Најдобри бањи за птици за колибри

Најдобри бањи за птици за колибри
Stephen Davis

Ако сакате да ги храните колибрите во вашиот двор, или едноставно сакате да ги гледате како ги посетуваат вашите цвеќиња, можеби размислувате да додадете птица бања за нив. Сепак, колибрите нема да користат каков било тип на птичји бањи! Во оваа статија ги баравме најдобрите бањи за птици за колибри, а исто така избравме различни водни карактеристики кои ќе бидат привлечни за колибри.

Најдобри бањи за птици за колибри

Општо земено, колибрите се ќе бара вода што се движи, и плитка. Сакаат да летаат низ вода за туширање или да се спуштаат во фонтана која нежно клокоти. За да слетаат и прскаат наоколу, водата треба да биде многу плитка. Препорачувам максимум 1,5 сантиметар, а што поплитко, толку подобро!

Имајќи ги предвид тие критериуми, ајде да погледнеме некои од најдобрите бањи за птици за колибри!

Под стаклен тенџере Peaktop Фонтана

Оваа фонтана во форма на вазна е одличен дизајн за колибри! Водата доаѓа низ центарот во многу благ поток, паѓа во екстремно плиток слив и потоа каскадира во тенок чаршав на страна. Нежното движење на водата и малата длабочина на водата ја прават оваа колибри пријателска.

Исто така види: 18 птици кои започнуваат со М (слики и факти)

Повеќе рецензенти на Амазон успеаја да привлечат колибри со ова. Има дури и видео од еден клиент кој има колибри што секојдневно го посетува. Доаѓа во неколку бои, и анLED го осветлува ноќе. Колибрите ќе спијат, но можеби ќе уживате во додадениот амбиент!

Погледнете на Амазон

Фонтана на пиедестал со 3 нивоа

Ова фонтаната со нивоа од смола (пластична, не метална) е популарна на Амазон, и поради неговиот дизајн и достапност. Повеќекратните нивоа им даваат на птиците многу избор за местото каде што сакаат да седат, а исто така обезбедуваат многу каскадна вода што капе.

Колибрите би уживале и во водата што капе, во нежниот централен извор на вода на врвот и малите плитки површини за капење. Можете да додадете неколку камења со средна големина на кој било од нивоата за да ја направите водата уште поплитка и попријатна за колибри. Многумина од рецензентите рекоа дека колибрите во нивниот двор уживаат во користењето на оваа фонтана.

Погледнете на Amazon

John Timberland Dark Sphere High Modern Pillar Bubbler Fountain

Сум видел неколку видеа од луѓе со големи камени фонтани во облик на топка и на колибрите тоа им се допадна. Потопуваа и пиеја од централниот дел што клокотеше, како и се фаќаа за сферата и се тркалаа по тенкиот млаз вода. Тоа беше инспирацијата зад овој избор на фонтаната Џон Тимберленд Сфера.

Исто така види: 8 причини зошто европската ѕвезда е проблем

Можеби не изгледа особено како бања за птици, но има многу квалитети кон кои гравитираат колибрите. Постојат неколку различни дизајни во серијата со големата сфера каковрвно парче што ја жлебува водата, и мислам дека секој од нив би работел како фонтана за колибри. Ова е смола, а не камен, затоа погрижете се да е прицврстена на земја.

Погледнете на Амазон

Пирамида со слоевити чеша

Последната фонтана на мојата листа е за оние кои сакаат да се вклучат во стилот, квалитетот и цената. Овој голем, уникатен дизајн на пирамида има голем потенцијал за колибри. Слоевитните плочи од шкрилец (да, целата работа е вистински шкрилец!) би направиле одлични платформи за фаќање и за влажнење. Тие дури може да се тријат на влажната карпа. Поголемите птици, исто така, би уживале во ова и можат да го користат сливот во основата на пирамидата за да се плискаат наоколу.

Погледнете на Амазон

Најдобрите фонтани за капење колибри

Во оваа категорија се мали фонтани што можете да ги додадете на речиси секоја водна карактеристика што можеби веќе ја имате, како што е постамент за птичји бањи, слив за вода на маса, езерце во градината, итн. заинтересирани. Одличен поевтин начин да ги испробате фонтаните во вашиот двор. Ајде да погледнеме неколку врвни избори.

Фонтана за вода што лебди со соларна енергија

Оваа лебдечка соларна фонтана е одличен и едноставен начин да се создаде спреј за колибри да летаат низ. Оставете го слободно да лебди или опкружете го со некои камења ако сакате да остане на одредено место. Звукот на вода што се движиги привлекува речиси сите птици, така што ќе им се допадне и на другите птици во вашиот двор.

