Кој е најдобриот тип на храна за птици за кардиналите?

Кој е најдобриот тип на храна за птици за кардиналите?
Stephen Davis

Северните кардинали се едни од најлесно препознатливите птици во дворот во Северна Америка. Без разлика дали ги посакувате во вашиот двор за нивните светкави перја или весели песни, со вистинската храна и хранилки лесно ќе се привлечат и уживаат.

Па, кој е најдобриот тип на хранење птици за кардиналите? Во оваа статија ќе разговараме за одговорот на тоа прашање, како и каде можете да ги најдете северните кардинали, што сакаат да јадат и други совети како да ги привлечете во вашиот двор.

Женски северен кардинал

Северните кардинали се птици со средна големина, со карактеристичен гребен и светло портокалова сметка. Мажјаците се целосно црвени со црна маска околу лицето и вратот. Женките се нежно кафени со црвена боја на опашот и крилјата.

Постојат најмалку 16 различни познати повици за северниот кардинал, но оној кој најчесто се слуша е гласно и јасно метално чкрипење. Често ќе го слушнете ова чврчорење кое најавува дека кардиналот е во близина пред да го забележите. И мажјаците и женките пеат, често во опаѓачки или нагорни мелодии слични на свирежи. Нивниот врв на сезоната на пеење е во пролетта и почетокот на летото.

Какви хранили за птици сакаат кардиналите?

Не се создадени сите фидери еднакви кога станува збор за привлекување кардинали. Еве неколку важни фактори што треба да се земат предвид кога се наоѓаат колибри што се најпогодни за кардинали.

Кардиналите се големи

Кардиналите се вклученисесија.

Можете да забележите дека често го слушате нивното остро метално чврчорење кое доаѓа од вашата дрвореда почесто отколку што всушност ги гледате. Ако сте заинтересирани за пејзажно градинарство, размислете за садење боровинки или винова лоза. Кардиналите го сакаат засолништето и изворот на храна што ги обезбедуваат.

Исто така види: Дали колибрите користат бањи за птици?

Во согласност со нивната срамежливост, тие често ќе летаат ако почувствуваат многу движење. Ако имате фидер премногу блиску до прозорецот каде што често поминувате, или до патека или пат со многу сообраќај, може да ги заплаши. Тивко место со мало растојание од куќата ќе им помогне да се чувствуваат побезбедно.

Проблеми со Шафлора

Луѓето понекогаш пријавуваат дека полнат фидер со шафран (добар избор за кардиналите како што наведовме погоре) само за да се чини дека кардиналите не им се допаѓаат. Ако ви се чини дека кардиналите го отфрлаат вашиот шафран, прво пробајте мешавина од 50/50 со сончоглед. Откако ќе добијат вкус за него, можете полека да се префрлите на 100% шафран ако сакате.

Сончоглед, Шафлора и Вселена

Кога станува збор за кардиналите, запомнете ги трите С. Сончоглед, шафран и вселена. Презентирајте ја храната што ја сакаат и доволно простор за да ја закачат нивната поголема рамка, а кардиналите ќе продолжат да се враќаат во вашиот двор за да се гозат!

поголемата страна за птиците за хранење. Ова значи дека им треба цврст фидер кој може да ја издржи нивната тежина. Лесен фидер може да се навртува или да се ниша под тежината на еден или двајца кардинали. Кардиналите не го сакаат ова движење на нишање.

Нивната големина исто така ги спречува да се стискаат на мали простори. Внесувачот на цевки со кафез би бил лош избор бидејќи кардиналите веројатно нема да можат да се вклопат низ решетките.

Владата за цевки, исто така, генерално не се одличен избор бидејќи кардиналите не ги сакаат тесните костуми и имаат тешко е да се најде начин за рамнотежа додека сè уште стигнува до портите за напојување поради нивната големина.

