опции за монтирање на хранилник за птици на оградата на вашиот стан. Ќе зборуваме и за тоа како можете да имате хранилки на мала палуба без дворно место и да привлекувате птици кон вашите колибри.

Најдобрите хранилки за апартмани и станови

*Најдобра опција за хранење птици со ограда за стан

Вилерите за птици монтирани на прозорец, кои ќе ги разгледаме подолу, се добра опција за многу луѓе бидејќи лесно се поставуваат и започнуваат со нив. Сепак, тие не се секогаш најдобрата опција за секого. Вашиот стан може да има балкон со ограда што би била совршена за прикачување на фидер, но ќе ви треба нешто од кое ќе го закачите фидерот. Сè што ви треба е добра стегач за оградата и можете да користите кој било хранител за птици што го сакате.

Ќе ви требаат две работи за да монтирате хранилник за оградата на балконот, стегач за оградата со столб и кука, и самиот фидер. Еве ги нашите препораки:

Ограда за станда ги почитувате условите на вашиот закуп. Сепак, можеби вреди да се праша дали хранителот на колибри е во ред - не е вклучено неуредно семе, нектарот не би привлекувал животни, а изметот од колибри е прилично минимален.

Правилата во комплексот со станови I Еднаш рече дека не можам да прицврстам ништо на мојата палуба, па го решив тоа со користење на доводниците на прозорците за вшмукување чаши.

Бидете внимателни кон вашите соседи

Ако има луѓе кои живеат под вас, размислете како вашиот хранител за птици може да влијае на нивниот простор. Дали школки ќе паѓаат на нивната палуба или двор? Може да се обидете да го минимизирате ова со користење на претходно излупени семиња, понекогаш наречени „срца“. Тие се поскапи, но ќе елиминираат голем дел од нередот. Ако вашиот фидер е на палубата, можете да се обидете да поставите тепих или подлога на отворено под хранилката за да го фатите вишокот.

Исто така види: 32 интересни факти за црвеноопашестите јастреби стегач

Green Esteem Stokes Select Bird Feeder Pol, 36-инчен дофат, палубата или оградата монтирана

Оваа квалитетно изработена стега и кука од Green Esteem е лесна за инсталирање и совршенство за огради на станови, дворови и палуби. Издржува до 15 килограми, што е повеќе од доволно за хранител за птици полн со семиња> Прикажи на Амазон

Висечки хранилки за птица за оградата на станот

Владата Droll Yankees во табелата подолу е одлична опција за закачување од горниот столб поставен на стегачот, но мислев дека ќе ви дадам уште една опција.

Squirrel Buster Standard Bird Feeder

The Squirrel Buster by Brome е многу популарен хранител за птици без мака, отпорен на верверица кој има доживотна гаранција од производителот. Можеби живеете на 3-ти или 4-ти кат или повисоко и мислите дека не ви треба хранилка против верверица. Можеби не го правите тоа, но тоа е одличен фидер по одлична цена во секој случај и секако не е повредено да ја имате таа карактеристика. Навистина не можете да згрешите со овој хранилник и заедно со стегачот горе, ќе бидете подготвени да започнете да ги храните птиците од вашиот балкон!

Погледнете на Amazon

Виндар за птици за станови и станови

Еве ги моите топ 4 избори захранилки за прозорци земајќи ги предвид нивните барања за простор, издржливост и леснотија на користење;

Natures Hangout Window Feeder Прикажи на Amazon
Kettle Moraine Window Suet Feeder Прикажи на Amazon
Aspects Jewel Box Hummingbird Feeder Window Feeder Прикажи на Amazon
Droll Yankees Tube Feeder Hanging Feeder Прикажи на Amazon

Да разгледаме подетално секој од овие 4 избори за снабдување засновани на прозорци.

Виндовали

Според мое мислење, хранителите на прозорци се најдобро решение кога дворниот простор е ограничен или непостоечки. Тие се прицврстуваат на која било прозорец или стаклена површина со помош на вшмукувачки чаши. Дополнителна придобивка од ова е дека ќе можете да ги видите птиците одблиску. Треба да бидете малку внимателни со поставувањето. Ако тие се наоѓаат на прозорци во области со голем сообраќај во вашата куќа, ова може малку да ги исплаши. За повеќе информации за тоа како најдобро да се користат и да уживате во хранилките за прозорци, видете ја нашата статија Како да привлечете птици во снабдувач за прозорци.

