Најдобри фидери за клукајдрвци (6 одлични избори)

Најдобри фидери за клукајдрвци (6 одлични избори)
Stephen Davis

Содржина

Ако сакате да привлечете повеќе клукајдрвци во вашиот двор, тогаш првото нешто што треба да го земете во предвид е да купите хранилник. Многу различни видови птици ја сакаат високо-енергетската храна што е слатка за птици, особено клукајдрвците. Постојат неколку различни типови на хранилки што ќе ги видите кога ги барате најдобрите хранилки за клукајдрвци, што може да го направи малку збунувачки за тоа кој треба да го изберете.

Едно нешто е сигурно, вашето најдобро Облогот да се привлечат клукајдрвци и други видови птици што вообичаено не ги гледате на колибри за семиња е да понудите џуџе за птици. Во оваа статија ќе го ограничам на некои од нашите најдобри избори за хранилки, и кои веројатно ќе привлечат најмногу клукајдрвци.

6 Најдобри хранилки за клукајдрвци

Неколку работи што треба да се земат предвид:

 • Колку држи
 • Тип на сует што го држи
 • Ако е отпорен на верверица
 • Ако има потпирач за опашка
 • Како го монтирате или инсталирате
 • Ако е најдобро за помали или поголеми птици
 • Цената

Имајте ги на ум тие ставки додека ја разгледувате оваа листа на најдобри фидери за клукајдрвци. Не сакав да ви дадам еден куп опции за слични хранилки и да ве збунам, така што секој од нив е различен тип на хранилки. Ајде да погледнеме!

1. Birds Choice 2-Cake Pileated Suet Feeder

*Најдобар хранител за џуџиња за клукајдрвци

Карактеристики

 • Држи2 слатки колачи
 • Екстра долга опашка реквизит
 • Привлекува поголеми клукајдрвци
 • Направени од рециклирана пластика
 • Не е потребно склопување
 • Одлични критики од клиентите

Bird's Choice веќе многу години продава квалитетни хранилки за птици и се бренд што често го препорачуваме. Овој фидер е многу сличен на оној од Duncraft што го поседуваме и го користиме редовно. Горниот дел се лизга нагоре за брзо полнење и се одвојува за лесно чистење.

Ако сакате да привлечете повеќе клукајдрвци од сите големини, тогаш ова е солиден избор кој веќе е проверен и одобрен од многу рецензенти на Amazon.

Купувајте на Амазон

2. Котел Moraine рециклирана пластична единечна торта Внесувач за птици со опашка

Карактеристики

 • Рециклирана пластика и конструкција со завртки од не'рѓосувачки челик
 • Висечки кабел од не'рѓосувачки челик
 • Жичана мрежа обложена со винил со тежок мерач
 • Во зависност од верзијата што ќе ја изберете, може да собере 1 или 2 слатки колачи
 • Произведено во САД

Оваа опција е исто така направена од рециклирана пластика и има потпирач за опашката, но е направена од Kettle Moraine. Нам ни се допаѓа Kettle Moraine и исто така ги препорачуваме често на оваа страница, бидејќи тие секогаш доаѓаат со квалитетни производи. Овој хранител за слатки има две верзии, една верзија на слатка торта и верзија на торта со 2.

Функциите и дизајнот се многу слични на оние на горенаведениот хранител за слатки од Bird’s Choice. И двете се од големи компании. Ако ова е стилски сетфидер што ви се допаѓа, потоа превртете паричка, бидејќи не можете да погрешите.

Купувајте на Амазон

3. Котел Moraine Window Mount Woodpecker Feeder

*Најдобар хранител за прозорци

Карактеристики

 • Привлекува клукајдрвци директно до вашиот прозорец
 • 2 моќни вшмукувачки чаши
 • жичана мрежа обложена со винил
 • Дажи 1 слатка торта
 • Лесна за полнење и чисто

Го користиме овој мал држач за прозори повеќе од една година со одлични резултати! Многу е едноставно да се монтира на вашиот прозорец и да се полни кога е потребно. Само погрижете се да ги следите упатствата и да го исчистите прозорецот пред да го монтирате.

Овој мал хранилник на прозорецот привлекува главно помали птици. Често гледаме клукајдрвци, влакнести и црвеностомак, заедно со неколку други видови птици што јадат слатки, споменати подолу. Овие колибри се евтини и добро се држат на временски услови. Повелете и земете 2 ако сакате во различни простории.