Кардиналите претпочитаат да се хранат на земја

Кардиналите се хранење на земја. Всушност, брзо ќе забележите дека кога ќе го посетат вашиот двор, веројатно ќе бараат храна на земја под сите ваши хранилки пред да се обидат да добијат семе од некој од нив. Внесувачите кои имитираат мелено барање храна и му обезбедуваат простор на кардиналот да се рашири ќе имаат многу поголеми шанси да се користат.

Имајќи го сето ова во предвид, Подносителите на платформи честопати се апсолутно најдобриот избор за хранење на кардиналите.

Како што сугерира името, овој тип на фидер е голема рамна платформа. Кардиналите ќе имаат најмногу простор за нивното тело со средна големина. Исто така најдобро го имитира собирањето семиња од земја. Овие типови на колибри може да се појават во неколку различни форми и можат да седатправо на земја, обесени или монтирани на столб.

Еве ги моите избори за одлични хранилки во стилот на платформата

  1. Woodlink Going Green Platform Feeder – Кардиналите можат да се сместат од сите страни и да рипнат во фиоката. Многу простор за барање храна и многу птици можат да го користат одеднаш. Одлична видливост за гледање птици. Рециклирана пластична конструкција значи лесно чистење и издржливост. Доволно цврсто што кардиналите нема да се исплашат од премногу нишање.
  2. Woodlink Going Green Fly Thru Bird Feeder – Кардиналите можат да се сместат на страните и да рипнат во фиоката. Покривот обезбедува одредена заштита од временските услови. Телото од рециклирана пластика значи лесно чистење и издржливост.
  3. Droll Yankees Dorothy’s Cardinal Feeder – Кардиналите лесно можат да се спуштат и да се хранат со овој хранител во стил на послужавник. Изработена од лесна за чистење, издржлива пластика. Има дупки за одводнување. Куполата може да се спушти за да им отежне на големите „штетници“ птици да дојдат до семето. Исто така, обезбедува малку покривање при посилни временски услови. Droll Yankees е одлично име за хранење птици и се познати по нивната услуга за клиенти. Ако ги контактирате со какви било проблеми, тие честопати ќе испраќаат резервни делови бесплатно. Се чини дека некои луѓе можеле да го монтираат ова на столб со помош на додаток, така што тоа може да биде и опција.

Ум!

Имате проблеми со верверичките?

Ако имате проблеми со досадните верверички на вашите хранили, сепак можете да купитенекој од горенаведените хранилки и обидете се да експериментирате со локацијата или да користите семе од лута пиперка. Ако тоа не функционира, можете да пробате вистински хранилник „отпорен на верверица“ или да ги погледнете столбовите за хранење птици отпорни на верверички.

Еве ги моите главни две препораки за хранилки „доказ за верверица“ што ќе ги користат кардиналите.
  1. Вудлинк Absolute II отпорен на верверички хранител за птици – Долгиот стил на семето кој личи на верверица дистрибуцијата во овој фидер за бункер го прави ова пристоен избор за кардиналите. Мајка ми го има овој стил многу години и кардиналите го користат постојано. Овој модел може да се закачи или да се монтира на столб, а птиците можат да се хранат од двете страни. Се одликува со покрив за заклучување и прилично голем капацитет на семето. Тежината на верверичките ќе предизвика затворање на портите за хранење. Го препорачувам овој модел, „II“ во однос на првиот модел бидејќи овој модел има метална шипка. Првиот модел има дрвена шипка и луѓето пријавиле дека верверичките ја џвакаат и уништуваат.
  2. Squirrel Buster Plus Внесувач за диви птици со кардинален прстен – Еден од најпрепорачливите хранилки воопшто е Squirrel Buster Plus. Навистина е одличен во борбата против верверички, држи еден тон семе и е супер издржлив. Сепак, како што реков погоре, кардиналите генерално не ги сакаат колибрите во стилот на цевки. Сепак, овој фидер доаѓа со опционален прстенест костур што можете да го прикачите за да го направите фидерот попријателски за кардиналот. Прстенотседалото им овозможува да имаат повеќе простор за маневрирање и полесно да стигнат до пристаништата за семиња. Според мое мислење, сè уште не е толку добар како фидерите со поотворена платформа или бункерот, но сум видел кардинали да го користат овој фидер во мојот двор, така што тој функционира.

