Најдобри хранење птици за сини птици (5 одлични опции)

Најдобри хранење птици за сини птици (5 одлични опции)
Stephen Davis

Постојат неколку птици во дворот што луѓето се повозбудени да ги видат од сините птици. Всушност, тие често се сметаат за една од најпознатите омилени птици во Северна Америка. Затоа, во оваа статија мислев дека ќе ви покажеме некои од најдобрите хранилки за птици за сини птици за да ви помогнат да ги привлечете во вашиот двор.

Можеби тоа се нивните весели мали песни. Можеби тоа е затоа што јадат многу инсекти, па дури и земјоделците сакаат да ги имаат на нивниот имот. (Еднаш посетив лозје во кое се користеа сини птици и ластовички како главен метод за контрола на инсектите). Или можеби тоа е само затоа што тие се многу слатки и нема многу други птици во дворот со толку светло обоени. Без оглед на причината, ние ги сакаме нашите сини птици!

Внимателните модри птици може да ги отстранат колибрите и да ги посетуваат на почетокот, но наскоро ќе станат редовни посетители

Најдобрите хранење птици за сините птици (5 добри опции)

Ајде да погледнеме 5 фидери кои би биле одлични за хранење на сини птици.

1. Droll Yankees Clear 10 Inch Dome Feeder

Овој Dome Feeder од Droll Yankees би бил еден од моите избори број еден. Сините птици навистина сакаат да се хранат од овој дизајн. Садот може да собере секаков вид на храна за сини птици што сакате да ја пробате, црви, топчиња, овошје итн. Секако може да собере и обични птичји семиња, така што ако ги исфрлите со сините птици, нема да потрошите толку многу. други птици уживаат во овој дизајн.

Исто така види: 18 птици кои започнуваат со М (слики и факти)

Куполатаќе спречи одредена количина на дожд и снег од храната, но не е целосно отпорен на атмосферски влијанија во никој случај. Садот има дренажни дупки кои помагаат кога ќе се навлажни. Висината на која се наоѓа куполата е лесно прилагодлива. Ова е погодно за обид да се спречат поголемите птици да не можат да се сместат под куполата и седалото. Јас лично видов неколку од поголемите птици кои влегуваат таму ако се навистина упорни, но потребно е многу борба и напор, па ако има полесна храна на друго место, тие може да се откажат по некое време.

централниот столб многу безбедно се завртува во садот. Исто така, Droll Yankees е одлична компанија и ако имате какви било прашања или проблеми со вашиот фидер, тие со задоволство ќе разговараат со вас и често ќе понудат резервни делови. Имав среќа со овој стил хранејќи сини птици во мојот двор.

Погледнете на Амазон

Маж и женка од Источна сина птица уживајќи во црви и слатки топки од мојот хранител за купола

2. Kettle Moraine Cedar Висечки хранител за сина птица

Овој котел Moraine висечки хранител за сина птица има популарен дизајн за сини птици. Мала „куќа“ со две странични дупки во кои птиците можат да влезат. Одлично за држење на црви. Понекогаш, на сините птици им е малку тешко да се загреат на овој стил на хранење. Она што ми се допаѓа кај овој модел на Kettle Moraine е дека едната страна е отстранлива. На овој начин можете да започнете со отворена страна што ја можат сините птицилесно дофатете ги црвите со брашно, па откако ќе се закачат на храната, можете да ја вратите страната назад и тие ќе сфатат како да влезат внатре. Откако ќе го идентификуваат фидерот како добар извор на храна, ќе бидат прилично мотивирани да научат како да влезат внатре. Овој дизајн, исто така, ги спречува поголемите птици како што се ѕвездените и граклите, правејќи ги вашите сини птици да се чувствуваат посигурно и да ве спаси од излегувањето на поголемите птици.