Внесувач на птици за вшмукување на домашни птици – Топ избор за доводници за прозорци

Направено од проѕирна, издржлива пластика за целосен поглед на птиците, без проблем ќе се спротивстави на временските услови. Овој модел има отстранлив сад за семиња што можете да го подигнете за повторно полнење или чистење без да треба да го извадите целиот уред од прозорецот. Фиоката за семиња има дупки заодвод на вода, така што дождот или снегот нема да се собираат во фиоката. Малиот настрешница ќе обезбеди одредена заштита од временските услови за семето и птиците. Овој модел има одлична оцена на Амазон, и лично ми се допаѓа неговиот отворен дизајн. Многу хранилки за прозорци имаат пластична подлога која е добра, но со текот на времето се гребе и може да се замати што го прави вашиот поглед помалку јасен. Овој фидер нема грб, така што сè што ве одделува од птиците е вашето прозорско стакло. Цврстите чаши не треба да паѓаат од прозорецот, а многу различни видови птици ќе можат да јадат од него. Исто така, многу е лесно само да се откачи од прозорецот и периодично да се мие.

Погледнете на Amazon

Кател Moraine Window Mount Suet Feeder

Друг тип на хранење за прозорци што можете да го пробате е хранилката за слатки колачи. Суетните колачи се блокови од маснотии кои може да вклучуваат семиња, јаткасти плодови, овошје, мрсни црви, путер од кикирики и разновидна храна погодна за птиците. Клукајдрвците сакаат сует, но многу други птици исто така ќе уживаат во ова задоволство со висока енергија. Овој фидер се прицврстува и на прозорецот преку вшмукување чаши. Колачите ги ставате преку едната страна каде што се спушта врата. И јас лично го поседувам овој фидер и сум многу задоволен од него. Никогаш не паднало од прозорецот, дури и кога една голема дебела верверица се качувала по неа и скокала и излегувала! На крајот го преместив на локација на која верверицата не можеше да ја добие, но бев прилично импресиониран штоиздржа под неговиот напад.

Прикажи на Амазон

Дури и овој човек не можеше да го собори од прозорецот!

Аспекти Внесувач на колибри за вшмукување скапоцени камења

Колибрите се едни од најзабавните птици за гледање и хранење. Сега со овој хранител за прозорци, секој може да ужива во овие мали птици. Светло обоениот црвен врв ќе ги привлече хамерите. Има две пристаништа за хранење од кои можат да изберат и шипка за седалото ако сакаат да седнат. Уредот го крева држачот за вшмукување за чистење, така што нема да мора да ја отстранувате чашата од вашиот прозорец секој пат. Проверете ја нашата статија за правење ваш едноставен нектар од колибри.

Погледнете на Amazon

Droll Yankees Hanging 4 Port Tube Feeder

Друго тип на доводник за прозорци со кој можете да експериментирате би бил обичен висечки фидер, кој виси од кука што е прикачена на прозорецот со вшмукување чаши. Закачалката за стакло за прозорци Woodlink за хранење птици е направена токму за оваа намена. Може да издржи до 4 фунти, што би требало да биде доволно ако внимателно го избирате вашиот доводник.

Ако сакате да одите по овој пат, ви препорачувам тенок фидер во стил на цевка. Овој држач за цевки Droll Yankees има капацитет од 1 £ и тежи 1,55 lbs, што би требало да значи дека не е проблем да го закачите од куката. Тенкиот дизајн значи дека не треба да се грижите за големите куполи или фиоки кои немаат доволно растојание помеѓу фидерот и вашиот прозорец. Droll Yankees е високаквалитетна марка, а овој фидер ќе биде издржлив во сите сезони. Компатибилен е со повеќето птичји семиња (сончоглед, просо, шафран и мешавини). Ако имате какви било проблеми, компанијата има одлична услуга за клиентите.

Погледнете на Амазон

Закачете го вашиот хранител на палубата

Ако вашиот стан или стан има мал балкон или палуба, и повеќе би сакале да ги закачите вашите фидери таму отколку од прозорец, еве неколку опции.

Audubon клештачка кука на палубата со држач за монтирање

Се прицврстува на хоризонталните шини на палубата и може да издржи до 15 килограми. Од ова треба да можете да обесувате речиси секој стил на фидер што ви се допаѓа. Како и секогаш, прочитајте го описот на ставката пред да го купите за да се уверите дека ќе се вклопи на оградата на вашата палуба.

Исто така види: 15 видови птици кои јадат змии (слики)

Погледнете на Amazon

Универзална монтажа на пол – Стегач- на палубата железница или ограда.

Куките на палубата за стегање се многу практични, доколку го имате вистинскиот тип на оградата на палубата за да ги користите. За жал во мојата последна куќа, не го сторив тоа. Врвот на оградата беше закривен и држачите немаше да седат правилно без рамна површина. Тоа е местото каде што овој универзален држач за столб може да ни се најде. Едната страна ќе се прицврсти на „нога“ на вертикална ограда, а другата страна може да се прицврсти на столб по ваш избор. Нема оштетување на палубата, нема дупчени дупки. Ја користев куката Droll Yankees Shepards, која е малку скапа, но квалитетна и може да ја прилагодите висината.

