Кои птици јадат семки од црн сончоглед?

Кои птици јадат семки од црн сончоглед?
Stephen Davis

Постојат различни видови на семки од сончоглед, често именувани поради ознаките на нивната школка (црна, пругаста, итн.). Сепак, сите тие потекнуваат од вообичаеното растение сончоглед, Helianthus annuus . Ако се прашувате кои птици јадат семки од црн сончоглед (исто така наречени семки од сончоглед од црно масло поради нивната висока содржина на масни масла), дојдовте на вистинското место. Во оваа статија ќе разговараме за кои птици во дворот сакаат семки од црн сончоглед, зошто тие се добар избор за семиња и други совети за нивно користење во вашите хранилки.

Ајде веднаш да одговориме на ова прашање: Кои птици јадат семки од црн сончоглед? Брзиот одговор е, повеќето! Еве краток список на птици од дворот кои јадат семки од црн сончоглед:

 • Северни кардинали
 • Grosbeaks
 • Tufted titmice и други цицки
 • Ожалени гулаби
 • Сиви мачкини птици
 • Црни птици, ѕвездени и гранчиња
 • Сипчиња
 • Путици
 • Оревчиња
 • Jays
 • Pine siskins
 • Sparrows

Тоа е прилично импресивна листа. Зошто толку многу птици сакаат семки од сончоглед со црно масло? Како прво, семките се многу хранливо густи, за што ќе разговарам повеќе подоцна. Сепак, една од главните причини е школката или „трупот“. Семките од сончоглед од црно масло имаат многу тенки лушпи, и тоа им олеснува на речиси секоја птица што јаде семе да се отвори. Другата вообичаена разновидност на семки од сончоглед, сончогледот со риги, има многуПодебелата школка и птиците со помали или помеки клунови не можат лесно да ги отворат.

Исто така види: 10 птици слични на Blue Jays (со фотографии)

Да апсолутно! Семките од сончоглед се одличен извор на исхрана за птиците. Општо земено, порција од 100 грама сушени семки од сончоглед се состои од 5% вода, 20% јаглехидрати, 51% вкупни масти (во форма на масло) и 21% протеини. Богата со диетални влакна, витамини од групата Б, витамин Е, магнезиум, манган, фосфор, железо и цинк. Мастите се мононезаситени и полинезаситени, кои доколку сте свесни за храната, може да ги препознаете како „здрави масти“. Овој висок извор на маснотии е особено корисен во есенските и зимските месеци бидејќи птиците се обидуваат да консумираат дополнителни калории за да се загреат. Истото ова масно масло, исто така, ќе им помогне на нивните пердуви да бидат сјајни и сјајни, помагајќи им да останат изолирани од студ и влажност.

Кои се добрите и лошите страни на семките од црн сончоглед?

Позитивните

 • Висок квалитет, ниска цена: како хранлива храна, цената за нив е често многу прифатлива за големи количини.
 • Привлекува широк спектар на птици: семките од сончоглед со црно масло се веројатно # 1 семе за привлекување на најширокиот спектар на птици од двор кај вашиот хранител.
 • Висока содржина на масти и протеини: одличната исхрана значи дека вашите птици ќе ја имаат потребната енергија за да поминат низ студеното и влажното време.
 • Може да се користи во различни хранилки: релативно малата големина на семките од црн сончоглед значи дека се вклопува воповеќето типови на колибри, вклучително и цевни колибри, бункери и хранилки на платформа.

Конусите

 • Може да биде неуредна : затоа што птиците треба да ја отстранат лушпата за да дојдете до месото од сончогледово семе, завршувате со купишта школки по целата земја.
 • Привлекува верверички : верверичките исто така сакаат семки од сончоглед, па ако се во вашиот двор тие се ќе упорно да се обиде да го добие ова семе. (За помош, погледнете ја нашата статија за држење верверички подалеку од вашите хранилки)
 • Привлекува неповолни птици „силеџии“ : Многу луѓе не сакаат гракати и ѕвездички кај нивните хранили, но им се допаѓа ова вид на семе исто така. (За помош со ова, видете ја нашата статија за чување на ѕвездите надвор од вашите хранилки)
 • Може да убива трева и растенија: школките произведуваат биохемикалии кои можат да убијат трева и градинарски растенија. Повеќе за ова подолу.