Купувајте на Амазон

4. Squirrel Buster Suet Внесувач за птица отпорна на верверица

*Најдобар хранител за верверички отпорен на сует

Карактеристики

 • Доживотна нега од Brome
 • Доказ за верверица
 • Привлекува венци, клукајдрвци, оревчиња, титмици, кокошки, џејови, ориоли, чорбаџии
 • Држи до 2 5×5 слатки колачи
 • Ракување без маснотии
 • Не се потребни алатки лесно се поставуваат
 • Тежината се прилагодува за селективно хранење

Brome's најновододаток на нивната постава Squirrel Buster е Squirrel Buster Suet Feeder. Прегледите сè уште пристигнуваат за овој хранилник, но Brome има рекорд во правење на некои од најдобрите хранилки за птици наоколу. Овој хранител за слатки веројатно ќе биде на исто ниво со нивните други хранилки.

Исто така види: 15 видови бели птици (со фотографии)

Содржи 2 слатки колачи и тврди дека е целосно отпорен на верверички. Овој хранилник ја користи нивната патентирана технологија за заштита од верверица која ви овозможува да ја прилагодите тежината на птиците и животните што сакате да можете да ги храните од него. Доаѓа со премиум цена во споредба со другите на оваа листа, но ниту една од другите на оваа листа не е доказ за верверица.

Со доживотната грижа на Brome, нема да треба да се грижите дали ќе мора да го замените тоа, тие ќе го поправат или заменат ако нешто тргне наопаку во вашиот живот. Сè уште не сме го пробале овој фидер од Brome, но тој е на списокот со идни хранилки за купување.

Купувајте на Amazon

*Најдобра комбинација на семе и хранилник

Карактеристики

 • Изградени од пошумени, сушени во печка, внатрешен црвен кедар
 • Поликарбонатни прозорци
 • Кровот има анодизирани алуминиумски шарки за лесно чистење и полнење
 • Држи до 5 £ мешано семе и две слатки колачи
 • Виси со прикачен кабел
 • Произведено во САД

А што е со најдоброто од двата света? Внесувач на бункер кој има два тесни кафезиприцврстени на страните. Овој фидер е направен од уште еден од нашите омилени брендови во светот на хранењето на птиците, Woodlink. Луѓето во Woodlink прават фино изработени хранилки и додатоци за птици во дворот за да можете да бидете сигурни дека е квалитетно направен.

Нема реквизити за опашката на овој, така што најверојатно ќе ги добиете помалите клукајдрвци и птици-песнички кои уживаат во слатки. Покривот на хранилката за семиња лесно се отвора со шарка за полнење. Со 2 слатки колачи и лажица семки од сончоглед во средината, оваа фидер може да биде прилично популарна во вашиот двор.

Купувајте на Амазон

6. Songbird Essentials Upside Down Suet Feeder

Карактеристики

 • 100 годишна гаранција
 • издржлив
 • Помага во борбата против слатки „штетници“

Пресврт на традиционалниот хранител за кафез. Со оваа единица, покривот се отвора за да се наполни слатката, а кафезот е свртен кон земјата. Овој дизајн свртен надолу е наменет да ги спречи црните птици, габите и ѕвездите да не ја изедат целата ваша храна.

Кукајдрвците и другите птици што се прилепуваат, како што се наутите, трепките и оревите, нема да имаат проблем да добијат храна во оваа положба. Но, поголемите досадни птици не беа дизајнирани да висат наопаку и да им е многу потешко. Честопати на птиците им треба малку време да го сфатат овој хранител, но на крајот ќе разберат.

Купувајте на Амазон

Како да привлечете клукајдрвци

Кога станува збор за привлекување речиси секаков вид птица, постојат 3 главниработи што треба да ги понудите. Овие работи без кои птиците не можат да живеат и може малку да се разликуваат од вид до вид. Еве преглед како да ги привлечете клукајдрвците и да го направите вашиот двор попривлечен за нив.

 • Храна – Поради темата на оваа статија можеби сте погодиле дека кога станува збор за тоа каква храна да им понудиме на клукајдрвците, најдобриот одговор е птичјиот сет. Други видови на храна што клукајдрвците лесно ќе ги јадат се кикиритки, црн сончоглед и бобинки.
 • Вода – Клукајдрвците треба да пијат вода и да се капат исто како и другите видови птици, така што имаат извор на вода во близина навистина може да им помогне да ги привлечат. Една мала бања за птици треба да работи добро.
 • Засолниште – Додека клукајдрвците се целосно способни да ископуваат дупки на дрвјата за да создадат свои гнезда, многу видови лесно прифаќаат кутии за гнезда. Ако вашиот двор е редок со дрвја или има само млади дрвја, треба да размислите за гнездото. Пошумениот или делумно пошумениот двор може веќе да има многу можности за гнездење. Ако имате мртви или изумрени дрвја на вашиот имот, размислете да ги оставите на мира бидејќи клукајдрвците ги сакаат и за гнездење и за наоѓање храна.