Исто така види: 10 птици слични на сините птици (со фотографии)

Погледнете на Amazon

3. JC's Wildlife Blue Recycled Poly Внесувач за птици висечки граѓа

Внесувачот за поли-граѓа за диви животни на JC ја користи истата идеја како и хранителот на котел Moraine што го споменав погоре, но страните се целосно отворени. Покривот и страните му даваат малку заштита од временските услови, а на птиците им даваат многу места да се спуштат и да се чувствуваат донекаде заштитени. Птиците нема да имаат проблем да го откријат овој фидер. Послужавникот е одличен за црви од брашно, млечни топчиња или навистина секаков вид храна. Целосно изработен од пластика, лесно се чисти и треба да се држи до елементите и да трае долго. Недостатокот, се разбира, е што отворените страни го оставаат отворен за големи птици, па дури и верверички. Можеби ќе треба само да експериментирате со него во вашиот двор и да видите дали работи за вас.

Погледнете на Amazon

4. Mosaic Birds Hummble Basic Bird Feeder

Преферирате нешто мало и украсно? Или можеби немате многу простор за работа. Овој мозаик птициОсновниот хранител за птици е одличен избор што сините птици сигурно ќе го сакаат. Металниот прстен држи отстранлив стаклен сад кој лесно ги задржува млечните црви. Може да се закачи поединечно или да поврзе повеќе во синџир. Стаклената чинија е достапна во многу бои за уште неколку долари. Ова нема да содржи многу храна, така што може да ја полните прилично често. Како и да е, можете да контролирате колку често полнете и храната веројатно нема да трае доволно долго за да се расипе, со што ќе заштедите залудно потрошени црви. Можете исто така да го користите за да го нахраните овошјето или желето за ороли или други птици. Стаклениот сад може лесно да се измие со рака или да се никне во машина за миење садови.

Погледнете на Amazon

5. Nature Anywhere Clear Window Bird Feeder

Нема место за закачување фидер? Живеете во стан или стан без двор? Обидете се со хранител на прозорци! Овој хранител за прозорци Nature Anywhere не е направен специјално за сини птици, но не гледам зошто не можете да го користите за таа цел. Има убав костур и корито што можете да го наполните со млечни црви, млечни топчиња, семки, овошје или која било мешавина што ќе ја одберете. Силните вшмукувачки чаши ќе го држат до прозорецот без проблем, а проѕирната пластика ќе ви овозможи да ги видите птиците одблиску и лесно да видите кога на хранилката му треба полнење.

Погледнете на Amazon

Сега кога ги разгледавме некои од најдобрите хранење птици за сини птици, ајде да зборуваме за храната.

Најдобра храна за Bluebirds

Без сомнение, број еденхрана за сините птици е млечните црви. Сините птици не се тешки јадачи на семиња како другите птици од дворот, тие главно јадат инсекти. Со зголемувањето на популарноста на хранењето на сините птици, многу дистрибутери на птичји семиња продаваат и сушени црви. Црвите од брендот Kaytee се она што имам лично искуство со користење и тие добро функционираа за мене, сините птици ги сакаа. Ако планирате да поминете низ многу оброци, оваа голема торба од 11 килограми од NaturesPeck добива добри критики.

Живите оброци се апсолутно најдобри - но не многу луѓе сакаат да се справат со тоа! Но, ако сакате да се обидете, проверете ја оваа статија на Викихау за тоа како да одгледувате сопствени црви за јадење.

Сините птици, исто така, лесно ќе јадат сует. Сепак, тие нема да слетаат на хранилки за клукајдрвец и колваат на колачи. Мора да го понудите тушот во мали парчиња. Овие грутки од сина птица од C&S работат навистина добро. Имав голем успех со нив, а уште подобро, многу други птици навистина уживаат во нив! Сум видел трепки и оревчиња како радосно грабнуваат топка и летаат со неа. Сакам да ги мешам со црви од брашно за да понудам малку разновидност.

Ако се обидувате да нахраните сини птици и многу други птици од еден хранител, обидете се со мешавина која вклучува црви и овошје со семките. Нешто како миксот Wild Delight Bugs n Berries треба да задоволи многу различни видови гладни птици одеднаш.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.