Исто така види: 20 прекрасни факти за источните сини птици

Што да барате кога купувате семки од сончоглед со црно масло

Како и секој друг вид на храна, постојат умерени и висококвалитетни сорти. Секоја кеса со црн сончоглед што ќе ја купите ќе биде сосема добра за птиците. Меѓутоа, ако сте заинтересирани да бидете сигурни дека добивате производ со повисок квалитет, еве неколку работи што можете да ги барате при купувањето на семето.

 • Отпади : во зависност од тоа како семињата се обработуваат и колку се внимава во објектот за преработка, некои кеси може да имаат многу гранчиња, мали дрвени чипсови или многупразни чаури. Гранчињата понекогаш може да бидат проблематични при затнувањето на приклучоците за фидер. Исто така, кој сака да плати за гранчиња и празни школки? Повеќето кеси со семиња се проѕирни за да можете визуелно да направите проценка за тоа колку чист и недопрен изгледа производот.
 • Исхрана : повеќето добри кеси со семе ќе имаат расчленување на нутриционистичката содржина на семињата. Со црни сончогледи, треба да бидете во можност да добиете најмалку 30% масти и 12% протеини. Јас би препорачал да погледнете за да бидете сигурни дека вашите семиња ги исполнуваат тие минимуми и сè што е над тоа, дотолку подобро. Тоа значи дека вашите птици ќе добијат повеќе гориво од вашата храна.

Најдоброто место за купување семки од сончоглед од црно масло

Нормално го препорачуваме Амазон за црн сончоглед. Тие имаат некои од најниските цени на семки од птици од сите видови и нивната услуга за клиенти е одлична. Еве една кеса од 20 фунти со семки од сончоглед на Амазон.

Како да ги спречите семките од црн сончоглед да ја убијат вашата трева

Трупите, или лушпите на сончогледот семињата содржат природни биохемикалии кои се токсични за тревите и повеќето градинарски растенија. Некои растенија, како што е дневниот крин, не се засегнати. Сепак, огромното мнозинство се. Ако долго време имате хранител за сончоглед на едно место и сте ги оставиле лушпите да се акумулираат на земјата, веројатно сте забележале дека тревата или други домашни растенија изумираат на тоа место.

Многу луѓе не ми пречиимаат малку гола лепенка под нивниот фидер. Можете дури и да продолжите и да ставите камења за поплочување наместо трева директно под колибри. Меѓутоа, ако сакате да го спречите изумирањето на тревата и растението во близина додека сеуште храните семки од црн сончоглед, еве два совети:

Користете ловец за семиња : можете да прикачите сад за фаќање семиња/ послужавник под вашите хранилки за да го ограничите количеството на школки што стигнуваат до земјата. Постојат неколку видови што можете да ги испробате.

  • Послужавник што се прикачува на вашиот столб за хранење, како што е овој Seed Buster Послужавник за семе од Brome.
  • Послужавник што се закачува и виси под хранилник за птици како овој Songbird Essentials Seed Hoop.
  • Можете да купите хранилник за цевки што има вграден додаток за фиока за семиња како овој Droll Yankees Hanging Tube Feeder со прицврстувачка платформа за фаќање семиња . Птиците кои се хранат со земја веројатно ќе уживаат да седат на овој послужавник и да ги јадат остатоците. Имав сличен фидер и послужавник на Droll Yankees, а гулабите сакаа да се паркираат во него!

Избегнувајте ги лушпите целосно со купување лупени срца од семки од сончоглед . Ова е вреќа со семки од сончоглед со веќе отстранети лушпи. Ова чини повеќе од семето со школки, но можеби вреди во зависност од вашата ситуација. Исто така, ве молиме запомнете: отстранувањето на лушпите значи дека семките ќе се расипат побрзо, затоа изгаснете само онолку колку што ќе изедат птиците за околу три денавреме.

   • Lyric 25lb торбичка сончогледови кернелиStephen Davis
Stephen Davis
Стивен Дејвис е страствен набљудувач на птици и ентузијаст на природата. Тој го проучува однесувањето и живеалиштето на птиците повеќе од дваесет години и има особен интерес за птици во двор. Стивен верува дека хранењето и набљудувањето на дивите птици не е само пријатно хоби, туку и важен начин да се поврзете со природата и да придонесете во напорите за зачувување. Своето знаење и искуство го споделува преку неговиот блог, Bird Feeding and Birding Tips, каде нуди практични совети за привлекување птици во вашиот двор, идентификување на различни видови и создавање средина погодна за дивиот свет. Кога Стивен не гледа птици, тој ужива во пешачење и кампување во оддалечените дивини.