Каде да закачите хранилка за мрсици

Кулкајдрвци исто како и обичните хранилки за семиња, обично се обесени од кука, дрво или столб. Секогаш е најдобро да го закачите вашиот фидер најмалку 5 метри од земјата, по можност повисоко. Неодамна гледав верверица вомојот двор скокна речиси 5 стапки и се фати за опашката на мојот фидер, потоа качи и почне да јаде. Оттогаш го поместив на околу 5,5 стапки, па се надевам дека тоа е превисоко за тој да скокне.

Во ред е да ги закачите во близина на други хранилки, но може да имате и посебна станица за хранење во вашиот двор ако сака. Мојата станица за хранење има толку многу хранење и има толку многу активност што може да биде тешко да се

Дали суетот оди лошо?

Во зима кога времето е постудено, ова не е толку многу од загриженост. Како и да е, во летните горештини, птичјиот сет дефинитивно може да оди лошо. Сует обично се прави од мешавина на животински масти и различни суети. Самите семиња можат и ќе бидат лоши во топло и влажно време. Животинските масти во киселото може да го сторат истото и ќе станат граничени и/или дури и ќе се стопат на летното сонце.

За среќа, суетот најдобро се нуди во зима кога на птиците им се потребни високо-енергетските масти што им ги даваат. Во ова време, не е толку загрижувачко.

Во летниот период тие можат да го добијат овој многу потребен протеин од инсектите кои се во изобилство. Сè уште можете да понудите слатка во текот на летото, но предлагам редовно да го проверувате дали има знаци на мувла, топење или лош мирис. Ако забележите нешто од овие работи, можеби е време да го промените со свежи колачи.

Кои птици јадат слатко?

Многу различни видови птици сакаат слатки, а не само клукајдрвци.Како и да е, клукајдрвците дефинитивно ќе бидат еден од најчестите видови птици што ќе ги видите на хранилката.

Во зависност од тоа каде живеете, еве неколку вообичаени клукајдрвци што може да ги видите кај хранилката:

 • Доунен клукајдрвец
 • Влакнат клукајдрвец
 • Црвено стомачен клукајдрвец
 • Црвеноглав клукајдрвец
 • Влакнат клукајдрвец
 • <7 7>Желад клукајдрвец

Други видови птици кои вообичаено се гледаат кај хранилките:

 • Ореви
 • Чукари
 • Titmice
 • Jays
 • Starlings
 • Wrens

Дали вервериците јадат птичји слатки? фидер. Тие не можат сосема да одат во градот на него како што би можеле да се хранат со послужавник, но можат да стигнат до сует и ќе направат кратко време ако им се даде шанса. На многу луѓе не им е гајле и само им дозволуваат на сите диви животни во дворот да споделуваат сè, и тоа е сосема во ред.

Меѓутоа, трошоците може брзо да се зголемат само поради тоа колку јадат верверичките. Ако ова ве загрижува, тогаш размислете за Squirrel Buster Suet Feeder наведен погоре.

Исто така види: Каде одат колибри ноќе?

Најдобар комплет за птици

Сè уште ги тестирам различните опции на достапните гарнитури за птици. Еве неколку што или ги пробав на моите хранили или ги имам во мојата потесна листа на слатки колачи што ќе ги пробам во иднина.

 • ST. ALBANS BAY SUET PLUS Високо-енергетски слатки торти, 20 пакувања
 • Wildlife Sciences Висока енергија Suet Cake 10 Pack
 • Wildlife Sciences Suet Plugs Variety 16Пакет

Сакате комбо договор за хранење сè-во-едно? Пробајте го ова!

Ултимативен пакет за слатки со 30 артикли, торти за слатки, хранили за слатки, топки за слатки и приклучоци за слатки

Рецепт за слатки за птици

Друга опција е едноставно да го направите вашиот сопствена птичка гарнитура. Не е толку тешко како што може да изгледа и секако може да ви заштеди малку пари. Тоа може да биде мака, особено ако веќе не сте добри во кујната. Ако ова звучи како нешто што би ве интересирало, тогаш ве молиме погледнете ја нашата статија за тоа како да направите сопствена гардероба.

Резиме

Понудата на гардероба може да донесе нови видови во вашиот двор, како клукајдрвци. Колибрите се прилично едноставни во дизајнот и воопшто нема многу за нив. Сепак, сè уште сакате да го пронајдете најдобриот фидер за слатки што можете. Ако веќе знаете дека се обидувате да привлечете клукајдрвци, тогаш ги сакате најдобрите хранилки специјално за клукајдрвци. Овие хранилки може да имаат некои карактеристики, како потпора за опашка за поголеми птици, што другите хранилки можеби немаат.

Поголемиот хранилник како првиот на оваа листа од Bird's Choice, можеби е вашата најдобра опција за привлекување Натрупаниот клукајдрвец поради големиот реквизит за опашката што го има. Сепак, ништо не е сигурно и која било од хранилките на оваа листа потенцијално би можела да привлече која било од птиците во вашата област што сакаат слатки.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.