Колку високо треба да биде хранителот за птици надвор од земјата?

Колку високо треба да биде хранителот за птици надвор од земјата?
Stephen Davis
мали пријатели додека тој е на оброк. Ако имате мачка на отворено или имате посетители на мачки во вашиот двор, тогаш можеби ќе сакате да инвестирате во екстра висок столб за хранење до кој не можат да стигнат дури ни мачиња кои скокаат високо, како овој на Амазон. Проверете ја нашата статија за држење на мачки подалеку од колибри за повеќе совети.

Другите птици се исто така нешто што можеби ќе треба да го земете во предвид. Јастребите се природни предатори и постојано летаат над главата во потрага по својот следен оброк. Ако не им дадете на вашите птици соодветно покривање одозгора и одоздола, тие може да завршат во канџите на кешлица или друг вид јастреб.

Слика: Jasmin777

Различни видови птици удобно се хранат на различни висини, но идеалната височина за стандарден хранител за птици да биде од земја е околу 5 стапки. Дополнително, треба да биде околу 10 метри од било кое дрво, грмушка или градба.

Исто така види: Птици кои пијат нектар од колибри

Колку високо можете да закачите хранител за птици?

Нема ограничување на висината на која можете да закачите храна за птици, но треба да ги имате на ум видовите птици кои посетувајте го вашиот двор или какви видови птици би сакале да ги храните. Различни видови птици удобно се хранат на различни висини. На пример, кардиналите сакаат да се хранат со грмушки, затоа закачете го кардиналот на приближно ниво на очите или околу таа ознака од 5 метри. Иако клукајдрвците се хранат за дрвја, така што може да размислите да закачите малку повисоко хранител за клукајдрвец.

Пред да го купите вашиот хранител и да го обесувате, треба да размислите какви видови птици ќе храните и какви видови животни има околу што може да се обиде да го украде семето или дури и да ги фати птиците.

Колку високо треба да се закачи хранилката за птици на прозорецот?

Повеќето хранилки за прозорци се прикачени на прозорецот со вшмукување чаши. Јас би предложил да закачите хранилник на прозорецот во средината до горниот дел од прозорецот, така што верверичките не можат лесно да седнат на прагот на прозорецот и да ја изедат целата храна. Исто така, треба да го олесните дофатот за да можете повторно да го наполните и исчистите. Можеби ќе треба малку да експериментирате со висинатавидете што работи најдобро за вас. Нашиот напис за привлекување птици на хранилки за прозорци ќе ви ги даде сите наши совети за успешно користење на хранилката за прозорци.

Прозорските доводници генерално ќе чинат малку помалку од обичните доводници. Ако го изнајмите вашиот дом и треба да се грижите за сопственикот или само сакате супер едноставна опција, можете да најдете убави хранилки за прозорци на Амазон за околу 25 долари или помалку. Овде ги наведуваме нашите омилени.

Колку високо треба да се закачи хранителот за колибри?

Исто како и стандардниот хранител за птици, закачете ги вашите колибри на околу 5 метри од земјата. Оваа висина не е правило што е врежано во камен, но сакате да ја задржите на висина што ви овозможува прилично лесно редовно да го менувате нектарот. Повторно ќе сакате да го чувате вашиот фидер на околу 10-12 стапки од какви било дрвја или други пречки.

Не ставајте хранилки за колибри на директна сончева светлина, чувајте ги во сенка или барем во делумно засенчена област ако е можно . Главната причина за ова е да го спречите вашиот нектар од колибри да се расипе пребрзо. Прочитајте овде за повеќе совети за тоа каде и како да ги обесувате вашите колибри.

Кој е најдобриот начин да се обеси хранител за птици?

Имате неколку различни опции овде и ниту една опција не е навистина најдобра. Зависи од вашите цели и околината во која ќе биде сместен фидерот, но еве неколку различни начини на кои можете да го закачите вашиот хранител за птици:

Исто така види: 16 видови сини птици (со фотографии)
  • Од дрво. Закачувањето на вашиот хранител за птици не е најдобрата опција според мене, но секако може да се направи ако имате на ум неколку работи. Сè уште треба да го држите фидерот на околу 10-15 стапки подалеку од основата на дрвото. Ако изберете да одите по овој пат, би ви предложил да одите со верверицата што ја наведов подолу, особено ако живеете во област каде што има многу верверички.
  • На столб. Ова е одличен начин да закачите хранител за птици и веројатно нашиот омилен . Должината на столбот зависи целосно од вас и под услов да немате екстремно карпеста почва, самите столбови обично влегуваат директно во земјата со малку напор. Можете да ги закачите веднаш на средината на вашиот двор подалеку од дрвја и згради што верверичките можат да ги користат за да скокаат на вашиот хранилник. Еве една објава што ја напишав на некои одлични столбови за хранење птици против верверички.
  • Директно на вашиот прозорец. Ова е совршено остварлива и евтина опција за хранител за птици. Само имајте на ум дека кога станува збор за хранилки и прозорци за птици или треба да го закачите директно на прозорецот (на пример со вшмукувачки чаши), или најмалку 30 метри од прозорецот. Стотици милиони птици умираат секоја година поради удари од прозорец.
  • Од вашата палуба. Можете да го направите ова и има неколку лесни начини да го направите тоа, како на пример со едноставна кука или закачалка на која би закачиле папрат. Сепак, ова може да биде прилично незгодно кога едоаѓа до верверички и мачки. Тоа е лесен пристап за нив. Дополнително, ќе добиете измет од птици по целата палуба, тие ќе одлетаат веднаш штом ќе излезете надвор и навистина нема да уживате во нив толку многу според мене. Имајќи го кажано тоа, на многу луѓе не им пречи да ги хранат верверичките или да ја прскаат нивната палуба од птичји измет и школки од семиња, што го прави ова лесен начин за хранење птици и за гледање одблизу. Дополнително закачувањето хранилки од балконот на станот може да се направи и на овој начин, проверете ја нашата статија најдобри колибри за птици за станови и станови за малку повеќе за ова.

За кои предатори и крадци за хранење птици треба да се грижам?

Запознаени сте со верверичките и со проблемите што ги претставуваат. Тие се многу досадни и сакаат да го крадат птичјото семе што го извадивме за нашите птичји пријатели. Верверицата ќе се потруди да ги добие тие бесплатни оброци и може да ве изненади колку се акробатски. Ако верверичките се насекаде низ вашиот хранилник и ви треба хранилник за птица отпорен на верверица, тогаш навистина ни се допаѓа Squirrel Buster од Brome. Ја разгледуваме целата постава на Squirrel Buster во оваа статија за да ви помогнеме да го изберете најдобриот за вас. Преградата на верверица е исто така одлична за да ги одврати од качување на столб за хранење птици.

Мачките се уште една грижа за многу луѓе. Тие имаат природен инстинкт на предатор, тие се многу тивки и можат да скокаат лудо високо за да фатат еден од вашите
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.