Машки против женски кардинали (5 разлики)

Машки против женски кардинали (5 разлики)
Stephen Davis
грмушки, што помага при гнездење. Понекогаш, сè што може да се слушне за женскиот кардинал е нејзиното чврчорење.

Можете да видите како женките напаѓаат прозорци за време на шпицот на сезоната на парење како мажјаците, но многу е поголема веројатноста дека мажјаците го прават тоа.

Песна

Кардиналите се еден од единствените северноамерикански видови птици-пејачки каде женката пее! Песната на женката кардинал често го наведува нејзиниот партнер на нејзината локација за да може да врати храна за да ги нахрани пилињата. Женките можеби не пеат толку агресивно, но нивните песни можат да бидат уште покомплицирани и подолги од машките.

Исхрана

И машките и женските кардинали генерално јадат иста работа: сештојадна мешавина од семиња, инсекти и бобинки.

Исто така види: Каде одат колибри ноќе?Машки кардинал ја храни женката додека таа седи на гнездотознајте дека тој е таму - и за да ги поимизирате женките за неговата достапност - машкиот кардинал гласно цврчи.

3. Грбовите на женките се помали од машките

Кардиналите се сексуално диморфни, што значи дека мажјаците и женките изгледаат различно, иако се од ист вид. Женките имаат силуета слична на мажјаците; но нивниот гребен е помал, нивните пердуви се попригушени и може да бидат малку помали по големина.

Мажите северни кардинали можат да се согласуваат и да поминуваат време заедно надвор од сезоната на парење.

4. Машките кардинали се потериторијални од женките

Додека и мажјаците и женките се познати по тоа што ја бранат својата територија и гнездата од натпреварувачите и предаторите, машките се убедливо најтериторијалните. Во пролетта, мажјаците издвојуваат територија и пеат за да ги предупредат другите мажјаци дека тоа е зона на забранети летови.

Женките исто така се потпираат на мажјаците за да ги заштитат кога се инкубираат во гнездо.

5. Женките се единствените што создаваат гнезда.

Мажјаците трагаат по својот партнер кога таа избира место за гнездо на неговата територија. Задачата за градење на гнездото ѝ ја препушта на неа, бидејќи таа е таа што ги инкубира јајцата. Сепак, тој ги носи стапчињата за партнерка, кои таа ги вградува во големиот дизајн. Тој дури може да застане само за да набљудува додека таа гради.

Машки кардинали

Слика: Машки северен кардинал

Северните кардинали се едни од највпечатливите птици пејачки во цела Северна Америка. Овие весели птици со средна големина имаат многу уникатни особини, а една од нив е нивната светла боја која се разликува по пол. Во оваа статија ќе ги разгледаме машките и женските кардинали и ќе откриеме какви други разлики може да имаат еден од друг.

5 разлики помеѓу машки и женски кардинали

Од однесување до песна, машки и женските кардинали имаат многу различни особини што ги прават уникатни.

Оваа статија ги разгледува општите однесувања и изгледи на машкиот и женскиот кардинал. Исто така, идентификуваме пет забавни факти за разликите меѓу половите.

Прво, ајде да погледнеме кои се главните карактеристики на секој пол и како тоа влијае на начинот на кој тие дејствуваат.

1. Мажјаците се светло црвени

Само мажјаците се светло црвени. Од главата до врвот на опашката, овие птици-песни имаат црвени пердуви. Единствен исклучок е темно црна дамка на брадата и маска околу клунот и очите.

Женките имаат малку црвено на нив, но тие еволуирале за да се вклопат во опкружување, а не да се истакнуваат.

2. Мажјаците пеат погласно и почесто црцорат

Песната на машкиот кардинал е особено гласна и упорна на пролет, кога расправиите околу територијата се вообичаени и секој маж мора да внимава на натрапниците кои би можеле да му украдат женка.

Да дозволи неговата конкуренцијаЖивописните црвени пердуви на машкиот кардинал е една од причините зошто оваа птица песна е една од најживописните и најпознатите птици во Соединетите Држави.

Пигментот што ги обојува машките пердуви светло црвено е родоксантин, еден вид каротеноид што може да се најде во светло-црвени бобинки што кардиналите обожаваат да ги јадат. Всушност, степенот на осветленост во црвените пердуви на машкиот кардинал веројатно се должи на тоа колку од овие бобинки ги консумира.

Мажјаците исто така имаат црна маска за очи и грло и црвено-портокалова клун.

Однесување

Машките кардинали се познати по тоа што се територијални за време на сезоната на парење. Тие нема да толерираат други мажјаци да влегуваат во нивната област. Тие ќе избркаат или дури ќе се борат со други мажјаци.

Понекогаш погрешно го сметаат својот одраз во прозорците со натрапник мажјак. Ова може да доведе до тоа да колваат и мавтаат по прозорците, а за жал понекогаш летаат право на нивниот одраз што резултира со повреда.

Надвор од сезоната на парење, мажјаците се задоволни да седат на видливи костуми и да бидат впечатливи. Тие не се срамежливи и претпочитаат да доминираат во средини со својата песна. Тие исто така можат да се дружат во социјални групи со други мажи и да не бидат агресивни.

Песна

Карактеристичниот остар „чип“ на машкиот кардинал е добро познат низ поголемиот дел од Северна Америка. Тие исто така можат да испеат неколку песни кои имаат квалитет како на свирче. Тие пеат гласно од перче дозаштита на нивната територија.

Исто така види: Како да привлечете кардинали (12 лесни совети)кредит за фотографија: Џон Вишњевски (машки кардинален хранење женка за време на ритуалот на парење)

Диета

И машките и женските кардинали генерално јадат истото: сештојадна мешавина од семиња, инсекти и бобинки. Тие лесно ќе го посетат вашиот двор ако им понудите мешано семе или нивниот омилен, црн сончоглед.

Однесување на додворување

Веќе знаете дека машките кардинали се територијални, но дали знаевте дека и тие имаат романтична страна? Откако ќе ги исплашат другите мажјаци, мажјакот ќе му се додворува на својот сакан партнер така што ќе пее тивко, ќе му ја крене главата и ќе се ниша. Кога таа ќе се приклучи, тој знае дека тоа е натпревар.

На почетокот на врската, мажјаците им носат семе на своите партнери и ги хранат како дел од процесот на поврзување. Некои велат дека начинот на кој птиците се хранат меѓусебно - клун до клун - изгледа многу како бакнување. За време на гнездењето, мажјакот ќе и носи храна на женката додека таа ги извршува должностите за инкубација. Ќе го брани и гнездото.

Женски кардинали

Женски северен кардинал

пердув

За разлика од светло-црвениот мажјак, женските кардинали се кафеаво кафени со пригушени црвени акценти на нивните крилја, гребенот и опашката. Тие имаат ист црвено-портокалова клун како и мажјаците, но црната маска на нивното лице е многу посветла.

Однесување

Жените кардинали се поплашливи од мажјаците. Нивната суптилна портокалова боја на 'рѓа им овозможува да се спојат со зеленило исе секако фасцинантни! Следниот пат кога ќе видите машко или женско кардинал во вашиот двор, размислете да направите малку лупање за да видите дали се пар. Ако е пролет, можеби ќе имате шанса да погледнете танц за додворување.
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.