Соларната карактеристика значи дека нема жици со кои треба да се справите, само ставете ја во вода и готово. На ова му треба сонце за да функционира, така што не е добро решение за многу засенчени места. Сепак, вклучува батерија што складира малку сончева енергија за да помогне фонтаната да работи во делумно облачни денови.

Погледнете на Amazon

Потопна пумпа за вода со кабел за напојување

Ако мислите дека соларната енергија нема да работи за вас, можете да купите и потопни пумпи со кабли за напојување. Ова ќе обезбеди непречен проток на вода. Направете лесен ефект на клокотот на вода во вашата бања за птици со опкружување на млазницата на оваа пумпа со некои големи камења. Оваа пумпа може да се пофали со одлични критики од клиентите и има некои навистина убави карактеристики.

Можете да ја прилагодите моќноста на пумпата за да го добиете посакуваниот проток. Ако ви треба повеќе енергија за идеја за поголема фонтана, оваа пумпа доаѓа во неколку варијанти на зголемена јачина. Оваа пумпа е направена да работи потивко од другите (ви овозможува подобро да го слушате релаксирачкиот прскање на водата) и ќе се исклучи ако пумпата се прегрее поради ниското ниво на вода.

Погледнете на Amazon

Birds Choice Granite Bubbler

Овој гранитен меур од Bird Choice е потопна пумпа со изглед на камена фонтана вградена токму внатре. каскадни над груба површинашто им се допаѓа на колибрите.

Можат да се спуштат и да пијат од меурчињата или да слетаат и да уживаат во нежниот проток на водата. Кул парче со изглед „инспириран од природата“. Неколку од рецензентите на Амазон рекоа дека нивните колибри уживаат во ова парче. Користете го самостојно или облечете го со повеќе камења.

Погледнете на Амазон

Најдобрите господари на колибри

Колибрите сакаат да летаат низ вода, се убаво и влажни, а потоа седат и припреме. Одличен начин да обезбедите ваков тип на вода за вашите хамери е со помош на мистер. Мистер е црево или цевка со крајно парче што ја пробива водата низ многу мали отвори, создавајќи супер фина магла. Можете да добиете креативно позиционирање на вашите господари. Можеби прскање над поголема птица бања, над некои растенија, од пергола или покрив на палубата, или низа по гранка од дрво.

Можете да купите единечна глава за попрецизно подрачје, како што е прскање над бања за птици. Или обидете се со повеќеглава господарка за да покриете поголема површина.

Погледнете го видеото од овој колибри како ужива во бања со магла!

БОНУС: ВИСЕЊЕ ЈАДЕЊЕ БАЊА ПТИЦА

Овој стил е малку повеќе погоден или промашен, но многу луѓе ги пробуваат овие за хамери, па мислев дека ќе го спомнам овде. На сликата е MUMTOP надворешен стаклен сад од 11 инчи. Доаѓа во различни бои и дезени. Ова особено ми се допаѓа затоа што е направено од стакло и рецензентите велат дека боите не се лупатили се лупат.

Многу од овие јадења се со светли бои што може да ги привлечат колибрите. Исто така, садот е доволно плитко за да може да се чувствуваат удобно да се капат или барем да седат на работ и да пијат. Може да додадете неколку камења во него за да го направите уште поплитко.

Можеби ќе можете да додадете и пловечка соларна фонтана. Ако го закачите ова во близина на вашите колибри, ќе бидете сигурни дека ќе го забележат. Неговата мала големина ќе го олесни симнувањето и чистењето, но исто така значи дека секојдневно ќе го полните за време на топло време додека водата испарува.

Погледнете на Amazon

Еј, ако не функционира како капење за птици, фрлете малку семе во него и употребете го како хранење!

Завршување

Колибрите треба да пијат и да се капат, тие се само особено каде го прават тоа. Можеби ќе бидат потребни обиди и грешки за да дознаете што ќе работи за вашиот двор. Но, запомнете ги важните карактеристики на туширањето или клокотот на водата и некои рамни плитки површини и ќе бидете на добар пат. Ако ништо овде не ве привлекува, имаме статија со неколку идеи за капење на колибри од сите видови, што треба да ги погледнете за да направите нешто прилагодено и вие и птиците да уживате.

Кредит на сликата од функцијата на статијата: twobears2/flickr /CC BY-SA 2.0
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.