Најдобри хранилки за птици со голем капацитет (8 опции)

Најдобри хранилки за птици со голем капацитет (8 опции)
Stephen Davis

Штом ќе се дознае дека вашиот двор има бесплатна храна, птиците ќе почнат да се појавуваат во поголем број. Ако имате мали хранилки кои не можат да држат многу семе, може да стигнете до местото каде што треба често да ги полните хранилките. Така, за оваа статија заокружив некои од најдобрите хранилки за птици со голем капацитет што можев да ги најдам и ги ставив на следната листа.

Лично користевме некои од овие фидери како North States Superfeeder, Squirrel Buster Plus и Droll Yankees Flipper. Други не сме ги користеле, но тие ги проверуваат сите полиња и изгледаат како цврсти фидери, па затоа ги додадов на оваа листа.

Завршив со листа од 8 различни хранилки за птици со голем капацитет. Сите тие имаат многу семе од птици и се придружени со многу добри критики.

Ајде да погледнеме.

8 од најдобрите хранилки за птици со голем капацитет

Најдобар бункер– Woodlink Absolute – Држи 15 lbs семе

Најдобра цевка – Squirrel Buster Plus – Држи 5,1 lbs семе

Најдобра вредност – Стоукс Изберете џиновска храна – чува 10 lbs семе

Се обидов да го задржам минималниот капацитет на околу 5 lbs семе за следнава листа хранилки за птици.

Најдобар бункер со голем капацитет

Капацитет : 15 lbs семе<.фидер отпорен на верверички со години. Целиот е метал, содржи 15 килограми семе, е отпорен на верверица и може да се закачи или да се монтира на столб. Вклучува столб и хардвер за монтирање. Птиците се способни да се хранат и од предната и од задната страна на овој бункер. Има прилагодливи поставки за тежина за механизмот отпорен на верверица.

Прикажи на Amazon

2. Squirrel Buster Plus Wild Bird Feeder

Најдобар доводник за цевки со голем капацитет

Капацитет : 5,1 lbs seed ea.

Squirrel proof : Да

Тип на хранење : Tube

Squirrel Buster Plus е дел од Постава на верверица Бастер. Овој хранител за птици е еден од најпознатите и најпопуларните хранилки за птици отпорни на верверички. Тие се навистина добро направени и кога станува збор за чување на верверички надвор од вашето семе, тие навистина функционираат. Тие држат по околу 5 килограми семе, но ги имаат во пакет од 2 за оние од нас кои храниме повеќе птици од вообичаено. Севкупно одличен фидер.

Прикажи на Амазон

3. North States Superfeeder

Капацитет : 10-12 lbs семе

Доказ за верверица : Не

Тип на фидер : тројна цевка

Неодамна го добивме овој фидер, всушност тоа беше божиќен подарок. Не е толку убаво како првите две на оваа листа, но е добар хранител. За жал, не е отпорен на верверица, но барам да добијам преграда за верверица за тоа. Мислам дека вакво нешто може да функционира. Мојата мајка го има оваистиот фидер и му се допаѓа, ќе видиме како ќе издржи мојот. Досега е добро!

Прикажи на Амазон

4. Droll Yankees Flipper

Капацитет : 5 £ семе

Доказ за верверица : Да

Тип на фидер : Цевка

Со капацитет од 5 lbs е Droll Yankees Flipper, кој ги одбива верверичките на различен начин од кој било друг на оваа листа. Кога ќе открие верверица на седалото, таа почнува да се врти и верверицата лета. Настрана од тоа, тоа е квалитетен хранител за птици од позната компанија и има прилично количество семе. Цврст фидер за птици.

Прикажи на Амазон

Исто така види: Еве зошто црвената боја за храна може да биде штетна за колибрите

5. Heritage Farms Delux Gazebo Bird Feeder

Капацитет : 10 lbs семе

Доказ за верверица : Не

Тип на белведер : Бункер за белведер

Овој фидер за бункер во форма на белведер има уникатен и елегантен изглед. Тоа е висечки хранилник и имаше многу простор околу садот за семиња за многу птици што седат. Горниот дел се отвора за лесно полнење и единицата држи околу 10 килограми семе. Изработен е од пластика, така што лесно може да пукне ако падне, затоа погрижете се да е безбедно закачен.