За повеќе совети за одржување верверички подалеку, проверете ги овие написи:

  • 5 докажани совети како да ги држите верверичките надвор од хранилките за птици
  • Најдобрите хранилки за птици отпорни на верверички

Заглавени со Внесувач на цевки?

Како што рековме, кардиналите генерално не ги сакаат хранилките во стилот на цевки. Но, ако веќе имате еден и не сакате да менувате стилови или да додавате друг, има нешто што можете да го пробате. Размислете за собирач на семиња!

Ова е послужавник налик на чинија што можете да го ставите под вашиот хранител за да ги фатите семките што другите птици ги чукаат. Не само што ова ја одржува вашата земја почиста, туку обезбедува секундарна област за јадење за другите птици. На кардиналите може да им се допадне стилот на платформата на овој послужавник.

Пример е овој Послужавник за семе и засилувач; Seed Catcher од Brome. Многу колибри, особено брендот Droll Yankees, продаваат фидери за прицврстување за дното на цевководите. Значи, ако имате доводник за цевки, обидете се да го гуглате вашиот специфичен модел и проверете дали е достапен додаток за фиока.

Дали има кардинали каде што живеам?

Се проценува дека има околу 120 милиони северни кардинали. Најголемиот дел од населението е составен од 77% во САД и 22% воМексико. Тие можат да се најдат долж источниот брег од јужна Канада до долниот врв на Флорида.

Нивниот опсег се протега на запад во Небраска, Канзас и Тексас. Тие, исто така, се наоѓаат низ голем дел од Мексико до полуостровот Јукатан. За разлика од некои други видови птици, северните кардинали не мигрираат. Ова значи дека каде и да се родени, ќе се најдат во текот на целата година.

Овие убави птици се толку популарни што тие се државна птица на седум држави (најмногу од која било птица!): Илиноис, Индијана, Кентаки , Северна Каролина, Охајо, Вирџинија и Западна Вирџинија.

Сега, ајде да разговараме за тоа што сакаат да јадат кардиналите.

Какво птичјо семе сакаат кардиналите?

Машки кардинал со црно масло од сончогледово семе

Во дивината, кардиналите јадат семки и плодови, вклучувајќи диво грозје, треви, црница, капина, пченка, дренка и сумак. Својата исхрана ја дополнуваат и со инсекти како муви, пајаци, бубачки и штурци.

Северниот кардинал има голем дебел клун кој е многу силен и совршен за пукање големи семиња и друга поцврста храна. Најдобар начин да ги привлечете кардиналите во вашиот двор е да ги обезбедите нивните омилени видови храна за хранење. Се чини дека тие имаат голема предност за семки од сончоглед и шафран, како и кикиритки и испукана пченка.

Сончогледови семки

Кардиналите сакаат семки од сончоглед! Можете да ги купите во неколку различнисорти.