Преглед е вклученAmazon

Green Esteem Stokes Избери столб за хранење птици за монтирање на ѕид

Ако можете да пробиете во вашата палуба или страна на имотот, можете исто така да размислите столб поставен на ѕид. Овој столб може да издржи до 15 фунти и може да се врти за 360 степени за да можете да го наклоните точно каде што сакате за максимално гледање. Живеев во еден стан каде што користев ваков тип на столбови. Дизајнот на палубата имаше совршено место за да го закачите ова право пред прозорецот во кујната. (види слика подолу)

Зима закачував обичен хранител за семиња, а летото хранител за нектар

Уште еден „хак“ што не сум го пробал, но мислам дека би можел да функционира е да го користам штанд за чадор. Нешто како оваа Полуокругла чадорска основа од смола. Наместо да ставите чадор, можете да најдете добар цврст овчарски столб за кука. Ова може да функционира добро за имотите каде што имате посериозни ограничувања, како на пример, да не ви е дозволено да стегате нешто на вашата палуба.

Препорака за внесувач на палубата

Ако користите некоја од горенаведените стеги и столбови, треба да можете да изберете кој било хранител за птици што го сакате. Сепак, хранењето птици од палубата обично значи дека постои голема веројатност дека верверичките ќе можат да пристапат до вашиот доводник. Затоа, можеби ќе сакате да изберете фидер специјално направен за да биде „отпорен од верверица“.

Оние што секогаш ги препорачувам се серијата Squirrel Buster од Brome. Има многу големини истилови за избор. Ние лично ги користевме и Squirrel Buster Plus и помалиот Squirrel Buster Standard и ги сакаме и двете. Квалитетот и издржливоста се одлични. Има високи оценки за држење на верверички подалеку, а компанијата има одлична услуга за клиентите.

Погледнете ги нашите препорачани хранилки за уште неколку идеи за најдобрата храна за птици за палуби и балкони.

Привлекување на птиците да вашиот Внесувач

Затоа го поставувате вашиот доводник за прозорци или хранител на палубата и ви треба мала помош за привлекување на птиците. Се смета дека птиците главно визуелно ги наоѓаат своите извори на храна, па затоа сакате да се обидете да им го привлечете вниманието додека летаат. Две работи ќе помогнат во ова – зеленило и вода.

  • Прозорски кутии : прозорската кутија во близина на вашите хранилки ќе додаде зеленило и цвеќиња. Некои птици дури сметаат дека кутиите за прозорци се убаво место за гнездење. Додадете малку мов, гранчиња или памук што можат да ги користат како материјал за гнездење.
  • Растенија во саксии : ако имате палуба, мал балкон или полицата, додавањето на неколку растенија во саксии може да ја направи вашата област повеќе бујна. Едноставна „полица од скали“ или „полица со нивоа“ може исто така да ви помогне да вклопите многу повеќе растенија во мал простор.
  • Вертикално градинарство : Нема простор за распространување? Обидете се да се качите! Ѕидовите од растенија или „вертикалното градинарство“ стануваат сè попопуларни. Можеби имате ѕиден разделник помеѓу вашата палуба и палубата на вашите соседи што можете да го користите. Пребарајте „џеб висижардинери“. Нема ѕид? Можете да пробате вертикални самостојни подигнати жардинери како овие.
  • Бањи за птици : можете да бидете креативни овде, со просторот што го имате. Можете да најдете и стандардни и загреани бањи за птици кои се прикачуваат на оградите на палубата, како што е оваа бања за птици на палубата. Или пробајте само плитко јадење на врвот на малата маса.
Најдете креативни начини да вклучите зеленило вертикално кога просторот е ограничен. Многу работи можат да направат одлични жардинери!

Ако не можете да најдете начин да имате растенија или вода, тоа е во ред. Со оглед на доволно време, птиците многу веројатно ќе го најдат вашиот хранител без разлика. Кога го поставив мојот, не направив ништо дополнително и на птиците им требаше околу една недела. За еден мој пријател тоа беше повеќе како 6-8 недели! Тоа навистина зависи од вашата област. Само одржувајте ги хранилките чисти и наполнети (повремено менувајте го семето по потреба). Како што велат „ако го изградите, тие ќе дојдат“.

Почитувајте ги соседите и сопствениците на имот

На крај – некои посебни размислувања единствени за изнајмени имоти, станови и единици со здруженија на сопственици.

Проверете го вашиот закуп

Некои договори за закуп или HOA всушност може да вклучуваат одредба дека не можете да имате хранилки за птици. Зошто? Внесувачите може да значат неуредни купишта школки од птичји семиња, измет од птици, па дури и привлекување на несакан див свет како ракуни или мечки. Некои здруженија едноставно не сакаат да се занимаваат со тие можности. За жал, имате
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.