Прикажи на Амазон

6. Стоукс избра џиновски комбо-хранител

Најдобра вредност на хранење со голем капацитет

Капацитет : 10 фунти семе

Доказ за верверица : Не

Тип на хранење : двоцевка

Ја имам оваа опција од Стоукс како најдобра птица со голем капацитет фидер, ако стена буџет. Изработен е од бакар обложен со прав, па иако технички не е отпорен на верверички, барем е отпорен на џвакање. Содржи до 10 килограми семе од птици во 2 различни прегради за семиња. Покрај тоа, Стоукс вели дека донираат мал дел од нивниот профит за зачувување на живеалиштата на птиците.

Прикажи на Амазон

7. Meleave Heavy Duty метален висечки фидер

Капацитет : 6,5 lbs семе

отпорен од верверица : Не

Тип на фидер : мрежа

Овој голем, квадратен фидер е направен од тешка метална мрежа. Има многу костуми од сите страни и отворено корито од кое се хранат птиците. Малите и големите птици би биле удобни на овој хранител.

Меѓутоа, бидејќи семето е изложено на елементите, јас не би го добил ова освен ако вашите птици не можат да го завршат целото семе во рок од неколку дена. Не би сакале семето што е навлажнето да седи предолго во овој хранилник и да има шанса да мувлоса.

Прикажи на Amazon

8. Бакарна лопата кедар и мрежа висечка птица

Капацитет : 16 lbs

Доказ за верверица : Не

Тип на фидер : бункер

Тоа всушност не е доводник за бункер и секако не е хранител на цевки. Овој екстра голем хранител за птици од кедар и метал има прилично уникатен изглед и може да нахрани многу птици одеднаш. Покрај 16 килограми семе за кое тврди дека го држи, има и 8 костуми на страните плус обвиткување надното направено од кедар. Повторно, не е отпорен на верверички, но е естетски пријатен со покривот и чувството во речиси јапонски стил.

Прикажи на Амазон

Неколку работи што треба да се земат предвид

Општа цел

Зошто барате хранител за птици со голем капацитет? Ако сакате само поголем фидер за да не морате да го полните со семе толку често, тогаш кој било од хранилките на оваа листа може да работи за вас.

Исто така види: 16 видови зелени птици (со фотографии)

Сепак, ако ви требаат некои други карактеристики или имајте некои барања, а потоа разгледајте ги и следните ставки.

Отпорни на верверички

Луѓето кои се надвор од светот на хранење птици веројатно не разбираат што е голема работа со хранителите за птици отпорни на верверички. Верверичките лесно ќе го надминат хранителот за птици, толку многу што птиците нема ни да можат да јадат од него.

Тоа значи дека во суштина сте купиле хранење за верверица. Ако сте во ред со тоа или немате многу верверички во вашиот двор, тогаш не грижете се за функцијата отпорна на верверички. АКО имате куп дрвја и верверички во вашиот двор, можеби ќе сакате хранилник за птици со голем капацитет за верверички.

Буџет

Можете да набавите неколку пристојни фидери за помалку од 25 долари, а некои ќе бидат над 100 долари. Како и со повеќето работи, го добивате она за што плаќате. Силно предлагам ако можете да си го дозволите тоа, набавете поубав врвен фидер кој ќе ви трае со години и е поддржан од почитувана компанија во индустријата. јас можамлично гарантирам за издржливоста и услугите на клиентите на Brome (Squirrel Buster Plus), Droll Yankees (Yankee Flipper), како и на Стоукс.

Се обидов да имам некои опции на оваа листа што работат за сечиј буџет. Ако не сте загрижени да заштедите неколку долари, тогаш можете да ги видите нашите врвни препораки погоре.

Изглед и стил

Дали сте загрижени за изгледот на фидерот или сакате одреден стил? Можете да го погледнете овој напис кој прикажува 11 различни стилови на хранење птици за да добиете некои идеи. Сепак, повеќето колибри за птици со голем капацитет ќе бидат слични на стилови.

Ако сте отворени за што било, тогаш овој аспект не треба да биде проблем. На крајот на краиштата, на птиците не им е грижа каква боја е фидерот…. или тие?

Заврши

Ова се надеваме дека ви даде идеја за тоа што е достапно во однос на хранилките за птици со голем капацитет. Понекогаш е полесно да се купат повеќе помали хранилки за птици за да се нахранат повеќе птици.

Други времиња, иако би сакале да имате само еден фидер кој е доволно голем за секого. Како и да е, се надевам дека најдовте одредена вредност во овој напис и можеби најдовте хранител за птици со екстра голем капацитет што работи за вас.

Среќно птување!
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.