  • Црно масло сончоглед - Семките од црно масло од сончоглед се мали со целосно црна лушпа. Ова е секогаш безбеден избор бидејќи кардиналите ги сакаат, но и повеќето други хранителни птици ги сакаат. Тие се висококалорични за нивната големина поради нивната содржина на масти и протеини. Нивните тенки лушпи лесно се отвораат и тоа привлекува најголема разновидност на птици кои јадат семиња. Тие обично се евтини, може да се користат во сите видови хранилки и можете да ги купите на различни места, вклучително и Амазон.
  • Сиво и црн сончоглед со риги – Сиво и црн сончоглед со пруги семињата се поголеми, но и омилени на кардиналите. Некои хранителни птици може да имаат проблем да го јадат овој тип на семе бидејќи нивните клунови не се доволно големи и имаат проблем да ја напукнат лушпата. Ако сакате конкретно да ги таргетирате кардиналите и да „исчистите“ некои други птици како што се домашните врапчиња или црни птици, ова може да биде добар избор.
  • Сончогледови зрна / Сончогледови срца – Ова е само „месото“ на семето со веќе отстранета лушпа. Без лушпа за пукање, во ова може да уживаат најшироката разновидност на хранителни птици. Овие, исто така, ќе направат многу почист фидер бидејќи не оставаат чаури низ целата земја. Ова е корисно ако ги имате вашите колибри на палубата и често собирате купишта чаури. Или ако живеете во станкаде што голем хаос од школки може да ги вознемири соседите. Сепак, плаќате повеќе пари за оваа погодност. Важно е да се напомене дека отстранувањето на заштитата на лушпата ги остава кернелите ранливи на многу побрзо расипување. Не треба да изоставувате повеќе срца отколку што може да се изеде во рок од неколку дена. Исто така, се препорачува да не користите срца во хранилки за цевки каде што влагата може да се заглави и да ги расипе семињата.

Семки од шафран

Семките од шафран се мали и бели и добар извор на протеини и масти. Многу птици кои уживаат во семките од сончоглед исто така уживаат во шафранката. Како и да е, голема придобивка од семките од шафран се повеќето од помалку посакуваните „штетници“ кои не ги сакаат хранителите на птици како што се црни птици, гракали, ѕвездички и верверички. Ова е одличен избор за да ги нахраните кардиналите и другите птици во кои уживате, додека го држите надвор од рифовите.

Исто така види: 15 птици кои започнуваат со F (слики и информации)

Излупени кикиритки

Дали знаевте дека кикириките се најдобриот единствен извор на протеини и масти за птиците од вашиот двор? Излупените кикирики се високо-енергетска храна во која уживаат кардиналите и многу други птици, како што се клукајдрвците, трепетите, оревите, кокошките и сојките. Без лушпа, тие се 100% за јадење, без хаос. Овие се толку пожелни што многу птици ќе зграпчат орев и ќе го сокријат во својот кеш за подоцна.

Сега кога идентификувавме каква храна сакаат кардиналите, ајде да истражуваме кои хранилки за птици се најдобри за кардиналите.

Повеќе советиза хранење на кардиналите

Размислете за времето на хранење

Омилените периоди на денот на кардиналите за хранење се рано наутро и пред зајдисонце. Тие се како оној гостин на забавата што се појавува пред да бидете подготвени, а потоа последен ќе замине.

Важното нешто што треба да се запамети овде е да ги наполните вашите фидери ноќе за да бидат подготвени со семе за кардиналите прво нешто наутро. Колку посигурно и поподготвено можат да најдат храна кај вашиот доводник секогаш кога ќе го посетат, толку е поголема веројатноста дека ќе продолжат да се враќаат.

Намамете ги со мелено семе

Ако имате проблем да ги натерате кардиналите да го користат вашиот фидер, посипете малку од семето што го користите на земјата под хранилката. Откако ќе го изедат целото мелено семе и ќе посакаат повеќе, ќе имаат поголема веројатност да го проверат вашиот хранител.

Ова очигледно нема да функционира ако продолжите да прскате семе на неодредено време или тие само ќе чекаат да ставите да го однесат својот оброк на земја! Направете го ова само неколку пати додека не се навикнат да доаѓаат во вашата област за хранење.

Кардиналите се срамежливи

Кардиналите се всушност прилично срамежливи и покрај нивната големина и светлата боја. Ако сте во можност, поставете го вашиот хранител блиску до (приближно 10 стапки) некои грмушки или други области на покривање.

Често кардиналите ќе се дружат во заштитени области додека не бидат подготвени за храна и често се враќаат назад и натаму, внатре и надвор од корицата за време на потрагата по храна
Stephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.